TechniSat Digipal ISIO HD v praxi: zprovoznění a nastavení příjmu DVB-T2

Po úvodní recenzi set-top-boxu pro příjem pozemní digitální televize nové generace přinášíme praktické zkušenosti s jeho nastavením a příjmem programů v DVB-T2.

Jak jsme v úvodní části o tomto set-top boxu slíbili, budeme se věnovat v tomto článku praktickým krokům ke zprovoznění přijímače. Zastavíme se také u zhodnocení kvality obrazu a zvuku, interaktivních funkcí ve spojení s internetem, které nejsou jen na úrovni HbbTV, si povšimneme v dalším pokračování.

ČTĚTE TAKÉ (VŠECHNY DÍLY):

1. – TechniSat Digipal ISIO HD: Drahý, ale kvalitní set-top-box pro příjem DVB-T2

2. – Tento článek

3. – TechniSat Digipal ISIO HD a přístup k internetu: vyzkoušeli jsme doplňkové služby k DVB-T2

4. – TechniSat Digipal ISIO HD: Jak fungují funkce DVR pro nahrávání a přehrávání videí?

Pro tuto část jsme vybrali obnovení výchozího nastavení ze servisního nastavení v položce hlavního menu nastavení a zrušili kromě vybraných kanál a utříděných seznamů i případné aktualizace softwaru. Pro německé zaregistrované uživatele placené služby „freenet TV“ (komerční televize v HD kvalitě) to také znamená novou registraci s předáním veškerých údajů sériového čísla přístroje a servisního čísla Freenetu.

Úvodní / automatické nastavení

Začíná v němčině výběrem jazyka, k češtině se proklepeme v závěru tabulky.

A od té doby přijímač již s námi komunikuje plně v češtině. Následuje ještě nastavení státu, od kterého se odvíjí automatické nastavení času včetně korekcí na čas, včetně letního/zimního.

Pokud bychom následně chtěli přednastavený formát 16:9 později měnit, můžeme tak provést pomocí nastavení obrazu, kde je možno změnit rozlišení HDMI, změnu měřítka a zoomu, pokud nechceme ponechat obraz v originálním formátu, je také možno vypnout ochranu proti kopírování HDCP.

Dalším krokem je připojení a nastavení antény. Pokud nevyužíváme aktivní anténu bez vlastního napájení, doporučujeme nastavit napájení antény na „vyp“. V případě, že ponecháme přednastavený parametr zapnutý a aktivní anténa je napájena, upozorní nás hlášení, že anténní předzesilovač je přebuzen. Spodní graf zobrazuje spektrum od 5. do 69. kanálu. V případě individuální antény je možno anténu nasměrovat na optimální příjem podle zelených sloupců. Zde je ale nutno si uvědomit, že v tomto případě ne všechny sloupce představují užitečný DVB-T nebo DVB-T2 signál – ve III. pásmu to budou zejména signály digitálního rozhlasu a v horním pásmu signály LTE.

Pod konfigurací sítě se rozumí připojení na ethernet nebo přes wifi. V této fázi jsme tento krok přeskočili a budeme se mu věnovat později v rámci změn nastavených parametrů a po stisknutí „ok“ naběhlo vyhledávání kanálů.

Nalezené kanály se zobrazují i s příslušným kmitočtem. Toto vyhledávání bylo přes společnou anténu a tak potvrdilo, že signály DVB-T2 jsou v této instalaci STA průchozí a jak jsme se dále přesvědčili na příkladu Barrandov Plus ve výrazně lepší kvalitě než stejné programy v DVB-T.

Dle očekávání nová verze softwaru nebyla k dispozici už jenom proto, že jsme neměli připojen internet.

Nahrávání programového průvodce netrvalo tak dlouhou dobu, jak je uvedeno na obrazovce. Tato data se aktualizují vždy v noci na následující den. Průběžná aktualizace, pokud je vysílatelem poskytována, se projeví v EPG synchronizovaně s daty vysílacího studia. EPG, pokud by jej na tak dlouhou dobu vysílatelé poskytovali, by se zobrazovalo na 4 týdny dopředu.

Jak ukazuje předchozí obrázek, EPG data v sobotu 15. 7. po půlnoci nebyla k dispozici na pátek 21.7. u některých televizí. Zde je ale nutno podotknout, že synchronizace těchto dat byla nastavena na 2 hodiny po půlnoci.

Po stlačení tlačítka „info“ jsme registraci výrobku přeskočili a přešli na seznam naladěných programů. Registrace má pro uživatele podle výrobce přinášet další blíže nespecifikované výhody.

Bez třídění jsou první čtyřři pozice seřazeny preferenčně, zřejmě pro Německo jejich identifikace představují veřejnoprávní služby ARD a ZDF.

Pomocí tlačítka „opt“ , „stav“ a „kanál“ na dálkovém ovladači můžeme zkontrolovat parametry vysílaného signálu, v tomto případě DVB-T2 multiplexu na 31. kanále v Praze.

Další technické podrobnosti získáme pohybem na volbu „Audio/video“, které nám zobrazí údaje o zvoleném programu.

Kromě údajů o PIDech jednotlivých služeb nám poskytne i hodnoty okamžité bitové rychlosti v příslušném statistickém multiplexu a až bude provozováno více DVB-T2 sítí i porovnání jejich dalších parametrů.

Současně byly staženy i rozhlasové programy vysílané v DVB-T multiplexech. Kdyby chtěl uživatel tohoto set-top-boxu často poslouchat jen rozhlas, má možnost vypnout obraz, který šetří obrazovku. Toho je možno dosáhnout přes nastavení, speciální funkce, OSD rádio/hudba. V tomto menu je také nastavení ISI, které by nemělo být aktivováno, pokud chceme přijímač plně využívat.

Další možnosti nastavení

V případě, že dojde ke změně, nebo přidání programů do jednotlivých multiplexů, mělo by, podle návodu, dojít k automatické aktualizaci a doplnění. Je však otázkou, zda se v tomto případě nejedná jen o službu „freenet TV“ v Německu.

Po novém vyhledávání, třeba na zcela odlišném místě, nebo při použití jiné antény, se po nalezení dalších vyhledaných programů objeví výše uvedená volba. Pokud zvolíme automatické připojení, dostanou se nové kanály na konec seznamu. Dotaz o třídění favoritního programu se v tomto případě objeví v kombinaci angličtiny a češtiny. Což je jedna ze vzácných výjimek celkové perfektní jazykové lokalizace.

V menu Uspořádání seznamů TV je možno v položce Všechny TV stanice naladěný program zcela vymazat, v položce Seznam TV programů můžeme libovolně zvolený program posunovat a zařadit jej na nové místo. To je možno učinit i s celým blokem programů. Velmi jednoduché a praktické.

Přitom lze také nastavit dětskou pojistku, která je i samostatně nastavitelná v uživatelských profilech pod dětskou pojistkou, kde lze přiřadit individuální identifikační čísla PIN. Pod položkami Dítě 1 až Dítě 2 se nastavuje příslušná konfigurace pro každé dítě. Všechny nastavené PINy je nutno mít poznamenané, protože při jejich ztrátě, je nutné se obrátit na kvalifikovaný servis výrobce.

Pod položkou Programový deník se volí automatická aktualizace a časy datových kanálů po připojení k internetu. Automatická aktualizace probíhá jen v případě, že přístroj je ve stand-by režimu.

Menu Základní nastavení se nám osvědčilo ponechat kromě nastavení země na původních hodnotách, i když nikomu nebrání nechat svítit aktuální čas (hodiny) v pohotovostním režimu. I automatické stand-by, nebo-li pojistka proti usnutí při nočních pořadech, je čistě individuální záležitostí.

Do menu Nastavení obrazu musíme zasáhnout, chceme-li připojit analogový televizor se starou obrazovkou 4:3. Pod změnou měřítka se rozumí, jak bude zobrazeno vysílání zejména starších pořadů ve formátu 4:3 na dnešní širokoúhlé obrazovce. Ponecháním „originál“ se dosáhne nezkresleného podání. Všechny ostatní volby budou vždy nějakým kompromisem až ke zkreslení geometrie. Nastavení rozlišení HDMI v režimu se přizpůsobí zapojenému TV přístroji nebo monitoru. Kvalita obrazu je tímto zobrazovačem silně ovlivněna. Při testování jsme používali kontrolní kamerový monitor s rozlišením full HD 1080p a obrazovku UltraHD televizoru. Kvalita na obou byla vynikající. To se samozřejmě nedalo říci o starém televizoru 4:3, který jsme jen použili pro ověření analogového scart výstupu. Rozlišení připojeného zařízení je při změně této položky možno otestovat.

V nastavení zvuku jsme jen změnili češtinu za němčinu, prověřili jsme funkčnost audiopopisu (zde jako Audiodeskripce) i nastavení úrovně této separátní stopy k poměru základního zvuku. Zvuk S/PDIF jsme také prověřili přes digitálně-analogový převodník s bezchybným výsledkem.

Pod položkou Speciální funkce najdeme i funkci HDMI Technilink, což je název pro HDMI CEC, který umožňuje výměnu dat mezi takto kompatibilními zařízeními, které, pokud jsou spojeny, je možno je zapínat/vypínat a případně řídit hlasitost jedním ovladačem. Jak kontrolní monitor, tak použitý UHD televizor však touto vlastností nebyly vybaveny a tak tuto funkci jsme nemohli ověřit. Další speciální funkce jsou, kromě OSD, spojeny s internetem, případně domácí sítí a tak v menu OSD pouze upozorníme na to, aby funkce ISI mód zůstala vypnuta.

Set-top box TECHNISAT DIGIPAL ISIO HD s televizorem pomocí dalších funkcí nabízí velmi široké možnosti, ale jejich nastavení a ovládání mohou být pro některé uživatele příliš složité. Výrobce proto do přístroje zabudoval výše zmíněný režim ISI, který redukuje široký výběr pouze na základní funkce přijímače. Nastavení tohoto módu je vhodné pro děti a starší osoby, neboť množství dalších funkcí zůstává v tomto režimu zablokováno a tak se s nastavením nemůže nic stát a vaši prarodiče vám nebudou stále volat, co mají udělat, aby viděli svůj oblíbený seriál. Pro tuto funkci v aktivním režimu dodává výrobce i upravené dálkové ovládání.

Je ale nutno si uvědomit, že v tomto módu nelze používat internet s HbbTV, automatický update, přehrávání filmů, záznamů, hudby a obrázků, časovač z EPG, mobilní aplikace a propojení UPnP. Těmto vlastnostem se budeme věnovat v příštím pokračování.

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “TechniSat Digipal ISIO HD v praxi: zprovoznění a nastavení příjmu DVB-T2”

 1. Pepa napsal:

  Hezká recenze, děkuji. Já ISIO HD díky vašemu prvnímu článku pořídil a JE SUPER. Hned po 1. instalaci jsem ho nechal z netu stáhnout nový SW (myslím 2.71.0.4) a HbbTV, internet, youtube, kvalita obrazu, čeština (až na pár vyjímek), nastavení, příjem, vše šlape jak má bez zádrhelu. Podporuje i HDMI CEC, takže vypíná a zapíná TV svým ovladačem. Jako bonus JDE OVLÁDAT přes mobilní aplikaci na mobilu (MyTechnisat) místo ovladače. Ta umí funkce, ovladače, klávesnice + touchpadu, což se hodí pro brouzdání na netu!!
  Ke článku doplním, že aktualizace nově nalezených programů funguje.
  Takže, kdo sháníte kvalitní STB-T2 s HEVC a se vším shora uvedeným, doporučuji. Jen ta cena, ale za to co umí, to je OK. Vzhledem k tomu, že mám kvalitní TV bez HEVC a HbbTV, tak ta investice byla OK.

 2. spyko napsal:

  Nechápu tu cenu,mám Dreambox 525hd dvb-t2/c hevc,s modulem,čtečkou,enigmou2, proces.BCM za 4000,viděl jsem i o něco levnější stroje podob.typu,proč vychvalovat předražený Technisat?

 3. Petr Kosík napsal:

  Nemám nic proti Dreamboxům, jsou to výborné mašiny. Ale nejsou určeny pro běžného zákazníka, který přijímač zapne, naladí programy a dívá se, bez toho, že by musel instalovat Enigmy a další… Samozřejmě cena Digipalu je vysoká, ale TechniSat si za výbornou kvalitu vždy nechal zaplatit.

Napsat komentář