V diginovele o DVB-T2 spatřuji dva sporné body. Nejsou ale fatální, říká senátor František Bradáč

3 komentáře 14.7.2017 / Jan Potůček

Očekávám diskusi o vhodném termínu vypínání sítí DVB-T a také o prodlužování kmitočtů do roku 2030, říká v rozhovoru pro Televizníweb.cz senátor František Bradáč (KDU-ČSL).

Příští týden čeká senátory další kolo projednávání novely zákona o elektronických komunikacích ve výborech, ale také zásadnější hlasování o novele na plénu horní komory Parlamentu. Garančním výborem v případě tohoto zákona je Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Zeptali jsme se jeho člena Františka Bradáče (KDU-ČSL), jak vnímá problematiku přechodu na DVB-T2 a zda ví o případných pozměňovacích návrzích, které by se mohly příští úterý objevit na jednání senátního hospodářského výboru.

Jak osobně vnímáte připravovanou druhou vlnu televizní digitalizace, tedy přechod na systém DVB-T2, ke kterému má dojít v letech 2020 až 2021?

Chápu, že k němu asi bude muset dojít, protože těžko můžeme chtít zakonzervovat určitou technologii na desítky let dopředu. Čtyřicet let tu fungovalo nějaké pásmo, ale mezitím se změnil životní styl i způsob života, je tu obrovský tlak na využívání různých digitálních platforem, takže jde o nevyhnutelný vývoj. Otázkou je, jak se ten přechod provede. Vnímám ho ale tak, že k němu prostě musí dojít, protože tomuto tlaku nelze dlouhodobě odolávat.

Zřejmě myslíte datové sítě, které chystají mobilní operátoři a které mají vzniknout na části kmitočtů, jež nyní využívá televizní vysílání. To je základní důvod, proč se přechází na DVB-T2, protože televizní vysílání přijde o část vysílacího spektra.

Přesně tak. Tlak na využívání mobilních technologií je obrovský, takže chápu, že k této změně musí dojít. A pokud se už domluvilo nějaké širší kolegium zemí, že to proběhne tímto způsobem, asi na tom není co měnit.

Myslíte si, že senátoři mají obecně dobré povědomí o tom, proč vlastně dochází k druhé digitalizaci, že to je právě kvůli odebrání části vysílacího pásma televiznímu vysílání?

Část senátorů to podle mě ví. Ale asi ne všichni, protože když se podíváte na profesní složení Senátu, zasedají v něm lékaři, učitelé a lidé dalších profesí. Jde o různorodé spektrum, takže někteří senátoři o těch důvodech nemusí vědět, ale určitě je řada těch, co o tom ví.

Spatřujete se sněmovní verzi novely zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na DVB-T2, nějaké sporné body, které je třeba řešit senátními pozměňovacími návrhy?

Nejsem si jist, zda bych je označil přímo za sporné, ale možná okolo nich vznikne diskuse. Jde o stanovení roku 2021 jako nejzazšího možného termínu vypnutí vysílání ve standardu DVB-T. Osobně to nevnímám jako nějaký dramatický problém, ale může okolo něj vzniknout diskuse a snaha tento termín posunout. Vlastně ani pořádně nevím, proč byl stanoven právě rok 2021.

V podstatě kvůli Německu, které bude vypínat svoje pásmo 700 MHz dříve než my a spustí na něm mobilní sítě nové generace, kterém bychom naším televizní vysíláním mohli rušit.

Pokud je rok 2021 odůvodněn takto technicky, nevnímám ho jako nějaký velký problém. Potom je tam ještě jedna sporná věc, kdy se mají poskytnout vysílací pásma až do roku 2030.

Myslíte prodloužení kmitočtů celoplošných sítí pro pozemní televizní vysílání.

Ano, to asi také povede k určité diskusi. Zaznamenal jsem názor, že je nesystémové a dokonce v rozporu s nějakým evropským nařízením.

O veřejné podpoře.

Nejsem si jist. Tato novela byla mediálně podávána trochu jinak, než se bavíme, týkalo se to především části zaměřené na mobilní operátory. Pokud jde o část věnovanou přechodu na nový typ televizního vysílání, nebyla politiky ani médii příliš mediálně prezentována, ani když se ta novela projednávala. Nikde nebylo zdůvodňováno, proč se má postupovat zrovna takto, přitom to je podstatná část toho zákona.

Úplně původně se tato novela týkala pouze televizního vysílání, tu mobilní část k ní přidala vláda až letos na jaře.

Ano. Za mě tam vidím tedy jenom tyto dvě věci, které jsou k diskusi, ale nepovažuji je za nějaký zásadní problém, na kterém by měla celá novela pohořet. Tedy z mého pohledu.

Když tedy zmiňujete tyto dva sporné body, připravíte k nim pozměňovací návrh?

Já určitě ne. Uvidíme, co se odehraje příští týden na hospodářském výboru. Nejsem zpravodajem tohoto zákona, tím je kolega Karel Kratochvíle, takže uvidíme, zda nějaký pozměňovací návrh podá. Na jednání výboru budou zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, s nimiž bych si chtěl upřesnit tyto podmínky. Vy jste mi už částečně odpověděl a já bych se jich ještě chtěl zeptat na jejich pohled. Nevidím v tom tedy žádný zásadní problém.

Bavíte se o této novele na vašem senátorském klubu? Nechystáte právě v rámci klubu nějaký pozměňovací návrh?

Klub zasedá teprve dnes (rozhovor probíhal v úterý, pozn. red.) a potom za týden po jednání hospodářského výboru, ale zatím nemám avizován žádný pozměňovací návrh. A když jsem se ptal našich kolegů poslanců, říkali mi, že z jejich pohledu v novele nespatřovali žádný problém.

Jeden pozměňovací návrh již předložil bezpartijní senátor Zdeněk Nytra, další podal rovněž nezávislý senátor Jaroslav Větrovský.

Vím, že pan senátor Nytra měl něco připraveného. Jsou to samozřejmě věci k diskusi, ale jak jsem řekl, nespatřuji v nich nějaký problém. A i kdyby se novela v Senátu pozměnila a měla se vrátit do Poslanecké sněmovny, myslím si, že to nezpůsobí žádné komplikace, protože sněmovna by ty změny ještě stihla projednat. Kdyby to bylo později, bylo by to už na hraně.

Obrací se na vás v souvislosti s druhou televizní digitalizací voliči? Ptají se na přechod k DVB-T2?

Právě že ne. Novela byla mediálně prezentovaná hlavně z hlediska části věnované mobilním operátorům, ale televizní části se média příliš nevěnovala. Myslím si, že povědomí o DVB-T2 mezi lidmi neví velké. Nevědí, co to pro ně bude znamenat. Takže jsem nezaznamenal, že by se na mě kvůli tomu někdo obracel. V minulosti mě žádali o pomoc lidé kvůli rušení televizního signálu a souviselo to s Výroční zprávou Českého telekomunikačního úřadu. Ale dotazy na přechod k DVB-T2 jsem nezaznamenal.

V Poslanecké sněmovně se okolo této novely udála určitá bitva, protože se proti ní ozvali satelitní operátoři, kteří k ní měli několik připomínek. Jedna z nich byla proti chystaným kompenzacím operátorům přechodových sítí DVB-T2, které mají vysílat souběžně se současným vysíláním DVB-T a stát má hradit jejich provoz. Sledoval jste tyto argumentační spory během legislativního procesu ve sněmovně?

Trochu ano, ale ne moc podrobně. Nemám na to vyhraněný názor. Rád si vyslechnu obě strany, abych si ho vytvořil.

Existují vlastně dva názory: jeden je vládní – podpořit operátory a uhradit provoz přechodových sítí DVB-T2 a druhý názor mají satelitáři, kteří zase naopak chtějí, aby kompenzace nebo podpora šla koncovým divákům, tedy aby stát zaplatil domácnostem nákup nových set-top-boxů.

Vím, že existuje podnět, aby ministerstvo financí připravilo dotační program, ale obávám se, aby administrace tohoto dotačního programu nebyla náročnější a nákladnější než přínos pro koncové uživatele. Nemůžeme počítat s tím, že by lidem vydržely televizory tak dlouho jako v minulosti. Už dnes se mezi lidmi přijímače obměňují a nesouvisí to s přechodem na DVB-T2.

Také mají ty spotřebiče mnohem kratší životnost než dříve.

Přesně tak. Proto z ekonomického pohledu nevidím na straně koncových uživatelů žádný zásadní problém. Já sám také přijímám televizní signál pozemní cestou, nemám satelit.

Takže vás také čeká přechod na DVB-T2?

Nejsem příliš velký televizní divák, většinou se podívám na zprávy a sem tam na nějaký film, ale že bych vysedával u televize a měl ji puštěnou jako kulisu, to ne.

Uvažoval jste o tom, zda by šlo uvolnění pásma pro mobilní operátory řešit jinak než druhou televizní digitalizací?

To je otázka, na kterou vám neumím odpovědět, protože se v těchto technologiích nevyznám. Opravdu nevím.

Šlo by to, ale muselo by se zredukovat současné vysílání, jedna celoplošná síť by byla zrušena bez náhrady, čili by diváci přišli zhruba o čtvrtinu programů.

Myslíte multiplex? Opravdu se v tom tolik nevyznám.

Tak to udělali například ve Francii. Tam nechali současný vysílací standard DVB-T a jenom přešli z kodeku MPEG-2 na MPEG-4, ale stejně museli zrušit dva multiplexy a nahradit, kompenzovat tu ztrátu jejich operátorům. U nás chce vláda přejít na nový standard DVB-T2, který umožní zachovat současný rozsah programů a případně jejich počet ještě navýšit, existuje tam tedy možnost dalšího rozvoje pozemního vysílání.

To mi přijde celkem rozumné, protože diváci chtějí mít co největší výběr programů. Už to není jako kdysi, kdy jsme měli jeden nebo dva programy a lidé byli překvapení, když začal vysílat druhý program ČST.

V souvislosti s druhou televizní digitalizací se také mluví o přechodu na HD vysílání, o vyšším rozlišení obrazu. Komerční televize, hlavně tedy Nova, už daly najevo, že by signál v HD kvalitě v pozemním vysílání zakódovaly a zpoplatnily. Myslíte si, že by diváci u nás byli ochotni platit za pozemní příjem komerčních televizí – čistě laicky, pokud po posoudíte podle lidí ve svém okolí?

Domnívám se, že ano. Určitě by se našel dostatek lidí, protože rozdíl v kvalitě obrazu je u HD markantní. Pokud si vedle sebe pustíte HD a SD vysílání, je to vidět na první pohled.

Pokud máte patřičně velkou úhlopříčku obrazovky.

Ano, rozdíl je skutečně viditelný a pokud by si to diváci mohli porovnat, myslím si, že by se našlo dost těch, co by si byli ochotni za HD připlatit. Já bych mezi ně asi nepatřil, i když možná časem…

Říkal jste, že vás osobně se přechod na DVB-T2 také dotkne. Současné vysílání DVB-T se má vypínat až v roce 2021, ale už nyní vysílá jedna přechodová síť DVB-T2. Počkáte s koupí nového přijímače na vypínání DVB-T, nebo si ho pořídíte dříve?

Pokud vím, vysílání DVB-T2 by už mělo fungovat v Praze…

Také, ale přechodová síť už vysílá i v Jihlavě, Brně, Ostravě nebo Plzni.

Já zrovna bydlím v místě, které se nachází na hranici dosažitelnosti signálu z Jihlavy a Brna, takže mám problém s oběma vysílači.

Takže s příjmem DVB-T2 čekáte asi na spuštění vysílače Kojál, ne?

Z Kojálu už přijímáme signál DVB-T, ale ne všech programů. Některé multiplexy nepřijímáme dobře, nemáme dostatečnou sílu a kvalitu signálu.

Budete s přechodem na příjem DVB-T2 čekat na období, kdy se bude vypínat současné vysílání DVB-T, nebo ho budete řešit spíše dříve?

Protože mám starou plazmovou televizi, předpokládám, že si novou s tunerem DVB-T2 koupím ještě dříve, než dojde k přechodu na nový standard.

Nové televizory jsou vlastně zpětně kompatibilní i s vysíláním ve standardu DVB-T, takže byste na něm naladil i staré sítě, nejen nové vysílání DVB-T2.

Ano, s tím počítám.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “V diginovele o DVB-T2 spatřuji dva sporné body. Nejsou ale fatální, říká senátor František Bradáč”

 1. František Těšitel napsal:

  Podnětný rozhovor,který mnohé osvětlí i naprostému laikovi.Pan senátor František Bradáč sám přiznává,že není dborníkem ale je vidět,že se o problematiku zajímá.I když kdo ví?Televizáci mají v paměti Jindřicha Bradáče , který byl v 90 tých letech uznávaným odborníkem a propagátorem satelitní televize.Opuštění pásma 700 MHz opravdu musí být koordinované s okolními státy z důvodu možného vzájemného rušení.Kmitočtové spektrum nejsou vodovodní trubky, kde teče voda z vodárny do hydrantu.Je to dost proměnná veličina ovlivnitelná geografickými podmínkami i změnou počasí.S rušením TV příjmu LTE vysílači se potýkají anténàři ostatně již více jak rok pro blízkost kmitočtů.Navrhovaný dotační program na nákup set top boxů T2 by znevýhodnil diváky, kteří si již zakoupili televizor s novým přijímacím standardem.V tom případě by bylo spravedlivé např.snížit televizní poplatky . Protože ve výsledném efektu by si přišli na své hlavně dovozci STBoxů.

 2. BIDLO napsal:

  Rozhodně je u pana senátora nutno ocenit jeho upřímnost i snahu a otevřenost o pochopení dané věci. To se málokdy v politice vidí. Jinými slovy když něčemu nerozumím tak se buď raději zeptám anebo se pokouším sám zjistit patřičné informace.
  To je určitě podstatně lepší než papouškovat nesmysly satelitní lobby a pak o tomto zákoně o kterém vlastně nevím vůbec nic, i hlasovat.

 3. PeVy napsal:

  Na rozhovoru je perfektně vidět, jací „odborníci“ rozhodují o těchto věcech. A diví se dnes někdo, že mnozí „podlehnou“ tlaku takových „tlačenkářů“, jako je ČASO ? Já se tomu vůbec nedivím, zvláště pokud se jedná o jmena, jako je Benda a spol.

Napsat komentář