Šlágr 2 míří do Regionální sítě 8, odstartovat by mohl v září. Později se objeví i v DVB-T2

5 komentářů 18.8.2017 / Jan Potůček

Druhý program lidovkové Šlágr TV má navázat na projekt TV Písnička, který provozovalo vydavatelství Česká Muzika v hybridním vysílání HbbTV.

Do krajské terestrické Regionální sítě 8 míří nový program lidovkové Šlágr TV, televize Šlágr 2. V pozemním televizním vysílání by jej ve standardu DVB-T mohla od září naladit více než polovina diváků v Česku. Stanice již požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o vydání vysílací licence. „Vše máme připravené. Jakmile dostaneme licenci, v krátké době vysílání spustíme,“ potvrdil serveru Český rozhlas Digitální rádio zakladatel a ředitel Šlágr TV Karel Peterka. Po vstupu do Regionální sítě 8, která vysílá ve standardu DVB-T, by se Šlágr 2 měl objevit i v přechodové síti DVB-T2 Českých Radiokomunikací, která má mnohem větší pokrytí. Již nyní ji mohou naladit tři čtvrtiny diváků v Česku a do konce letošního roku by mělo její pokrytí přesáhnout hranici 90 procent diváků

Motivace pro fandy Šlágru, aby přešli na DVB-T2

Zájemci o Šlágr 2 tedy musí být v dosahu vysílačů Regionální sítě 8, která pokrývá všechna krajská města a jejich okolí, nebo si pořídit přijímač DVB-T2 a naladit ji v přechodové síti DVB-T2, kde již nyní vysílá hlavní kanál Šlágr TV. Ten je rovněž součástí celoplošného multiplexu 3 ve standardu DVB-T. Diváci Šlágru tvoří poměrně silnou skupinu věrných fanoušků, stanice dlouhodobě dosahuje téměř dvouprocentního podílu na sledovanosti v základní cílové skupině diváků starších patnácti let. Šlágr 2 by tak mohl být v budoucnu silným motivátorem pro pořizování set-top-boxů nebo televizorů s tunerem DVB-T2 a kodek HEVC u starší generace, která dosud nebyla připravovanou druhou vlnou televizní digitalizace příliš dotčena.

Ke startu Šlágru 2 by mělo dojít v průběhu září, ihned po udělení vysílací licence. Stanice by po startu v Regionální sítu 8 mohla využít plánovaného rozšiřování přechodové sítě DVB-T2. CRA uvažují o spuštění hned tří silných vysílačů. To by mohlo výrazně pomoci penetraci přijímačů DVB-T2 v domácnostech. Šlágrem 2 ovšem expanze provozovatele lidovkové televize do pozemního televizního vysílání druhé generace nekončí. V průběhu podzimu má odstartovat také televize Natura, kterou připravuje manželka ředitele Šlágru Jana Peterková. Půjde o speciální internetový kanál, který bude vysílat v hybridní aplikaci HbbTV.

Šlágr TV již druhý program v terestrice zkoušela, ale se stanicí Country no. 1 nepochodila

Šlágr hodlá v DVB-T2 hodně expandovat

Televizi Natura, jež se má zabývat záležitostmi „mezi nebem a zemí“, tak budou moci naladit diváci, kteří přijímají signál Šlágr TV v sítích DVB-T a DVB-T2 a zároveň vlastní chytrý televizor připojený k internetu. Obdobným způsobem vysílá například v celoplošném multiplexu 4 hybridní televize Seznam.cz TV, která nabízí mix pořadů z videoportálu Stream.cz. Internetová společnost Seznam.cz si ale na rozdíl od Šlágru neplatí žádnou klasickou televizní pozici v multiplexu pro lineární terestrické vysílání a v podstatě se tak za výrazně nižší distribuční náklady dostává do televizních přijímačů společně s klasicky šířenými televizními programy.

České Radiokomunikace, v jejichž přechodové síti DVB-T2, ale také v multiplexu 3, má nová televize Natura vysílat přes aplikaci HbbTV, samostatný provoz hybridních kanálů ve svých sítích neumožňují. Šířit hybridní televizní kanály u nich mohou pouze klienti, kteří si platí klasické programové pozice v multiplexu, mezi něž patří i provozovatel Šlágr TV. Hybridně takto vysílá už speciální program Country no. 1, s nímž Šlágr zkoušel štěstí i v klasickém pozemním vysílání, ale neuspěl a stáhl se do kabelů, IPTV a na internet. Donedávna také provozovatel Šlágru v hybridním vysílání nabízel i program televize Písnička, na jehož základech by měl vzniknout plnohodnotný televizní kanál Šlágr 2.

Prostřednictvím hybridní aplikace HbbTV chce Šlágr nabídnout i novou televizi Natura

Nova stále v přechodové síti DVB-T2 chybí

Pokud se Šlágr 2 skutečně objeví v přechodové síti DVB-T2 Českých Radiokomunikací, zaplní jednu ze čtyř posledních volných programových pozic v tomto multiplexu. Zbývající dvě pozice by mohla v budoucnu obsadit televize Nova, jejíž programy Nova a Nova Cinema mají na vysílání v této síti nárok, protože přechodový multiplex CRA je určen primárně programům z celoplošných multiplexů 2 a 3 vysílajících ve standardu DVB-T. Přestože televizní stanice za vysílání v přechodové DVB-T2 sítí neplatí, televize Nova se ale stále ještě nerozhodla, zda do DVB-T2 vstoupí. V minulosti opakovaně vyloučila, že by prostřednictvím DVB-T2 šířila volně a zdarma HD verze svých programů. Absenci v přechodové síti DVB-T2 vysvětluje Nova nejasným obchodním modelem vysílání v DVB-T2 po vypnutí sítí DVB-T.

Přechodová síť CRA momentálně šíří čtrnáct televizních programů. Jedná se o všechny stanice skupin Prima, Barrandov, Óčko a dále o Šlágr TV a křesťanskou TV Noe. Teoreticky by se v této síti mohly objevit ještě programy Sport 5 a Slovak Sport / TV8, u nichž Český telekomunikační úřad eviduje Service ID i pro vysílání v sítích DVB-T2. Obě televize patří mezi klienty CRA. Celkem se do přechodové sítě DVB-T2 vejde maximálně osmnáct televizních programů ve standardním rozlišení obrazu nebo sedm stanic ve vysokém rozlišení (HDTV). Pro HD kanály ale není v tomto multiplexu dostatek kapacity. Z přechodových sítí DVB-T2 má HD obsah nabídnout multiplex České televize a částečně také síť provozovaná společností Digital Broadcasting.

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Šlágr 2 míří do Regionální sítě 8, odstartovat by mohl v září. Později se objeví i v DVB-T2”

 1. VITEK2442 napsal:

  Nevím proč ČRa čekají na Novu, která nemá zájem vysílat v přechodové síti 12. Místa pro ni můžou zaplnit stanicemi z RS 8: Sport5, Regionálnítelevize.cz,Tuty.Tyto taky mají S_ID pro T2. Slovak Sport/TV8 nebrat-byla v RS 8 ,vyřazena z důvodu špatné platební morálky a vysílala podvodné soutěže.

  • Nonic napsal:

   Včera čirou náhodou při přepínání zahledl a na chvilku poslouchal Peterkovo Šlagrmobil…
   Laicky si tam povídal s divačkou jak co naladit…
   Nakonec řekl… mrzí mne, že máte problémy… ještě vám zavoláme a zjistíme jak to v tý lokalitě u vás a doma je… Pokud ste měla už BarrandovMuziku, tak nyní v září budete mít i Šlágr 2 nebo celoplošně a to jsem kroutil hlavou tvdil… Sežeňte si někde v bazaru za 400Kč STB a přitom mluvil o novém formátu DVB-T2 tedy přechodové síti 12…
   Hmm nové s H.265 tedy HEVC jsou v nabídkách za +- 900Kč i víc…
   Tento styl sice neposlouchám ale každému má být dopřáno…
   Dočetl se, že Pařízek se stal majitelem Slušnéhokanálu a udělá z něj Rebel 2… tedy zřejmě časem z RS-4 jen v Praze a některých malých jiných RSek či kabelovek a IPTV bude i v přechodné 13 síti v DVB-T2

 2. BIDLO napsal:

  To je slovo do pranice. Na rozdíl od té komediální skupiny Milkovicse která se neustále vymlouvá na všechno možné.

  • Nonic napsal:

   Do DVB-T2 se má vejít 18 – 20 stanic ve SD takže proč ne?… aspoň by bylo v přechodné 12 plno a ti co nechytají těch pár krajských RS-8 o malém výkonu vysílačů které i s MUX-7 budou od 1.1.2018 někde vypínat, tak aspoň diváci o nic nepříjdou, ba naopak celostátně získají…
   Jinak Peterka je podnikatel který jedná vždy rychle dle poptávky a ne ten s mnoha sliby Mňam atd. odnoží programů co neustále cestoval i ze zmíněné RS-8 do MUX-4 až skončil u pidi regionek… Jsem zvědav co udělá Pohl s KinoSvět když mu to začnou vypínat minimálně ve dvou velkých územích Jihu a Severozápadu Česka v MUX-7 tj. Pařízek zatím přechodnou 13 nemá koordinačně rozjetou….

 3. Ant napsal:

  Celkem se do přechodové sítě DVB-T2 vejde maximálně osmnáct televizních programů ve standardním rozlišení obrazu„.

  ČRa před rokem: „V DVB-T2 multiplexu v kódování HEVC jsme schopni přenést dvacet programů ve standardním [rozlišení].

Napsat komentář