Zkoušíte přijímat DVB-T2, ale naladili jste jenom zvuk? Máte špatný televizor nebo set-top-box

15 komentářů 3.8.2017 / Jan Potůček

Množí se případy diváků, kteří si sice koupili nový televizor s tunerem DVB-T2, ale zapomněli na správný kompresní standard. Přijímače s MPEG-4 české vysílání nepodporují.

Mezi zájemci o nový typ pozemního televizního vysílání DVB-T2 se objevují případy, kdy jejich nový televizor dokáže přijmout v tomto standardu pouze zvuk, ale nikoli obraz. Přitom si zakoupili přijímač s tunerem DVB-T2, který by měl umět nové vysílání zpracovat. „Dnes jsem naladil na 28. kanále Pardubice – Krásné programy, ale jde jen zvuk, obraz ne,“ stěžuje si čtenář serveru Televizníweb.cz Petr Stránský, který chtěl využít příležitosti krátce po startu přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací a naladit si na Pardubicku nové vysílání mezi prvními. On i další diváci ale při koupi nového přijímače opomněl jednu důležitou věc: nestačí, aby televizor měl tuner DVB-T2, musí být také vybaven kodekem HEVC/H.265.

Pozor na přijímače s MPEG-4!

Na českém trhu jsou k mání i přijímače, které sice mají tuner DVB-T2, ten je však doplněn kodekem MPEG-4/H.264. Protože však přechodové sítě DVB-T2 (a později i finální multiplexy v tomto standardu) vysílají v kompresním standardu HEVC, televizory s kodekem MPEG-4 nedokáží zpracovat video signál a hraje na nich pouze zvuk. Dá se takový problém nějak vyřešit? Ano, ale pro majitele takových přijímačů to nebude příjemné, protože si musí k televizoru dokoupit set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Budou tedy v naprosto stejné situaci jako diváci, kteří si ponechají starý televizor s tunerem DVB-T a nebudou si chtít kvůli přechodu na DVB-T hned kupovat novou televizi. I těm bude stačot ke stávajícímu televizoru připojit set-top-box.

Na fakt, že Česká republika využije pro pozemní televizní vysílání ve standardu DVB-T2 kodek HEVC, upozorňuje již několik let tzv. D-Book, který připravil Český telekomunikační úřad a jenž obsahuje minimální technické požadavky na přijímače DVB-T2 použitelné pro české spotřebitele. Většina diváků ale o existenci takového dokumentu neví a pokud by věděla, patrně by se v něm nevyznala. Situaci se snažily vyřešit České Radiokomunikace, které loni v létě zahájily certifikaci přijímačů DVB-T2 vhodných pro český trh. Televizory a set-top-boxy, které splňují požadavky D-Booku, firma zveřejňuje na webu www.dvbt2overeno.cz a uděluje jim pečeť „DVB-T2 ověřeno“. Ani o této aktivitě však mezi diváky nepanuje velké povědomí.

Při první televizní digitalizaci se v Česku rozhodovalo mezi kodeky MPEG-2 a MPEG-4, nakonec zvítězil MPEG-2. Druhá televizní digitalizace měla být šancí pro MPEG-4, ale předběhl ho modernější kodek HEVC.

Certifikace televizorů není povinná

Certifikace přijímačů navíc není povinná, takže se na českém trhu objevují přijímače DVB-T2, které sice splňují podmínky D-Booku, ale nejsou nijak označeny, a stejně tak i přijímače, které mají vedle tuneru DVB-T2 zmiňovaný kodek MPEG-4, který znemožňuje příjem obrazu programů vysílaných v českých sítích DVB-T2. Komplikaci s dvojími přijímači DVB-T2 měla vysvětlit státní informační kampaň k přechodu na DVB-T2, již má zajistit ministerstvo průmyslu a obchodu. Ačkoli je na kampaň podle vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání vyčleněno 350 milionů korun (na období do vypnutí celoplošných sítí DVB-T, tedy do února 2021 – i když podle posledního vývoje to vypadá, že DVB-T v České republice skončí již v červnu 2020) a jenom na letošní rok jde o 20 milionů korun, kampaň stále ještě nezačala.

Kvůli absenci kampaně se množí dezinformace o důvodech, proč se vlastně přechází na DVB-T2 a také útoky zástupců konkurenčních platforem na operátory pozemních vysílacích sítí. Kampaň by přitom měla jednoduše říci, že druhá televizní digitalizace je proces vynucený vypínáním části kmitočtového spektra, o které televizní vysílání přijde a jež budou od roku 2020 využívat mobilní operátoři. Bez přechodu na nový vysílací standard by nebylo možné zachovat pozemní televizní vysílání v takovém rozsahu a takovou programovou nabídkou jako dnes. Pro diváky to znamená, že si za jednorázovou investici do nákupu nového televizoru nebo set-top-boxu zachovají bezplatný příjem stejného nebo dokonce vyššího potu televizních programů než dnes. Kdyby k přechodu na DVB-T2 nedošlo, musela by Česká republika přeskupit stávající vysílací sítě a část z nich obětovat, protože by neměla dostatek frekvencí na jejich provoz.

Ne všechny přijímače, které splňují technické požadavky na příjem DVB-T2 vysílání v Česku, mají certifikaci od Českých Radiokomunikací (Zdroj: CRA)

Stát nezakazuje prodej přijímačů bez HEVC

Současný vysílací standard DVB-T potřebuje pro skládání vysílacích sítí výrazně víc kmitočtů než modernější systém DVB-T2. Zachováním vysílání ve standardu DVB-T by se tedy Česká republika odsoudila k postupnému útlumu pozemního televizního vysílání, což by samozřejmě uvítali provozovatelé konkurenčních vysílacích služeb, především satelitní televize. Proto také během schvalování tzv. diginovely zákona o elektronických komunikacích, která řeší druhou televizní digitalizaci, tento proces opakovaně zpochybňovali. Absence jasné a srozumitelné státní informační kampaně k přechodu na DVB-T2 jim v tom jenom nahrává. Bohužel není jasné, zda se situaci podaří do říjnových parlamentních voleb zvrátit, politická reprezentace už žije předvolební kampaní.

Spotřebitelům nepomáhá ani fakt, že se nepočítá se zákazem prodeje televizních přijímačů, které by nebyly vybaveny tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Prodejci spotřební elektroniky také nemají žádnou povinnost upozorňovat své zákazníky na fakt, že přijímače DVB-T2 musí být vybaveny kodekem HEVC, jinak nedokáží zpracovat video signál z českých sítí DVB-T2. Někteří mohou mít na skladě levnější televizory s kodeky MPEG-4, kterých se budou chtít za „výhodnou“ cenu zbavit a v konečném důsledku by na to doplatil divák. Praktické zkušenosti některých čtenářů Televizního webu dokazují, že tento scénář není vůbec nereálný. Dobrou zprávou je ale fakt, že většina televizorů v obchodech už je v DVB-T2/HEVC kompatibilní.

Vstup do Diskuse

15 komentářů: “Zkoušíte přijímat DVB-T2, ale naladili jste jenom zvuk? Máte špatný televizor nebo set-top-box”

 1. Luděk napsal:

  Někteří prodejci stále prodávají staré modely ale pro jistotu s tou polepkou T2 a spoléhají neznalost zákazníků.😬

 2. Ant napsal:

  Původní „stížnost“ (spíše dotaz zaskočeného diváka) je v diskuzi pod zdejším článkem vydaným před pár dny:
  http://www.televizniweb.cz/2017/07/tri-ze-ctyr-cechu-uz-mohou-prijimat-dvb-t2-ode-dneska-i-na-pardubicku-a-domazlicku/#comment-1338

  Zajímalo by mě, co má konkrétně tazatel za TV. Třeba ani nečekal, že mu to vůbec půjde.

  Jestli si pamatuji dobře, tak některé první modely TV uměly DVB-T2 i HEVC, ale problém byl v tom, že to HEVC uměly jen z USB disků, ale už ne z toho DVB-T2 tuneru 🙁 To by měl Petr Stránský sakra smůlu (proto mě zajímal ten model jeho TV).

 3. Petr Svoboda napsal:

  Nářky nad napálenými spotřebiteli čtu a slyším stále. Ale existují doopravdy? Nepřibližujeme se hoaxu?
  Kdo dlouhodobě sleduje přípravu vysílání i trhu s přístroji, možná bude mít stejnou zkušenost jako já.
  Tedy:
  – na trhu je dost T2/HEVC přístrojů
  – prodejci situaci znají a nakupují výhradně vhodné (certifikované) přijímače
  – rychle mizí přístroje nevhodné a nebo jsou správně označeny a oceněny
  – žádný prodejce si nedovolí při nákupu vysloveně podvést spotřebitele (inkasovat „plnou“ cenu za přístroj nevhodný pro české T2), protože situace na trhu je tak vyhrocená, že by „pomsta“ trhu byla strašlivá. Od tahanice s jednotlivým zákazníkem až po informační smršť na sociálních sítích. A to dokonce možná i jako zákeřný útok konkurence.

  Nebo máte někdo jinou zkušenost? Znáte někdo konkrétního zákazníka (žádný nick v diskusích), který si nyní (ne v delší minulosti) koupil jasně deklarovanou T2/HEVC TV a ona mu naše T2 nepřijímá?

 4. Janek napsal:

  Mám novou tv Samsung , která HEVC sice má, ale při přepínání programů v T2 trvá než k obrazu najede zvuk asi 5s, což je divné, když vidíte obraz a čekáte až najede zvuk a začnou mluvit. Samsung mi napsal, že je chyba u ČRA, prý vysílání je jen test a ČRA mi napsali, že vše je v pořádku, že chyba je na straně Samsungu a že s nějakou zastaralejší verzí firmwaru byla tv testována a prý OK. Jenže když se chce TV aktualizovat, tak jí to mám zakázat…? 😀

  • vedro napsal:

   Kdyz vas bude rvat na helpdesk Samsungu vice tak to jiste doladi. Bylo by dobre otestovat televizi na prijmu nemecke DVBT2. Pokud to bude delat i tam tak je chyba u Samsungu. Nebo pockat na spusteni CT muxu ten by mohl byt uz definitivni.
   Ja mam Sony a nezaznamenal jsem rozdil v nabehu audio/video T/T2.
   P.S.: Nechapu jak se muze aktualizaci zmrsit synchronizace audio/video, kdyz duvodem aktualizaci je odstraneni bugu ve funkcich a celkovem chovani TV, a ne vrtat do neceho co funguje/fungovalo.

  • vedro napsal:

   Mel jsem moznost videt Samsung xxJ6272 s modulem Plustelka, na kterym nabihalo audio asi 3 sekundy po nabehu obrazu v DVBT2/Mpeg4.
   Takze Plustelka (Towercom) vysilaji taky spatne 🙂

 5. Michal Kubeček napsal:

  Jen pro pořádek, problém není přijímač „s MPEG-4 (H.264)“, jak se z nešťastných formulací v článku může zdát. Problem je přijímač bez podpory HEVC. Překvapilo by mne, kdyby některý z přijímačů podporujících DVB-T2 vysílání s HEVC nepodporoval zároveň i H.264 variantu. Jinak řečeno, přijímač „s MPEG-4“ není špatný, problémem je přijímač podporující *jenom* MPEG-4.

 6. Nonic napsal:

  Jsou 2 druhy lidí…
  Jedni chtějí mít každou novinku okamžitě… tj. očekávali, že jakmile to má T2 tak jim i brzo půjdou HD programy a nehleděli na to, že se testuje i H.265 s různými variantami tak ať teď nepláčou…

  Druhá skupina jsou úplní neznalci kteří prostě jen věří-věřili prodejcům, že je nabízeno – kupují něco nového lepšího perspektivního… Situace naštěstí díky kampani pokročila… takže už všade se pyšní nálepkou T2 pro Česko ověřeno… jiné typy mohou též pracovat ale taky nemusí ať už špatně nastaveným HEVC nebo v T2 úplně bez něj tj. jen H.264 ve který jedou HD programy v DVB-T (též lidem jde černá obrazovka se zvukem pokud mají jen MPEG-2 viz poslední případ nářků lidí – nemohu sledovat O2 v MUX-4) a některé státy mají H.264 ještě v T2 ale i tam přiznávají, že je otázkou času kdy udělají změnu na modernější kompresi… Němci s Českem si počkali na dokončení vývoje a k tomu nabídky patřičných tunerů s HEVC proto jsme vlastně pokrokový (někteří kvůli HD programům tvrdí stále zaostalí) … narozdíl od kdysi rozhodnutí použít v DVB-T tu MPEG-2 ač se vědělo, že už může být rovnou AVC = MPEG-4… Bohužel tenkrát testy v MPEG-2 byly tak dlouhé, že se trh zasytil patřičnými přijímači které mají nějakou amortizaci při troše štěstí teď minimálně jako zobrazovače pro STB se nejnovější H.265 nebo přes HDMi konektor pro DVB-S2 v MPEG-4

 7. Jindřich Werner napsal:

  Naladil jsem kanály v dvbt2, na tv LG 47 LB730V, rok výroby 2014, vše jede, jen obraz je méně kvalitní! Vysílač Hošťálkovice.

 8. Jindřich Werner napsal:

  Doplňuji, signál dvbt2 je p (progres), doteď byl „i. Po doladění ostrostí a dalších nastavení je fajn. Jen ČT programy jsou slabší, citlivější na signál, tak se občas rozpadají.. W.

 9. Mário Baláž napsal:

  Ja mám tiež LG 47 LB730V
  a počujem len zvuk. Obraz žiadny.
  Verzia Softwaru by mala byť najnovšia 05.05.35

 10. Pavel napsal:

  Vlastnim samsung UE49K5502 a do dnes 26.4.18 odpoledne mi na DVB T2 i na všech ostatnich programech šel krásně obraz i zvuk. Najednou mi jde u programů s DVB T2 jen zvuk a obrazne. Programy mimk DVBT2 jdou normálně. Nevím co s tím. Dík za radu.

Napsat komentář