ČTÚ mění plány, regionální sítě DVB-T budou moci pokračovat do poloviny roku 2019

15 komentářů 21.9.2017 / Jan Potůček

Deset kmitočtů pro regionální multiplexy ale bude muset skončit již na konci letošního roku, nejvíce se to dotkne Regionální sítě 7 s HD verzemi programů České televize.

Půldruhého roku existence navíc přizná Český telekomunikační úřad (ČTÚ) regionálním sítím pro pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T. Místo na konci letošního roku budou muset ukončit vysílání do 30. června 2019. Vyplývá to z vypořádání připomínek návrhu změny Plánu využití rádiového spektra, které ČTÚ zveřejnil na svém webu. Původně navrhoval, aby část kmitočtů bylo možné využívat pro regionální vysílání DVB-T do konce příštího roku a část, konkrétně pak kmitočty v pásmu 700 MHz, až do poloviny roku 2020. Na návrh jednoho z operátorů ale termín sjednotil na 30. června 2019. Zároveň však potvrdil, že deset kmitočtů regionálních sítí DVB-T bude muset skončit již letos na Silvestra.

Po Novém roce tak Regionální síť 7 provozovaná společností Progress Digital Radima Pařízka přijde o šest kmitočtů, což je pětina všech jejích vysílačů. Další tři kmitočty bude muset opustit Regionální síť 8 Českých Radiokomunikací (CRA) a jeden Regionální síť 20, již provozují také CRA. Tato společnost po ČTÚ požadovala, aby regionální sítě DVB-T ukončily vysílání v původně stanoveném termínu 31. prosince 2017. Telekomunikační úřad to však odmítl s odkazem na zákon o elektronických komunikacích, který mu ukládá zajistit účelné využívání rádiových kmitočtů. „Návrh předkladatele směřoval k jejich faktickému nevyužívání po dobu do vydání budoucího Nařízení vlády o Technickém plánu přechodu,“ uvedl ČTÚ.

To však není tak úplně pravda, protože CRA o některé kmitočty využívané nynějšími regionálními sítěmi DVB-T žádalo pro síť dokrývačů svého přechodového multiplexu DVB-T2. „Přestože ČTÚ nealokoval kmitočty pro síť dokrývačů DVB-T2, prodlužuje kmitočty pro regionální sítě DVB-T, což může zkomplikovat přechod na DVB-T2,“ upozorňuje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie CRA. Technický plán přechodu na nový vysílací standard pozemní televize přitom musí vláda schválit do poloviny příštího roku, jak jí to určuje novela zákona o elektronických komunikacích z letošního roku a také evropské nařízení o uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro potřeby mobilních datových sítí nové generace.

Kvůli prodloužení kmitočtů regionálním sítím DVB-T nebude možné spustit dokrývače přechodových multiplexů DVB-T2, varuje Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací (Foto: CRA)

O dokrývače DVB-T lze žádat jen do konce roku

Se svými námitkami neuspěla ani televize Nova, která stejně jako operátor multiplexu 4 Digital Broadcasting požadovala, aby z návrhu ČTÚ zmizelo usnesení, že pro DVB-T již nebudou vydávána žádná nová individuální oprávnění pro využívání kmitočtů. Nova i Digital Broadcasting tvrdí, že aktuálně jednají o dokrytí multiplexu 4, které si vyžádá nové kmitočty. ČTÚ ale na tuto námitku odpověděl, že provozovatelé celoplošných sítí DVB-T mohou o nová individuální oprávnění žádat pouze do konce letošního roku. Úřad vypořádá a uspokojí i požadavky, které nebude sám schopen vyřídit do konce roku, ale musí je od operátorů obdržet nejpozději do 31. prosince 2017. Po tomto datu už nebude možné žádat o další kmitočty pro DVB-T.

Úřad ale pro dokrývače stanovuje ještě další omezení. Má jít v podstatě pouze o opakovače, respektive vysílače malého výkonu, které budou fungovat v rámci jednofrekvenční sítě (SFN) s výkonnějším vysílačem, který již má vydán kmitočet nebo individuální oprávnění pro využívání kmitočtu a nový dokrývač musí projít mezinárodní koordinací. Termín 31. prosince 2017 jako nejzazší možný pro podání žádosti o vydání individuálních oprávnění pro kmitočty na dokrytí celoplošných sítí DVB-T odůvodňuje ČTÚ potřebou znát všechny vstupní informace pro přípravu návrhu Technického plánu přechodu na DVB-T2. Ten má nejpozději do 30. června 2018 schválit vláda, ale dosud neexistuje ani jeho koncept, který má připravit právě ČTÚ.

Nova usilovala o zachování možnosti přidělování kmitočtů pro sítě DVB-T, neuspěla však

Regionální sítě DVB-T blokují budování dokrývačů pro DVB-T2

„Uvedený termín vychází z potřeby, aby byly známy všechny vstupní informace pro přípravu TPP na základě proběhlých koordinací, a to s ohledem na skutečnost, že u koordinací nelze vycházet z pevného termínu jejich potvrzení zahraniční správou. Stanovený termín vychází z předpokladu, že koordinace budou ukončeny před přijetím TPP,“ vysvětlil ČTÚ. Jenže pouhé nepřidělování nových individuálních oprávnění ke kmitočtům pro sítě DVB-T po 31. prosinci 2017 pro sestavení TPP stačit nebude. Prodloužením existence regionálních sítí DVB-T do poloviny roku 2019 úřad zablokuje kmitočty, které měly být použity pro sekundární sítě dokrývačů přechodových multiplexů DVB-T2. Jejich přidělování nemá ČTÚ vyřešeno, i když je o to minimálně České Radiokomunikace žádaly.

Přechodová síť DVB-T2 provozovaná CRA počítá podle dřívějších vyjádření generálního ředitele Martina Gebauera se stejně hustou sítí dokrývačů jako celoplošný multiplex 2, který jich využívá na padesát. Ve většině případů by to znamenalo získat zcela nové kmitočty, protože dokrývače přechodové sítě DVB-T2 by nefungovaly na kmitočtech, na nichž šíří DVB-T2 velké vysílače. CRA chtěly začít budovat síť dokrývačů přechodové sítě během druhého čtvrtletí příštího roku, rozhodnutí ČTÚ ale odsune přidělování potřebných individuálních oprávnění minimálně o rok a čtvrt na polovinu roku 2019. V té době se už pomalu začnou budovat finální sítě DVB-T2.

Vstup do Diskuse

15 komentářů: “ČTÚ mění plány, regionální sítě DVB-T budou moci pokračovat do poloviny roku 2019”

 1. Nonic napsal:

  Takže co? tabulka vypínání od 1.1.2018 teď vypadá jak?… Jestli tomu MUX-7 a RS-8 co jsou nad 48k nařídí zmizet úderem tohoto Silvestra… tak je to totální nesmysl !!!… protože v tomto pásmu 49 – 60 stejně přechodné DVB-T2 by byly vyhozený peníze… neboť by stejně muselo dojít nejpozději koncem roku 2019 k přeladění níž pod 49k s ohledem na sousední státy… Zejména Německo na podzim 2019 bude vypínat DVB a pak postupně zapínat LTE
  U nás do uvedené poloviny 2019 kanály 50 z Klínovce atd. nikomu od 1.1.2018 nemohou překážet… Ostatně nad 48k jsou i další mnohé hlavní velké MUXy 1,2,3…
  Ty RS vysílačky mají smůlu, že se udělal předběžný kdysi zákon o 31.12.2017 vypínání aníž by se dopředu vědělo zda po uvolnění se něco jiného na těch kmitočtech hned zapne či bude něco někomu interenferenčně rušit…
  Je to přesně stejná situace jako se III tv. analog pásmem které ustoupilo vývojáři nalalnovanému DAB/+ a ten jak známo u nás a i jinde krom Německa atd. v některých státech dlouho nic… co by stálo za pochvalu nepředvedl… kor ten šíleně hnusný zvuk degradující kompresemi… tak jako u televizí mnohdy analog pokud neduchařil a nešuměl byl ostřejší než SD digitál kterým se získává jen kvantita programů na úkor kvality pokud tedy nepočítáme HD které též má různé možnosti nastavování tedy na satelitech je díky většímu prostoru lepší a míň šetřená komprese…… Dokud se nezapne přechodová síť 11 tak diváci na mnoha velkých částech republiuky příjdou o HD programy a KinoSvět a ty programy které se zatím nepřesunuly z RS-8 do přechodného DVB-T2 nazvaného síť 12 neplést si s jinou RS-12 co je jen v Praze

 2. mirasat napsal:

  Prosím Vás pane Potůčku, napište nám sem tabulku již dávno zkoordinovaných definitivních vysílacích kanálů, výkonů, diagramů a názvů vysílačů pro T2 veřejnoprávní síť.
  Děkuji.
  Dále bych poprosil o výpis šesti vysílačů RS7, tří vysílačů RS8, a jednoho vysílače RS20, které musí skončit do konce letošního roku.
  Ještě jednou děkuji.

 3. BIDLO napsal:

  Mě to připadá že ČTÚ vůbec neví co chce.
  Na jedné straně Nova neuspěla s přidělováním kmitočtů pro DVB-T, na straně druhé je možné o ně žádat ještě do konce roku.
  Na jedné straně odmítl ukončit regionální multiplexy 31.12.2017 z důvodu že by „ležely ladem“, přitom na straně druhé o ně bylo ČRa už dávno žádáno.
  Tak nevím, rozumí tomu někdo?

 4. TomKet napsal:

  Takže co? Česká COCHCÁRNA. Co bylo naplánováno neustále měnit. Tím pádem žádné termíny se nebudou dodržovat. Vlastně nebude co dodržovat, když se na každé prdnutí všechno změní. Já být EU žádné dotace na přechod nepovolím. Je to neskutečnej bor..l, kde se všechny peníze jen bezúčelně vynaloží, nic se následně nesplní a vlastně jsou v tom českým smrádku všichni spokojení. Z toho jednoznačně vyplývá. Přechod uskutečnit střihem k pevně danému datu ať se to komu líbí nebo nelíbí. Prostě nedat nikomu prostor k vymejšlení různých variant chytristik a podrazů. A kdo zaváhá – jako Nova – NEŽERE. No považte, 8 let to nikomu nevadilo, že Pařízek má pokrytý 4. MUX tak jak má. A najednou když se přechází na nové technologie honem budem rozšiřovat pokrytí v DVB-T v 4 tým MUXu. No na zblití.

  • Nonic napsal:

   Zavelel TomAda… vsichni si sednete ač je to nesmysl podle mých rozkazů na zadek a basta sem řekl !!! Hele člověče DVB-T mělo fungovat a má licence do roku 2025 ale internetový vývojáři LTE si na vše šlápli a všichni musej ve světě teď skákat jak si umanou… Ano něktré RS měly smlouvu do 31.13.2017 ale řekni jediný pádný důvod proč?… má být do roku 2020 po nich předčasně prázdno?… když je kmitočtů fakt málo… a bude ještě míň… Neházej vše na Česko… nařízení přišlo z venčí a ty dotace schválí EU za zmařené investice v DVB-T v celé Evropě tj. které měly životnost původně do roku 2025…

   • TomKet napsal:

    Ale vždyť ANO . Já být ČRa od zítřka zastavím přechod a vypnu okamžitě do teď spuštěné vysílače DVB-T2. A až bude jasno z EU a bude od ČTU hotov plán přechodu a schválen a vydán novou vládou, pak teprve se bude zapínat. A protože to nebude dříve jak k 1.1.2019 tak může vše zůstat při starém. ČRa rozhodně nenesou odpovědnost za to jestli potom bude dostatečný počet kmitočtů. To ať si pak řeší ČTU. Takže jak jsem řekl 1.9.2019 a střihem. Protože k tomuto datu budou Němci a Rakušáci spouštět mobilní internet. Pásmo 50-60K bude totiž v těchto zemích již rok volné a jak vy říkáte, proč nevyužívat co je volné !!! A dle směrnice EU v případě sporů co má přednost, má přednost zavádění nových technologií. Takže ČRa po tomto datu budou muset snižovat výkony a nebo dokoce vypínat v příhraničí aby jsme směrem ven nerušili. Prostě se jen bude historie opakovat. Zkrátka ČRa dopadnou podle přísloví. Že za každou iniciativu má být každý spravedlivě potrestán. Když jsou u nás podplacení politici, kteří nám vykládají že DVB-T se bude vypínat v polovině roku 2021, tak proč ne. Ať se třeba ještě do té doby spustí celostátní MUX č.5 Hlavně že MUXy 2 a3 budou muset opustit frekvence kanálů 50 – 60 po září 2019 a nebude za ně náhrada. Ne tak ještě k tomu spuštět NA VÍC nějaké přechodné nultiplexy v DVB -T2. Zřejmě si všichni myslí, že kanály 21 – 49 jsou nafukovací. Nejsou. A buď tam bude jedno nebo druhý. Oboje tedy ne. On je ten rozpor totiž v názoru, jestli budeme moci provozovat DVB-T bezstarostně až do termínu, který vyhlásila vláda a nebo, jestli to bude muset být podstatně dříve. A té vládě tu kravinu musel někdo nakukat.

 5. Nonic napsal:

  smlouvu do 31.12.2017 Prostě chceš aby až než nastoupí reálná platnost DD II tj. ukrojení pásma 700Mz ve prospěch vývojářů LTE bylo zbytečně prázdno a jiní mezi 49-60k stejně nadále provozovali do roku 2020 / 21 své Tv vysílání… Ach jo výkřikem generála… totaliťáku bez možnosti hledat kompromis minimálně tím, že tam kde se nezapne přechodná 11 tak může nadále zatím jedst MUX-7 (RS-7+MUX-1a)… aby diváci kvůli kterým se to s inzerenty reklam dělá o nic nepřišli… ba naopak získali… Jinak ano Němci to dělají jinak tj. vypnou jeden den DVB-T a druhý zapnou něco nového ale u nás i jinde ve světě to takto nefunguje… proto jsou ty přechodové souběhy a čekání hráčů na hřišti s LTE novými hračkami…

 6. Nonic napsal:

  Jo a Nova byla vždy něco extra… teď na jiném webu píší, že chtějí aby u nás byl stejný model jako v Německu tj. všechny komerčky zakódovat a basta fidli !!! že tím příjdou o sledovanost ze nynějšího 60% volného koše domácností ač to vědí je nezajímá… Inu kdo chce tam… pomozme mu tj. do propadliště… Ostatně v cizině prodávají své sesterské pobočky a už minimálně 2 zdroje píší, že se chystá prodej někomu jinému i u nás v Česku kde to začíná napřed převelením Slovenských řídících míst do Prahy… prý asi nakonec stejně skončí na místo Amíků (ty DVB-T2 technologii dle jejich šéfa už dávno odmítají jako zbytečnost) v balíku vlastníků O2 nebo Číňanů?…

  • Ing. Vladimír Bílý napsal:

   Ale to jen Nova účelově dezinformuje, když tvrdí, že komerčky jsou tam placené. V Německu jsou všechny komerčky FTA a to v tamní dominantní distribuci, tedy DVB-S. Pozice FTA vysílaní tam neotřesitelná stejně tak, jako u nás. Pokud NOVA chce spáchat tu sebevraždu, že odejdou z FTA, tak ať to udělají:-)

   • vedro napsal:

    Jenze nemecke komercky kolem roku 2022 vypnou SD na satelitu a zustanou vsude jen placene HD verze. Stejny model chce Nova a spol. i u nas.

    • Ing. Vladimír Bílý napsal:

     Otázka co za těch 5 let doopravdy nastane. Pokud se stanice takto dohodly, je to kartel a měl by to řešit antimonopolní úřad. Navíc pochybuju, že by to všechny do jednoho to udělali. Na tak obrovském trhu se vždycky najde někdo, kdo bude chtít pokračovat FTA a sebrat tak ostatním velký kus koláče.

     • vedro napsal:

      To se bohuzel mylite. Nemcum jde o to, aby se domluvili s ohledem na sve divaky. Predbezny termin vypnuti SD distribuce u hlavnich TV skupin se vi uz asi 3-4 roky. Nemci s tim nedelaji tajnosti, jasne se vyjadrili a sve kroky koordinuji. Co je na tom spatne? Do kdy maji snaset naklady za distribuci SD? A navic pocet divaku, kteri budou koukat na SD bude nadale klesat. Vyvoj jde dal, a v roce 2022 bude fakt minimum divaku, kteri se budou koukat na sat. se zarizenim, ktere nebude HD.
      Snad je pochopitelne, ze SD bude muset skoncit, uz dnes je to technologicky prezitek.

 7. karol napsal:

  Stále tu nebolo odpovedane, ktore vysielace RS7 budu k 31.12.2017 vypnute. Pise sa ze 6, ale ktore? (predpokladam, ze RS7 ma viac nez 6 vysielac)

Napsat komentář