Deník Právo testoval set-top-boxy DVB-T2 s pokročilými funkcemi, vybral pět favoritů

6 komentářů 11.9.2017 / Jan Potůček

Nejlépe si vedl přijímač Octagon SF 4008 E2 4K UHD, který zvládá rozlišení Ultra HD a měl nejrychlejší reakce ze všech testovaných set-top-boxů.

Otestovat a vybrat nejlepší set-top-boxy pro příjem pozemního digitálního televizního vysílání nové generace DVB-T2/HEVC se rozhodl deník Právo. Po loňském obdobném testu základních přijímačů se tentokrát soustředil na set-top-boxy s pokročilejšími funkcemi, například s dvěma a více různými tunery, možností příjmu pozemního digitálního rozhlasu ve standardu DAB+ nebo hybridního televizního vysílání HbbTV, k němuž je potřeba přijímač připojit k internetu. Jak test dopadl? Redaktoři Práva a webu iTest.cz zvolili nejlepším set-top-boxem Octagon SF 4008 E2 4K UHD, který vedle tunerů DVB-T a DVB-T2 obsahuje slot pro vložení modulu s dvěma dalšími tunery pro satelitní příjem televize DVB-S2.

Víc tunerů umožňuje současně sledovat jeden televizní program a z jiného nahrávat vysílání na pevný disk. Octagon SF 4008 E2 4K UHD navíc zvládne přijímat vysílání v rozlišení Ultra HD, které by se časem mohlo objevit v některé z chystaných rozvojových sítí DVB-T2. Cenově se sice přijímač blíží základním modelům televizorů (5 999 Kč), výbava tomu ale odpovídá. Samozřejmostí je HbbTV, kvalitní EPG, možnosti nahrávání na integrovaný USB disk, a to až šest programů ve formátu TS. Box však pracuje na Linuxu, takže jeho zprovoznění není tak úplně jednoduché a ocení ho především fajnšmekři, mezi které se testující redaktoři rozhodně počítají.

Dreambox DM 900 4K

Vedou linuxové přijímače, neocení je však každý

Na druhé a třetí pozici se v testu Práva a webu iTest.cz umístily boxy Dreambox DM 900 4K a Ariva 4K Combo. První jmenovaný patří mezi nejdražší testované přijímače, jeho cena 9 490 Kč odpovídá spíše televizoru. Obsahuje čtyři různé tunery – DVB-T, DVB-T2, DVB-S2 a DVB-S2X, přičemž stejně jako Octagon zvládá rozlišení obrazu Ultra HD a podporuje hybridní vysílání HbbTV. Opět jde o linuxový přístroj, který ocení technicky zdatnější uživatelé, protože bez zkušeností se velmi složitě uvádí do provozu. „Domníváte-li se, že přijdete a zapojíte přijímač do sítě a on bude bez problému fungovat, pak se mýlíte,“ varují autoři testu. Majitel nejprve musí do set-top-boxu nahrát potřebný software a teprve poté může přijímač zprovoznit.

Ferguson Ariva 4K Combo

Dreambox DM 900 4K podle testujících vyniká obrovskou rychlostí, což umožňují Flash 4 GB a RAM 2 GB. Triple tuner je na rozdíl od Octagonu integrovaný, zájemce si nemusí třetí tuner dokupovat. „Pevný disk je na rozdíl od většiny modelů instalován v „šuplíčku“, kam jej vsunete, aniž by bylo nutné přijímač rozdělat,“ dodává deník Právo. Ariva 4K Combo je rovněž triple tuner, obsahuje dva tunery po pozemní příjem televize (DVB-T a DVB-T2) a jeden pro satelit (DVB-S2). Zvládá jak HD, tak Ultra HD rozlišení, ale nepodporuje hybridní vysílání HbbTV. Kupující tak musí oželet přímý přístup k archivům televizních stanic a dalšímu obsahu, který české televize nabízí přes aplikace HbbTV.

TS6820 T2 HEVC Twin

Čtečka pro karty Conax je zatím dobrá jen pro satelit

Obrovskou výhodou Arivy je jeho cena, která je v této kategorii set-top-boxů takřka bezkonkurenční (2 999 Kč). „Aby toho nebylo za zhruba 3000 Kč málo, má velmi kvalitní obraz a funguje i jako multimediální centrum s vlastnostmi výrazně dražšího přijímače,“ upozorňuje Právo. Obsahuje i čtečku karet, ale pouze Conax a navíc k jejímu využití je nutné do set-top-boxu nahrát potřebný software. Čtečku karet ocení především zájemci o satelitní příjem televize, ale ani v pozemním vysílání nelze do budoucna vyloučit některé zakódované a zpoplatněné programy. Otázkou zůstává, zda by byly kódované v Conaxu nebo jiném systému. O tom zatím operátoři budoucích sítí DVB-T2 a provozovatelé televizí nejednali (a je otázka zda budou, protože by mohl přibýt další mezičlánek v podobě provozovatele placené platformy v DVB-T2).

Mezi výhodami Arivy je i fakt, že používá operační systém Android, takže na tomto set-top-boxu lze využívat řadu aplikací včetně internetových rádií a sledovat internet. Uvedení do provozu je ale opět poněkud náročnější. Pro diváky, kteří hledí především na cenu, v testu bodoval na čtvrtém místě TS6820 T2 HEVC Twin. Jde o set-top-box, který obsahuje dva tunery DVB-T/-T2, které umožňují v reálném čase sledovat jeden program a jiný nahrávat. Přijímač zvládá HD rozlišení 1080p, ale nepodporuje hybridní vysílání HbbTV. Oproti jednoduchým set-top-boxům se v zásadě neliší vzhledem ani výbavou, jedinou nadstavbou jsou ony dva tunery, ale box nemá integrovaný pevný disk, takže ten si musí divák připojit externě.

TechniSat Digipal DAB+

TechniSat kombinuje DVB-T2 a DAB+

Nejhůře z první pětky testovaným set-top-boxů dopadl TechniSat Digipal DAB+, který kombinuje příjem pozemní digitální televize nové generace DVB-T2 s digitálním rozhlasovým vysíláním DAB+. Podporuje také hybridní vysílání HbbTV. Nemá však více tunerů pro televizní vysílání, takže na něm nejde nahrávat program, který zrovna nesledujete. Kombinaci s rozhlasovým digitálním tunerem ocení jen nadšenci do digitálních rádií, navíc ho v České republice nelze využít všude – i tam, kde DAB+ již vysílá, nemusí být pokrytí zrovna ideální jako je tomu v Německu, pro které je tento set-top-box primárně určen. Fakticky jej tak lze použít pro příjem lineárních programů v DVB-T2 a hybridního vysílání HbbTV, což je podle testerů za cenu 5 389 Kč málo.

Přijímačů, které byly připraveny především pro německý trh, ale prodávají se i u nás, je více. Prodejcům se to samo nabízí, protože Česko i Německo se rozhodly při přechodu na DVB-T2 využít kompresní standard HEVC a nikoli MPEG-4 jako Rakousko. „Přesto je zatím většina přijímačů u nás odlišných v jedné zcela zásadní vlastnosti,“ upozorňuje deník Právo. „Nemají žádný slot na karty. Zatímco Němci přesně vědí od samého začátku, jak bude vypadat kódování placených programů i co a jak bude free, a všechny přijímače prodávají již připravené. V Česku se zatím prodávají až na nepatrné výjimky přijímače bez čteček či slotů na „univerzály“. Tedy při jakékoliv změně, například při zavedení placených programů, hrozí, že budete-li je chtít sledovat, bude nutno koupit přijímač se čtečkou,“ uzavírá list.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Deník Právo testoval set-top-boxy DVB-T2 s pokročilými funkcemi, vybral pět favoritů”

 1. Čestmír Polák napsal:

  Redakce Práva porovnávala neporovnatelné! Zaměřením je každý přijímač jiný z čehož se odvíjí cena, u některých nezmínila všechny důležité funkce. Nikde neřeší kvalitu obrazu a spolehlivost. Navíc Ariva pravděpodobně neplatí za licence a proto je podezřele levnější.

 2. Nonic napsal:

  Linux záleží co ti v mašině prodají protože mnohé věci skutečně máš holé a musíš si za prachy na žádost (inzerují to) od prodejce nechat doinstalovat různý vymoženosti jinak máš základní hloupý stroj který nevyužije všechny své možnosti….a proto v haldě nastavení se různě proklikávat zkoušet co která funce dělá a mění… navícc u některých ti ani nefunguje automaticky HbbTv… Né nadarmo píší, že Linux není hračka pro každého… pokud nezná nějaké základy programování někdy i přes příkazové řádky a klávesové zkratky atd. …

 3. spyko napsal:

  Nonic,kvalitní firma naistaluje linux zdarma,v ceně-Právo vybralo nesourodě,dá se najít DM 525,Octagon 128/u nas není,ale v německu/,nemluvě ,že do začátku T2 to mírně klesne,ja pro začátek beru ten telesystem,DM525 už mám doma ,ale pro dvb-c!

 4. Nonic napsal:

  Oprava holej… prostě jejich pohodlnost a né jak píšeš solidnost… Jinak ano stále více tunerů je doplňováno o digitální C pásmo… Zatím mají kabelovky v něm mnohé volně šířeno a čím více se jich rozšíří tj. neofiko bez toho měsíčního pronájmového výpalného tak….

Napsat komentář