DVB-T2 zlepšuje pokrytí televizních programů z multiplexu 3 a Regionální sítě 8

11 komentářů 19.9.2017 / Jan Potůček

Přechodová síť Českých Radiokomunikací rozšiřuje mnoha divákům bezplatnou programovou nabídku. Nejvíce na Domažlicku, Chebsku a Voticku, ale i v dalších regionech.

Tři vysílače velkého výkonu navíc oproti dosavadní praxi mohou využívat televizní programy z celoplošného pozemního multiplexu 3 díky přechodové síti DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi (CRA). Stanice z Regionální sítě 8, kterou provozují rovněž CRA ve všech krajských městech, si dokonce prostřednictvím DVB-T2 polepšily o deset vysílačů a z dalších jsou šířeny větším výkonem, takže je naladí diváci na rozsáhlejším území. I to je výhoda souběžného vysílání v obou pozemních digitálních televizních standardech, kterou přináší přechodové sítě DVB-T2. Například na Domažlicku, Chebsku a Voticku díky DVB-T2 naladí o jedenáct televizních programů více než v DVB-T.

V jiných lokalitách se signál programů z multiplexu 3 a Regionální sítě prostřednictvím DVB-T2 dostane do výrazně většího počtu domácností. Například na Pardubicku vysílá multiplex 3 z hlavního vysílače Krásné výkonem 50 kW, zatímco přechodová síť DVB-T2 označovaná číslem 12, která rovněž obsahuje programy multiplexu 3, využívá plný výkon 100 kW. Regionální síť 8 vysílá přímo v Pardubicích z městského vysílače nízkým výkonem 1 kW, tři její programy – Óčko Expres, Barrandov Family a TV Noe – jsou ale zachytitelné v přechodové síti 12 z vysílače Krásné výkonem 100 kW. Pokrytí těchto dvou multiplexů je neporovnatelné, dosah DVB-T2 je mnohonásobně vyšší.

Pokrytí Regionální sítě 8 a aktuální dosah Přechodové sítě 12

Hodně programů už i mimo aglomerace

Programy, na které byli zvyklí jako na standard diváci ve velkých městech, se tak přes DVB-T2 dostanou takřka ke všem zájemcům. Regionální síť 8 má sama o sobě pokrytí 59 procent obyvatel České republiky, přechodová síť 12 už nyní pokrývá 78 procent populace a ke konci letošního roku to bude bezmála 92 procent. To bude už skoro tolik, kolik deklaruje celoplošný multiplex 3. V příštím roce přitom přechodová síť 12 spustí ještě další vysílače velkého výkonu, dosáhne pokrytí přes 99 procent obyvatel a poté ještě začne budovat sekundární síť dorkývačů. Televizní stanice, které se nevešly do celoplošných multiplexů DVB-T a musely vzít za vděk alespoň regionálními sítěmi, tak dosáhnou celostátního pokrytí.

Má to jediný háček: zmiňované televize musí přesvědčit diváky, aby přešli na příjem pozemního digitálního televizního vysílání nové generace dříve, než k tomu budou donuceni vypínáním sítí DVB-T. K tomu má dojít v roce 2020. Následující dva roky tak budou vedle sebe koexistovat sítě DVB-T i DVB-T2 a nikdo nebude diváky nutit k tomu, aby přešli na příjem DVB-T2. Tedy pokud nedojde k avizovanému omezení pokrytí některých regionálních sítí DVB-T, včetně Regionální sítě 7, která nabízí tři programy České televize v HD kvalitě. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) navrhuje ke konci letošního roku vypnout pětinu vysílačů této sítě, což by znamenalo citelnou ztrátu pokrytí multiplexu.

Pokrytí multiplexu 3 a aktuální dosah Přechodové sítě 12

Vyplatí se ČT souběžné vysílání v HD?

Návrh ČTÚ zatím prochází veřejným připomínkovým řízením, v němž se provozovatel Regionální sítě 7, společnost Progress Digital Radima Pařízka, vyjádřil zásadně proti. Konečné slovo však bude mít patrně jeho největší klient, Česká televize, která má během letošního podzimu spustit vlastní přechodovou síť DVB-T2 s kompletní programovou nabídkou v HD kvalitě. Je otázka, zda bude ČT chtít financovat souběžný provoz HD kanálů v terestrickém vysílání a kazit tak motivační efekt DVB-T2 pro své diváky, kteří by si kvůli zachování příjmu veřejnoprávních programů v HD kvalitě mohli pořizovat DVB-T2 přijímače. ČT by tak musela souběžně provozovat dokonce tři multiplexy – základní multiplex 1, doplňkový multiplex 1a (část kapacity Regionální sítě 7) a přechodovou síť 11.

Z finančního hlediska by to mohlo být Kavčím horám jedno. Na provoz přechodové sítě DVB-T2 i souběžné vysílání v DVB-T budou mít dostatek peněz z vratek DPH zaplacených za vybrané televizní poplatky. Souběžný provoz HD kanálů v DVB-T a DVB-T2 by ale byl neefektivní, když ČT zároveň provozuje tu samou programovou nabídku i v SD kvalitě ve vlastním veřejnoprávním multiplexu 1. I z hlediska propagace DVB-T2 by bylo lepší, kdyby pro DVB-T zůstaly programy ČT ve standardním rozlišení a v DVB-T2 by byly k dispozici v HD kvalitě. Záleží však na vzájemných dohodách ČT a Radima Pařízka, a také na rychlosti rozšiřování veřejnoprávní přechodové sítě 11.

Vstup do Diskuse

11 komentářů: “DVB-T2 zlepšuje pokrytí televizních programů z multiplexu 3 a Regionální sítě 8”

 1. pemaza napsal:

  Je nějak ticho, v srpnu Dvořák říkal, že po legislativě už nic nebrání spuštění přechodového muxu 11. Asi obchodní neshoda mezi ČT a ČRa potažmo s DB ( ti asi nechtějí přijít o HD programy ČT).

  • Nonic napsal:

   Řekli, že jako jediní v Čt mají kordinace definitivní, ač se to bude nazývat přechodová 11…
   přesto ale ČTÚ nepožádali aby jim ty kmitočty už přiklepli k reálnému spuštění na vysílačích na kterých už technologii DVB-T2 s HEVC – H.265 mají rozjetou díky přechodové síti 12… Chtěli spustit obě 11 + 12 naráz z každého vysílače… tedy teď stačí jen přidat kmitočet a jedeme… Zákon jim Zemanm přes protesty sateliťáků podepsal a byl vydán ve sbírce zákonů… Nyní se už jen vymlouvají na vyjádření EU úřadů který rozhodnou kolik kterému státu dají kompenzačně za předčasné vypínání modelu DVB-T kvůli roztahujícímu se třemi digitálními dividendami internetu LTE nyní tzv. DD II kolem roku 2020 /21 ač se mělo pásmo nad 48k tedy 700Mz původně opustit až v roce 2025 na které mají televize a provozovatelé technologií DVB-T platné licence…
   Z toho důvodu i Pařízek nerozjel původně zamyšleným tempem svoje podnikání v DVB-T2 na které prý i výrobci nestíhají dodávat technologie všem v Evropě potažmo v celém světě… a i on čeká na ty dotace kvúli kterým jdou sateliťáci protestovat do EU ač používají úplně jiné pásmo které jim nikdo neukrajuje naopak se na nebi mohou díky kompresím stále více roztahovat a výnosně dobře se živit… pravda vůči klientele vyžaduji poplatky přes kódovací karty… a proto jim vadí v Česku 60% volně šířených nezakódovaných domácností… Každopádně vypínání MUX-7 (RS-7+MUX-1a) nad 48k je zbytečné protože ani němci kteří by nás mohli rušit v něm nebudou u našich hranic dříve jak konce roku 2019 či spíše v roce 2020 kvůli čemuž se teď na podzim má sejít koordinační rada zainteresovaných států aby měly přiklepnuté patřičné kmitočty mezi 21 – 48k pro DVB-T2 aspoň do doby než se rozhodne po roce 2025 o definitivní třetí DD která bude pro nyní DVB-T2 pozemák přidělením dalšího ukrojeného pásma ke 21k ve prospěch LTE už likvidační !!!… Prostě za vším hledat hlavně peníze a jejich perspektivní využití… aby nebyly vyhozeny do vzduchu v niveč… vydělávat budou hlavně vývojáři, výrobci a prodejci hraček pro uživatele kvůli který se to cíleně vše dělá tj. nutit stále něco konzumně nakupovat a s větší rychlostí měnit elektroniku a návyky – potažmo vypěstovanou závislost… a vytvářet mraky toxických odpadů… Chudák Země…

   • vedro napsal:

    Dalsi ukrojeni TV pasma uz neprojde. Takovi Poliaci nebo Madari maji 6 multiplexu a kolem sebe dalsi staty tam se to nevejde pokud si budou chtit uchovat stejny pocet muxu.

    • Nonic napsal:

     Neprojde?… vývojáři si dali a vytyčili cíl tj. DD III tj. jen čekají kdy se spustí LTE takřka v celém původním televizním pásmu… Rozhodovat se o tom má pro celý svět po roce 2025 Do tý doby raději pokrytecky mlčí aby nebouřili koncové zákazníky a i ty co museli napřed přejít vysíláním a věcmi okolo toho z analogu na DVB-T nyní DVB-T2 někde dokonce dvoufázově i z H.264 na H.265… Prostě světu stále více dominuje net… a ten má přes vývojáře silné páky prosadit schválení, výrobu a prodej hraček… je to velký kšeft stále něco lidem vnucovat nakupovat ve stále kratších a kratších intervalech…

     • vedro napsal:

      No premyslim, zda v zemi kde jsou 3-4 mobilni operatori je nutne jim dat k dispozici vic TV pasma nez pro samotne televize (DD III). Je to potrebne, vyuziji to vubec? Vsechny frekvencni pasma by meli byt optimalne vyuzity.
      Myslim, ze i v oblasti mobilniho internetu jsou pozadavky na usporu pasma, uspornejsi prenosove technologie, zvyseni propusnosti, rychlosti, agregace…

     • Nonic napsal:

      Zeptej se na tu věc celosvětových vývojářů technologií kteří ten požadavek tří DD zapříčinili a do budoucna mají vše nalajnováno proto se nyní řeší ukrojení DD II tzv. pásma 700Mz před tím bylo vše mezi 60-69k a o DAB+ raději pomlčet… analog je dávno vynuceně pryč a přesto skoro prázdno až na několik států proto i Poláci a Slováci se vrátili do III televizního pásma s DVB-T či T2 „napořád“ či zkušebně neboť je málo místa a vytlačuje je mobilní LTE a operátoři?… mají dost frekvencí a stále je jim to málo… takže netvrď, že neví co si počnou i s dopředu nalajnovanou DD III … Je a bude to boj jestli klacické televize v pozemáku vůbec přežijí? vše je o pěnězích a vlivu na různé rozhodování… tj. i nutnosti nutit celosvětově lidi pořád něco stále novějšího konzumně nakupovat…

 2. BIDLO napsal:

  „Vyplatí se ČT souběžné vysílání v HD?“
  Velmi dobrá otázka. Sám jsem ji tu už v minulosti nadhodil.

 3. PeVy napsal:

  Další článek, který je jenom mlácením slámy, opakováním stále téhož (rozšíření programů muxu 3 a RS8) a zcela hypotetickými otázkami (bude ČT provozovat HD v DVB-T2 i v RS 7?) . Pokud by se zde dodržovalo to, co je jednou dané, není co řešit. RS 7 na konci roku definitivně ukonči provoz a ČT s HD bude pouze v DVB-T2 – pokud se tedy tamní soudruzi konečně rozhoupou po tolika silných slovech……

 4. Milan Vojta napsal:

  Máme společnou anténu a přestala asi přijímat Multiplex 3. Minulý týden naše TV přestala přijímat a už nejdou naladit. Čím to je? Bydlím ve Vimperku.

Napsat komentář