Jak jsou na tom všechny tři přechodové sítě DVB-T2 s koordinací kmitočtů?

8 komentářů 6.9.2017 / Jan Potůček

Z hlediska vydaných individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů jsou nejdál České Radiokomunikace, z hlediska koordinace kmitočtů Česká televize.

Do konce letošního roku by měl Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zkoordinovat všechny potřebné kmitočty pro základní vysílače tří přechodových sítí DVB-T2, které budou do roku 2020 nabízet souběžné pozemní televizní vysílání v novém standardu vedle dosavadních sítí DVB-T. Jak daleko je tato koordinace a kdy se můžeme dočkat startu a rozvoje dalších dvou přechodových multiplexů, které mají doplnit již funkční přechodovou síť Českých Radiokomunikací? Pokud bychom to brali podle zažádaných a již vydaných individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů, jsou nejdále České Radiokomunikace. Ale vezměme si jednotlivé přechodové sítě popořadě.

Přechodová síť 11 České televize

Veřejnoprávní přechodová síť DVB-T2 má výhodu v tom, že bude vysílat na kmitočtech, které se nebudou muset po vypnutí televizního vysílání ve standardu DVB-T měnit. Jinými slovy, bude startovat již na finálních kmitočtech a z tohoto pohledu vlastně ani nepůjde o přechodovou, ale rovnou finální síť. Její základ bude tvořit 26 vysílačů velkého výkonu, které budou shodné s dnešními vysílači multiplexu 1. Kde tedy nyní diváci naladí pozemní cestou programy České televize ve standardním rozlišení obrazu, měli by je po spuštění přechodové sítě naladit i ve standardu DVB-T2 (ovšem v HD kvalitě). O kmitočty pro vysílání v novém standardu nebudou mít Kavčí hory nouzi, všechny základní vysílače jsou již zkoordinované.

Pokud by tomu nebránily legislativní překážky, mohla ČT zahájit vysílání ve standardu DVB-T2 již v lednu letošního roku nebo dokonce i dříve. V první monitorovací zprávě o stavu realizace Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání pro vládu letos v lednu ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že pro ČT je zkoordinováno všech 26 z požadovaných 26 základních vysílačů. S žádostmi o vydání individuálních oprávnění pro jejich využívání ale ČT musela počkat na účinnost diginovely zákona o elektronických komunikacích, která začala platil 2. září. Nyní startu přechodové sítě 11 brání už jen administrativně-obchodní záležitosti, které by měly být vyřízeny snad ještě během tohoto měsíce.

Česká televize odstartuje vysílání DVB-T2 nejdříve v říjnu (Foto: Česká televize)

Přechodová síť 12 Českých Radiokomunikací

Odstartovala jako první letos v březnu a postupně zvýšila pokrytí až na aktuálních 76 procent obyvatel České republiky. Momentálně má zkoordinováno a vydáno 22 individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů, zbývají vydat poslední čtyři. Jde o lokality Jáchymov – Klínovec, České Budějovice – Kleť, Vimperk – Mařský vrch a Valašské Klobouky – Ploštiny. Pro ČTÚ je koordinace těchto vysílačů komplikovaná kvůli blízkosti hranic a možnému přeshraničnímu rušení. Kvůli tomu přechodová síť 12 nakonec využije více vysílacích kanálů než původně plánované dva (28 a 31). Například z vysílače Zlín – Tlustá hora bude vysílat na kanálu 22. Některé vysílače budou muset mít snížený výkon a usměrnit výkon směrem do českého vnitrozemí.

Přechodová síť 12 je z hlediska provozu a plánovaného rozšiřování zdaleka nejdále ze všech tří přechodových multiplexů DVB-T2. Všech 26 základních vysílačů, které kopírují vysílače celoplošného multiplexu 2, chce mít spuštěno do konce prvního čtvrtletí příštího roku. Tím ovšem výstavba přechodové sítě neskončí, České Radiokomunikace plánují také výstavbu sekundární sítě dokrývačů podobné té, jakou využívá multiplex 2. Ke koordinaci kmitočtů pro tyto dokrývače přikročí ČTÚ až v příštím roce podle požadavků jednotlivých operátorů. Závisí také na jeho rozhodnutí o případném prodloužení individuálních oprávnění pro regionální sítě DVB-T, s nímž České Radiokomunikace nesouhlasí.

Aktuální pokrytí přechodové sítě 12 (Zdroj: CRA)

Přechodová síť 13 společnosti Digital Broadcasting

Jde o nejkomplikovaněji koordinovanou přechodovou síť DVB-T2. Původně se s ní nepočítalo, společnost Digital Broadcasting ji prosadila na poslední chvíli a kvůli tomu je koordinace kmitočtů těžší. Navíc přechodová síť 13 má využít 44 základních vysílačů, tedy o 18 více než předchozí dvě přechodové sítě. Kmitočty pro ni získává ČTÚ nejpomaleji, podle mluvčího úřadu Martina Drtiny však je už většina zkoordinována. Přechodová síť 13 využije na rozdíl od přechodových sítí 11 a 12 více různých vysílacích kanálů, ale nebude jich mít k dispozici tolik, aby mohla nabídnout regionální členění jako v sesterském multiplexu 4.

„Koordinace kmitočtů pro přechodovou síť 13 probíhá na základě požadavků obdržených od operátora této sítě. Vzhledem k tomu, že koordinace byla zahájena později, než v případě přechodových sítí 11 a 12, není dosud skončena,“ říká mluvčí ČTÚ Martin Drtina. „Převážná většina požadavků je však zkoordinována a tyto požadavky využívají v současné době šest různých kmitočtů (kanálů),“ dodává. Pro srovnání: přechodová síť 11 by měla vysílat maximálně na dvou kanálech, přechodová síť 12 má zatím přiděleny tři různé kanály (22, 28 a 31). Digital Broadcasting nakonec zřejmě v přechodovém období ani nevyužije všech 44 vysílačů a kompletní síť spustí až jako finální multiplex DVB-T2.

Zatím jediný zprovozněný vysílač DVB-T2 společnosti Digital Broadcasting v lokalitě Praha – Novodvorská

Vstup do Diskuse

8 komentářů: “Jak jsou na tom všechny tři přechodové sítě DVB-T2 s koordinací kmitočtů?”

 1. drahomir. hrabec napsal:

  U nas v Ostravě vysila MUX 1 54
  To bilo dobre kdibi vysili tito knitočty
  V Ostravě
  Přechodová síť 11 26
  Přechodová síť 12 28
  Přechodová síť 13 31
  Jesli nekdo vi jak to budé v Ostravě
  Nebo nekdo v Ostravě
  Vysílat tito kmitočty

  • Nonic napsal:

   Drahomíre, nic ve zlém… Překlepy či vynechání nějakého písmenka se dají pochopit (mne i jiným se to stává, kor když někdy mžourám bez brejlí či díky menšímu světlu na klávesnici) ale ač nejsme na hodinách Českého jazyka a jsou i různé lokální nářečí, zamysli se nad sebou…
   V každé diskuzi máš samé trvalé hrubky atd.

   Jinak k věci… tebou zmíněné 26k (předpokládá se ale tají, že bude mít sít Čt) a ty 28 + 31 se skutečně v republice používají pro DVB-T2 viz i tento a jiné články kdekoliv na netu…
   Pak v tý šachovnici by mělo Česko (tak se jmenuje stát ač se to některým náckovým Moravákům a Slezanům atd. nelíbí) dostat zmíněný 22k + 26k a ještě 24k, 27k a jaké další jiné nikdo neví… bude záležet na tom, až se vypne DVB-T a bude koordinační dohoda s okolními státy… protože příroda je mocná čarodějka… tak nechtějme si vzájemně namixovat pro 6 celoplošných T2 a do budoucna možná i nějakých lokálních pidi vysílačů s malinkatým výkonem (potomci RSek) nechutný „smrtící“ pro tuto technologii koktejl… Ono stačí ta hořká mobilní net pilulka LTE co někde nevhodným nastavením prosakuje rušením do stávajícího DVB-T

 2. Nonic napsal:

  No kmitočtových kanálů je díky tomu, že se bude ořezávat z původního 21 – 69 v blízké době už jen na 21 – 48 a musí být souběh se stávajícím dosluhujícím digi T modelem…. k dispozici málo, tak hlavně ať ta šachovnice je rozdělena tak aby lidé nakonec nemuseli přejít na satelity (to si přejí odpůrci zavádění DVB-T2) v místech kde budou přesahy na stejném kmitočtu s rozdílným složením programů v MUXech… už teď je několik míst v republice kde se to děje v DVB-T… prostě se jaksi nepočítá s tím, že příroda je mocnější… Máme členitou krajinu a tedy je to obtížnější vše koordinačně skloubit a kor když máme několik sousedících států na hranicích tedy je už od počátků vysílání čehokoliv mnohé od nich naladitelné a co teprve i uvnitř našeho státu naše věci lítají i dál než ofiko mapy nalajnovaly… V DVB-T2 je fakt, že se použije na větší území společný kmitočtový kanál ale i to není bez rizik… viz třeba časté nářky v DVB-T na severovýchodě tj. špatné spřažení Trutnova s Ještědem a i jinde v republice je to dle počasí podobné…
  Přeji těm co to vymyslí štastnou volbu ku prospěchu koncových uživatelů kvůli kterým se to vše dělá…

 3. VITEK2442 napsal:

  Pro Ostravu jsou v T2 tyto kanály:26,28,31,37,45,48, tedy i finální.

  • Nonic napsal:

   Vítku a jseš si fakt jistej? dokavaď nám to nezveřejní přímo ČTÚ pro celou republiku zkoordinovaně, tak můžeme jen spekulovat na základě nějakých zahraničních webů či někdo má správného informátora na patřičných židlích šéfíků kteří veřejnosti mlčí jako hrob narozdíl od Němců kteří vše co lze, tak se dočteš dopředu…

 4. VITEK2442 napsal:

  Mým zdrojem je BNA a jejich jmenný seznam všech evropských tv vysílačů.

 5. drahomir. hrabec napsal:

  Pro Pana Vitka 2442
  Jake Vysílače budu vysilat DVB – T 2
  Žilina Krížava Wisla Góra Skrzyczne kanály:
  Jesli to vite dekuji za kanály: v Ostravě
  Jesli to pome nepředčede
  Pro Pana Nonic Vitka 2442

 6. Jan. Novák, napsal:

  Pane Hrabec měl byste si zopakovat ZŠ, tolik hrubek v jedné větě, to se hned tak nevidí.

Napsat komentář