Kompenzace divákům na nákup přijímačů DVB-T2? Do pěti miliard můžeme rozhodovat sami, říká MPO

12 komentářů 29.9.2017 / Jan Potůček

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo odpověď tazateli, kterého zajímalo, jak legislativně ošetří kompenzace nákladů divákům dotčeným přechodem na standard DVB-T2.

Bude třeba kvůli státním příspěvkům na nákup přijímačů DVB-T2 pro sociální a zdravotní ústavy přijímat speciální zákon? Podle ministerstva průmyslu a obchodu nikoli. Resort obdržel začátkem září dotaz, jakým způsobem legislativně ošetří kompenzace nákladů divákům dotčeným přechodem na standard DVB-T2, tedy případné dotace na nákup nových televizorů a set-top-boxů. Minulý týden na svém webu zveřejnil odpověď, v níž ujišťuje, že žádný další speciální zákon kvůli případným státním příspěvkům na nákup přijímačů nebude třeba. U částky do pěti miliard korun může rozhodovat samo ministerstvo, o vyšší sumě by hlasovala celá vláda.

„Ministerstvo poskytlo žadateli podle § 4 zákona a § 14 odst. 5 písm. d) zákona v souladu s § 4a odst. 2 písm. a) zákona informace sdělením, že k zavedení dotačního programu není třeba nový zákonný předpis. Pravidla pro účast státního rozpočtu na financování programu a poskytování dotací a návratných finančních výpomocí ze státního rozpočtu stanoví zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, přičemž výši účasti státního rozpočtu stanoví vláda, je-li účast státního rozpočtu nejméně 5 mld. Kč, nebo ministerstvo, je-li účast státního rozpočtu nižší než 5 mld. Kč,“ napsalo ministerstvo ve své odpovědi.

Nepůjde o miliardy, ale maximálně desítky milionů

Pět miliard korun je shodou okolností částka, již resort odhadl jako celkové náklady všech českých domácností, které budou dotčeny druhou televizní digitalizací, na nákup nových televizorů a set-top-boxů. Ministerstvo ale nepočítá s tím, že by poskytovalo plošné příspěvky všem divákům. Vládou schválená Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání z loňského července počítá s kompenzacemi pro zdravotní a sociální zařízení v maximální výši 50 milionů korun. Stejnou částku stát poskytl na nákup set-top-boxů a televizorů i při přechodu z pozemního analogového na pozemní digitální vysílání ve standardu DVB-T, který probíhal v letech 2008 až 2012. Plošný příspěvek všem divákům by mohl být považovaný za nedovolenou veřejnou podporu jedné z vysílacích platforem.

Veškeré plánované státní kompenzace v souvislosti s druhou televizní digitalizací ostře sleduje Česká asociace satelitních operátorů (ČASO), která již podala stížnost Generálnímu ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž na kompenzace provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2. Jejich provoz do doby vypnutí sítí DVB-T má zpětně hradit stát na základě doložených nákladů od operátorů. Umožňuje to nedávno schválená novela zákona o elektronických komunikacích, ale kompenzace ještě podléhají schválení Evropskou komisí v tzv. notifikačním jednání. To zatím nezačalo, takže operátoři přechodových sítí DVB-T2 zatím hradí provoz ze svého a předpokládají, že později jim budou náklady státem proplaceny.

Na nákup přijímačů DVB-T2 pro zdravotnická a sociální zařízení chce stát vynaložit 50 milionů korun

Plnohodnotné souběžné vysílání potrvá dva roky

Televizní stanice mají souběžné vysílání v sítích DVB-T2 zdarma – to je zásadní podmínka, která má umožnit pozdější proplacení nákladů na provoz přechodových sítí. Kompenzace skončí ve chvíli, kdy bude vypnuto vysílání ve standardu DVB-T a pozemní cestou bude možné vysílat jen ve finálních sítích DVB-T2. Souběžné vysílání v obou televizních standardech, které bylo původně plánované až na čtyři roky, potrvá po spuštění všech přechodových sítí a dosažení jejich celoplošného pokrytí maximálně dva roky. Již v červnu 2020 by měly ukončit vysílání celoplošné multiplexy DVB-T, aby bylo možné uvolnit kmitočtové pásmo 700 MHz pro potřeby mobilních datových sítí nové generace.

Přechodové období má sloužit divákům k pohodlnému přechodu na příjem televizního vysílání v novém standardu. Řada domácností, které přijímají televizi pozemní cestou, během tohoto období přirozeně obmění své přijímače a díky přechodovým sítím DVB-T2 si budou moci prakticky ověřit, zda jejich nový televizor zvládá zpracovat signál ve standardu DVB-T2 a kompresi HEVC/H.265. Podobné souběžné vysílání probíhalo i během první televizní digitalizace a v řadě regionů trvalo rovněž dva roky. Stát během něj financoval informační kampaň zaměřenou na diváky pozemní analogové televize, ale také nákup přijímačů pro zdravotní a sociální zařízení.

Vstup do Diskuse

12 komentářů: “Kompenzace divákům na nákup přijímačů DVB-T2? Do pěti miliard můžeme rozhodovat sami, říká MPO”

 1. Lukas napsal:

  No ještě aby dostali příspěvek lidé co ti co museli investovat do nového sat přijmace u skylinku a vůbec nová digitalizace nic nepřinese jenom placené programy za které už se na satelitu platí 79 korun servisní poplatek protože skupina nová už to naznačila.

 2. Nonic napsal:

  Sateliťáci ať držej zobák… jim nikdo předčasně nic neruší… nekrade pásmo pro šíření programů… ba naopak na satelitech mají mraky místa kor díky novým kompresím… oni naopak sami nutili diváky aby si kupovali jiný nový hračky změnami kódování a kompresí na H.264 tzv. S2 = MPEG-4 lidově i v tv zobrazovačích označené HD ač některé programy se jen ze SD přelopily z MPEG-2 opět do SD… Jim jen vadí, že 60% domácností není ochotno platit jejich spárované přijímače DVB-S2… proto chtějí donutit úřady s Novou vše i pozemsky zpoplatnit… rejžovat… Štve je, že ten kdo se nemůže bránit nastupujícím vynuceným DD dividendám které jsou nalajnovány tři a ta I v pásmu 61 – 69k nikomu nevadila ale ta II co ukrojí pásmo 700Mz tj. 49-60k natož ta DD III která je nalajnovaná vývojáři projednat po roce 2025… škoda slov… závist a škodolibost je zákeřná… No jak dlouho se budou ještě projednávat dotace z EU… je to brzda rozvoje T2 proto se jen čeká na zázrak který musí být ukončen úderem roku 2020 / 21 a v německu na podzim 2019 proto nás tlačí zrychli vypínání a přelaďování ač licence byly na DVB-T do roku 2025…

 3. Janek napsal:

  A co ten Kojál bude spuštěn , to T2, když je konec září?

  • pemaza napsal:

   A co ten slavnej přechodovej mux 11 ČT – klid po pešině, to bylo řečí, že už po legislativě nebude problém ho spustit na podzim. Jakoby neexistoval, ČT mlčí.

   • vedro napsal:

    CT jedna, vytvorila skupinu, ktera se tim zabyva. Netlaci na pilu, nejsou pod casovym tlakem. Museji vyjednat co nejlepsi podminky a to chvily trva. Cim pozdeji to spusti, tim vic usetri penize koncesionaru za dvoji sireni. Pro divaky by bylo uplne nejlepsi kdyby se prechodove site (11+13) zpoustely koordinovane po oblastech.
    Kdyz to budou mit pripravene jiste predstoupi pred verejnost a zverejni postup zapinani v jednotlivych lokalitach. Stejne ted v zime nikdo STA predelavat nebude, rozumne bude to predelat najednou kdyz bude vse dostupne. Neni kam spechat. Predpokladam, ze se to rozjede pristi rok, mozna az po zverejneni TPP.

    • Michal Kubeček napsal:

     Ne každý má STA a jsou lidé, kteří by kvalitnější příjem multiplexu 11 (se všemi programy ČT v HD) místo problematického příjmu RS7 (se třemi) docela ocenili.

     Nejpodstatnější nakonec ale není to, jestli se začne na podzim, na jaře nebo třeba až za rok. Podstatné je, že pokud chtěli čas na vyjednávání a taktické manévry, neměli celou dobu vykřikovat, že se čeká jen na politiky a že jakmile bude novela ve sbírce, půjde všechno jak po drátkách a do konce roku bude většina hotová. Takhle to vypadá, že (nejen) nás celou dobu tahali za nos, a to je v situaci, kdy má k přechodu na DVB-T2 spousta lidí pořád nedůvěru a multiplex ČT měl být na dlouhou dobu hlavním tahákem, hodně nešťastné.

     • vedro napsal:

      No pokud patris k tem, kteri prijimaji v dvbt RS s programy CT v Hd, tak to gratuluji. Vetsina je ale prijimat pres dvbt nemuze, a kdo je chtel driv mohl je mit treba ze satelitu.
      Co se tyce vystavby site 11, tak CT na dotaz proc nebuduje svou sit spolu se siti 12 Cra jen rekla, ze ji v tom brani i legislativa. CT ma povinnost vybudovat sit 11 do konce roku 2020 s pokrytim stejnym jak nynejsi mux 1. Ale zrejme nikde neni psano kdy nejpozdeji ma zacit novou sit budovat. I kdyby se zacalo az v roce 2019 tak se to da stihnout. Ja tipuji zacatek na rok 2018, budou to mit i s rezervou 🙂

     • BIDLO napsal:

      Přesně tak. Nejdříve se stále vymlouvali na legislativu a nyní když je schválena a navíc v podstatě všechny vysílače zkoordinovány, tak skutek utek.

  • vedro napsal:

   Co se tyce Kojalu. Pokud by spusteni nabralo vetsi zpozdeni oproti planu jiste by CRa vydaly tiskovou zpravu. Na zacatku nejake problemy byly ale ted by to melo byt snad pripravene. Kdyz to zapnou i o tyden pozdeji zlobit se nebudeme, ze 🙂

  • Michal Kubeček napsal:

   No jo, taky jsem si zrovna říkal, že jestli chtějí stihnout Černou horu v termínu „září 2017“, tak by sebou měli hodit. 🙂

Napsat komentář