Nova hledá operátora, který by pro ni spravoval placenou platformu v sítích DVB-T2

22 komentářů 22.9.2017 / Jan Potůček

Vzorem pro nejsledovanější českou komerční televizi je Německo, kde placená služba freenetTV pozemních sítích DVB-T2 získala již 700 tisíc zákazníků.

Jediným životaschopným modelem vysílání v pozemních televizních sítích nové generace DVB-T2 je pro televizi Nova zakódování programů v HD kvalitě a zpoplatnění jejich příjmu. Na 21. ročníku Podzimního setkání provozovatelů elektronických komunikací, které ve čtvrtek 21. září v Nymburku pořádala společnost Lica, to řekl Petr Horák, ředitel sekce Nová média ve skupině Nova. Za dobrý vzor označil Německo, kde většina komerčních televizí vysílá v DVB-T2 kódovaně v rámci platformy freenetTV, jejíž příjem je pro diváky zpoplatněn částkou 5,75 euro měsíčně (v přepočtu asi 150 korun). „V Německu má toto vysílání obrovský úspěch,“ podotkl Horák.

CRA o retail nemají zájem

freenetTV získala od července, kdy zakódovala a zpoplatnila pozemní příjem komerčních programů v DVB-T2, již 700 tisíc platících zákazníků. Do konce roku jich chce mít 800 tisíc a během příštího roku by ráda dosáhla hranice jednoho milionu klientů. Nova však zatím podle Horáka nenalezla žádného operátora, který by pro ni postavil podobnou platformu s podmíněným přístupem a spravoval bázi zákazníků včetně dekódovacích karet. „My jsme naši retailovou divizi už před časem prodali společnosti T-Mobile a jsme čistě provozovatelem vysílacích sítí,“ odmítl na panelové diskusi v Nymburku Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací představu, že by oním operátorem mohly být přímo CRA.

„Ani v Německu nejsou všechny komerční televize v DVB-T2 součástí placené nabídky a ne všechny vysílají v HD kvalitě,“ namítl Procházka. „Když se podíváme i do vyspělých zemí, model volného vysílání funguje velmi dobře,“ dodal. CRA zdůraznily, že že volné šíření signálu je obvyklým a úspěšným obchodním modelem i na rozvinutých mediálních trzích v Evropě. Podmíněný přístup, stejně jako 3D a 4K vysílání v pozemních sítích, bylo v minulých letech úspěšně testováno. Bezplatné televizní vysílání však zůstává preferovaným způsobem distribuce televizního obsahu. Pro privátní stanice by zakódování signálu znamenalo riziko ztráty sledovanosti, jež je pro ně klíčová při prodeji reklamních časů, jako se to stalo slovenské televizi Markíza, která volné terestrické vysílání opustila letos na Nový rok.

České Radiokomunikace určitě nebudou zajišťovat provoz placené platformy v DVB-T2, ujišťuje Marcel Procházka (Foto: archiv Marcela Procházky)

Nova chce i v DVB-T2 využívat dva operátory

Markíza se po několika měsících do terestrického vysílání vrátila, ale zatím pouze do placené zakódované služby Plustelka. Odchodem z terestriky poměrně brzy ztratila pozici nejsledovanější slovenské televize, na které ji vystřídala konkurenční televize Joj. Ta nejenže z pozemního volně šířeného vysílání neodešla, ale expandovala v něm i do České republiky – v celoplošném multiplexu 4 šíří svůj „mezinárodní“ program Joj Family. Markíza sice má také svoji verzi pro české operátory, Markízu International, ta je však podle Petra Horáka určena výhradně poskytovatelům placených televizních služeb. Její nasazení do pozemního vysílání by záleželo na vhodném obchodním modelu, dodal Horák.

Nova by si ráda i po přechodu na DVB-T2 zachovala možnost vysílat v sítích dvou různých operátorů. „Vnímáme to jako velkou výhodu,“ uvedl šéf Nových médií Novy. Česká komerční televizní jednička nyní šíří dva své hlavní programy v síti Českých Radiokomunikací a tři tematické kanály v síti konkurenční společnosti Digital Broadcasting. Oba tyto multiplexy budou v polovině roku 2020 nahrazeny finálními sítěmi DVB-T2. Do té doby musí Nova najít společnou řeč s operátory obou sítí a najít s nimi oboustranně akceptovatelný model jejího působení v DVB-T2. Představu, že to budou operátoři, kdo bude Nově platit za to, že vysílá v jejich sítích, jako je tomu na satelitu nebo v kabelu, ale provozovatelé pozemních sítí odmítají.

Dva operátoři pro pozemní vysílání pro nás skýtají výhody, chceme je i v DVB-T2, říká šéf Nových médií Novy Petr Horák

Kódování programů je nutné kvůli pirátům, tvrdí Nova

Petr Horák v nymburské debatě nebyl schopen předvídat, zda by Nova v DVB-T2 chtěla provozovat vedle zakódovaných HD verzí svých programů také volně šířené SD verze alespoň některých kanálů. „Museli bychom si to spočítat,“ uvedl. Kódování terestrického vysílání odůvodňoval i zabezpečením obsahu před jeho kopírováním a vystavováním na internetových úložištích. „Veřejná úložiště jsou pro nás stále problém. Ve Spojených státech takové služby už neexistují, dokázali se s nimi vypořádat. U nás bohužel pořád přežívají a nás to stojí mnoho sil a peněz, abychom ochránili svůj obsah,“ řekl Petr Horák.

Podle Leoše Pohla, provozovatele placených programů CS Film, Horor Film a volně šířeného Kinasvět, však provozovatelé nejsou schopni proti internetovým úložištím zasáhnout společně. „Stále se mluví o potřebě nějaké společné akce, ale k té nedochází. Každý si to řeší po svém,“ postěžoval si Pohl, jehož Československá filmová společnost chystá začátkem října spustit další placený televizní kanál WAR TV zaměřený na válečné dokumenty. S ním i s CS Filmem by byl Pohl ochoten vstoupit i do placené pozemní televizní platformy, podle jeho slov by ale záleželo na obchodních podmínkách provozovatele takové služby.

Vstup do Diskuse

22 komentářů: “Nova hledá operátora, který by pro ni spravoval placenou platformu v sítích DVB-T2”

 1. Karel napsal:

  Absurdni. Je v zajmu kazde komercni tv, aby se dostala k co nejsirsimu poctu divaku. Prave proto, aby svymi porady a tudiz reklamou zasahla co nejvetsi pocet divaku. Kodovat a zpoplatnit se muzou stanice, ktere jsou ve svem principu placene (HBO apod), ale volne sirena stanice, ktera se musi soustredit na sledovanost, by mela svuj program sirit tak, aby byl pro divaka co nejvice dostupny a logicky co nejvice sledovany. Priklad z Nemcka je bezpredmetny, protoze jak vime, Nemecko siri vetsinu svych stanic uplne zdarma a to nejen v dvbt, ale i satelitu formou FTA. Coz se o CR rict neda, protoze v Cesku musi na satelitu platit i za tyto kanaly. Doufam, ze novy vlastnik ktery koupi Novu bude umet dela televizi opravdu dobre.

 2. vedro napsal:

  Problemem pro Novu (i Primu a jini provideri s placenou nabidkou) muze byt, ze zadneho operatora nenajdou. Za sve programy chteji dostat zaplaceno tudiz ani volne SD verze v DVBT2 nic neresi.
  Proti Nove stoji i fakt, ze je na prodej, takze i potencionalni operatori vyckavaji, protoze dnesni vedeni jim zadne zaruky dat nemuze, protoze neni jiste, zda tam pod novym majitelem zustanou a zda novy majitel bude razit stejnou strategii.
  Co se tyce operatoru, kteri by umeli splnit podminky Novy je to taky tezke. Jediny operator, ktery ma/bude mit celoplosnou sit je Parizek (CRa dle vyjadreni neberu v potaz), ale s kodovanim a administraci nema zkusenosti, ostatni, kteri maji s administraci placenych sluzeb zkusenosti zase nemaji sit, HW ani stozari. Takze jako moznost se nabizi spojeni operatora site DVBT2 (Parizek…) a nejakého administratora (M7, Towercom…), ale kazdy z nich chce vydelat coz pri limitech, ktere DVBT2 nabizi (ve srovnani s jinymi placenymi platformami) v pomeru cena/vykon nebude lehke takyto biznis model najit. Navic hrozi, kdyz se to dobre nepropocita, za par len prijdou na to, ze je to nevydelecne, resp. ztratove a cela nabidka skonci.

 3. Michal Kubeček napsal:

  Takže v Německu má placená platforma 700000 zákazníků a plánuje dostat se na milion. Vezmu-li v úvahu, že Německo má asi osmkrát víc obyvatel než ČR, teoreticky by to pro Novu mohlo znamenat něco kolem 100000. Jenže v Německu je trochu vyšší životní úroveň a ta platforma podle článku nenabízí zdaleka jen jednu skupinu, takže v praxi by to číslo mohlo být ještě o dost nižší.

  Počítejme dál… I při těch 100000 zákaznících a 1000 Kč ročně (nějak zásadně víc by nedalo ani těch 100000) mi to vychází na sto milionů ročně (před odečtením souvisejících nákladů). Není to málo peněz, na ulici je nenajdu, ale vezmu-li v úvahu, že už někdy před deseti lety měla Nova obrat asi čtyři miliardy (aktuální čísla neznám), tak to zase až taková výhra není.

  Prostě mi z toho tak nějak vychází, že se z nás někdo snaží dělat blbce. Nebo tímhle způsobem Nova zkouší na někoho dělat nátlak, aby jí šel na ruku, ale pochybuji, že dotyčný si takový jednoduchý výpočet neudělá.

 4. Michal Horák napsal:

  Já bych Novu ignoroval,prostě buď bude vysílat v Dvb-t2 volně nebo nemusí tam vysílat vůbec.A myslím,že by si Nova rychle rozmyslela.

 5. pemaza napsal:

  Proč nepoučelným neumožnit placenou službu, Nova přijde i diváky jako Markíza, aspoň nebude si stěžovat, že jí to nebylo umožněno.

 6. Nonic napsal:

  Nova s Amíckým vlastníkem pláče kudy chodí tj. DVB-T2 je prý dle ředitele zbytečnost pak zas tedy, že do toho půjdou pokud si všichni sednou na zadek z toho jak co vymýšlí za jakých podmínek nabídnou placený obsah… Jinak k tomu kopírování… to bude fungovat a šířeno stejně pořád různými nadšenci dál ikdyž nevím čeho? protože jejich nabídka pořadů už je v kopru… samé hnusy a reprízy repríz…
  90 léta kdy byly přivezeny trhákové neviděné novinky i věci co neměla zájem pouštět státní Československá televize už je pryč…
  No ono ale i z domácí tvorby atd. kvalitní dabing stálic světové kinematografie kdyby se tehdá nic nenatáčelo… tak nemají teď co pouštět celých 24h 365x v roce…
  Velké investice a očekávání nakonec kvůli vysoké konkurenci je donutilo své pobočky rozprodat a vše směřují do své úplně původní mateřské lodi která stát stála abitrážním tanečkem o vlastnická práva značky díky Železnému mraky peněz… Pak se různě čenžovalo přesuny na jiné majetné hlavy a i ředitelé cestují proškolením komerčních modelů z kolébky konzumu USA až nyní je z několik stran tvrzeno, že ač Praha jako jediná slušně vydělává na 60% volně šířeném sledovaném obsahu, tak po vzoru risku Markíza spáchají „sebevraždu“ poklesem sledovanosti i inzerentů tj. napřed z pozemáku odešli a pak se škemravě vrátili placeně a diví se, že konkurence jako třeba JOJ atd. nikdy nespí… Koláče co kdysi ukazoval Evropský tatíček Železnej jsou nenávratně fuč a i Praha po převelení všeho z ciziny tj. teď i Bratislavu zpět k sobě… to prý neutáhne a raději Amici prodají co ještě lze… tedy i Prahu někomu jinému…
  Německo je velmi bohatá země proto na satelitech dlouhá léta mají většinu programů už od analogu volně… má se to změnit ale když si projedete diskuze tak i u nich už jsou protesty proti placení a nějaký Freenet to nezachrání dokavaď bude dostupná volně šířená alternativa… to samé i v Česku se Nováci přepočítají… nikdo do jejich potápějící se lodi nechce vstoupit… tj. přistoupit na to, že Nova od všech bude rejžovat a ostaní jí poklonkem poslouchat… MUX-2 váhali jak udělat novou smlouvu tj. zapli se v MUX-4 Cinemou a pak zjistili, že přece jen ta konkurence Pařízka ač je dražší tak má lepší kvalitu a záruky… nakonec si dali říct a podepsali prodloužení šíření 2 hlavních programů… proto doufají, že i do budoucna oba operátory bude mít v hrsti…. ale ti mají též své páky tj. mohou si vybírat kdo bude v příštích 6 celostátních MUXech šířen volně bez další zátěže špehováním kdo otvírá měsíčně či ročně šrajtofli z rodinného rozpočtu do slotové karty jako je tomu u satelitní a kabelové distribuce… Nemohou se shodnout a blokují 2 místa v DVB-T2 přechodné 12 přestože tam evidentně chtít být nechtějí a nemohou dokud nedostanou zdravý selský rozum…. kdo chce hodně nemá nakonec nic… Ostatně i hodně podnikatelú po 89 roce kvůli chamtivosti nasadit co nejvyšší cenu a tím pádem malý pak odbyt zkrachovalo… V tomto případě příjdou i o příjmy od inzerentů jakmile zakódují tak už nikdy nezískají 60% sledovacích oveček současného prosperujícího volného pozemského modelu…

 7. Janek napsal:

  To si dělaj na Nově srandu, ne? Jejich sestra Markíza by jím mohla vyprávět. A srovnávat Česko s Německem je trochu mimo mísu. Jaké jsou platy u nás a v Německu? Vsadím se, když němec ze svého velkého platu dá cca 6 EUR za tu Freenet TV, tak Nova by chtěla v malém česku a při našich platech také minimálně 6 EUR a ne-li víc. A vůbec nechápe ten nepoměr. Jinak nechápu za co chtějí platit? Jaký mají prémiový obsah? žádný! Ordinace a další odpad je nesledovatelný….

 8. TomKet napsal:

  Je vidět, že ČRa nevyměkly a já doufám, že jim to vydrží. Jsem tedy zvědav na toho hejla, co do toho dobrodružství půjde. Myslím si, že to bude ředitel Dvořák. I ČT by totiž náramě pasovalo, kdyby bylo vysílání kódované, měli by po starostech s autorským krytím svých pořadů. Potřebovali by aby to někdo zavedl a oni by se pak sofort přidali. A měli by to zadarmo. To bude asi za tím současným otálením se spouštění programů ČT. Pochopitelně, že pak by se už dál u ČT nic neplatilo. Zkrátka jak říká M. Zeman. Příliš mnoho slimáčků a málo kapustičky :-)))
  ČRa by do toho nepěkně zahučely. Teď vydávají zvesela osvědčení o kompatibilitě přijímačů v DVB-T2, ale jestli na těch přijímačích budou fungovat moduly CA-CI+ s patřičnou dekódovací kartou (kartami – tak jak na SATu, zvlášť karta ČT zvlášť ostatní 🙂 ? ) to není ve hvězdách, ale přímo v jiné galaxii. A to potom vděční diváci ještě půjdou pro odzkoušené a spárované set-top boxy ? No, radosti až do rána. Apropo to (+) znamená, tedy mimo jiné, ochranu proti nahrávání pořadů a aby je pak následně nebylo možno šířit. Což taky komplikuje funkci modernějších TV nahrát si pořad a později ho shlédnout. To je ovšem možno zajistit platícím divákům pomocí HbbTV, ovšem ve verzi kterou zatím většina TV nemá a neumí. Na víc je nutno mít přípojku do internetu. No prostě samé výhody a světlé zítřky.

 9. Pepe napsal:

  Platit Nově, kde každejch 10 minut programu běží 10 minut reklamy???????????? NIKDY!!!!! Nedá se to sledovat ani zadarmo! A o obsahu ani nemluvím a už vůbec ne o černý kronice ve zprávách. Já se bez ní obejdu a myslím, že je nás víc takových.

 10. BIDLO napsal:

  „Kódování programů je nutné kvůli pirátům, tvrdí Nova“
  Od nováků jsem už slyšel spoustu nesmyslů ale tenhle blábol je teda perla. To vymyslel pan Horák sám nebo mu někdo pomohl?
  Jinak dobře že je ČRa s tímto poslalo někam. Zajímalo by mě jak si vede Markíza nyní v té Plustelce. Neví někdo?

 11. Luděk napsal:

  Pokud zakóduje a zpoplatni tak nesmí vysílat reklamy ne?

 12. PeVy napsal:

  Pokud chtějí vysílat jako placený kanál, nikdo jim v tom bránit nebude. Můžou se zachovat jako jakýkoliv jiný placený program, tj. mimo DVB-T (T2). Proč jim tolik záleží zrovna na terestrickém šíření ? Napadá mne jediný důvod: Myslí si, že většina z těch „ovcí“, kteří na ni den co den čučí, jako na svatý obrázek, bez nich nedokáže žít a okamžitě zaplatí „lidové“ výpalné. Já osobně bych jim moc přál, aby se pořádně přepočítali…

 13. Miki Mouse napsal:

  Ať se obrátí na nenažratý Towertroll v Banánové republice

 14. Jerry napsal:

  Již jsem psal dříve,Nova je vtéto podobě nesledovatelná,nikdy bych jim nedal ani niklák.

 15. Jiří Novák napsal:

  Při průměrném čistém platu v BRD /cca 2 500,- €/ je pro Němce 5.75 € brnkačka. Ovšem 150,- Kč za TV Nova je pro mne, důchodce, docela řacha. Pak přijdou s placenímTV Prima, Barandov atd. Do toho tedy nejdu.

 16. Jerry napsal:

  Nova by měla spíš hledat cestu pryč,já ji nepotřebuji a proto ode mne neuvidí ani niklák.

 17. mek donald napsal:

  Nově nasrat. Americký odpad, nechápu, že už dávno není zakázána. To by tady musel být ale normální stát, ne žumpa.

 18. Pavel napsal:

  Ono je lepší se na tv vysílání ani nedívat, potom je život krásnější.

Napsat komentář