Octagon SF4008 4K DUAL DVB-T2: komfortní PVR box s interním diskem a Enigmou 2

Potřebujete opravdu komfortní nahrávání s možností přístupu přes LAN a uvítáte i spoustu „chytrých“ a/nebo multimediálních rozšíření? Jedním z adeptů na nového domácího mazlíčka bude možná i Octagon SF4008 4K.

Už řadu let používám(e) pro vlastní potřebu „kombajn“ Dreambox DM8000 (se dvěma DVB-T tunery, vestavěným diskem a DVD-RW mechanikou). Je uživatelsky i spolehlivostí úžasný a nebýt změn ve vysílacích standardech, nebyl by moc důvod ho měnit. Málo platné, změny přicházejí a nezbývá než to řešit. S dotazy „co místo něj“ se na mě obracejí i mnozí majitelé komfortních dvoutunerových PVR jako jsou (resp. byly) Topfield TF5000/5100, Arion AT-9300 a dalších opravdu vychytaných „nelinuxových“ PVR, jimž tyto spotřebně nedostižné skvosty pomalu fyzicky dosluhují.

Typické požadavky těchto (nás) uživatelů jsou:

 • Podpora DVB-T2 + HEVC (ideálně i UHD)
 • Minimálně dva DVB-T/T2 tunery (čím více, tím lépe)
 • Možnost nahrávat 2 a více programů současně (čím více, tím lépe)
 • Možnost přehrávat během nahrávání
 • Vestavěný disk

„Zasíťovaní“ uživatelé pak ještě přihazují podporu HbbTV, možnost vzdáleného přístupu přes LAN (jak k nahrávkám, tak k přístroji jako takovému), případně i bezdrátově (wi-fi).

Ať koukám jak koukám, při optimalizaci výkon/cena mi už asi půl roku vychází „papírově“ nejlépe Octagon SF4008 4K (pro toto zadání v provedení DUAL DVB-T2). Párkrát jsem ho už v ruce měl, i něco recenzí jsem načetl, ale k jeho pořádnému „proklepnutí“ jsem se dostal až teď. Takže do toho, tentokrát trochu jinak.

Koncepce

Octagon SF4008 4K je jedním z mnoha receiverů tzv. otevřené koncepce, a to jak hardwarově (vyměnitelné tunerové moduly, vestavitelný disk, připojitelné periferie), tak softwarově (lze použít různé softwary na bázi Enigma 2 běžící na linuxovém jádru a k nim je dostupná spousta doplňků, tzv. add-onů). V tomto místě bych rád zbořil dva hluboko zakořeněné mýty panující o přístrojích s Enigmou 2:

 1. Není to pro laiky, jen pro IT hračičky
 2. Enigma bez satelitu je zbytečný luxus

Ze svojí vlastní praxe (a praxe několika desítek lidí, kteří používají PVR s Enigmou podobně a jsem s nimi v kontaktu) si můžu dovolit směle říct, že oboje je holý nesmysl.

Parametry a vzhled (železo)

Octagon má střední rozměry a klasický design. Kromě zapínacího dotykového „tlačítka“ nemá žádná mechanická tlačítka, čelní panel s maticovým LED displejem a odklopným víčkem je rovný a lesklý. Pod odkloplným víčkem se skrývá jeden z celkově čtyř (!) USB portů (z toho jeden je USB 3.0), štěrbina vestavěné čtečky dekódovacích karet a jeden CI slot pro případné použití zásuvného dekodéru. Na zadní stěně je pak vstup napájecího konektoru (zdroj je sice externí, ale na kabelu, žádná „bambule“ zabírající celou dvouzásuvku), HDMI výstup (vlastně i vstup, podporuje totiž HDMI-CEC), LAN zásuvku (gigabit), optický audiovýstup, anténní vstup/výstup (oba tunery jsou propojeny vnitřně, není potřeba externí propojka) a tři USB porty. Uvnitř přístroje je připraven plechový držák pro vestavbu SATA disku o velikosti 2,5“ a konektory pro jeho připojení (propojka disku se základovou deskou je speciální a je součástí balení, stejně jako šroubky pro připevnění disku). Součástí balení jsou kromě dálkového ovladače (působí precizně a ergonomicky), napájecího adaptéru i HDMI kabel.

Software

Výrobce (nebo importéři, čert ví) do přístroje instalují software (pro ne-enigma uživatele, jde o souborový balík zvaný „image“) OpenATV. Bývá ovšem staršího data, takže pokud není přístroj někým (například vstřícným koncovým prodejcem) připravený, nejprve si člověk přeinstaluje image (celkem jednoduše, z USB flash). Pokusně jsem vyzkoušel i několik „konkurenčních imagí“, Octagon SF4008 jich podporuje celá řada, např. OpenPLi, EGAMI, SatDreamGr, OpenESI, OpenSPA a další, ale nakonec jsem se vrátil k OpenATV (verze 6.0), která mi přišla nejvíc stabilní, univerzální (obsahuje různé ovladače a zvládá nastavení téměř všeho z OSD menu) a zároveň designově přijatelná. V neposlední řadě jde i o image uživatelsky oblíbenou, takže existuje řada informačních zdrojů (diskusní fóra), kde se lze dogooglit k odpovědím na časté dotazy či případného řešení nějakého problému. Recenzi jsem absolvoval už jen s image OpenATV 6.0 a zmíněná fakta tak platí pouze při použití tohoto image (při použití jiných SW se přístroj může chovat značně odlišně).

Instalace

Úvodní poznámka: Ačkoli jsem pro účely recenze připojil pouze „nouzový“ externí USB disk (WD AV 160 GB), mám prakticky vyzkoušeno, že vestavěný interní disk je řešení vždy podstatně spolehlivější (v Octagonu mám vyzkoušené i použití SSD disku a disků se SATA 3, zatím do 1 GB, ale zvládá i disky větší). Obecně. Pokud lze disk do PVR vestavět, velmi doporučuji, udělejte to.

Po zapojení přístroje a nahrání vybrané image přijímač nabootuje do úvodního průvodce.

U vyhledávání stanic se na chvíli zastavím. Tunery jsou kombinované pro DVB-T, DVB-T2 a DVB-C (modulační standard pro digitální kabelovou televizi) a umožňují zpracovat všechny typy modulace bez ohledu na implicitní nastavení tunerů (viz předchozí screenshoty). Pokud zvolíte automatické ladění, lze v rámci jednoho hledání vyhledat jak kabelové, tak pozemní programy. Pokud přijímáte jen pozemní, doporučuji hledání DVB-C kanálů vypnout.

V místech, kde je v éteru přítomna spousta nelokálních multiplexů, doporučuji provést hledání manuální. O to víc, že průvodce je tomuto postupu nakloněn a po každém kanálovém hledání se vždy zeptá zda chcete prohledávat další kanál nebo pokračovat v instalaci. Já jsem (výjimečně, jen kvůli testu) zvolil ladění automatické a jen jsem si tím znovu potvrdil, že dělám dobře když standardně volím ladění manuální. Jednak trvá automat strašně dlouho (zvlášť na slabých multiplexech dlouho „přemýšlí“), druhak uloží i slabé multiplexy, které pak musí člověk vynechat při vytváření favoritních seznamů. Čas začátku a konce vyhledávání je opravdu reálný (14 minut).

Následuje konfigurace sítě. Já jsem přístroj připojil k domácímu LAN routeru s automatickým přidělováním IP adres (DHCP), což je běžný standard. Lze pochopitelně použít i manuální nastavení všech parametrů sítě. Wi-fi adaptér Octagon SF4008 vestavěný nemá, ale s OpenATV imagí umí použít wi-fi adaptéry připojené do USB (zkoušel jsem např. TP-LINK TL-WN727N, ale dalších podporovaných modelů bude hodně).

Před uspořádáním stanic jsem absolvoval ještě dva kroky, a to inicializaci (formát) pevného disku (je třeba na něm ručně vytvořit složky movie a timeshift, jinak bude problém) a instalaci HbbTV doplňku (add-on). Doplňků je na výběr opravdu velké množství a dají se instalovat on-line (stáhnou se a nainstalují po vyžádání z menu), ale zvlášť laikům doporučuji to s nimi příliš nepřehánět. Přecejen, jde o otevřený zdroj a stabilita provedení není zaručena (vždy je dobré načíst nějaké zkušenosti jejich reálných uživatelů na diskusích).

Po absolvování celého průvodce se na obrazovce objeví hromada jakýchsi skupin převážně německých satelitních stanic. Je typické pro většinu imagí Enigma 2, že instalují přednastavené balíky stanic, čímž majoritě (německy mluvící satelitní divák) usnadňují instalaci. Nenechte se tím zmást a v klidu to ignorujte :-). Na seznam reálně naladěných stanic se dá dostat celkem snadno, stisknutím zeleného tlačítka a výběru položky Pozemní programy.

Jak vidno, některé stanice se v celkovém seznamu vyskytly víckrát (některé naopak ne, protože mají správně nakonfigurovaný identifikátor sítě, přístroj během ladění sám vyhodnotí, že jde o duplicitu a chytře ponechá v seznamu jen ten nejsilnější ze stejných). O každém programu lze zobrazit detailní informace (mimo jiné i číslo kanálu, pro ověření správné „regionality“).

Finální selekce a uspořádání programů se v hlavním seznamu neprovádí a probíhá v tzv. favoritním seznamu, případně více favoritních seznamech, do kterých se vybrané stanice přemístí.

Možnosti využití LAN

Favoritní seznamy, podobně jako i většinu dalších nastavení, lze najít po připojení k přístroji v konfiguračních souborech, kde je lze při troše znalosti a opatrnosti také upravovat (na editaci některých z nich, existují i různé speciální softwarové nástroje). Zde si najdou volné působnosti i ti „IT hračičkové“ :-), nicméně chce to trochu know-how a běžnému laickému uživateli to rozhodně nedoporučuji (laik nemusí – a možná ani nemá – vědět o těchto možnostech prakticky vůbec nic). K systémovým prostředkům přístroje se lze dostat přes LAN, na konzoli (telnet), přes FTP nebo připojením sdíleného disku (CIFS). Přes LAN jsou přístupné jak systémové soubory v interní flash paměti (share Root), tak záznamy na vestavěném či externím pevném disku (share Harddisk). Nahrávky jsou na disku uloženy v nativní formě, tedy jako .TS (čili jsou přehratelné i dále zpracovatelné v PC), nesegmentují se a jsou vždy správně pojmenované podle EPG záznamu, z něhož byl časovač vytvořen.

 

Co ale může využít i laik, je vzdálený přístup přes webové rozhraní. Jeho prostřednictvím lze nejen přístroj ovládat a nastavovat (např. naplánovat nahrávání), ale i nezávisle sledovat živé vysílání či nahrávky na PC, případně tabletu či mobilu. Existují i speciální mobilní aplikace specializované na spolupráci s tímto rozhraním (web není responsivní, pro použití v mobilu tedy nepříliš optimální).

Další možnosti skýtá přístup z přístroje na jiné disky v rámci LAN (teoreticky i mimo ni), typicky disky NAS a/nebo sdílené disky PC. Takto „namountované“ disky lze využívat nejen v read-only režimu, pro přehrávání různých multimédií (včetně kompletních DVD záloh ze souborů .ISO, což spotřební přístroje obvykle neumějí), ale dokonce lze takový diskový prostor použít i pro nahrávání. Já bych asi takovou variantu nevolil jako trvalou (síť je síť a lokální disk je lokální disk …), ale během testování se mi i tato konfigurace jevila jako docela bezproblémová.

HbbTV

Tento čím dál populárnější multimediálně-interaktivní internetový kanál zajišťuje již zmíněný HbbTV plugin. Po jeho nainstalování se přístroj chová stejně jako jakákoli chytrá televize či přístroje s „nativní“ podporou HbbTV (s tím rozdílem, že až se jednou ten standard změní, je velká pravděpodobnost, že přístroje s Enigmou budou mít k dispozici aktualizovaný plugin), tedy červené tlačítko + následné interaktivní volby, klasika. Nevšiml jsem si žádné funkční odlišnosti, nefunkčnosti či nespolehlivosti. Testoval jsem i prostupnost sítě přes wi-fi dongle a i ta mi subjektivně přišla bez problémů.

Nahrávání

Octagon je schopen nahrávat v podstatě neomezený počet programů současně. Omezení pochopitelně existují a to zejména počtem tunerů (v tomto případě dva). Lze tedy nahrávat třeba i 10 programů, jsou-li všechny v rámci dvou multiplexů, ale pouze 2 programy, pokud každý z nich je z jiného multiplexu a třetí by měl být z třetího. Během nahrávání lze používat přístroj úplně jakkoli, třeba přehrávat nejen dokončené, ale i právě probíhající nahrávky, prohlížet EPG, plánovat další nahrávky, streamovat vysílání ze sítě, aktivovat obraz v obraze (PiP), atd. Ačkoli jsem na to při testu nenarazil, mohl by u mnohonásobného nahrávání nastat problém s datovým tokem v případě použití USB, případně NAS disku. U vestavěného disku to považuji za prakticky vyloučené.

V případě, že jsou oba tunery obsazené, „nenaladitelné“ programy se v seznamu stanic vyšediví. Nahrávání lze zahájit jak ručně (v tomto případě je na výběr zda je ukončit také ručně nebo podle EPG či zadáním času), tak z EPG. Zadávání časovače z EPG je obzvlášť parádní, protože není potřeba explicitně prodlužovat záznam o obvyklých 10-15 minut, ale toto prodloužení lze zadat do systému jako automatické.

Poznámka – upřesnění

Přiznám se, že jsem zde chtěl původně recenzi ukončit, ale vzhledem k nedávnému zveřejnění dosti matoucích informací (nejen) o tomto modelu považuji za vhodné uvést to na pravou míru. Moduly do Octagonu SF4008 jsou sice dvoutunerové, ovšem pouze modul vložený do prvního slotu lze jako dvoutunerový využívat (podle mi dostupných informací jde o omezení hardwarové, zřejmě by už deska 4 tunery kapacitně nestíhala). Přístroj tak lze provozovat maximálně jako třítunerový (2xDVB-T2 + 1xDVB-S2 nebo 2xDVB-S2 + 1xDVB-T2, eventuelně 3x DVB-T2, resp. 3x DVB-S2). Dlužno dodat, že aktuální cenová politika výrobce/dovozců je taková, že zatímco satelitní tunerový modul je v základní ceně, terestriální modul se musí dokoupit. Proto bývá cena provedení Combo téměř stejná jako cena provedení DUAL DVB-T2, zatímco čistě satelitní verze vyjde podstatně (aktuálně o cca 1500 Kč) levněji.

Shrnutí

Octagon SF4008 4K je z mého pohledu velmi zajímavý multifunkční přístroj, který lze rozhodně používat ne jen jako hračku pro geeky, ale také jako luxusní konzervativní PVR s vysokým komfortem obsluhy pro laické uživatele. Ve spojení s image OpenATV 6.0 se mi jeví jako spolehlivý, rychlý, velmi dobře funkční přístroj a není moc nedostatků, které bych mu mohl vyčíst. Pár jich ale je, a to zejména k softwaru. Mohly by být dotaženější některé české překlady a za chybu také považuji nutnost ručního vytvoření složek movie a timeshift na pevném disku, což by se podle mě mělo dít „samo“ po jeho inicializaci. Také si nejsem úplně jistý, zda při vysokém zatížení a vyšších teplotách (nebo nedejbože v uzavřené skříni, což je mimochodem dost dobrá metoda jak zkrátit životnost spotřební elektroniky i o několik let) bude vždy stačit pasivní chlazení (i to lze řešit, např. položením nízkootáčkového USB ventilátoru na děrovanou část skříně, ale je to už bastlení, já bych tam tedy nějaký ten softwarově nastavitelný ventilátorek přidal …).

Každopádně klady převažují a možnosti, užitečnost i komfort tohoto přístroje považuji za opravdu značné. Pravda, nezkoušel jsem v praxi příjem ani nahrávání UHD (přehrávání ano, z uložených nahrávek z NAS), a to jednoduše proto, že aktuálně v českém éteru žádný UHD kanál není. Dá se však předpokládat, že když funguje v satelitní verzi, bude v DVB-T2 fungovat stejně dobře (pokud tam ovšem vůbec kdy bude). Nevím jestli ho pořídím domů (není to akutní, DM8000 nám stále dobře slouží), ale pokud se neobjeví něco lepšího za podobně rozumnou cenu, myslím, že bychom ho doma snesli.

Výhody / nevýhody v bodech

Vstup do Diskuse

23 komentářů: “Octagon SF4008 4K DUAL DVB-T2: komfortní PVR box s interním diskem a Enigmou 2”

 1. Pepe napsal:

  Hezký test. Více takových testů a přístrojů. Jen ty ceny ……

 2. vedro napsal:

  Par poznamek k recenzi:
  1. k pozadavkum na DVBT2 prijimac v clanku uvedenych bych pridal slot CI (za mne min. 2)
  2. s tim souvisejici dotaz na CI+, predpokladam, ze ho prijimac nema tak zda existuje aspon plugin na jeho zprovozneni.
  3. jak je to s tridenim ulozenych stanic mimo prijimac? Je to enigma takze napr. dreamboxedit a pod.?
  4.Jak je to s doladovanim multiplexu? Je mozne, ze prijimac na pozadi kontroluje ulozene multiplexy a pri zmene udela aktualizaci? Je mozne, ze nove T2 multiplexy budou zaplnovany postupne (viz. i ten prechodovy) takze pro bezneho uzivatele, ktery se nepidi neustale po novinkach v teto oblasti, by bylo vhodne taketo upozorneni, nebo podobna funkce. Kdy se zapne sit 11 nebo 13 nevi zatim nikdo, ale kdyz se do eteru dostane neco noveho bylo by super, kdy by mne na to masinka upozornila 🙂
  5. co se tyce HDD interni/externi. Za mne preferuji externi-nezahriva se, resp. je lip chlazen, lehce prenositelny pro pouziti mimo samotny prijimac. U internich je HDD vic zahrivan prijimacem (mam vyzkouseno u DVBS verzi, nevim jak je to jen u T2 tuneru) a tudiz muze klesat jeho zivotnost. Instalace a pristup k disku je taky obtiznejsi.
  Jinak za mne take palec nahoru pro pana Donata za recenzi. Je videt, ze ma (za ta leta v branzi) nastudovane pozadavky beznych spotrebitelu a snazi se podle techto kriterii i recenzovane pristroje hodnotit. Ikdyz popravde nevim zda bude pro bezneho uzivetele vhodny. U vyrazu CIFS, HBBTV, LAN, FTP vidm nejedno pozdvizene oboci 🙂

  • Radek Donát napsal:

   Ad 2) Slot je CI+ komatibilní.
   Ad 3) Ano, všechno je editovatelné úplně stejně jako v Dreamboxu.
   Ad 4) Nevím o tom, v základu asi ne, ale možná existuje nějaký „šmátrající“ plugin. Mně přijde automatické dolaďování spíš jako nevýhoda (ladí i balast). Tam kde to je, hned to vypínám.
   Ad 5) Je to samozřejmě Vaše volba, ale s chlazením disku se myslím mýlíte. Interní disk připevněný plechovým držákem k plechové skříni odvádí teplo lépe než jakýkoli externí disk (snad s výjimkou externích boxů s vestavěným ventilátorem, ale ty zase potřebují extra napájení). Při jedno-wattových příkonech dnešních HDD je to ale i tak celkem nezajímavý bonus. Jde hlavně o tu spolehlivost.

 3. Nonic napsal:

  No nevím… Je to s těmi Linux softy skutečně pokud mu to prodejce na přání za prachy nenastaví před koupí na dálku… či si pro to nepřijedete do předváděcí mistnosti skutečně pro hračičky… protože je tam mraky různých vzhledů a x tero možností nastavování a vkládání různých softů s typicky Linuxáckými označeními pro ajťáky a s HbbTv jsou problémy jaksi všade uvedeny na diskuzích takže nezlehčovat a nevznášet do nebes…
  Každopádně někomu stačí když mu naladí jen jeden vysílač a duplicitní (to dělá MUX-2 + MUX-4 díky regionalizaci kdysi Prima oknům a nyní lokáním samostatným stanicím na všech tunerech díky rozdílným ID ale třeba Philips je tak inteligentně blbej, že vám neuloží aní dvakrát Čt: Decko / art z MUX-3 a 7 přestože je tak vytvořeno aby to šlo uložit a nepřepisovat se) programy z jiných vysilačů pokud je má k dispozici považuje za otravný… jiní je naopak vítají tj. co je ve vzduchu přítomno, to taky vše uloží což je vhodné pro případy servisních nahlášených výluk operátorů nebo různých nečekaných počasím či jiným okolním rušením situací spíše dobrá věc…
  Dobře, stanice se dají ukládat do favorizovaných ale jak třídit dle svého pohodlí tj. né strojem dle abecedy nikde není uvedeno… Mám nedávno pořízený Formuler F4 Turbo doplněné o tuner DVB-T2+C a jsou to vyhozený peníze… Zlatý 2xS2 kdysi dávno Vantage 8000 ze kterého jsem si jiným softem udělal Jepsena a aktualizace i ovládání byly a jsou mnohem pohodlnější… jen škoda, že není combo DVB-T natož dnešní T2 s H.265 a už mu odešly některé kondenzátory (vyměním je ale satelit zapínám už delší dobu málo) který po přehřátí dělají restarty (dal se tam dát do šasi větráček ale na tišťáku není připájen konektůrek) ostatně i tenhle nový s tím do nebes vychvalovaným Linuxem… tuner Turbo F4 se též kouše… nevím zda je to výrobní vada kusu či co?… dole to při přepínání programů dělá i pás rušení jako když nestihl vyhodnotit kompresní chod… nemám na to nervy… jinak má citlivý pozemák… jen jaksi to ladění manuelně zadávaný kanál od kanálu přepisuje neuložilo je proto musel dát automatiku s vynecháním C pásma a nechat nastavení Evropa a né nastavení přímo Česko kde vám to proladí jen 25k který už dávno v DVB-T2 nepoužíváme… Co se týče sat pozic tak v pohodě je lze přidávat a ukládat a ty balíčky operátorů no pro někoho pohodlný pro jiný otravný a kor pokud to třídění dle sebe pořebuje člověk udělat sám nelze nebo zatím nepříšel na to jak dělat pohodlně tj. klasicky klinout… změní barvu… přesunout… změnit barvu atd. to u Enigma nějak asi není?… Diskuzní fóra jsou cizo jazyčná a zde se píše o zkušenosti pár desítel lidí v Česku tak kde jsou jejich názory? Všade se dočtete jen, že jsou spokojeni pokud jim bylo dodáno už nastaveně nakonfigurované nebo jsou to fakt hračičkové… Já nemám problém aktualizovat i si hrát ale pohodlí?… ani náhodou… Mám sice staženou, uloženou do Pc verzi OpenATV 6.0 atd. dodatky z webů a musím dát do USB aktualizovat ale obávám se aby nezmizela Čeština v předchozí 5 verzi… nemám nějak zklamáním očekávání některým vychvalováním nervy…
  Takže Octagon je fakt hračka ať je to jaký koliv výrobní typ…
  Jinak ty TS či TSV soubory je fak nyní hnus „móda“ zlatý MPEG na který jsou v Pc dostupné programy… už se to tu též probíralo, že když né znemožnit, tak aspoň znesnadnit pohodlné manipulace v počítačích… každopádně aspoň se s tím narozdíl od jiných STB-S2 či T nahrávek dá ještě něco dělat protože není přímo zakódováno autorskou ochranou jako je tomu hlavně ve zobrazovačích tv či v kabelovkách = nepřenositelnost do jiného zařízení či počítačů…

  • Radek Donát napsal:

   Já jsem netvrdil, že všechny přístroje s Linuxem jsou bezproblémové. Pokud má nějaký přístroj ošizený hardware, pochopitelně to sebelepší software nezachrání. Děkuji tímto za varování před Formulerem F4 (zřejmě není náhodou, že je v porovnání s Octagonem SF4008 víc než dvakrát levnější) 😉

   • Nonic napsal:

    Podívejte se ten Formuler 4 i dálkáče jsou stejný a soft je od stejného výrobce… taky mi to dovozce prodal na dobírku i v krabici Octagonu s vámi vychvalovaným typem co umí UHD a vnitřní HDD… jinak mezi nimi není žádný rozdíl… krom té ceny která je dvojí tj. jen sat tuner nebo dražší doplněné o DVB-T2 / C… teď jsem ve středu zkoušel ladit u jednich lidí cabelovku a jen samé problémy narozdíl od jiného tuneru který nemá Linux tj. Edisionu LED s H.265 který je pohodička pokud si zvyknete, že menu má odfláklou Češtinu = většinu nechali v němčině… jen prostě za 1100Kč nemá ten DVB-S2 tedy není combo…
    Takže ještě jednou nevychvalujte Linux výrobky do nebes… je to skutečně jen pro ajťáky kteří vám to za tučný poplatek aktualizují a nastaví pokud nejste samoučná hračička tj. pokus omyl nebo úspěch?… s pevnými nervy…

    • Nonic napsal:

     A ještě to, že vy považujete duplikáty v pozemáku za balast je váš názor vám nikdo nebere ale když je něco ve vzduchu přítomno tak by mělo být uložitelné, přejmenovatelné a pohodlně tříditelné což Enigma zas tak moc neumí… ostatně i vy zde ukazujete obrázek seřazení programů dle abecedy a žádný návod jak přesouvat dle svých oblíbených číselných předvoleb a umazávat co se vám nehodí kor třeba v těch ticíců satelitních programů… Dejte jasně najevo lidem jak se v Linuxu třídí pohodlně programy Jo?… jiný tunery bez Linuxů umí pohodlný zmíněný kliknutí a změnou barvy řádku programové pozice přesouvat na jinou…

     • Picaslo napsal:

      Dobrý den,

      nejsem Linuxák, ale bohužel otrok B.Gatese. Spravuji PC v celé naší rozvětvené rodině. Takže „trošičku musím být hračička“ (Win Xp až 10).

      V současné době používáme PVR – LG MS450H s alternativním SW MS Harmony Pack v1.4. Naprosto nám to vyhovuje, ale hold je tu T2, Po dlouhodobém průzkumu trhu nám „asi“ vyhovuje tento recenzovaný typ: Octagon SF4008 4K DUAL DVB-T2. Nedovedu si ale představit, že nemohu (už k vůli programování nahrávání) seřadit svoje oblíbené programy do logického seznamu. Používáme terestriální příjem, máme teď cca 58 programů, ale reálně sledujeme max 8!!!

      Dotaz:
      1) lze seřadit programy, a jak (nebo jakou aplikací)?
      2) v případě, že nelze – lze jednoduše programovat nahrávání z favoritních programů s nějakou logikou čísel programu? Současný náš PVR fantasticky při programování zobrazuje u čísla programu i název stanice – Kdo to dnes umí?

      Proč je tento dotaz směřován na Vás:?
      protože jste napsal:
      „Dejte jasně najevo lidem jak se v Linuxu třídí pohodlně programy Jo?… jiný tunery bez Linuxů umí pohodlný zmíněný kliknutí a změnou barvy řádku programové pozice přesouvat na jinou…“

      Ok – dejte mi prosím typ na nelinuxový PVR, který umí 2x tuner T2, přehrávání a programování čehokoliv při nahrávání atd.

      Předem moc děkuji. pokud se budete obtěžovat s odpovědí.

 4. Pista napsal:

  aktuální cenová politika výrobce/dovozců je taková, že zatímco satelitní tunerový modul je v základní ceně, terestriální modul se musí dokoupit……..

  Nastesti jen u nas. V Nemecku si muzete objednat kombinaci jakou chcete. Neni problem koupit jen 2x DVB-T2 za 209€.

  Hold u nas zas tlaci co chteji prodejci a ne zakaznici.

 5. Nikoloki napsal:

  Nevíte, jestli dokáže přehrát i VIDEO_TS a 3D MVC MKV? Díky …

 6. Nonic napsal:

  TS ti přehraje zaručeně protože to je teď móda v něm i nahrávat do STBoxů a u těch dalších díky univerzálnosti volného Linuxu určitě existuje nějaký vsuvný soft… jen musíš vědět jaký a jak ho nainstalovat + správně funkčně nakonfigurovat….

  • Nikoloki napsal:

   Pod VIDEO_TS míním adresář VIDEO_TS ze struktury DVD, tedy na disk uložené dévédéčko včetně menu – ale už jsem došel k názoru, že je to stejně jedno, protože jich ze stovek filmů mám všeho všudy pět a z nich čtyři (2 × Tom & Jerry, 2 × Wallace & Gromit) rozeberu na epizody do MKV a jako jediné do MKV nepřevoditelné mi zbyde Kinoautomat (ten z EXPO 1967) a ten stejně zřejmě nedokážu shlédnout – včera jsem to zkusil a při druhé volbě mě to dožralo a utnul jsem to 😉 …

 7. Tomcak napsal:

  Tento přístroj jsem dostal od Ježíška…. Kvůli změně normy DVB-T na DVB-T2 (satelit nemáme a ani mít nebudeme…) Jak někteří píší, je to opravdu pro hračičky. Já jsem hračička a linuxák, tak jsem se strojem velmi spokojen. Co má dělat, tak už dělá. Je pravda, že mi trvalo dva dny, než jsme se skamarádili, stálo mě to hledání na netu a zkoušení, ale teď je to vyladěno, si myslím, více než dobře. Na netu je velká komunita, která řeší ve fórech rozličené trable. Místo OpenATV 6.0 jsem přešel na Openeight 6.5, podporuje ho přímo výrobce a záseků, z mého pohledu, je tam daleko méně, než u konkurenčních image. Někteří (lepší) distributoři jsou schopni vám přístroj nastavit tak, že kromě naladění muxů do toho nemusíte vůbec šahat… Naladění muxů je jednoduché a programy se dají velmi pohodlně třídit v prohlížeči Open Webif na PC a nebo třeba na (chytrém) mobilním telefonu. BTW už nemusím pořád někde hledat ovladač – ovládám zařízení z mobilu virtuálním ovladačem… 😀 Ovládání zvládá s přehledem jak dcera, tak i manželka… 🙂 Používám externí 2GB HDD na USB 3.0 a frčí bez problémů. Pravdou je, že se přístroj docela zahřívá, ale doufám, že německý výrobce má pasivní chlazení dostatečně dimenzované. Jediné, co přístroj (mediaplayer) neumí, je zobrazení VobSub titulků ve filmech v kontejneru MKV. Kvůli tomu však nebudu zálohovat DVD do .iso 🙂 Obraz i zvuk je oproti dřívějšímu zařízení o třídu lepší. Za mě velká spokojenost!

 8. Libor napsal:

  Můj Topfield TF4100PVRt zřejmě již definitivně odešel do digitálního nebe a já hledám náhradu za něj. Tento přístroj se mi zdá, že by mi mohl poskytnout funkce, na které jsem zvyklý, jen by mě zajímalo, jestli umí udělat do záznamu značky. Tzn. označit si místa, kde jsem např. skončil se sledováním, nebo které mě zajímají. Může mi někdo poradit?

  • Standa napsal:

   Jednoduše se dá odpovědět – ANO. Je to funkce asi odlišná dle použitého systému (u mně OpenATV) a značky se nevkládají do záznamu, ale ukládají se do extra souboru (myslím, že jde o příponu .cuts). Pomocí pluginu CutEditor (mj.) je lze editovat a používat k rychlému odstranění nadbytečných částí záznamu (na konci, na začátku i uvnitř – reklamy)

 9. Standa napsal:

  Dotaz – máte někdo zkušenost jak k zařízení Octagon SF4008 (OpenATV 6.2) připojit externí USB mechaniku pro přehrávání Blue Ray disků ? Děkuji.

 10. Heky2 napsal:

  Nejsem linuxák, ale hračička troch jsem. Protože, ale normální PVR přístroje navíc s dualním tunerem DVBT2 v podstatě skoro neexistují a to co na trhu je, za moc nestojí, tak jsem se rozhodl, že vyzkouším něco podobného. Akorát bych potřeboval poradit, jestli vzít Octagon SF4008 4K UHD DUAL DVB-T2, nebo: Dreambox DM900 UHD DUAL DVB-T2. Ptám se hlavně, co bude pro mě, jako pro laika lepší.
  Dále bych potřeboval poradit nějaké česky mluvící fóra, kde se tyhle problematice věnují a podle kterých si budu moct přístroj upravit podle svých požadavků.

Napsat komentář