Pokryto! Západní Čechy mají signál DVB-T2 i na Sušicku a Chebsku, zbývá už jen Klínovec

7 komentářů 14.9.2017 / Jan Potůček

České Radiokomunikace spouští vysílání svojí přechodové sítě DVB-T ze sušického vysílače Svatobor a chebské Zelené hory. Multiplex pokrývá signálem již 78 procent obyvatel Česka.

Pozemní digitální televizní vysílání druhé generace DVB-T2 mohou ode dneška přijímat i diváci na Sušicku a Chebsku. České Radiokomunikace spouští třináctý a čtrnáctý vysílač svojí přechodové sítě 12, která ve standardu DVB-T2 šíří čtrnáct programů komerčních televizí. Multiplex vysílá ze sušického vysílače Svatobor a chebské Zelené hory na kanálu 31 a vytvoří jednofrekvenční síť s hlavním západočeským vysílačem Krašov a domažlickým Vraním vrchem. Svatobor vysílá maximálním výkonem 100 kW, Zelená hora 20 kW – jde o stejné výkony, jež na těchto vysílačích využívají i celoplošné multiplexy 1 a 2, v případě Svatoboru i multiplex 3.

Diváci si musí pro příjem přechodové sítě pořídit televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Přijímače, které jsou vhodné pro sledování českých programů v DVB-T2, od loňského roku testují a certifikují České Radiokomunikace. Seznam vhodných zařízení zveřejňují na webu www.dvbt2overeno.cz. V obchodní síti diváci poznají certifikované přijímače podle zlaté pečeti „DVB-T2 ověřeno“ s logem Českých Radiokomunikací. Nároky českých vysílacích sítí DVB-T2 splňují i další přijímače, které neprošly certifikací, například set-top-boxy značky TechniSat, jistotu však mají diváci výhradně u testovaných zařízení. Příjmové antény není třeba kvůli DVB-T2 měnit, pouze v případě společných antén je nutné zajistit jejich úpravu – doplnění nové kanálové vložky – specializovanou servisní firmou.

Vysílač Svatobor nad městem Sušice (Foto: CRA)

Co nového nabídne DVB-T2 divákům?

Co vlastně přechodová síť DVB-T2 přináší divákům? Jak na Sušicku, tak na Chebsku díky ní mohou pozemní cestou naladit křesťanskou televizi Noe, hudební kanál Óčko Expres a plnoformátovou stanici Barrandov Family, které nejsou dostupné v celoplošných multiplexech DVB-T. Na Chebsku pak také rozšiřuje programovou nabídku o televize vysílající v celoplošném multiplexu 3, který není z vysílače Zelená hora zachytitelný. Jde o dalších osm komerčních programů: Primu love, Primu Zoom, Primu Max, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Óčko, Óčko Gold a Šlágr TV. Kromě výše jmenovaných programů v přechodové síti DVB-T2 vysílá i Prima, Prima Cool a TV Barrandov.

Přechodový multiplex naopak postrádá programy televize Nova, která se dosud nerozhodla o vstupu do DVB-T2. V síti jsou však ještě volné programové pozice, které by v budoucnu mohl obsadit hlavní kanál Novy a filmová stanice Nova Cinema. Další dvě pozice mohou obsadit jiné komerční televize. Spekuluje se o druhém programu hudební televize Šlágr TV a zcela novém programu Seznam.cz TV. Oba by však nejprve musely vstoupit do některé ze sítí DVB-T, protože přechodové multiplexy DVB-T2 jsou určeny výhradně pro souběžné vysílání v obou standardech. Přechodová síť CRA nenabízí z kapacitních důvodů žádný program ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). S nimi ve své přechodové síti počítá především Česká televize, jež by měla vysílání ve standardu DVB-T2 spustit v průběhu letošního podzimu.

Do konce roku ještě osm vysílačů

Spuštěním vysílačů v Sušici a Chebu dosáhla přechodová síť CRA pokrytí 78 procent obyvatel České republiky a prakticky dokryla základními vysílači celé západní Čechy – až na jáchymovský vysílač Klínovec, pro nějž zatím CRA nemají vydané individuální oprávnění pro využívání kmitočtu. Do konce letošního roku tento multiplex pokryje takřka celou Českou republiku s výjimkou jižních Čech a menších oblastí okolo vysílačů Jáchymov – Klínovec a Valašské Klobouky – Ploštiny. Vysílání v těchto oblastech spustí CRA v prvním čtvrtletí příštího roku. Ještě letos se tak signálu DVB-T2 od CRA dočkají diváci z osmi vysílačů velkého výkonu, příští rok z dalších čtyř. Po spuštění všech 26 základních vysílačů ale CRA počítají se zahušťováním přechodové sítě sekundárními vysílači menšího výkonu a dokrývači. Jejich síť by měla být podobně robustní jako u celoplošného multiplexu 2.

Přechodová síť CRA bude v současné podobě fungovat do roku 2020, kdy se rozdělí na finální sítě 22 a 23, které nahradí vypínané celoplošné multiplexy 2 a 3. Teprve poté bude možné do těchto multiplexů zařadit HD verze programů komerčních televizí. Diváci Přechodové sítě 12 tak získají přístup k obsahu vysílanému ve dvou finálních DVB-T2 sítích. V případě individuálních antén to bude obvykle znamenat pouhé naladění televizoru nebo set-top-boxu. Vzhledem k předpokladu, že na vysílačích CRA budou většinou použity kmitočty současných DVB-T sítí a přechodových sítí 11 a 12, s výjimkou kmitočtů z pásma 700 MHz, měla by být relativně snadná úprava společných televizních antén. Konkrétní parametry přelaďování na finální sítě DVB-T2 sítě však budou známy až po vytvoření Technického plánu přechodu (TPP), který by měla schválit vláda do června 2018. Podle informací Televizního webu již operátoři celoplošných sítí DVB-T začínají na přípravě TPP spolupracovat s ČTÚ, který by měl být garantem celého procesu.

Česká televize bude u své přechodové sítě přelaďování vysílacích kanálů ušetřena, protože ji spustí už na finálních kmitočtech. Částečně to bude platit i pro přechodovou síť společnosti Digital Broadcasting.

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “Pokryto! Západní Čechy mají signál DVB-T2 i na Sušicku a Chebsku, zbývá už jen Klínovec”

 1. Nonic napsal:

  Tak přeji zápaďákům, hlavně některým co v Mariánkách mají problémy s MUX-3 nové koukání…
  Jinak k tý Nově je třeba dodat, že v cizině už nějakou dobu kvůli vysoké ztrátovostí díky široké konkurenci a přehnaným investicím prodává pobočky a dle aktuální informace se chystá prodat i v Česku jinému vlastníkovy… asi koupí je O2… takže Amíci do toho nebudou tolik respektive stávající odpůrčí šéf kecat, že DVB-T2 je předražené a absolutně k ničemu…. a tedy by mohli dostat „rozum“ a uzavřít smlouvu o šíření signálů v přechodné síti…
  No a Klínovec 31k nebude takový horor ač je umístěn na místě které má k němcům volný výhled tedy i ty přesahy tak jako mají jiný cizinci na jejich jopečcích k nám… a hlavně Kleť je oříšek pokud by použili 28k který mají Bavoráci…
  Odkaz o uvažovaném prodeji Novy je zde ve fórumu o Německém vysílání…

  • BIDLO napsal:

   No nevím, dokud to nebude definitivní kanál tak Štěpán na to prý kašle.
   Jinak teď už se snad konečně udělá taky něco pro Moravu.

  • Ano díky … mám konečně příjem 🙂 super. Konečně náhražka za mux3. V Mariánkách mux3 opravdu ve většině města nešlape díky prudkým kopcům těsně nad městem. Já zrovna žiji v té nejvíce stinné oblasti ….

   Bidlo: Jede to bez nutnosti zásahu … takže No problem. (díky anténě a zesilovači na sousední 32.k pro Čerchov) Jinak máš pravdu, nejelo by to a budu čekat na finální překopávku. (ještě musím měnit němce, takže vše udělám společně najednou) Jiné dočasné mi nepojedou pokud nebudou sousedními již současných aktivních. 😉 Box za tisícovku mě finančně nezrujnuje, stejně bych jej později musel kupovat. Takže proč né ted‘.

 2. Luděk napsal:

  A co ta Morava? Jako vždy poslední 👎

 3. Nonic napsal:

  Poslední budou hlavně Budějovice… protože Kleť je na tak dobrém místě, že z něj šířili takřka vše ale mají smůlu, že vedle sebe mají sousedy Německo s Rakouskem který mají též dobré kopečky ze kterých šíří své signály s velkými přesahy až do Středních Čech a i v analogu dokonce do Podkrušnohoří…
  U vás na Moravě zase máte též Rakušáky se Slováky a někde i Maďary či na severu Poláky… Ukočírovat vše aby se vzájemně nerušilo tj. koordinace páč příroda je silnější = šíří signály i v závyslosti na atmosféře Země + Sluneční aktivity a její pozemských odrazových překážkách… Nejsme skoro rovina ale velmi členitá země… a vše je hlavně i o penězích… takže se jde postupně a ne někde centrálně zapnout tlačítko jak „Vánoční stromek“ a svítíme signály všade lidem do éteru… Musí se všade i ty nové technologie napřed nainstalovat a to je časově těžké ač třeba Němci to zvládají rychleji lépe… a i přechody dělají téměř střihem… jedno vypnem a nové zapnem bez zdlouhavé souběžné přechodné koncepce čekání až si lidé koupí nové hračky…

 4. jan štěpánek napsal:

  Kdy bude připojen Kojál psáno v září, bude konec měsíce a zatím nic. Děkuji předem za odpověd´.

 5. pevy napsal:

  České radiokomunikace vypotí plán s nějakými termíny, které ale potom sami nedodržují. To snad raději ať nic neslibují….

Napsat komentář