Češi stále upřednostňují pozemní televizi zdarma, zájem o satelit klesá a je už menší než o kabel

10 komentářů 30.10.2017 / Jan Potůček

Šest z deseti českých domácností přijímá na hlavním televizoru terestrické vysílání zdarma. Podíl satelitu klesl pod 20 procent, vyplývá z průzkumu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Pozemní příjem televize je stále nejpopulárnějším způsobem, jak se v Česku sleduje televizní vysílání. Z kontinuálního průzkumu pro Ministerstvo průmyslu a obchodu, jehož výsledky na nedávné konferenci Radiokomunikace 2017 zveřejnil předseda Koordinační expertní skupiny Pavel Dvořák vyplynulo, že v letošním roce dávalo přednost pozemnímu příjmu televize zdarma na hlavním televizoru 60 procent domácností. Naopak rapidně klesl zájem o placenou satelitní televizi, která v podílu na trhu klesla z druhé na třetí příčku – až za kabelovou televizi. Příjem satelitní televize na hlavním televizoru v domácnosti podle tohoto průzkumu deklarovalo 19 procent obyvatel Česka, u kabelové televize to bylo 21 procent.

DVB-T bodovalo širokou programovou nabídkou zdarma

Vytrvale stoupá zájem Čechů o IPTV. Letos deklaruje sledování digitální televize přes IP protokol již devět procent domácností, ještě před pěti lety však šlo o pouhá dvě procenta. Podíl pozemního příjmu televizního vysílání v době první televizní digitalizace a přechodu z analogového na digitální vysílání vytrvale klesal. V roce 2012, kdy byla první digitalizace dokončena, že pozemní televize dostala na pomyslné dno, když její příjem na hlavním televizoru podle průzkumu MPO deklarovalo jen 51 procent domácností. V témže roce naopak dosáhl vrcholu satelit, který na hlavním televizoru v domácnosti využívala rovná třetina českých domácností (33 procent).

Po roce 2012 ale podíl domácností s pozemním příjmem televizního vysílání na hlavním televizoru začal stoupat a podíl domácností se satelitní televizí naopak klesat. Podepsaly se na tom dvě důležité události: v pozemním vysílání se vstupem dalšího operátora vysílacích sítí vytvořila nová distribuční kapacita a zároveň konkurence, která snížila ceny za programové pozice v multiplexech, což vedlo k vstupu celé řady nových televizí do terestrického vysílání. V krátké době se bezplatná programová nabídka v terestrice zdvojnásobila a objevily se v ní i programy v HD kvalitě. Naopak satelit, respektive hlavní tuzemská satelitní služba Skylink, přinesla divákům nemilé překvapení v podobě zavedení Servisního poplatku za příjem základní programové nabídky, kterou do té doby bylo možné sledovat zdarma. Je zřejmé, že bezplatná satelitní nabídka měla nalákat diváky terestriky, kteří v té době řešili přechod z analogu na digitál.

Satelitu uškodilo zavedení servisního poplatku

Skylink poté začal každoročně svůj Servisní poplatek zvyšovat, což vedlo ke značnému odlivu zákazníků. Mnoho nespokojených diváků se vrátilo k pozemnímu příjmu televize, který je jako jediný v Česku zdarma. Vyjádřeno čísly z průzkumu MPO, jen za první rok od zavedení Servisního poplatku Skylinku odešlo od satelitu šest procent domácností a jeho podíl v roce 2013 na všech vysílacích platformách klesl na 27 procent. Na stejné úrovni se udržel i v roce 2014, ale od té doby vytrvale klesá. V roce 2016 na 23 procent a letos na zmíněných 19 procent. Satelitní operátoři si slibovali od nadcházející druhé televizní digitalizace další odliv diváků od pozemního vysílání, ale zatím se tento trend nijak neprojevuje – jasněji bude až ve chvíli, kdy se budou vypínat sítě DVB-T a diváci si budou muset pořídit přijímače DVB-T2.

Zavedení Servisního poplatku Skylinku vedlo v roce 2013 ke skokovému růstu podílu domácností s příjmem pozemní digitální televize na hlavním televizoru. Oproti roku 2012 tento podíl stoupl o osm procentních bodů na 59 procent a prakticky se na něm držel do loňského roku. Letos nepatrně stoupl na 60 procent. Mírný nárůst zájmu zaznamenávala od první televizní digitalizace také kabelová televize. Zatímco v roce 2012 ji na hlavním televizoru využívalo 19 procent českých domácností, loni to bylo již 22 procent a letos zmiňovaných 21 procent. V součtu s IPTV, již mnozí považují za určitý druh kabelové televize, dávají tyto dvě platformy podíl 30 procent – o víc než třetinu vyšší než satelitní televize a poloviční oproti pozemnímu televiznímu vysílání.

Více než pětina domácností už přijímá DVB-T2

Zajímavé je, že z průzkumu MPO vyplynul poměrně velký podíl domácností, které již přijímají pozemní digitální televizi nové generace DVB-T2. Konkrétně to deklaruje 22 procent domácností. V souvislosti s plánovaným vypnutím vysílání ve standardu DVB-T v roce 2020 plánuje 16 procent domácností nákup nového televizoru DVB-T2/HEVC, 13 procent dá přednost set-top-boxu a pouze čtyři procenta uvažují o přechodu k jiné vysílací platformě. Pět procent domácností chce zcela přestat přijímat televizní vysílání. Okolo 11 procent domácností chce odložit rozhodnutí, jak budou řešit vypnutí současného pozemního digitálního televizního vysílání, až na dobu, kdy k němu dojde.

První i druhá televizní digitalizace se rovněž podepisují na vybavenosti českých domácností kvalitnějšími televizními přijímači. Podle průzkumu MPO má 61 procent domácností hlavní televizor mladší pěti let. Největší část domácností, 39 procent, deklaruje vlastnictví hlavního televizoru, který je starý od dvou do pěti let. Drtivá většina domácností, 94 procent, má televizor mladší deseti let. Pouze dvě procenta přiznávají, že mají přijímač starší šestnácti let, tedy ještě z doby analogového vysílání. Naprostá většina hlavních televizorů v českých domácnostech (80 procent) je HD ready nebo Full HD. Z hlediska typu televizorů vedou LCD, které tvoří 65 procent hlavních televizorů v domácnostech. Naopak CRT televizor má jako hlavní už jen 11 procent domácností.

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “Češi stále upřednostňují pozemní televizi zdarma, zájem o satelit klesá a je už menší než o kabel”

 1. Nonic napsal:

  No všechny typy přenosu mají ale i svá rizika… Ideální je mít všechny jako záložní… pokud by něco vypadlo….
  Kabel lze přestřihnout… což se při rubání v zemi běžně děje… či natažené vzdušně mezi objekty mohou prasknout, satelit může zničit nějaké kosmické smetí či zvýšená aktivita Slunce a pozemák?…
  u něho se projevilo tak jako u všeho tj. když díky počasí atd. nečekaným překážkám vypadne proud a nejsou připraveny záložní zdroje z generátorů tak je mrtvo (Pražské Ládví kvůli tomu opozdí DVB-T2 protože přiznáno, že mají slabý zdroj a i vysílač udělají vyšší) …
  Problém s tímto má právě Pařízek kterému díky silnému větru včera odešel Klínovecký stožár… do dnes je mrtvej 45 a 50k… a včera mu vypadl i Rakovnický Louštín 44k ten už zase maká… Konkureční dominantní operátor díky předimenzovaným záložním trasám a zdrojům proudu měl jen krátkodobé na pár vteřin výpadky na různých vysílačích hlavně Krašov a na hlavním Klínovci hodně kolísala síla s kvalitou…
  Na jiných webech jsem četl, že i Trutnov měl problémy s DAB+ tak jako i různé lokální vysílače rádií a mobilů na mnoha místech v republice hlavně Plzeňsko, Karlovarsko, Severozápad až ke zmíněným Východočechům vše u hor menší stožáry byly smeteny nebo s výpadky signálů… V Mostě spadl i dřevěný kostel…
  Každopádně domácnosti samozřejmě hledají kde se dá ušetřit a tak velká čast lidí (60% domácností) hledá bezplatné možnosti… proto sateliťáci závistivě řvou a kladou stížňostmi nastupujícímu DVB-T2 překážky a u IPTV je a bude problém s KODI a u zde vychvalovaných Linux tunerů dojde od satelitní skupiny M7 ke vypínání univerzálních čteček… budete si muset koupit spárovaný s kartou kodovací modul CI+ Irdeto… ostatně dle ohlasů už to některým lidem nedávno přestalo fungovat a nahodilo se úpravou softu jen něco… Dohledejte si články Lukáše Poláka či na dalším od Jana Brychty a jeho kolegů včetně příspěvků čtenářů ve Fórumu atd. jinde lze číst… Na zdejším TvWeb se též mnohé dočítáme užitečného… Za což za všechny čtenáře děkuji Janu Potůčkovi a týmu kolem něj… jen teď je už složitější psát příspěvky do diskuzí kvůli nedávným úpravám…

 2. Janek napsal:

  Satelit již nikdy více. Měli jsme placenou nabídku více než rok, některé placené programy super, ale jejich stálé opakování nás přestalo bavit. Tzn, jeden díl seriálu vidím dnes uvidím ho i zítra či za týden jen v jiném čase, tak k čemu mi to je za tohle platit. Radši využiji zdarma DVB-T/2, kde když něco neuvidím zapnu HbbTV a jdu do archívu TV (iprima,ivysílání…) Sice je to s reklamou, ale zdarma.

 3. Adolf.Shitler napsal:

  Nonic: Sateliťáci by jistě neřvali nebýt toho, že pozemní vysílání v T2 se dotuje z kapes daňových poplatníků, a to rovnou částkou 960 miliónů Kč. Takže ať tato dotace zmizí a pak se může pozemní příjem předvést v celé své kráse, jak je životaschopný i bez těch dotací. Stejně, jako je tomu u SAT příjmu, kde operátor nedostává ani korunu od státu.

 4. BIDLO napsal:

  Já bych taky přeskočil na DVB-T úplně ale zatím mi v tom brání dvě věci. Jednak absence Sk programů které u nás nechytnu a jednak přímo tragická kvalita. Takže zatím DVB-T pouze k CRT na méně důležitá místa.

  • Janek napsal:

   My SK programy chytneme na anténu a rozhodně bych si kvůli nim nebral satelit. Nevysílají tam totiž nic jiného než naše TV, nabídka je srovnatelná. Co se týče kvality obrazu, tak mi máme UHD tv a měl jsem strach jak to bude vypadat a vypadá to dobře, naše TV umí nějak tu kvalitu upravit. Niméně počítám, že za chvíli bude v DVB-t2 taky vše v HD, je to už pár let standard.

 5. Polák Čestmír napsal:

  Průzkum Ministerstva průmyslu a obchodu je velice fundovaný a zcela pravdivý. Je to další pozvolná digitální revoluce v upřednostnění příjmu signálů do domácností, kdy se diváci již orientují v současné situaci a daným možnostem v místě svého příjmu a samozřejmě i svým finančním možnostem. Průzkum měnící-se změny priorit kupujících potvrzují i prodejci televizorů a set-top-boxů.

 6. spyko napsal:

  M7,tedy skylink si myslí ,že jde lidi ždímat do nekonečna,nejde,satelit jsem prodal komplet,k netu jsem dostal skoro zadarmo tv s balíčkem od UPC,na rok z hbo za 200 s možným přerušením,tím odbourám neustále opačko,pozemka jako záloha s našima a polákama,kdyby se chtělo i slovákama minim 70kanálů,proč tedy nějaký satelit a nenažraný skylink!

 7. tyka napsal:

  V součtu – terestrika, satelit, kabel a IPTV dává více než 100%…??

Napsat komentář