České Radiokomunikace upraví harmonogram spouštění DVB-T2, představí ho 17. října v Pardubicích

4 komentáře 11.10.2017 / Jan Potůček

Na konferenci Radiokomunikace 2017 představí svoje plány s druhou televizní digitalizací také Česká televize a společnost Digital Broadcasting. Televizníweb.cz bude u toho.

Upravený harmonogram spouštění vlastní přechodové sítě DVB-T2 zveřejní na odborné konferenci Radiokomunikace 2017, která se koná příští týden v Pardubicích, České Radiokomunikace (CRA). Oproti původnímu plánu zveřejněnému letos v červenci se spouštění některých vysílačů zpožďuje. Naposledy spuštěné vysílače Sušice – Svatobor a Cheb – Zelená hora měly odstartovat v srpnu, ale CRA je spustily v polovině září. Původně plánovaný zářijový start vysílačů Trutnov – Černá hora a Brno – Kojál, který měl vést ke skokovému zvýšení pokrytí přechodové sítě CRA na víc než 90 procent obyvatel Česka, dosud neproběhl.

Čeká se na Českou televizi?

Neznámý je i termín startu vysílačů Frýdek-Místek – Lysá hora a Zlín – Tlustá hora, plánovaný na říjen. Operátor nyní vypracovává nový plán, v němž představí přesné termíny spouštění vysílačů přechodové sítě DVB-T2 do konce letošního roku. „Zveřejníme ho 17. října na konferenci Radiokomunikace 2017 v Pardubicích,“ potvrzuje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie CRA. Zpožďování termínů může mít hned několik důvodů. Jedním z nich je plánovaný start přechodové sítě České televize, jejíž provoz budou technicky zajišťovat rovněž CRA. V minulosti se oba operátoři domlouvali na synchronizaci spouštění vysílačů obou přechodových sítí, ČT ale musela počkat na schválení novely zákona o elektronických komunikacích, která jí dovoluje zahájit vysílání ve standardu DVB-T2.

CRA se startem svého přechodového multiplexu nečekaly, spustily jej letos v březnu a postupně jej rozšiřují do jednotlivých regionů České republiky. V současné době lze jejich přechodovou síť naladit z 14 vysílačů velkého výkonu, celkově má multiplex využít 26 hlavních vysílačů. U některých z nich musí společnost vyměnit anténní systémy. Například na severočeské Bukové hoře proběhnou podobné manévry s vrtulníkem jako při přechodu z analogového a digitálního televizního vysílání. Jisté je, že do konce roku bude moci přinejmenším přechodovou síť DVB-T2 přijímat devět z deseti televizních diváků v Česku. Pro mnoho z nich to ale bude znamenat koupi nového přijímače. V případě společných televizních antén či některých komplikovanějších přijímacích systémů například pro příjem televizních signálů z více směrů bude potřeba i upravit příslušné komponenty.

Loňský ročník konference Radiokomunikace 2017 (Foto: Václav Udatný)

Mnohé napoví konference v Pardubicích

Zejména po startu veřejnoprávní přechodové sítě DVB-T2 bude možné začít přelaďovat společné televizní antény, případně je doplňovat novými kanálovými vložkami, protože přechodový multiplex většinou využije stejné kanály, na kterých bude od roku 2020 fungovat finální veřejnoprávní síť DVB-T2. Jiné to je s přechodovým multiplexem CRA, který se bude muset rozdělit na dvě finální sítě DVB-T2, které nahradí dnešní celoplošné multiplexy 2 a 3, provozované ve standardu DVB-T. Přelaďování, i když ne v tak velké míře, čeká i operátora třetí přechodové sítě DVB-T2, společnost Digital Broadcasting. Její finální multiplex, který bude pokračovatelem dnešního multiplexu 4, bude jedinou regionalizovatelnou sítí ze čtyř tzv. substitučních multiplexů (těch, které nahradí dnešní multiplexy 1 až 4).

Česká televize zatím svoje plány se startem přechodové sítě DVB-T2 příliš nekomentuje. Striktně se vyhýbá sdělování jakýchkoli termínů startu vysílání ve standardu DVB-T2. Zástupci ČT proto odmítli účast na nedávné panelové diskusi o DVB-T2 na Podzimním setkání provozovatelů elektronických komunikací v Nymburce. Na pardubické konferenci Radiokomunikace 2017 ale vystoupí faktický šéf digitalizace ČT, vedoucí projektové kanceláře Pavel Hanuš, s příspěvkem „Aktuální pohled provozovatele vysílání DVB-T2“. Hanušově přednášce bude předcházet prezentace Marcela Procházky z CRA a majitele společnosti Digital Broadcasting Radima Pařízka. Účastníci konference by se tak mohli dozvědět aktuální termíny spouštění přechodových sítí DVB-T2 obou těchto operátorů.

Česká televize by mohla ústy Pavla Hanuše na konferenci Radiokomunikace 2017 sdělit, kdy spustí svoji přechodovou síť DVB-T2 (Foto: TAKTIQ Communications)

Evropská notifikace v nedohlednu

Digital Broadcasting zatím provozuje svoji přechodovou síť 13 na jediném pražském vysílači Novodvorská, brzy ale plánuje spustit i další pražský vysílač Ládví a poté chce expandovat s DVB-T2 do Ostravy a Brna. Rozvoj této přechodové sítě je ale do značné míry závislý na rozhodnutí Evropské komise o notifikaci kompenzací provozních nákladů českých přechodových multiplexů. Česká televize i České Radiokomunikace jsou připraveny financovat rozvoj svých přechodových sítí z vlastních prostředků. Počítají s tím, že náklady jim budou proplaceny zpětně. O náhradu však musí zažádat nejpozději půl roku po spuštění vysílačů, resp. od účinnosti diginovely zákona o elektronických komunikacích, která kompenzace připouští.

České Radiokomunikace už prostřednictvím Marcela Procházky na zářijovém setkání provozovatelů elektronických komunikací v Nymburce potvrdily, že na žádosti o kompenzaci provozních nákladů přechodové sítě 12 začnou pracovat. „Diginovela začala platit začátkem září, termín podání žádosti tedy vyprší v únoru,“ uvedl Marcel Procházka. Notifikační jednání s Evropskou komisí stále ještě nezačala. Zatím probíhají prenotifikační jednání, v jejichž rámci Evropská komise řeší stížnost České asociace satelitních operátorů proti plánovaným kompenzacím.

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “České Radiokomunikace upraví harmonogram spouštění DVB-T2, představí ho 17. října v Pardubicích”

 1. Michal Kubeček napsal:

  Sice špatná, ale konečně aspoň nějaká zpráva. Nezbývá než doufat, že se za týden opravdu něco podstatného dozvíme, hlavně od ČT.

 2. Nonic napsal:

  Jak v té pohádce Odvolávám co jsem odvolal atd. prostě když věděli, že vše leží na těch kompenzacích z EU za zmařené investice… tak měli počkat až se vyřeší…
  Takhle jen sateliťáci si mnou ruce, že mohou co nejdýl škodit a nabourávat své 60% volného neplaceného příjmu tj. konkurenci plány…
  Jasně, licence DVB-T byly do roku 2025 ale němci odprodejem DD II ve prospěch LTE ženou své okolí aby jednalo dříve protože u nich se DVB-T vypne na podzim 2019 a bude tolerovat přeshraniční přesahy jen na rozhraní roku 2020 /21 čímž jsou velké problémy s hledáním jiných koordinačních kmitočtů…
  Němci mají vše vypínáním a hned zapínáním střiheh nalajnováno (netají nic) a naši rozjeli na vlastní podnikatelské triko přechodnou 12 a to další je jako držená vrba… tedy pokud se nestane ohlášenou konferencí zázrak?…

 3. BIDLO napsal:

  Koukám že kolečko se opravdu zadrhlo.

Napsat komentář