Konec DVB-T v Rakousku – příjem DVB-T2 platformy „simpliTV“ na území ČR

9 komentářů 2.10.2017 / Marek Svoboda

Po úspěšném přechodu na HDTV na většině území Rakouska bude příjem zemské televize DVB-T i ve spolkových zemích Tyrolsko, Korutany a Vorarlbersko k 24. říjnu ukončen a veřejnoprávní ORF 1 a ORF 2 bude možno přijímat jen via DVB-T2/simpli TV v HD kvalitě. Podívali jsme se podrobněji na příjem této služby se zapůjčeným dekódovacím CA modulem platformy simpliTV na domácím zařízení v našem příhraničí.

simpliTV – Rakouská DVB-T2 platforma – historie, současnost

Vysílání simpliTV provozuje v Rakousku společnost ORS, což je dceřiná společnost tamní veřejnoprávní televize ORF. Začátek vysílání simpliTV je datován k 15. 4. 2013 a od počátku je její signál šířen v moderním terestrickém standardu DVB-T2. Pro videosignál byl zvolen kompresní algoritmus h.264 (MPEG4 AVC), zvuk je komprimován systémem Dolby Digital Plus.

V současné době je vysílání simpliTV k dispozici na devadesáti procentech rakouského území prostřednictvím pěti celoplošných DVB-T2 multiplexů (A, B, D, E, F), které jsou šířeny z hlavních vysílacích věží společnosti ORS po celém Rakousku. Ve třech regionech je vysílán ještě šestý regionální DVB-T2 multiplex C (Vídeň, Horní Rakousko, Burgenlandsko).

Vysílač Jauerling (foto Marek Svoboda)

Přijímané vysílače na jihu – Jauerling, Lichtenberg, Gaisberg

Na jihu Čech lze přijímat signál simpliTV ze třech rakouských vysílačů. Jižní část kraje včetně Český Budějovic výrazně pokrývá signál z hornorakouského Lichtenbergu (Linec). Z tohoto vysílače je šířen navíc regionální multiplex C (LT1HD, dorf tv, WT1)

Východní a střední část kraje pokrývá signál z dolnorakouského vysílače Jauerling (Sankt Pölten) a malou část západního příhraničí pokrývá signál z vysílače Gaisberg (Salzburg).

Veškeré vysílání z těchto vysílačů probíhá v horizontální polarizaci.

Anténní soustava pro pásmo UHF (foto Marek Svoboda)

Příjem signálu z vysílače Jauerling – anténní systém

Na svém domácím systému stabilně přijímám DVB-T2 signál z vysílače Jauerling v Dolním Rakousku (oblast Wachau) – vzdušná vzdálenost 110km. Programová nabídka simpliTV je z vysílače Jauerling šířena na UHF kanálech 21, 31, 38, 55 a 58. Na kanále 31 vysílá multiplex A, který je nedaleko českých hranic posílen v rámci jednofrekvenční sítě (SFN) z vysílače Weitra/Wachberg. Pro příjem signálu simpliTV používám UHF anténní soustavu skládající se ze čtyř sfázovaných antén EmmeEsse 40XD(21-60k).

Sloučeny jsou speciálně navrženým slučovačem a za vložným LTE filtrem je signál zesílen mikrovlnným zesilovačem s technologií E – PHEMT se ziskem 17dB.

Frekvenční spektrum signálů DVB-T/T2 z anténní soustavy na obrázku

Programová nabídka, balíčky

Programová nabídka simpliTV z vysílače Jauerling aktuálně čítá celkem 40 TV programů z pěti multiplexů. Z toho 17 programů ve vysokém rozlišení (HD) a 23 TV programů ve standardním rozlišení (SD). V nabídce je rovněž 6 rakouských rozhlasových stanic a tři interaktivní kanály. Veškeré programy obsahují EPG data a některé navíc i službu HBBTV.

Pro využívání funkcí HBBTV je třeba připojit přijímač k internetu.

simpliTV nabízí nekódované TV programy ORF 1, ORF2, ATV1 a ATV2 ve standardním rozlišení obrazu s nízkým datovým tokem videa (1Mbps), toto vysílání je primárně určeno pro sledování na mobilních zařízeních a dále rozhlasové stanice Österreich 1, Hitradio Ö3, Österreich 24, FM4 a Radio Maria Österreich. Tyto stanice lze přijímat bez jakéhokoliv dekódovacího modulu či registrace, stačí pouze DVB-T2 tuner s dekodérem h.264 (MPEG4 AVC).

Na rakouského koncesionáře zaregistrované zařízení (CA+ modul, nebo simpliTV receiver) umožnuje přijímat programy ve dvou balíčcích. První balíček je bezplatný a obsahuje všechny programy ORF ve vysokém rozlišení a k tomu stanice ATV1HD, ATV2HD, ServusTVHD, 3satHD a PULS4.

Kompletní programová nabídka simpliTV včetně oblíbených německých programů (SD i HD) je k dispozici pro abonenty za měsíční poplatek 10 Euro. Jediná kódovaná rozhlasová stanice v nabídce simpliTV je privátní Kronehit, která spadá do placeného balíčku.

Kompletní seznam programů na www.simpliTV.at

Modulační parametry, komprese videa a zvuku, datové toky, rozlišení obrazu

Modulační parametry a konstelační diagram multiplexu A (Rover HDTAB7)

Rakouská platforma simpliTV používá pro DVB-T2 vysílání modulační mód 32K, modulaci 64QAM, ochranné kódování FEC 2/3 (MUX A) a FEC ¾ (MUX B, D, E, F), ochranný interval 1/16(67km) a rotaci konstelačního diagramu. Šířka kmitočtového kanálu je obvyklých 8MHz.

Celková přenosová kapacita DVB-T2 multiplexu A je 27Mbps u ostatních celoplošných multiplexů je přenosová kapacita 30,5Mbps.

Obraz je komprimován algoritmem h.264 (MPEG4 AVC), zvuk je komprimován systémem Dolby Digital Plus. Systém Dolby Digital je použit i na komprimaci zvuku rozhlasových stanic. TV programy ve vysokém rozlišení mají přidělovaný variabilní datový tok (VBR) v rozmezí 4,5 až 6Mbps pro obraz, u SD stanic je to v rozmezí 1,3 až 2,2Mbps.

Obraz stanic ORF ve vysokém rozlišení (MUXA) vypadá na obrazovce o úhlopříčce 100cm velice pěkně. Naopak SD programy ORF, které jsou nekódované (MUXA) jsou díky nízkému datovému toku na větších televizorech (100cm a více) téměř nekoukatelné, to samé platí o nekódovaných programech ATV. Rozlišení obrazu programů v nabídce simpliTV je různé.

HD programy ORF a německé veřejnoprávní používají stejné rozlišení jako na družici Astra, tedy 1280x720p, soukromé stanice (ATV, ServusTV) mají rozlišení 1920x1080i. SD stanice používají rozlišení 720x576i.

Modulační parametry a konstelační diagram multiplexu C Horní Rakousko (Rover HDTAB7)

Regionální multiplex C – Horní Rakousko

Z vysílače Lichtenberg lze v některých lokalitách Českokrumlovska a Českobudějovicka přijímat signál regionálního DVB-T2 multiplexu C (Horní Rakousko) na UHF kanále 44. Vysílací výkon tohoto multiplexu je přibližně 10x nižší než u hlavních multiplexů.

Multiplex C používá modulační mód 32K, modulaci 16QAM, ochranné kódování FEC 3/5, ochranný interval 1/32 (33km) a rotaci konstelačního diagramu. Celková přenosová kapacita DVB-T2 multiplexu C je 16,5Mbps.

Televizní programy v multiplexu C Horní Rakousko (měřící přístroj Rover HDTAB7)

Je přenášeno celkem 7 TV programů, z toho tři nekódované regionální stanice a čtyři kódované stanice z placeného balíčku simpliTV.

Regionální TV program LT1 HD a jeho AV parametry (Multiplex C Horní Rakousko)

Regionální program LT1 vysílá ve vysokém rozlišení (HD) a ke komprimaci zvuku nepoužívá systém Dolby Digital, ale MPEG1-layer2.

CA modul simpliTV do CI+ rozhraní

Přijímače, CA modul, kódovací systém

Pro sledování programů rakouské terestrické platformy nabízejí obchody se spotřební elektronikou u sousedů buď originální simpliTV receiver, nebo CA modul simpliTV. Tento CA Modul je určen pro televizory s DVB-T2 tunerem, které jsou vybaveny CI+ rozhraním. Na přijímačích se starším rozhraním CI nelze programy simpliTV sledovat, v těchto případech je třeba pořídit zmíněný simpliTV box. Přijímače simpliTV lze pořídit v několika uživatelských třídách (60-80 Euro), v prodejnách lze najít modely od značek Strong, Kathrein a Thompson. CA Modul simpliTV je z produkce NEOTION (50 Euro). Velmi často jsou nabízeny tyto produkty v balíčku s aktivní anténou Kathrein pro vnitřní použití, její použití je pochopitelně možné jen v místech s velmi kvalitním signálem simpliTV.

simpliTV receiver s aktivní anténou Kathrein

Pro kódování programů se používá systém IRDETO. Při pokusu dekódovat CA modulem simpliTV více programů najednou (režim obraz v obraze), nebylo možné v obslužném SW DVBDream dekódovat více než jeden program.

Transportní streamy některých multiplexů obsahují vedle televizních a rozhlasových stanic, HBBTV a EPG datových kanálů i OTA kanály pro aktualizaci SW simpliTV přijímačů a CA modulů. Kromě toho je možno si na webových stránkách objednat simpliTV balíček předplatného s LTE internetem nebo jen HD-registraci + LTE internet. Tím vysílatel podporuje využívání služby HbbTV pro 6 možných streamů. Připojení k internetu je bez omezení stažených dat a rychlosti stahování a umožňuje download až 30 Mbit/s za 20-30 Euro/měsíc.

Použité přijímače a měřící přístroje

Pro sledování programů simpliTV jsem využíval LCD televizor Panasonic TX-40DX600E, který je vybaven DVB-T2 tunerem i přístupovým rozhraním CI+. Pro sledování programů a dokumentaci technických informací na PC jsem využíval externí USB tuner TBS5881 s aplikacemi DVBDream a Content analyser 4T2. Pro měření parametrů signálu jsem používal měřící přístroje ROVER HDTAB7 EVO a PLANAR IT-15T2 s obslužným programem It ToolsT2.

Vstup do Diskuse

9 komentářů: “Konec DVB-T v Rakousku – příjem DVB-T2 platformy „simpliTV“ na území ČR”

 1. digiman napsal:

  Výborný článek od skutečného servisního technika.

 2. Radek Novák napsal:

  Velmi dobře napsáno, informačně bez chyb a přitom srozumitelně i pro laického čtenáře.

 3. BIDLO napsal:

  Tak článek od Saxona je jaksi vždy zárukou kvality, o tom není třeba vůbec diskutovat.

  Jen mě v současnosti trochu rmoutí a určitě nejsem sám, naprosto nulové informace ohledně spuštění Kojálu a Černé Hory. Že by ani místní redakce netušila proč si v tomto případě ČRa hrají na mrtvého brouka?

 4. Marek napsal:

  Snad se dozvíme více na konferenci v Pardubicích.

 5. vedro napsal:

  Ja bych jen doplnil vetu „Kompletní programová nabídka simpliTV včetně oblíbených německých programů (SD i HD) je…“ v muxech se vysilaji i nemecke mutace svycarske verejnopravni televize – SRF 1, SRF Zwei HD.
  Take dekuji za kvalitni odborny clanek.

 6. Janek napsal:

  Taky mě nezajímá nějaké Rakousko, zajímá mě Kojál a T2 , kde je problém , kdy bude spuštěno atd. Kdybych bydlel v Pze, tak se tam zajdu zeptat osobně…

  • TomKet napsal:

   Prioritu teď dostane rozšiřování vysílání v DVB-T a ne DVB-T2 . Bude se rozšiřovat vysílání ve 4.tém MUXu a místo vypínání regionalních multiplexů se budou prodlužovat licence tak cca. o 2,5 roku ? Neboť regionálky měly končit k 31.12.2017 Zkrátka sedět prdelí na dvou židlích sice jde, ale je to nepohodlné. Je to rozdílný přístup ve srovnání s Rakouskem kde DVB-T bylo již ukončeno . Pro vysílání DVB-T2 v česku nejsou zatím stanoveny elementární podmínky – především co se týká placení, výběr systému – karty, atd. Také technický plán přechodu „má být“ k dispozici až v létě příštího roku. MÁ BÝT. Tak kam spěchat ??? V Rakousku systém distribuce karet, set-top boxů a platby zajišťuje sesterská organizace veřejnoprávní ORF. Tak snad ČT pro to také něco urychleně udělá. Proto je dobře se zajímat jak to chodí u našich sousedů. Nepochybuji, že naše TV se budou silně inspirovat.

   • vedro napsal:

    CT se bude stratat o to, aby se zprovoznila sit 11 (DVBT2) a signal byl dostupny na min. stejne urovni jako mux 1 (DVBT) v stanovenem terminu.
    CT nebude nic kodovat (dle drivejsich vyjadreni + zakon), takze zadne kodovani, karty, distribuce zarizeni neni nutne resit. Ja spis budu sledovat, jak se domluvi privatni vysilatele, zda si dohodnou jednotny system, jinak nemaj sanci.

Napsat komentář