Které vysílače DVB-T2 chce do konce roku spustit Digital Broadcasting?

27 komentářů 18.10.2017 / Jan Potůček

Operátor Přechodové sítě 13 na konferenci Radiokomunikace 2017 v Pardubicích oznámil záměr pokrýt signálem DVB-T2 do konce roku sedm až osm krajů České republiky.

Osm krajských měst chce do konce letošního roku pokrýt signálem vlastní přechodové sítě DVB-T2 společnost Digital Broadcasting, provozovatel celoplošného televizního multiplexu 4. Z úterní prezentace jejího majitele Radima Pařízka na konferenci Radiokomunikace 2017 v Pardubicích vyplynulo, že operátor by rád zahájil vysílání na patnácti vysílačích, přičemž ke dvěma z nich dosud nemá mezinárodně zkoordinované kmitočty. V první vlně chce Digital Broadcasting spustit druhý pražský vysílač Ládví, který bude vysílat stejně jako již provozovaný vysílač Novodvorská na kanálu 24, ovšem vyšším výkonem 20 kW. Stejný kanál by měl využít i středočeský vysílač Benešov – Kozmice.

Vysílací kanály operátor zatím tají

Dříve, společně s pražským vysílačem Ládví, by operátor rád zahájil vysílání z ostravského vysílače Lanová a brněnských vysílačů Barvičova a Jihlavská. Přesný termín ale Radim Pařízek na konferenci Radiokomunikace 2017 neuvedl, stejně jako plánovaný obsah přechodové sítě. V multiplexu nyní vysílají pouze dva televizní programy z Pařízkovy mediální skupiny Pohoda – televize Rebel a Relax. Po Praze, Brně a Ostravě se má přechodová síť společnosti Digital Broadcasting rozšířit i na sever Čech, konkrétně do Ústí nad Labem a Teplic, poté také na západočeský vysílač Mariánské Lázně – Dyleň a na vysílač Slatiňany u Pardubic. Vysílací kanály pro tyto lokalit operátor nesdělil.

„S Českým telekomunikačním úřadem jsme uzavřeli dohodu, že vysílací kanály budou sdělovat sami operátoři sítí,“ vysvětlil na konferenci ředitel vnějších vztahů společnosti Digital Broadcasting Martin Roztočil. Východočeský region chce operátor do konce roku pokrýt také z vysílačů Hradec Králové – Chlum a Ústí nad Orlicí, pro tyto dvě lokality mu ale chybí zkoordinované kmitočty. Na Moravě se má přechodová síť Digital Broadcasting do konce roku rozšířit kromě Brna a Ostravy také do Olomouce na vysílač Slavonín, do Zlína a také do Uherského Hradiště na vysílač Rovina. Pokud by se operátorovi podařilo spustit všech patnáct plánovaných vysílačů, pokryl by signálem DVB-T2 do konce roku 60 procent obyvatel Česka.

Mapa vysílačů DVB-T2, které chce Digital Broadcasting spustit ještě do konce letošního roku. Modře jsou vysílače, které již mají zkoordinované vysílací kmitočty, žlutě ty, které na koordinaci čekají.

Regionální odpojování nakonec bude

Celkově má přechodová síť Digital Broadcasting využít 44 vysílačů – stejný počet jako celoplošný multiplex 4, jehož programům má sloužit pro přechod na vysílací standard DVB-T2. Kompletně všechny vysílače chce podle Radima Pařízka zprovoznit do léta příštího roku. Oproti dřívějším prohlášením operátor počítá s regionálním odpojováním vysílání i v přechodovém multiplexu. Ovšem na rozdíl od celoplošné sítě 4, která umožňuje odpojovat 14 regionů, bude přechodová síť schopna nabídnout maximálně šest samostatných regionálních celků. „Ve finální síti DVB-T2 počítáme s regionálním členěním na 14 samostatných celků,“ ujistil Radim Pařízek.

Kvůli regionálnímu členění přechodové sítě DVB-T2 se včera po prvním dni konference Radiokomunikace 2017 v Pardubicích s Radimem Pařízkem setkali členové Asociace krajských televizí včetně nového výkonného ředitele této organizace Martina Konráda, bývalého generálního ředitele televize Prima. Asociace žádá, aby společnost Digital Broadcasting vytvořila podmínky pro přechod regionálních televizí na DVB-T2. Operátor si totiž pohrával s myšlenkou, že v přechodové síti regionální odpojování nenabídne a regionální televize budou muset využít některou z celoplošných programových pozic, na které by se střídaly v různých vysílacích časech. Toto řešení ale krajské televize rázně odmítly.

Krajské televize se nakonec domohou regionálního odpojování vysílačů v přechodové síti 13

Pařízek zainvestuje DVB-T2 z vlastních rezerv

Pařízkovi se zároveň v Pardubicích otevřela možnost pomýšlet na prodloužení kontraktu s Českou televizí, která využívá většinu kapacity jeho Regionální sítě 7 pro svůj multiplex 1a, i po přechodu na DVB-T2. Vedoucí projektové kanceláře ČT Pavel Hanuš totiž na konferenci odmítl, že by Kavčí hory usilovaly v rámci druhé televizní digitalizace o druhý multiplex. Podle jeho slov ČT stojí pouze o regionální vrstvu veřejnoprávní sítě DVB-T2. Tu by ČT mohl zajistit právě Radim Pařízek, protože jeho transformovaný multiplex 4, tedy finální síť DVB-T2 číslo 24, bude jediným, kdo bude moci nabídnout regionální členění. Další možností jsou už jen rozvojové sítě DVB-T2, o kterých není jasné, jak velké pokrytí budou mít.

Pařízkovy plány na poměrně rychlé spouštění přechodové sítě DVB-T2 poměrně překvapily. Digital Broadcasting původně chtěla počkat na výsledek notifikačních jednání s Evropskou komisí, jež měla potvrdit legálnost plánovaných státních kompenzací provozních nákladů přechodových multiplexů. Začátek notifikačního procesu se ale neustále odsouvá. Podle předsedy Koordinační expertní skupiny při ministerstvu průmyslu a obchodu Pavla Dvořáka by měl začít na přelomu roku. Pařízek se proto rozhodl výstavbu a provoz sítě financovat z vlastních rezerv a náklady si nechat proplatit zpětně, jak to plánují i České Radiokomunikace. Pro televizní stanice je vysílání v přechodových sítích DVB-T2 zdarma.

Prezentace Radima Pařízka na konferenci Radiokomunikace 2017 by Jan.Potucek on Scribd

Vstup do Diskuse

27 komentářů: “Které vysílače DVB-T2 chce do konce roku spustit Digital Broadcasting?”

 1. PeVy napsal:

  Taky se divím, že mezi prvními vysílači figurují východočeské Slatiňany (z hlediska pokrytí jedna z nejméně zajímavých kót), ale zcela chybí cokoliv v krajích Vysočina, Plzeňském a Jihočeském.

 2. BIDLO napsal:

  Věřit tomu budu až tu přechodovou síť naladím.

 3. Nonic napsal:

  No bylo uvedeno vysílání z Teplic atd. a dle diskutera Vítka který zveřejnil ze zazhaničního webu koordinační mapy + kmitočty které jsou už za Česko dokonce podepsány patřičnou oprávněnou osobou vyplívá, že nastane se 21k a 30k kanálem problém s přesahy plánovaného německého vysílání z Ochsenkopfu a Hoher Bogenu… Tak jako je nyní vytlačen 33k… Ano je překvapením, že vynechal zatím nějaké větší kóty jako zmíněný Plzeň a Klínovec či i Rakovník… prostě jednak finance a za druhé aby nedocházelo ke vzájemnému rušení s blízkým přeshraničním okolím…

  • Štěpán napsal:

   Bogen ani Ochsenkopf na 30. k nic nevysílají … (v tuto dobu)

   Nějak jsem nepochopil co míníš pojmem větší ko’ty … Nadm. výška to není (Dyleň je výše nežli Plzeň či Rakovník) Co se týče výkonu tak taky má Dyleň silnější nežli oni 2 zmíněné …

   Tak mi to teda prosím nějak objasni 🙂

   • Nonic napsal:

    Štěpáne nedávno si viděl rozpisový plán vypínání i přelaďování německých vysílačů a kanálů s jinak rozházenými programy do podzimka 2019 tj. 21k bude Bayern z Hoher Bogenu a 30k též Bayern ze Ochsenkopfu…
    a jak víš? tak 30k nyní Pařízek používá v MUX-4 z Teplic a ten 21k pro RS-7 mu odebrali dřív než jej stihl v DVB-T spustit… Dostal povolení pouze pro utopený Ústí Krušnohorská se kterou jsou v kraji problémy a rozhodně nenahradí výpadek od 1.1.2018 na 50k z Klínovce který pokrývá díky své výšce 4 kraje, ty si Štěpáne jak všade přiznáváš ve stínu, chytáš Dyleň a Bavoráci jsou k tobě do Mariánek kousíček, takže Teplice tě vůbec nemusí zajímat a tížit… protože si schovaný vůči směru ke Klínovci i Krašovu a podél Krušných hor k východu… Nám Bukovka a Jedlák zlikvidovali 33k z Hoher Bogenu v DVB-T a Pražákům zas 42k Pařízek… k nám ještě někde na 42k H.B. jde… či se dělí dle terénu s Ládvím….
    DVB-T2 bude jiné složení zůstane jen 28k z Bogenu a 40k z Ochsenkopfu přibudou nové 37 a 46k pro ZDF
    Nyní má být pro Pařízkovo MUX-13 použit pravděpodobně 21k pokud ta (podepsaná za Česko) tabulka koordinací je směrodatná už teď? nebo bude až po vypnutí střihem stávajícího DVB-T…

    Teplice atd. z Ústeckého kraje či dokonce i Trutnov na dobrých kopečcích zasahují až na některé Plzeňsko i jinam do vnitrozemí a opačně bavoráci celé léta už i z dob analogu směrem ke Praze, Lounsku, Žatecku, Mostecku až někde i dál pokud nestíní ďolík velmi členité krajiny… ve které jsou pak směrem na Severovýchod jiný Sasíci ostatně i Geyer +- uprostřed Krušných hor (zůstane střihem na 22, 25, 32k ty zakódované od Freenetu neuvádím) zasahuje na naše území tak jako Drážďany atd. prostě je těžké vše udělat tak aby nedocházelo ke vzájemnému ovlivňování viz třeba případ v DVB-T Krašov s Ještědem… V T2 bude míň frekvencí vzájemně propojených do silné společné sítě… krom tedy té lokalizovatelné na jiných kmitočtech

   • Nonic napsal:

    Měl napsanou odpověď Štěpáne ohledně větších kót do podrobna ale kouslo se odeslání díky častým různým zkušebním změnám na zdejším webu… takže tahle má jiný text než původní… Musel teď zapnout i jiný prohlžeč, jinak tu už nešlo odeslat narozdíl od toho ze 20:32 příspěvku.

    Ty považuješ Louštín za podřadný…. Hmmm přitom jen o malý kousíček vedle měla armáda radary pro velkou část Česka a i kontrolování zahraničí…
    Nikdo nemůže za to, že si s Mariánkama utopený v ďolíku okolními kopci a tedy ti jde jen vychvalovaná Dyleň a zbytek trochu taháš ze Sušice a pak už jen ty Bavory… dokonce i Krašov s Klínovcem považuješ za špatný a to přitom pokrývá dost velké území Česka tak jako i Trutnov atd. … Pařízka pustili jen na Klínovec ale stožár tak jako na Kleti musel udělat vedle nový… Vysílá se Pařízkem na Plzeňsku z jiných kót pro kopce do jiných krajů už skrytě… ale dle diskuze se místní o Plzeň zajímají…

 4. Petr Svoboda napsal:

  Moc moudrý z toho nejsem. Prezentace Dr. Pařízka nazvaná „Přechodová síť DVB-T2 13“ se předmětnému tématu věnuje mimo nadpisů na jedné jediné stránce (překvapuje mě, kde má Digital Broadcasting svůj satelit, když na snímku je jen jejich logo a žádné ©). Zato Rádiu dálnice se věnuje na 70 % stránek s podrobností mikroskopu a reklamou barnumskou. Pro mě je to jasné vysvětlení stavu sítě a přípravy: prostě je T2 nezajímá! A dělají to jen tak nějak „na meziplyn“, aby si pojistili místo u stolu, jestli se na něm bude někdy něco rozdávat. Do toho zapadá i holedbání se vlastními penězi do T2. Copak to může být někde jinak?
  Stejně tak, vysvětlení (!) pana Roztočila o dohodě (!) s ČTÚ, které zavání trochu až tajemnem, bych si dovedl představit u nezpochybnitelného lídra trhu. Ale s jejich postavením a výsledky to představuje naprostý úlet. A od ČTÚ očekávám jiný, otevřený přístup.

  • Nonic napsal:

   Petře ano dělají stále tajnosti a pokud někdo viděl ty koordinační mapy a kmitočty co jsou pro Česko už podepsány a zveřejněny na zahraničním webu, tak je nepochopitelné proč naše Č.T.Ú. stále narozdíl od demokratického německa mlčí…
   Češi jen ze sebe vyždímali to co se už tušilo tj. 26k pro MUX-11 a co se týče Pařízka atd. kompenzace se budou díky zmařeným investicím za předčasné vypnutí DVB-T díky LTE rozdávat v celé EU a protože jim kladou překážky závistivý sateliťáci bržděním… tak prostě ti zmínění operátoři i tv stanice to spustí předčasně a zpětně se budou dožadovat náhrad za vypnuté DVB-T které mělo licence do 2024 / 25…
   Vznesl jsem proto otázku ohledně DD III která je vývojáři mobilů též připravována po roce 2025 začít postupně projednávat tj. opustit další pásmo od 48k ke 21k a výsledek je na konferenci prohlášení, že prý se tentokrát pojistili smlouvami do roku 2030 pro DVB-T2 ale čas ukáže jako nyní u té DD II pro 700Mz nakolik to bude dodrženo? nikdo nemá nikdy na 100% nic jisté… tedy jsou to podnikatelská rizika…

 5. Pavel R napsal:

  Jsem překvapený, že zde nebyla uvedena Plzeň, ani České Budějovice. Redakce, máte nějaké soukromé info?

  • mirasat napsal:

   Pro Kleť, dle výše a jinde zmíněných zdrojů jsou pro PS 13 a zřejmě i PS 12 jsou zatím ve hře kanály 32 (může být použit i pro některou T2 finální síť) a 42 (dočasný přechodový).
   RS 8 z velké Kletě by měl do konce roku skončit a pokračovat od konce listopadu z vysílače Včelná.
   RS 7 z Rozhledny Kleť by měl skončit do konce roku na K32.
   V obou případech se ale může ještě stát cokoliv.

  • Nonic napsal:

   Zdarec lovci signálů… Tak nám dneska pořádně do stožárů atd. buší silný vítr a co se stalo?…
   Ukazují se nedostatky tj. i na větší vzdálenosti víte v průběhu roku jaké kde panuje počasí…
   Konkrétně Krašov má teď krátkodobé výpadky a Klínovec velmi rozkolísanou sílu se kvalitou a Pařízkovo MUX-4 a 7 tj. 45 a 50k ze věže postavené vedle hlavního operátora je mrtvej… Zrovna tak Rakovnický Louštín na 44k je kapůto…
   Prostě Pařízek má horší zabezpečení různých záloh protože je to samozřejmě dražší… z toho důvodu se zdrželo spustění i Pražského Ládví v DVB-T2

 6. VITEK2442 napsal:

  Tabulka:
  Praha-Novodvorská,Ládví K24,
  Ostrava-Lanová,Brno-Barvičova a Jihlavská K31
  Olomouc-Slavonín K44,
  Zlín 5-Kelč K42,
  Hodonín-Rovniny K46,
  Ústí n.L.-Krušnohorská K21,
  Pardubice-Slatiňany K21 nebo 24,
  Benešov-Kozmice K44,
  Teplice-vodárna K21,
  Mar.Lázně-Dyleň K45,
  Hradec Králové-Chlum K45,
  Ústí n.O.-Andrlův Chlum K24,
  Dále pak:
  Beroun-Lhotka K24
  Kleť rozhledna K30,32,40
  Děčín-Chlum K21
  Domažlice-Čerchov K24 a 45
  Jablonec Čer.Studnice K43
  Jihlava-Jeníkov K24
  Klatovy-Doubrava K24
  Litoměřice-Lovoš K21
  Plzeň-vodárna K24
  Prachatice-Kreplice K24
  Rakovník-Louštín K24
  Sušice-Svatobor K24
  Svitavy-Hřebeč K24
  Trutnov-Šibeniční vrch K45
  Varnsdorf-město K21
  Val.Meziřičí-Radhošť K31

 7. VITEK2442 napsal:

  Proč se oba potěší? Nechápu ! ČTÚ a Pařez už kanály přece znají, jenom je nechtějí ventilovat.

Napsat komentář