Medi@link ML 6500STC: Levný „pirátský“ box kombinovaný s DVB-T2 HEVC a satelitem

Nahráváte jenom občas, nepotřebujete HbbTV, ale kromě sledování DVB-T/T2 nebo satelitu chcete přehrávat multimedia ze své lokální sítě a uvítáte i možnost sledování (a stahování) z široké palety médií z internetu?

Pokud navíc nechcete utratit moc peněz, jeden tip bych možná měl. Začnu osobním příběhem. Sháněli jsme druhou televizi do kuchyně (jako „vedlejší“ přijímač při vaření a pro zklidnění malých dětí při jídle), a to co nejlevněji. Protože jsme ale zmlsaní Enigmou 2 a máme už celkem rozsáhlou sbírku nahrávek uložených na NAS (hlavně pro děti, když zrovna nic rozumného nedávají anebo je to s reklamami), zadání nebylo až tak úplně snadné splnit. „Chytré“ televize sice umějí ledacos, ale přehrávat „prosté soubory“ ze sítě bohužel většinou nikoli (většina vyžaduje DLNA server, což mně – IT – přijde s prominutím jako strašná „pruda“), navíc bývají i celkem drahé. Padlo tedy rozhodnutí použít nevyužitý starší LCD monitor a k němu nějaký set-top-box, co zvládne kromě živého vysílání i funkci síťového media playeru. Set-top-box s Enigmou 2 by jistě vyhověl (zkoušeli jsme), ale ty jsou pro tento účel přeci jen dosti drahé. Nakonec jsem zvolil právě Medi@link ML 6500STC a až na pár nedostatků (ty pochopitelně zmíním) uvedené zadání plní k naší spokojenosti. Brzy jsem ovšem zjistil, že tahle mašinka toho umí mnohem, mnohem víc.

Koncepce

Medi@link ML 6500STC je jedním z několika modelů této řady, jejíž společným jmenovatelem je neoficiální (ale pravidelně aktualizovaná a tedy většinou funkční) podpora přehrávání (+stahování) multimediálních zdrojů řady internetových služeb typu YouTube, internetově vysílajících (streamujících) televizí (IPTV) a hromady dalšího multimediálního obsahu „všelijakého“ původu. Jednotlivé modely se vzájemně liší hlavně tunerovou výbavou pro sledování „normálního“ televizního vysílání. Příjem televize se mi jeví jako v podstatě doplňkovou funkcí k funkci IPTV, podobně jako některé media playery mají jako bonus navíc DVB-T tuner. Oproti těm media playerům se mi ale jeví příjem televize s Medialinkem přeci jen poněkud lépe řešený a kvalitnější. Model ML 6500STC je navíc „combo“ vybavené kromě DVB-T/T2/C i DVB-S/S2 tunerem s (byť neoficiální) podporou dekódování starších karet Skylink, čili docela slušný multimediální „kombajn“.

Provedení a výbava

Jde o přístroj poměrně malý, ale se základnou i hmotností zajišťující stabilitu (nesnáším přístroje, do nichž vzadu zapíchnete HDMI kabel a předek zůstane trčet ve vzduchu), s klasickým designem, tj. plechová krabička s plastovým čelním panelem a oranžově svítícím LED displejem. Zde nemůžu nezmínit jednu nepříjemnost. Nový přístroj je celý oblepený samolepící fólií, která se jeví jako přepravní ochrana. Fólii doporučuji tak po měsíci vyzkoušení strhnout (přinejmenším kvůli lepšímu chlazení), což se ovšem v mém případě neobešlo bez rozebrání přístroje, čímž jsem byl nucen strhnout i garanční pásku. Upřímně řečeno, tento způsob „ochrany“ moc nechápu. Ani řádově dražší přístroje ho nepoužívají – nerozumím, o co komu jde …

Na čelním panelu je kromě číslicového displeje i několik tlačítek dostačujících pro základní ovládání bez DO, dále pak odklopné víčko, pod nímž je jeden ze dvou USB portů a štěrbina pro vložení dekódovací karty (přístroj nemá CI slot, má ale vestavěnou softwarovou čtečku s velmi širokou, byť neoficiální, podporou dekódovacích karet).

Zadní panel obsahuje napájecí konektor (síťový zdroj je externí, adaptér je přímo do zásuvky), druhý USB port, HDMI výstup, LAN port, koaxiální digital-audio (CINCH) a analogový SCART výstup.

Dálkový ovladač je poměrně slušný a i když mi k ruce dosud úplně „nepřirostl“ (na objevení některých méně častých tlačítek potřebuju brýle, po hmatu to nedám), nemohu říct na jeho adresu žádné reálné mínus. I dosah signálu ovladače mi přijde velmi dobrý.

Nastavení, základní funkce

Orientace v menu ani nastavování přístroje mi nepřijdou úplně intuitivní, ale díky velmi slušnému českému překladu menu lze logiku ovládání časem pochopit a přístroj zprovoznit. Jako jednu z prvních akcí jsem provedl nastavení LAN a online update firmwaru (ani ten není úplně intuitivní, nabízí totiž instalaci firmwaru v několika různých alternativách), což doporučuji. Je to funkce užitečná tím víc, že občasná aktualizace firmwaru je žádoucí pro aktualizaci dostupnosti internetových on-line služeb a/nebo softwaru čtečky dekódovacích karet. Update softwaru jsem dělal již několikrát a vidím jako velmi pozitivní, že nastavení přístroje (zejména seznam naladěných stanic a přístupových bodů v rámci LAN) zůstane i po re-flashi softwaru zachováno. Přístroj podporuje HDMI výstup do 1080p, ovšem musím upozornit na to, že ani jeden z režimů nepodporuje snímkovou frekvenci 60 Hz a podle všeho je HDMI výstup i HDCP kódovaný (u normálních TV to nevadí vůbec, značně nám to ovšem zúžilo výběr kompatibilních LCD monitorů, které naopak často neumějí 50 Hz a/nebo njepodporují HDCP, i takové ale naštěstí existují).

S naladěním českých DVB-T i DVB-T2 multiplexů nebyl žádný problém (ladil jsem ručně, kvůli selekci balastu, ale lze pochopitelně i automaticky), většinu satelitních kanálů na pozici 23,5E šlo naladit automaticky, něco málo (např. transpondér s programy ČT) pak bylo nutné doladit ručně. Všechny DVB-T, DVB-T2 i DVB-S/S2 programy do rozlišení Full HD se přehrávají bezproblémově, úspěšně provozuji i dekódování s kartou typu SkyLink ICE (podle vyjádření dovozce má fungovat i dekódování s kartou Skylink Irdeto, kterou aktuálně nemám, novější karty M7 software pro Medialink neumí, tedy zatím …). EPG se u všech českých kanálů zobrazuje se správnými českými znaky.

Musím zde zmínit jednu nepříjemnou vlastnost, a to je občasné zatuhnutí během nabíhání přístroje (přístroj naběhne, program běží, ale přístroj nelze ovládat), která ovšem může být dána konkrétní použitou verzí softwaru, případně konfigurací naší lokální sítě. Na druhou stranu, Medialink při záseku není potřeba odpojovat od napájení, jako je to běžné u jiných typů přístrojů, ale stačí ho i v totálně zamrzlém stavu vypnout/zapnout dálkovým ovladačem (druhé „anytime working“ tlačítko je MUTE, umlčení/odmlčení zvuku), takže i když to naštve, tento způsob kolapsu hravě zvládají i děti.

Nahrávání

Přestože nejde o hlavní bonus tohoto přístroje, zvládá ML 6500STC po připojení USB disku (nejlépe flash) také funkci rekordéru, tzv. PVR. Nahrávání lze zahájit jak přímo (stisknutím tlačítka REC na DO), tak s použitím časovače. Záznam časovače lze pohodlně vytvořit i z EPG (pozor, první stisknutí zeleného tlačítka rezervuje sledování a až druhé záznam a v samotném EPG plánovaná akce nijak vidět není). Automaticky se délka záznamu neprodlužuje a je tedy třeba vlézt do časovače a upravit nezbytné „bezpečnostní“ překryvy ručně.

Nahrávky lze volitelně ukládat ve formátech TS (přestože mají soubory koncovku .TSV, jde o standardní transport stream, stačí ho v PC přejmenovat na .TS) nebo PS (program stream, koncovka MPG), maximální velikost souboru je 4 GB a pak se záznam segmentuje. To je u levnějších modelů poměrně běžné a není to velká komplikace (TS segmenty lze spojit do jednoho i prostým zkopírováním, u PS je potřeba nějaký videoeditor). Musím pochválit, že podobně jako v jiných PVR se softwarovou (EMU) čtečkou, je i záznam z kódovaných satelitních kanálů ukládán na disk jako dešifrovaný a lze ho tedy v PC přehrávat a/nebo dále zpracovat (ne, nejde o samozřejmost, kdo má nějaký přístroj označený jako „SkyLink ready“, ví o čem mluvím).

Za závažný nedostatek ovšem považuji, že přístroj (resp. použitý software) vůbec neřeší časové/tunerové kolize. Kromě možnosti vytvoření kolizních položek časovače, nechá člověka úplně klidně v průběhu nahrávání přepnout na program z jiného multiplexu, aniž by „cekl“. V reálu se to pak projeví tak, že přístroj záznam při přepnutí na jiný multiplex „zapauzuje“ (ovšem tajně, uživateli se nic nezobrazí) a jakmile se tuner opět uvolní, záznam se zase „jakoby nic“ obnoví a „nalepí“ tam, kde přestal. Uživatel, který zapomene, že nahrává (což je hrubým odhadem asi tak 100% 🙂 ), tedy na to, že přišel o část nahrávky, přijde většinou až při jejím přehrávání. USB disk je během nahrávání nedostupný (nelze z něj nic přehrávat). Nahrávání v nepřítomnosti (probuzení ze stand-by a následné usnutí) ale funguje dobře a je tak v zásadě nejlepší metodou jak tímto přístrojem spolehlivě něco nahrát.

Síťové služby

Uživatelské zpřístupnění mnoha internetových zdrojů je něco, co si myslím, že je pro mnoho (ne-li většinu) „spotřebitelů“ důvodem k pořízení právě přístroje tohoto typu. V tomto směru nabízí Medialink opravdu (pro mě nečekaně) mnoho a mám za to, že co do aktualizace úprav softwaru (aby všechno fungovalo, přestože poskytovatelé těchto služeb se vytrvale snaží streamování z „embedded“ zařízení znemožnit nebo aspoň zkomplikovat) obstojí i v konkurenci doplňků pro Enigma 2. Kdo nemá vůbec žádný TV signál, ale „jen“ internet, bude mít na co koukat, zejména pak, umí-li jazyky. Česká multimedia lze pochopitelně na síti (přinejmenším na YouTube) najít také, ale těch online streamovaných (free IPTV) českých kanálů jsem popravdě v nabídce moc neobjevil. K nespornému bonusu pak patří i možnost stahování z některých on-line zdrojů (YouTube, aj.) na připojený USB disk (služba downloader). I tady jsem ovšem zaznamenal problém s neřešením kolizí a proto doporučuji. Pokud dlouho stahujete, raději nerušit.

Výčet zpřístupněných kanálů je opravdu značný (přiznám se, že ani všechny služby neznám), včetně kanálů „pro dospělé“, do nichž je přístup chráněn speciálním heslem (defaultně 1111, ale lze ho změnit). Ovšem pozor, pokud si postahujete nějakou erotiku na USB, jejich následné přehrávání už nijak chráněné není ;-). Lze pochopitelně streamovat i řadu živých internetově šířených „normálních“ kanálů v různých jazycích, jako např. BBC News, Euronews či Canal+, ale jsou zde k přehrání i různé filmové kanály jako HBO (dokonce v angličtině, případně s rumunskými titulky), podobně jako knihovnu filmů a seriálů, což budou pravděpodobně nějaké pirátské zdroje, a tedy nejspíš i sporadicky funkční. Nepřišel jsem na to jak jsou administrovány seznamy on-line kanálů, které Medialink uživatelům poskytuje, ale zřejmě jde o nějaký komunitní server (přidat novou on-line televizi přímo z menu podle mě nejde).

Naopak funkce přehrávání internetových rádií může být zajímavá i pro české posluchače, protože ty uživatelsky přidávat lze (vyzkoušeno).

Co se týče ovládání on-line kanálů, z mého pohledu příliš uživatelsky přívětivé není. Lze sice např. abecedně setřídit seznam kanálů, ale po přepnutí na kanál a návratu do seznamu je setřídění zase pryč, kurzor je na úplně jiné stanici a opětovné setřídění na tom nic nezmění. Na druhou stranu, funkčnost jednotlivých služeb, přestože není (a asi ani nikdy nebude) stoprocentní a reklamovatelná, byla během testování použitelná a k zásekům či neočekávaným restartům docházelo při používání on-line služeb naprosto výjimečně (asi dvakrát během celého testu a opět stačilo restartovat jen tlačítkem na DO).

Přehrávání multimédií z LAN a USB

Přehrávání z NAS je po sledování živého vysílání druhá hlavní funkce, kvůli které jsme si Medialink pořizovali, mám(e) ji tedy několik měsíců v reálném provozu otestovanou a můžu říct, že v tomto ohledu je to dobrá volba. Ano, komfort není velký, např. jsem nepřišel na způsob jak vytvářet playlisty (možná se mýlím, ale zatím zůstávám v domění že to nelze), takže člověk se musí i při častěji pouštěných záznamech (typicky oblíbené pohádky dětem) proklikat vždycky od seznamu zařízení až k cílové složce. Na nekompatibilitu AV formátů jsem, co si vzpomínám, nenarazil, přehrává běžné formáty TS (MPEG-2, H.264 i H.265, ale ne UHD!), MPG, AVI či MP4, včetně nastavitelných textových titulků.

Co nás, zhýčkance Enigmou, naopak trochu omezuje (přesněji řečeno štve) je, že ze sítě nelze přehrávat kompletní DVD disky stažené jako ISO (archivujeme a přehráváme tak běžně i ty legálně koupené a fyzicky držené). Z USB to kupodivu lze, takže mi bojkot přehrávání z LAN nepřipadá moc jako záměr (vývojář rozhodl, že ISO si ze sítě nikdo přehrávat nebude, „protože bagr“). Existuje ale „workaround“, a to zkopírovat ISO soubor z LAN na USB disk. Rychlost je rozumná (i když během kopírování po přístroji nic jiného chtít nelze), takže i tento „truc“ nakonec řešitelný je.

Celkový dojem

Hodnocení Medi@linku ML 6500STC bych s dovolením rozdělil na funkce, s nimiž mám téměř každodenní zkušenost po dobu několika měsíců a funkce, které jsem ve větší míře testoval hlavně kvůli úplnosti recenze.
K těm prvním patří příjem živého vysílání, převážně pak DVB-T, výjimečně DVB-T2 (HEVC) a DVB-S/S2, který chválím, příjmové vlastnosti slušné (i když třeba dříve recenzovaný TeleSystem TS6820 je v tomto směru o něco lepší). Bonus (v našem případě nutný, jinak bychom si ho nepořídili) v podobě přehrávání multimédií v rámci LAN nás uspokojil a běžně ho používáme bez hlasitějšího skřípění zubů. Jakmile jsme tedy doma našli (byť jen jeden jediný) LCD monitor zvládající HDCP a 50 Hz, při dlouhodobém používání mě (resp. nás) trápily v podstatě jen dva uživatelské neduhy. Jednak ono zmíněné občasné zatuhávání při startu, druhak nelineární (přesněji řečeno nelogaritmický) průběh regulace hlasitosti. Ve třetině rozsahu je hlasitost subjektivně na nějakých 80% a dál už to jde strašně pomalu. Ano, je to možná maličkost, ale je-li denně zažívaná, vadí dost. O to víc, že by ji, jak už to tak bývá, bylo možné snadno softwarově vyřešit.

Co se týče poznatků dosažených až během testování k recenzi, zpřístupnění on-line zdrojů, jež jsem v reálném provozu zatím použil jen velmi letmo, je silnou stránkou Medialinku a nabízí překvapivě mnoho, alespoň co do rozsahu nabídky (že jde mnohdy o zdroje na hranici pirátství a zcela určitě „bez záruky“ nehodnotím, jsem uživatel a technik, ne právník …). Co do komfortu obsluhy už je to o poznání horší, ale upřímně řečeno, při ceně jen o málo vyšší než je cena „obyčejných“ set-top-boxů pro DVB-T2 HEVC je to docela „bomba“. Některé prvky ovládání jsou sice poněkud atypické až spartánské (třeba to nehlášení kolize nahrávání nebo pomalé hledání v tisícimístných seznamech) a asi bych přístroj nedoporučil úplným laikům a lidem, kteří očekávají vysoký komfort obsluhy, mohou-li si finančně dovolit pořídit přístroj uživatelsky vychytanější.

Naopak mi přijde extrémně vhodný pro milovníky YouTube kanálů (oproti webu je přehrávání kompletně bez reklam, navíc s jednoduchou možností stažení na USB disk), studenty jazyků (angličtina převažuje, ale najdou se i různé jiné jazyky, včetně pro nás exotických), příznivce porna či hltače více i méně známých filmů či seriálů a „alternativce“ všeho druhu. Může to být vlastně i taková televize pro odmítače televize :-), protože i bez připojení antény toho umí zatraceně hodně, člověk přitom neriskuje zavirování (ano, čistě teoreticky hrozí i zde, ale cílová skupina je pro hackery totálně nezajímavá …), nikdo ho nespamuje ani nešmíruje (při instalaci se ničím neidentifikujete, jste 100% anonymní), neruší ho při sledování zprávy či volání ze sociálních sítí, atd.). Škoda, že neumí i HbbTV, ale to bych chtěl za ty peníze asi už opravdu moc.

Výhody / nevýhody set-top-boxu Medi@link ML 6500STC v bodech

Vstup do Diskuse

15 komentářů: “Medi@link ML 6500STC: Levný „pirátský“ box kombinovaný s DVB-T2 HEVC a satelitem”

 1. Michal Kubeček napsal:

  DLNA je „strašná pruda“? U staré televize jsem měl box, který uměl přehrávat z CIFS share (tj. to, co si většina lidí představí pod souslovím „prosté soubory ze sítě“) a to byla skutečná pruda. Teď mám televizi, která umí DLNA, a k CIFS už bych se rozhodně vracet nechtěl, DLNA je mnohem pohodlnější a spolehlivější.

 2. Nonic napsal:

  Takže opět… Přiznal ste zmlsán Linux softy jako i přiznáním se… zdařilý ajťák… tak vysvětlete jak třídit v Enigmě atd. programy dle svého pořadí a né vynuceně abecedně a jak předvolby třeba u tisíců sat programů či weboých umazávat a přesouvat… Jiné mašinky umí pohodlně kliknout a změnou barvy změnit řádek a zas kliknout… tohle Linux neumí?… já na to nepřišel jak…. je samé doplňky s příkazovými koncovkami jak webové adresy…
  Že se hodně typů STB ať s jakým koliv softem od většiny výrobců občas sekají zatuhnutím (přetížěním přehřátím nebo nějakou rychlejší funkcí náročnější na procesor a paměť) je známá věc…
  To že duplikáty u pozemáku považujete za balast vám nikdo nebere ale jiní zase mají raději když co je ve vzduchu přítomno tak to taky i uložit a přejmenovat si třeba dle vysílače jako zálohu různých výluk a nepředvídatelných poruch počasím a různým rušením…
  Co se týče EMU no budiž ale aby to nedopadlo jako s Kodi který jak víte je teď na hledáčku právníků a i různé stremování jiným způsobem bylo několikrát bububu když VLC umí přehrávat někým získané programy a pak přes nějaký web posíláno „anonymně“ dál se též řešilo a řeší vypínáním a opět se vynořuje jinde na jiném webu s jiným čísílkem… Prostě věčný boj kdo z koho a co mi nějaký čas poběží volně než zas zásahem vypnou…
  Prostě zmiňovaný Sky atd. společnosti se brání spárováním karty s tunerem… jinak vám nic neprodají jako předplatiteli… protože ví, že lidi si kupují jednu kartu a pak se napojují přes domácí síť na další tunery z jen jednoho hlavního…. což bylo též několikrát řešeno, že chtějí výrobce a dovozce právně postihovat = chudák koncový uživatel až jednoho dne na něj vlítnou…. jako ajťák jistě víte, že adresa je dohledatelná ač i může cestovat různým krytím přes celý svět netu…

 3. Nonic napsal:

  Takže zbytečně moc kombinovaně složitě a navíc jak si určit číselné pořadí a umazávání jednotlivých a ne celkových v počtu… Když vám něco prodají tak bez návodu či s tak mizerným, že škoda slov… musí člověk různě laborovat a hledat z různých zdrojů… Linux je fakt nedodělaná hračička kterou musíte znát jako ajťák s příkazy…

  • Radek Donát napsal:

   Je dobře, že si to myslíte. Aspoň nám, kteří si to nemyslíme, nezvyšujete poptávku (a tedy cenu) 🙂

   • Nonic napsal:

    Ale prdlajs nezvyšujete cenu… každý dovozce Linuxových STB uvádí vše vám nastavíme konfigurací za tučný prachy… protože fakt je to o znalosti ajťáckých příkazů a souborů a různě vsouvat a nastavovat dodělky… prostě žádný, že koupím a mám už vše bez starostí proč to či ono nemaká…

    • Radek Donát napsal:

     To je přece normální. Připravit přístroj podle přání zákazníka je služba jako každá jiná. Já třeba „holé“ přístroje neprodávám vůbec, ale pochopitelně mám o něco vyšší ceny než ti co to dělají.

     • Nonic napsal:

      Má to být tak jako od většiny výrobců co nemají Linux tj. plně funkční!!! a ne, že to někdo za „pakatel“ doveze a pak vytřískává prachy na neznalosti kupujících kteří skočí na „špek“ těch co vychvalují v recenzích výrobky do nebes…

     • Nonic napsal:

      Ostatně je i zákon, že vše co se v Česku prodává musí mít kvalitně srozumitelně udělaný návod k používání a i o obsahu výrobků… Bohužel se to nedodržuje a rovněž navádění lidí kupujte výrobky které umí sledovat placené programy je fakt velmi na hraně…
      Sám říkáte, nejsem právník… nezajímá mne to… No když si to myslíte, tak budiž ale případ softu a přístrojů s ním tj. Kody je fak varovný a i o tom sdílení tunerů přes jeden legální spárovaný kartou do jiných v domácnosti už bez placení se několikrát probíral, že přituhuje postihy vůči výrobcům a dovozcům a chudáci co si věc koupí díky vychvalování…

    • ivan vodak napsal:

     vi nekdo jak se zadava na iptv ta adresa nebo na stalker adresa nebom3u avic o tomto pristroji

Napsat komentář