Multiplex 4 a Regionální síť 8 posilují o nové programy. Dočkáme se jich i v DVB-T2?

7 komentářů 12.10.2017 / Jan Potůček

Do celoplošného multiplexu 4 vstoupila televize REBEL 2 Slušnej kanál, do jihomoravské části Regionální sítě 8 metropolitní TV Brno 1.

Pozemní televizní vysílání v České republice je od včerejška bohatší o dva nové programy. Do celoplošného multiplexu 4 vstoupila stanice REBEL 2 Slušnej kanál, která patří provozovateli sítě Radimu Pařízkovi. Regionální síť 8, již provozují České Radiokomunikace, na jihu Moravy zařadila novou regionální TV Brno 1, za níž stojí vydavatel webu Parlamentnílisty.cz a senátor Ivo Valenta. V případě programu REBEL 2 Slušnej kanál jde o ostré vysílání. Televize donedávna existovala pod názvem Slušnej kanál, ale kvůli finančním problémům se musela stáhnout z pozemního vysílání. Poté, co ji převzal Radim Pařízek, se do terestriky vrací a patrně nezůstane jen u DVB-T.

Pařízkova mediální skupina Pohoda získala stanici letos v červenci. Koncem srpna se program přejmenoval, respektive doplnil do názvu značku REBEL, pod kterou již v multiplexu 4 vysílá jedna rocková stanice. Podle mluvčí skupiny Martiny Vackové si obě televize rozdělí publikum: REBEL bude cílit na širší rockové publikum, REBEL 2 Slušnej kanál se zaměří na mladší diváky. „Od dnešního dne REBEL 2 Slušnej kanál naleznete mimo kabelových operátorů České i Slovenské republiky, počínaje UPC, a na satelitu Astra 23,5 poskytované společností Skylink, také v regionální vrstvě Multiplexu 4 v dosud volných regionech,“ uvedla Vacková ve středeční tiskové zprávě.

Nátlak na regionální televize?

REBEL 2 Slušnej kanál tedy nevysílá celoplošně, pouze obsadil regionální pozice, které se Radimu Pařízkovi dosud nedařilo zaplnit regionálními televizemi. V multiplexu 4 tedy tuto stanici naladí pouze diváci v Praze a středních Čechách, na Ústecku, ve východních Čechách a na Vysočině. Operátor tak zvyšuje tlak na některé zájemce o regionální vysílání v multiplexu 4. Například východočeská TV1, která nyní vysílá v konkurenční Regionální síti 8 Českých Radiokomunikací, již delší dobu vyjednává o přechodu do multiplexu 4, protože jeden ze dvou jejích východočeských vysílačů Regionální sítě 8 bude muset kvůli rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ke konci letošního roku ukončit vysílání.

Pokud by tento vysílač (konkrétně jde o Pardubice na kanálu 46) skončil bez náhrady, jedinou alternativou pro zachování pozemního vysílání TV1 v Pardubickém kraji by byla regionální pozice v celoplošném multiplexu 4. Tu však nyní obsadil REBEL 2 Slušnej kanál. Ze strany Radima Pařízka však může jít pouze o pokus, jak urychlit jednání se zájemci o regionální vysílání, protože REBEL 2 Slušnej kanál může kdykoli vybraný region v multiplexu 4 opustit a uvolnit prostor platícímu klientovi. Lze to však vnímat jako jistou formu nátlaku, protože regionálním televizím, které vysílají na kmitočtech, jež se budou na konci letošního roku vypínat, už nezbývá příliš mnoho času na vyjednávání.

Snaha oslovit mladé rockery a youtubery

REBEL 2 Slušnej kanál chce podle programového ředitele Václava Tesaře propojit mladé televizní a internetové publikum. „Rádi bychom se zaměřili na mladší produkce a kapely, kterým jiné televize nebo rádia nedávají, až na naprosté výjimky, žádný prostor. Přitom jak ukazuje například festivalová či koncertní nabídka, publikum tu je a fanoušci tou scénou žijí,“ vysvětlil Tesař. „Ti, kteří hudební dění aktivně nesledují, mohli nabýt dojmu, že rock zemřel, což svými tvrzeními podporují i někteří ostřílení muzikantští veteráni, rádi bychom však ukázali, že tomu tak není a že i mladé kapely, potažmo obecně tvrdá muzika v jedenadvacátém století, má co nabídnout.“

Od začátku září začal REBEL 2 Slušnej kanál postupně omlazovat nabídku klipů a osvěžovat staniční grafiku. V nejbližších dnech by měla stanice spustit i vlastní web a slibuje nové žánrově laděné pořady i známé tváře. Na podporu nového majitele si REBEL 2 Slušnej kanál nemůže stěžovat. Radim Pařízek je frontmanem rockové kapely Citrón a vlastní rovněž rockové rádio Čas, které má silnou pozici v domovském Moravskoslezském kraji. Do mediální skupiny Pohoda patří ještě lifestylová televizní stanice Relax, která vysílá rovněž v Pařízkově celoplošném multiplexu 4.

Brno čeká souboj dvou regionálních televizí

Diváci v Brně a většině Jihomoravského kraje se tento týden dočkali nové regionální televize TV Brno 1. Zkušební vysílání formou promosmyčky spustila ze dvou vysílačů Regionální sítě 8 Českých Radiokomunikací, konkrétně pak z městské vysílače Brno – Barvičova na kanálu 25, odkud vysílá výkonem 1 kW a Mikulov – Děvín na kanálu 51, odkud vysílá výkonem 5 kW. Provozovatelem TV Brno 1 je společnost Brno TV, v níž drží většinový podíl 65 procent vydavatel internetového deníku Parlamentnílisty.cz, společnost Our Media, ovládaná senátorem a podnikatelem Ivo Valentou. Stejná společnost vlastní i 34-procentní podíl v pražské metropolitní TV Praha a poloviční podíly v serverech PrvníZprávy.cz, Protiproudu.cz a v nakladatelství Olympia. Valenta pak vlastní 30 procent v regionální TV Slovácko.

TV Brno 1 bude výrazně konkurovat již zavedené brněnské televizi Btv, která vysílá v regionálně odpojované části celoplošného multiplexu 4 a lze ji naladit rovněž z vysílače Brno – Barvičova na kanálu 46 (výkon 10 kW). Brno je tak prvním městem v České republice, kde se utkají dvě regionálně zaměřené pozemně vysílající televizní stanice. Obě by se časem paradoxně mohly sejít v jednom multiplexu DVB-T2, protože regionálně odpojovaná by měla být pouze síť provozovaná společností Digital Broadcasting.

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “Multiplex 4 a Regionální síť 8 posilují o nové programy. Dočkáme se jich i v DVB-T2?”

 1. PeVy napsal:

  A já myslel, že regionální televize východních Čech má název V1 a nikoliv TV1…

 2. mirasat napsal:

  Jsem rád, že alespoň někdo něco napíše.
  U nás v ČB máme Jihočeskou televizi Mux4, Jéčko RS8 a RT lokální verzi od pana Brabce Včelná. Snad jsem na nic nezapoměl.

 3. Nonic napsal:

  No a co vysílání zmíněné Liberecké RTm+ co se chce spojit se Severozápadními Čechami což jsem psal i s odkazy ve včerejším článku o regionálkách… Plán je na začátek prosince ale Pařízek včera zacelil díry Rokáčema… No ono i ty Óčka už nejsou co bejvávaly když zmizela hudba pro 40 tníky a vejš tj. velmi bohatá na hity z nichž se stále čerpá předělávkami 80 léta… Naposledy to uměl vysílat i s podrobnostmi o písničkách RetroMuzikTv kanál co skončil po vypunutí v MUX-7 kde byly i nějaké technické potíže s komresí a sekáním se… už je jen v Pražské RS-4 škoda slov…
  Doufejme, že T2 vše vyřeší ale už se bude obtížně cokoliv nahrávat a přehrávat díky náročnější H.265 na grafiky a možnosti počítačů a je málo softu který si s tím editačně a převody na jiný formát poradí…

Napsat komentář