Sledovali jsme živě: Konference Radiokomunikace 2017 v Pardubicích řeší DVB-T2

21 komentářů 17.10.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ FOTOGALERIE A PREZENTACE – Na největší české odborné konferenci o broadcastingu vystoupili zástupci operátorů všech tří přechodových sítí DVB-T2 i zástupci státní správy odpovědní za druhou televizní digitalizaci.

17:33 – První den konference Radiokomunikace 2017 věnovaný vysílacím službám pozvolna končí. Děkujeme za pozornost všem, kteří to s námi vydrželi až této chvíle a těšíme se zase někdy na nějaké akci při živém online zpravodajství.

17:18 – Komplikaci koordinace kmitočtů DVB-T2 pro jihočeský vysílač Kleť způsobuje kruhový diagram vyzařování, silný výkon a výška vysílače, odpovídá na další dotaz Martin Roztočil ze společnosti Digital Broadcasting.

17:17 – Digital Broadcasting bude financovat přechodovou síť 13 z vlastních rezerv. „Věříme, že notifikace dopadne, postupujeme stejně jako CRA,“ říká Radim Pařízek.

17:10 – Česká televize neuvažuje o rozdělení programů ČT D a ČT art na dva samostatné 24-hodinové kanály, řekl Pavel Hanuš.

17:08 – Testy přijímačů DVB-T2 nezahrnutí testování na pre-echo, odpovídá na další dotaz Michal Bureš z CRA.

17:07 – CRA si analyzovaly počet internetových rádií v České republice a podle Marcela Procházka je jich okolo 120. „Je to tedy o něco více než těch klasických, kterých je 80,“ uvedl Procházka.

17:05 – Kdy vstoupí TV Nova do přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací? „S televizí Nova intenzivně jednáme,“ odpovídá Marcel Procházka.

17:03 – Přechodová i finální síť ČT v DVB-T2 bude v převážné většině vysílat na kanálu 26, potvrdil Pavel Hanuš. „Řešíme ještě otázku Českých Budějovic a ještě jednoho regionu,“ dodal. Duální zvuk nabídne ČT ve finální síti DVB-T2 od roku 2020. V přechodové síti se duální zvuk objeví jen v některých případech. „Ne vždy je originální zvuková stopa k dispozici,“ upozornil Pavel Hanuš.

16:59 – Česká televize ještě nemá definitivní řešení pro výpadek MUX1a/RS7 s HD programy v DVB-T v některých lokalitách po 31. prosince 2017. „Na řešení máme čas do konce listopadu,“ odpovídá na dotaz Pavel Hanuš z ČT. Jednou z možností podle něj je pokrytí těchto míst přechodovou sítí DVB-T2 s kompletní programovou nabídkou v HD kvalitě. Od roku 2019 musí ČT zásadně řešit otázku regionálního vysílání v DVB-T2. Hanuš nevylučuje, že po Novém roce dojde k částečnému výpadku HD vysílání ČT v terestrice. „Žádáme ČTÚ, abychom mohli ve vybraných lokalitách vysílat i po Novém roce,“ dodal Radim Pařízek, jehož společnost Progress Digital provozuje Regionální síť 7.

16:57 – Počítá se v budoucnu s digitální dividendou III? „Terestrická televize je do roku 2030 chráněna, takže do té doby žádná digitální dividenda III být nemůže,“ konstatuje Martin Roztočil.

16:55 – Startuje panelová diskuse o DVB-T2, kterou moderuje Martin Roztočil ze společnosti Digital Broadcasting.

16:48 – „K dnešnímu dni je certifikováno 1 175 přijímačů DVB-T2, z toho je pouze 17 set-top-boxů,“ přiblížil Michal Bureš. „Testujeme referenční modely, ale výrobce nám dodává seznam kompatibilních modelů se stejným firmware, a ty pak do seznamu také doplňujeme,“ dodal. Reálně tak CRA testovaly 82 přijímačů, z toho 72 televizorů a 10 set-top-boxů. „85 procent certifikovaných přijímačů patří mezi chytrá zařízení,“ upřesnil Bureš.

16:43 – Ze začátku jsme při certifikacích narazili na přijímače, které vůbec nepodporovaly HEVC. Šlo většinou o výrobce, kteří nám dali na testy více přijímačů a ty z nejnižších řad nebyly kompatibilní s HEVC, uvedl Michal Bureš.

Prezentace Michala Bureše (CRA) na konferenci Radiokomunikace 2017 by Jan.Potucek on Scribd

16:23 – Poslední přednáškou dnešního úvodního dne konference Radiokomunikace 2017 je Metodika testování a certifikace přijímačů pro DVB-T2 od Michala Bureše z Českých Radiokomunikací. Po této přednášce ještě bude následovat panelová diskuse o DVB-T2, do které budeme tlumočit i některé dotazy od vás, našich čtenářů.

15:55 – Rušení příjmu signálů DVB-T(T2) provozem eNode B sítí LTE se ve své prezentaci věnuje Tomáš Vik z ČTÚ.

Prezentace Tomáše Vika (ČTÚ) na konferenci Radiokomunikace 2017 by Jan.Potucek on Scribd

15:53 – Česká televize plánuje svoji vlastní informační kampaň k vypínání DVB-T. Počítá s piktogramy ve svém multiplexu 1 i v MUX1a, který využívá kapacitu Regionální sítě 7. „Můžeme garantovat, že budeme vysílat v HD, nebudeme kódovat a nebudeme příjem našich programů zpoplatňovat,“ řekl Pavel Hanuš.

15:47 – Přechodová síť ČT bude vysílat takřka výhradně na kanálu 26, regionální vysílání bude nutné řešit rezervou datového toku bez fyzického odpojování. „Přechodová síť bude jednou velkou SFN sítí na kanálu 26,“ vysvětluje Hanuš, „její regionální členění nebude možné.“ Po roce 2020 počítá ČT s druhou síťovou vrstvou v DVB-T2 s pěti fyzicky odpojovanými regiony. „Nebude to další multiplex, ve kterém by ČT provozovala další tematické kanály,“ ujistil Hanuš.

15:45 – S přechodem na DVB-T2 bude nutné přejít u HD vysílání na rozlišení 1080p50, upozornil Hanuš. To bude znamenat náklady na výměnu celého výrobního řetězce. Hanuš je odhaduje na 100 až 200 milionů korun ročně.

15:43 – Za zpoždění druhé televizní digitalizace může protahující se legislativní proces s diginovelou. „Nyní vyjednáváme o přechodové síti v situaci, kdy neexistuje Technický plán přechodu,“ upozorňuje Pavel Hanuš. ČT podle něj bude muset opustit DVB-T zřejmě dříve než v červnu 2020, protože její kmitočty budou třeba pro sestavování finálních sítí DVB-T2.

15:41 – Diginovela zákona o elektronických komunikacích otevřela ČT cestu k vysílání v DVB-T2 a provozu přechodové sítě. „Nyní máme 12 až 15 měsíců zpoždění,“ konstatoval Pavel Hanuš. „Ještě pořád si myslíme, že máme šanci zahájit vysílání naší přechodové sítě do konce letošního roku. Smluvní jednání jsou ale tak složité, že to nemohu slíbit. Ta šance je tak padesát na padesát,“ uvedl Hanuš. Pokud start neproběhne letos, určitě bude v roce 2018. S vypínáním DVB-T počítá ČT v červnu 2020.

15:40 – Česká televize jako vysílatel přechod na DVB-T2 nechce. Po první digitalizaci garantovala divákům stabilní prostředí na deset let, tedy do roku 2022, uvedl Pavel Hanuš. ČT je ale zároveň operátorem vlastní veřejnoprávní sítě a musí se vyrovnat se ztrátou pásma 700 MHz.

15:33 – Pro ČT je jedinou možností, jak zachovat terestrické vysílání po plánovaném uvolnění pásma 700 MHz, přechod na DVB-T2, konstatuje Pavel Hanuš. „Nejde o technologicky neutrální proces,“ upozornil.

15:31 – Následuje prezentace Pavla Hanuše z České televize, vedoucího projektové kanceláře, který má na starosti i druhou televizní digitalizaci veřejnoprávní televize.

Aktuální pokrytí přechodové sítě DVB-T2 Českých Radiokomunikací

15:28 – CRA v listopadu zprovozní čtyři vysílače velkého výkonu pro digitální rozhlas DAB+, konkrétně pro Český rozhlas. Půjde o Prahu – Žižkov, Plzeň – Radeč, Ostrava – Hošťálkovice a Brno – Hády. Ještě dříve odstartuje dokrývač v Berouně, informoval Marcel Procházka. Škoda slíbila, že integruje jako standardní součást výbavy automobilů DAB autorádia.

15:25 – Technický plán přechodu na DVB-T2 by měl být reálně hotov do konce prvního čtvrtletí 2018, uvedl Marcel Procházka. Vláda, která vzejde z víkendových sněmovních voleb, poté bude mít tři měsíce na to, aby jej přijala.

15:23 – V listopadu CRA zahájí vysílání DVB-T2 přechodové sítě z vysílačů Brno – Kojál a Jeseník – Praděd, v prosinci z vysílačů Mikulov – Děvín a Chomutov – Jedlový vrch.

15:21 – České Radiokomunikace dnes v 15:00 zahájily vysílání svojí přechodové sítě DVB-T2 z vysílačů Trutnov – Černá hora a Frýdek-Místek – Lysá hora, v obou případech na kanálu 28, uvedl Marcel Procházka. Podrobný článek ke spuštění těchto vysílačů si přečtěte zde.

Prezentace Marcela Procházky (CRA) na konferenci Radiokomunikace 2017 by Jan.Potucek on Scribd

15:13 – Technický plán přechodu nebude jednoduchý, ale věřím, že pro diváky nabídneme co nejsnadnější řešení, říká Marcel Procházka.

15:11 – Slibný je nárůst počtu HbbTV aktivních diváků a televizorů. V roce 2020, kdy se bude vypínat DVB-T, bude mít HbbTV naprostá většina televizorů v domácnostech, věří Procházka.

15:09 – „Před lety jsme slýchali, že OTT vymaže lineární vysílání, opak je pravdou,“ konstatuje Marcel Procházka. „Stále nám někdo klepe na dveře a ptá se, zda máme volnou kapacitu v sítích. Dlouhodobě jsme vyprodaní.“

15:02 – Slovo si přebírá Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací. Rekapituluje důvody přechodu na DVB-T2 a vyvrací mýty odpůrců druhé televizní digitalizace.

14:59 – Radim Pařízek také informuje o oživení projektu Rádio Dálnice. Veškeré spory podle něj byly zažehnány a stanice pokračuje ve svém rozvoji. „Čeká nás ještě mnoho práce,“ řekl Pařízek.

14:51 – „Počítáme s finálním střihem a přechodem v červnu 2020,“ dodal Radim Pařízek k termínu vypnutí multiplexu 4 ve standardu DVB-T.

14:49 – Chceme všem regionálním televizím umožnit vysílání v DVB-T2, ujistil Radim Pařízek. U přechodového multiplexu bude možné odpojovat šest regionů, přiblížil. Je možné, že těch regionů bude více. U finální sítě 24 bude celkem 14 odpojovaných regionů, doplnil Pařízek.

Mapa vysílačů přechodové sítě 13, které chce Digital Broadcasting spustit do konce letošního roku. Modře jsou vyznačeny vysílače se zkoordinovanými kmitočty, žlutě ty, které ještě nejsou zkoordinovány (jde o Chlum u Hradce Králové a Ústí nad Orlicí).

14:45 – Radim Pařízek zahajuje pozdní odpolední blok prezentací na téma Aktuální pohled operátora sítí DVB-T/DVB-T2. Vysvětluje, proč došlo ke zdržení startu Přechodové sítě 13 na pražském vysílači Ládví. Digital Broadcasting plánuje spustit společně s ním jeden vysílač v Ostravě a dva v Brně. Do konce roku chce operátor spustit 13 až 15 vysílačů, které pokryjí sedm až osm krajů. „Celý přechodový multiplex bychom rádi dokončili do léta příštího roku,“ dodal Pařízek.

14:30 – Po krátké přestávce nás čeká trojice velmi zajímavých prezentací Radima Pařízka (Digital Broadcasting), Marcela Procházky (České Radiokomunikace) a Pavla Hanuše (Česká televize).

14:11 – „Oslovil jsem 21 automobilek v ČR a zeptal se, jak jsou na tom s výbavou DAB autorádií u svých modelů,“ říká Roman Kropáček. U 15 automobilek je možné objednat digitální autorádio, u dalších jen pro některé modely. Nová Škoda Karoq má digitální autorádio ve všech typech aut. Stejný automobil bude od příští roku jediný na českém trhu, který bude přijímat L-band.

14:08 – Audi A8 na stejném veletrhu bylo vybaveno hybridním rádiem DNS Hybrid Radio. Nejprve se na něm volí stanice, kterou chce posluchač poslouchat, a rádio samo vybere způsob, jakým ho lze přijímat nejkvalitněji – zda přes FM, DAB nebo internet. Rádio vyjde na 400 až 2 000 euro, jsou dvoutunerové. Lepší verze obsahují i DVB-T2 tuner a některé i CI modul pro příjem kódovaných programů.

Prezentace Romana Kropáčka (RTIcz) na konferenci Radiokomunikace 2017 by Jan.Potucek on Scribd

14:06 – Na frankfurtském autosalonu byla letos všechna auta vybavena DAB autorádiem, poznamenal Roman Kropáček. Pouze dva vozy ale měly přijímač, který dokázal zpracovat i signál v L-bandu.

14:00 – Roman Kropáček z plzeňské společnosti RTIcz navazuje prezentací o systému nouzového varování v DAB.

13:54 – Podle EBU v Evropě vysílá 12 299 rozhlasových stanic, z toho deset procent digitálně. V České republice je 80 rádií, upozorňuje Karel Zýka. Správně by jich mělo být několik set, dodal.

13:51 – V tuto chvíli by bylo možné v ČR provozovat tři multiplexy DAB, ale reálně funguje jen jeden, veřejnoprávní. Neexistuje páka na to, jak komerční rádia donutit vysílat v DAB. V roce 2025 ale skončí všechny licence pro analogové FM vysílání a komerční rádia by měla dál vysílat digitálně. „Je třeba, aby celé III. pásmo bylo vyčleněno pro digitální rozhlas,“ je přesvědčen Karel Zýka. Odmítá snahy umístit veřejnoprávní rozhlas a komerční rádia do společného multiplexu.

13:47 – Digitální multiplex Českého rozhlasu provozovaný Českými Radiokomunikacemi obsahuje aktuálně 14 programů.

13:40 – „Rádio celosvětově ztrácí pozici, nahrazují ho služby typu Spotify. To však nemá tak velkou poslechovost jako všechna rádia na světě dohromady,“ upozorňuje Karel Zýka. Odpovědí na internetové služby by podle něj mohl být DAB – digitální rádio ve standardech DAB/DAB+.

13:37 – Na řadu přichází digitální rozhlas, konkrétně digitální vysílání Českého rozhlasu, o němž bude informovat technický ředitel ČRo Karel Zýka. Na úvod upozornil, že vůbec první digitální rádio začalo vysílat již před 22 lety v Norsku.

13:21 – V systému ATSC 3.0 začala vysílat jako první Jižní Korea letos v květnu v oblasti Soulu. Celou Jižní Koreu sítě ATSC 3.0 pokryjí do roku 2021. Ve Spojených státech začne reálné vysílání v tomto standardu v roce 2019. Nadále bude probíhat souběžné vysílání ve standardu ATSC 1.0, které bude vypnuto v roce 2020.

13:08 – Po obědové přestávce nastává nejzajímavější část konference z hlediska DVB-T2. Dušan Líška právě přednáší o paralelách evropského přechodu na DVB-T2 a amerického přechodu na standard ATSC 3.0.

11:56 – V druhé dotační výzvě MPO na podporu výstavy sítí NGA bude možné podávat nabídky pravděpodobně po dobu pěti měsíců, odpovídá na další dotaz Vladimír Petržílka z MPO. Podle jeho slov by resort případně stihl ještě jedno, třetí kolo dotační výzvy. Druhá výzva bude vypsána koncem prvního čtvrtletí 2018.

11:53 – Probíhá panelová diskuse s prezentujícími dopoledního bloku konference. Ředitel odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ Jiří Duchač na dotaz účastníka konference, zda v jiných evropských zemích probíhá tak dlouhý souběh televizního vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 odpovídá, že takový příklad nezná. „Většina zemí to řeší krátkým souběhem v řádu několika týdnů nebo měsíců,“ dodal.

11:41 – Nejbližším krokem ČTÚ bude zaslání výzvy vítězům aukce, aby uhradili vydražené bloky kmitočtů.

11:35 – ČTÚ uložil dražitelům povinnost budoucího refarmingu, tedy scelení sítí, aby byly co nejširší a umožnily co nejlepší šíření vysokorychlostního připojení k internetu, uvedl Martin Hanuš.

11:33 – Platnost přídělů je 15 let, jsou technologicky neutrální, takže na nich bude možné v budoucnu spustit 5G. Jde o celoplošné pokrytí, ČTÚ se vyvaroval přidělování regionálních sítí. Minimální cena za jeden blok byla určena na 29 milionů korun, nakonec bylo všech pět bloků vydraženo za 400 milionů korun za blok.

11:30 – Pásmo 3,7 GHz je v budoucnu určeno pro sítě 5G, ale pro účely aukce nebylo možné zadat podmínku, aby dražitelé na těchto kmitočtech skutečně pustili technologii 5G, vysvětlil Martin Hanuš. Z aukce byla vyškrtnuta také podmínka, aby dražitelé museli do své sítě vpustit další zájemce v rámci velkoobchodních nabídek.

11:27 – Martin Hanuš z ČTÚ informuje o letošní proběhlé aukci kmitočtů v pásmu 3,7 GHz, které vydražili operátoři O2, Vodafone, Nordic Telecom a PODA. Podle Hanuše se dá předpokládat, že vydražené kmitočty budou vítězům vydány v průběhu prosince.

11:23 – Již 22 procent diváků v České republice přijímá vysílání DVB-T2, informoval Pavel Dvořák o aktuálních datech MPO. Čtyři procenta diváků předpokládají, že kvůli vypínání DVB-T přejdou na jinou vysílací platformu, 13 procent si plánuje koupit set-top-box a 16 procent nový televizor. Pět procent diváků plánuje přestat sledovat televizi.

11:20 – „Předpokládáme, že uvolnění kmitočtů v pásmu 700 MHz se podaří do značné míry k 30. červnu 2020,“ uvedl Pavel Dvořák. Nedávno schválená diginovela zákona o elektronických komunikacích počítá s nejzazším termínem 1. února 2021.

11:18 – Koordinační expertní skupina při MPO se nyní soustředí na přípravu podkladových materiálů pro notifikační jednání s Evropskou komisí, které by mělo začít na přelomu roku. Dále pracuje na přípravě Technického plánu přechodu na DVB-T2. Vláda by měla TPP schválit do poloviny příštího roku, vznikla kvůli tomu speciální pracovní skupina v rámci Koordinační expertní skupiny.

Prezentace Pavla Dvořáka (MPO) na konferenci Radiokomunikace 2017 by Jan.Potucek on Scribd

11:15 – „Předpokládali jsme, že přechodové sítě DVB-T2 začnou fungovat již před rokem. To se nesplnilo,“ konstatuje Pavel Dvořák. „Diváci budou mít méně času na výměnu televizorů, než se předpokládalo.“ Vše podle něj směřuje k tomu, že pásmo 700 MHz bude vypnuto k 30. červnu 2020 a souběžné vysílání v obou standardech tak poběží zhruba dva roky.

11:10 – Průběh souběžného vysílání bude záležet na tom, jak se podaří zprovoznit přechodové sítě DVB-T2, říká Pavel Dvořák. „Jedna síť je už poměrně rozsáhlá, druhá nedávno spustila vysílání a na třetí se čeká,“ dodal. Jde o síť České televize, jejíž šéf projektové kanceláře Pavel Hanuš vystoupí na konferenci po Pavlu Dvořákovi (jde však o záměnu s Martinem Hanušem z ČTÚ, Pavel Hanuš z ČT má prezentaci až v odpoledním programu konference).

11:06 – Po krátké přestávce začíná část konference, která se týká přechodu na DVB-T2. Úvodní části se ujímá předseda Koordinační expertní skupiny při MPO Pavel Dvořák, faktický tvůrce druhé televizní digitalizace v Česku. „Přechod z analogu na digitál byl vyžádán trhem, nešlo v prvé řadě o první digitální dividendu. Nynější situace je jiná, stát si vyžaduje změnu vysílacího standardu,“ uvedl. Podle Dvořáka jde o vynucený a zatěžující proces pro všechny strany, pro diváka nebude znamenat jasnou přidanou hodnotu.

10:37 – MPO musí počkat s vypsáním druhé výzvy na vyřešení stížností CETINu a ISP Alliance u Evropské komise, jež se týkaly první výzvy. Předpokládá se, že druhá výzva bude vypsána koncem prvního čtvrtletí 2018.

10:28 – Resort chce více podpořit poskytovatele s lokálním dosahem, kteří nabídnou připojení o rychlosti okolo 100 Mbit/s, dále provozovatele mikrovlnných sítí v pásmech nad 40 GHz. Podpora se má týkat i těch poskytovatelů internetu, kteří zajistí dobré připojení na tzv. poslední míli.

Prezentace Vladimíra Petržílky k dotačním výzvám na budování sítí NGA by Jan.Potucek on Scribd

10:24 – MPO již provedlo sběr nových dat o pokrytí sítí vysokorychlostního pokrytí internetem a nyní vybere lokality, kterých se bude týkat druhá dotační výzva. Jejich analýzu zveřejnila na webu http://sberdat.verejnakonzultace.cz.

10:22 – U první výzvy potenciálním účastníkům vadilo, že nové sítě NGA mají být otevřené pro další zájemce formou velkoobchodních nabídek a provozu virtuálních poskytovatelů internetového připojení, konstatuje Petržílka. Rovněž odmítali, že má jít o podporu optických sítí, požadovali bezdrátové řešení.

10:21 – MPO připravuje druhou výzvu v tomto investičním programu, ale nemůže ji cílit přesně tam, kam by chtělo, protože tomu brání podmínky Evropské unie. Navíc provozovatelé wi-fi sítí se obávají, že pokud do jejich lokality přijde nový hráč, bude to mít na jejich podnikání katastrofální dopad.

10:13 – Vladimír Petržílka se pouští do prezentace k nedávné neúspěšné dotační výzvě na podporu rozvoje sítí NGA. Pouze 16 % území České republiky podle něj není pokryto vysokorychlostním připojením k internetu. Na tato území může MPO vypisovat dotační výzvy. Data vychází z analýzy ČTÚ. Petržílka ovšem zpochybňuje, zda všichni ISP dodali ČTÚ správná data. „Přesto jsme vypsali první kolo výzvy na dotační podporu rozvoje sítí NGA, ale zájem byl mizivý,“ konstatoval Petržílka. MPO proto chystá druhou výzvu, u níž upraví podmínky. „Výstavba vysokorychlostních sítí v ČR je podobná jako jinde v Evropě, možná je u nás dokonce dražší než jinde kvůli požadavkům majitelů pozemků,“ říká Petržílka.

9:55 – Na téma rozvoje sítí NGA a dotačních programů promluví zástupci ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Petržílka a ČTÚ Pavel Šístek. Zástupce ČTÚ vysvětluje, jakým způsobem úřad stanovuje sazby za využívání různých pásem pro mobilní služby. Nejbonitnější jsou podle něj pásma do 1 GHz, vyšší pásma mají hodnotu nižší. Z tohoto hlediska tedy bude zajímavá aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz, které budou uvolněny přechodem pozemního digitálního televizního vysílání na standard DVB-T2.

9:21 – Slova se ujímá Jiří Kramosil s prezentací „Využití „bezlicenčních“ části kmitočtového spektra systémy pro mobilní komunikaci“. Upozorňuje na velkou poptávku po sítích 5G, kterou však brzdí pomalá standardizace a vývoj potřebných technologií.

9:00 – Dobré ráno z Pardubic, konference Radiokomunikace 2017 právě začíná. Úvodního slova se ujal Marek Ebert z Českého telekomunikačního úřadu. Konferenci pro vás za Televizníweb.cz zpravodajsky pokrývají Jan Potůček (text) a Václav Udatný (foto).

Pardubice ode dneška hostí sedmnáctý ročník odborné konference Radiokomunikace 2017. První konferenční den je tradičně věnovaný regulaci, kmitočtům, digitální televizi a rozhlasu. Televizníweb.cz jako mediální partner této akce přinese od 9:00 živé online zpravodajství včetně původních fotografií. V odpoledních blocích konference se očekávají novinky k druhé televizní digitalizaci přechodu na pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2.

Vstup do Diskuse

21 komentářů: “Sledovali jsme živě: Konference Radiokomunikace 2017 v Pardubicích řeší DVB-T2”

 1. Nonic napsal:

  Pokus zda už diskuze je po opravě funkční?…

 2. ivovi napsal:

  „11:20 – „Předpokládáme, že uvolnění kmitočtů v pásmu 700 MHz se podaří do značné míry k 30. červnu 2017,“ uvedl Pavel Dvořák.“ – Zasi preklep – patri 30.6.2020.

  Jinak diky za reportaz.

 3. VITEK2442 napsal:

  Popis vysvětlení Pařízka k vysílači Ládví a zda má nějaky harmonogram spouštění PS 13.

 4. BIDLO napsal:

  „Do konce roku chce operátor spustit 13 až 15 vysílačů, které pokryjí sedm až osm krajů. „Celý přechodový multiplex bychom rádi dokončili do léta příštího roku,“ dodal Pařízek.“

  To zase bude spousta slibů a termínů a skutek utek.

 5. Nonic napsal:

  Web je opět plně zprovozněn, tak přeji všem v Pardubicích a i nám co se na web díváme, doufejme důležité potřebné informace ohledně přechodu na DVB-T2 který zajímá většinu lidí po té co se musí vynuceně předčasně vypnout ve prospěch mobilního LTE stávající model DVB-T a i zapínat plánovaný DAB+ který vyhnal kdysi analogové televize ze III televizního pásma ve kterém je krom zahraničních přesahů a spouštění digitálních televizí v Polsku a na Slovensku skoro prázdno….
  Snad i konečně bude veřejně (né jen ze zahraničních webů) znám harmonogram a patřičné kmitočtové kanály nových technologií…
  tak jako nakolik se dotkne nyní předělávek DD II pro pásmo 700Mz připravovaná ještě další třetí Digitální Dividenda po roce 2025…

 6. ivovi napsal:

  K prezentaci RTI: „Umožňuje autorádio příjem i v
  L pásmu? – Ne:Seat“.

  Nevim jak 2017, ale DAB radio ze Seatu 2016 L-band umi.

 7. ivovi napsal:

  K prezentaci Pavla Hanuse: „Za zpoždění druhé televizní digitalizace může protahující se legislativní proces s diginovelou. „Nyní vyjednáváme o přechodové síti v situaci, kdy neexistuje Technický plán přechodu,“ …

  Takhle je to ale od zacatku planovano, nejprve spusteni prechodovych siti, pak teprve schvaleni finalniho TPP. V CT nemeli k dispozici „Strategii rozvoje zemského digitálního televizního vysílání“ schvlenou pred vic nez rokem vladou? Tehdy to meli pripominkovat.

 8. Nonic napsal:

  No sláva!!! potvrdilo se to o čem se vědělo tušením když Č.T.Ú. mlčel, že 11 síť bude spuštěna na 26k… teď ještě vědět termíny vysílačů… Hlavně tam kde se od 1.1.2018 vynuceně vypne MUX-7 složený ze zmíněného RS-7 s KinoSvět + MUX-1a se HD programy a Artu

 9. Nonic napsal:

  Čt plánuje ve své eventuelní druhé síti po roce 2020 vysílat 5 regionových verzí… Jen aby to nedopadlo jako na satelitu kde je Jižní Morava a Severní Morava jen v určitých časech lokální zprávy… pak by to byl 5 x stejný skoro celodenní program na jednom druhém MUXu + ten v hlavním MUXu centrální… tedy 6x stejná Čt-1 což by zabralo zbytečně kapacitu jiným stanicím… Doufat tedy, že by byla Čt-1 jen dvakrát tj. ve vyhrazených časech by běžely v druhém MUXu jiné lokální zprávy…
  Ostatně i soukromé Regionální stanice chtějí jako dosud vysílat celých 24h své 30 minutové smyčky samostaně… a ne sloučeně po vzoru jiného projektu Regionalnitelevize.cz

 10. Nonic napsal:

  DD III… tvrdí se je chráněna do roku 2030 no jo ale nalajnováno mají vývojáři mobilů začít po roce 2025 o ukrojení dalšího pásma ve prospěch LTE tak jako se tomu děje předčasně DD II v pásmu 700Mz které mělo licence až do roku 2025 takže kde ja ta ona zmíněná záruka?, že opět někdo nebude tlačit na pilu vypínáním pozemské televize…

 11. Lejsek napsal:

  Dnešní konference? Jedno velké zklamání. hlavně díky (ne)ohlášení HD multiplexu DVB-T2 ČT.

 12. spyko napsal:

  Včera mi přišel nový Telesystem 6820twin,až na ukládání programu je stroj v pohodě,byť jsem ho proklel do zapadního německa,na to ,že je tam číňan procesor má pěkný obraz,velmi dobrý příjem!/lepší než amiko 8140/,to mohu říct,že dvb-t přístojů jsem vyzkoušel hodně!/tv panasonic 50st60,plazma/

 13. PeVy napsal:

  Pane Potůčku, byl jste živě na konferenci, ze které je zde fotka mapy vysílačů (s Pařízkem v popředí). V komentáři píšete o dvou „žlutých“ nezkoordinovaných vysílačích = Chlum u HK a Andrlův chlum u UO. Nějak mi ale nedochází, kde má Pařízek další „modrý“ vysílač (plánovaný) někde v Pardubickém kraji. Nevíte o co jde?

 14. mirasat napsal:

  ČT má zřejmě jasno, že na Kleti budou mít definitivní kanál 27. Akorát ČRa šrotuje, jak a kdy ten kanál 27 zprovoznit, protože s tou PS12kou je to …

 15. Jan napsal:

  15:23 – V listopadu CRA zahájí vysílání DVB-T2 přechodové sítě z vysílačů Brno – Kojál a Jeseník – Praděd, v prosinci z vysílačů Mikulov – Děvín a Chomutov – Jedlový vrch.
  ? Děvín byl původně – nyní Zlín ?

Napsat komentář