Technický plán přechodu na DVB-T2 sestaví ministerstvo průmyslu a obchodu, nikoli ČTÚ

21 komentářů 5.10.2017 / Jan Potůček

Telekomunikační úřad bude na přípravě „jízdního řádu“ druhé televizní digitalizace spolupracovat, hlavní slovo ale bude mít Koordinační expertní skupina.

Harmonogram přechodu na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 bude sestavovat ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a nikoli Český telekomunikační úřad (ČTÚ), jak tomu bylo při přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání. ČTÚ ale bude na sestavování Technického plánu přechodu (TPP) spolupracovat. Hlavní slovo při tvorbě „jízdního řádu“ druhé televizní digitalizace však bude mít Koordinační expertní skupina při MPO, již vede bývalý předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Na nedávném Podzimním setkání provozovatelů elektronických komunikací v Nymburce to řekl sám Dvořák.

ČTÚ však při tvorbě TPP sehraje také důležitou roli. Zásadní byla jeho aktualizace Plánu využití rádiového spektra, v níž úřad definitivně rozhodl o prodloužení individuálních oprávnění pro kmitočty regionálních sítí DVB-T. Kmitočty, které původně mohli operátoři regionálních multiplexů využívat pouze do konce letošního roku, nakonec ve většině případů budou šířit regionální vysílání DVB-T až do poloviny roku 2019. Existuje však sedm výjimek, u nichž ČTÚ stanovil konec vysílání na původně stanovený termín 31. prosince 2017. Jde o kmitočty, které ČTÚ bude potřebovat pro výstavbu přechodových sítí DVB-T2 nebo pro mezinárodní koordinaci kmitočtů s okolními zeměmi. ČTÚ si zároveň ponechalo určitou flexibilitu při prodlužování veškerých individuálních oprávnění, protože aktualizovaný Plán využití rádiového spektra úřadu umožňuje zkrátit prodloužení individuálního oprávnění na základě výsledků mezinárodní koordinace předmětných rádiových kmitočtů.

Klíčovou roli při přípravě TPP sehrají také operátoři sítí mezi které patří i Česká televize. Největší část odborné práce na TPP však bude na Českých radiokomunikacích, jejichž sítě jsou nejvíce dotčeny změnou kmitočtů.

DVB-T se bude vypínat po regionech a souběžně

Aktualizovaný Plán využití rádiového spektra naznačuje odpověď na otázku, s jakými kmitočty a od kdy je možno počítat pro sestavování finálních sítí DVB-T2. Ty od roku 2019-2020 navážou na tři přechodové sítě DVB-T2. V některých případech, jako například u veřejnoprávního přechodového multiplexu České televize, nebude nutné většinu kmitočtů pro finální síť přelaďovat, protože přechodová síť bude startovat z velké části již na finálních kanálech. Podobně na tom bude i třetí přechodová síť společnosti Digital Broadcasting, která od roku 2020 nahradí celoplošný multiplex 4. Jiná situace nastane s druhou přechodovou sítí, již provozují České Radiokomunikace. Tato síť se bude muset rozdělit na dva finální multiplexy, které nahradí nynější celoplošné multiplexy 2 a 3.

Proces zapínání finálních sítí a vypínání celoplošných multiplexů DVB-T bude zdánlivě podobný jako u přechodu z pozemního analogového na pozemní digitální vysílání. Technický plán přechodu určí pro jednotlivé regiony termíny zahájení vysílání finálních sítí DVB-T2 i vypínání sítí DVB-T. „Naším cílem je, abychom DVB-T vypínali synchronizovaně,“ ujistil na zářijovém setkání provozovatelů elektronických komunikací v Nymburce Marcel Procházka, ředitel pro regulaci a strategii Českých Radiokomunikací. CRA budou mít ze všech operátorů nejkomplikovanější situaci kvůli přelaďování jejich přechodové sítě na dva samostatné finální multiplexy DVB-T2. Čtyřmi finálními sítěmi DVB-T2 ale přechod na nový vysílací standard nebude končit.

České Radiokomunikace usilují o synchronizaci spouštění finálních sítí DVB-T2 i vypínání DVB-T, říká Marcel Procházka (Foto: CRA)

Kdo získá dvě rozvojové sítě DVB-T2?

Ve hře jsou ještě kmitočty pro další dvě potenciálně celoplošné sítě DVB-T2, které ministerstvo průmyslu a obchodu ve vládní Strategii rozvoje terestrického televizního vysílání označuje jako rozvojové. Jaké bude jejich finální pokrytí a kdo je bude provozovat, je zatím otázkou. „Existuje několik variant přidělení těchto sítí, od přímého přidělení kmitočtů konkrétnímu operátorovi přes výběrové řízení po aukci,“ uvedl na zmíněném nymburském setkání vedoucí Koordinační expertní skupiny při MPO Pavel Dvořák. Osobně by dal přednost přímému přidělení konkrétním operátorům. O jednu síť má zájem Česká televize, druhou by chtěly provozovat České Radiokomunikace, které uvolněním pásma 700 MHz a přechodem na DVB-T2 ztrácejí zdaleka nejvíce kmitočtů..

Česká televize dala už letos na jaře najevo zájem provozovat v DVB-T2 dva celoplošné veřejnoprávní multiplexy, z toho jeden regionalizovatelný. Síť, kterou má ČT jistou již nyní, Kavčím horám umožní celoplošné vysílání bez regionálního odpojování. ČT však plánuje, že regionální vysílání zachová a ještě zvýší počet odpojovaných regionů. Nyní nabízí tři regionální mutace Událostí v regionech, v DVB-T2 by jich chtěla nabídnout nejprve pět a později dokonce sedm. Bez druhého veřejnoprávního multiplexu by ale tento plán nebylo možné realizovat. Na druhou stranu, další pozemní vysílací síť pro ČT je třeba uzákonit novelou zákona o ČT, což nebude jednoduchý proces.

Podaří se Petru Dvořákovi přesvědčit politiky, aby souhlasili s druhým multiplexem pro Českou televizi? (Foto: Česká televize)

Druhý multiplex pro ČT může narazit u politiků

Už v době, kdy ČT přišla s nápadem na provoz dvou veřejnoprávních multiplexů v DVB-T2, někteří politici tuto myšlenku kritizovali. V zásadě bude záležet na tom, jaké složení bude mít Poslanecká sněmovna po nadcházejících volbách. Získat druhý multiplex pro ČT ale nebude jednoduché. Proti je i ministerstvo kultury, které by však mohlo slyšet na plán generálního ředitele ČT Petra Dvořáka obsadit volné kapacity druhého veřejnoprávního multiplexu regionálními, městskými a komunitními televizemi. Dvořák o tomto projektu mluví jako o Národní vysílací platformě, která by divákům garantovala pozemní příjem televizních programů zdarma. Které televize by takto mohly vysílat, však není jasném, stejně jako to, zda by za distribuci v síti DVB-T2 musely platit.

Relativně jednodušší bude přidělení druhé rozvojové sítě DVB-T2, jež by měla sloužit komerčním programům. Společnost by tuto síť chtěla získat jako kompenzaci za komplikovanější přechod z DVB-T na DVB-T2, protože jako jediný z tří operátorů celoplošných multiplexů DVB-T bude muset přelaďovat a rozdělovat svoji přechodovou síť DVB-T2 na dva finální DVB-T2 multiplexy, které navíc nebudou regionalizovatelné. Tuto formu přidělení kmitočtů by ale zřejmě musela posoudit Evropská komise, kterou stále ještě čeká rozhodování o přípustnosti kompenzací provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2, proti nimž protestuje Česká asociace satelitních operátorů. Uvolnění pásma 700 MHz pomocí přechodu na DVB-T2 však bude řešit velká část členských států Evropské unie a přechod prostřednictvím přechodových sítí tak nemusí být výsadou jen České republiky, a to hlavně v zemích s vysokým podílem pozemního televizního vysílání.

Vstup do Diskuse

21 komentářů: “Technický plán přechodu na DVB-T2 sestaví ministerstvo průmyslu a obchodu, nikoli ČTÚ”

 1. mirasat napsal:

  7 výjimek ? Tak opět poprosím o tabulku. Předem moc děkuji.

 2. drahomir. hrabec napsal:

  Asi nemaji tabulku
  Ja mam těš sajem o tabulku
  Dekuji za informace

 3. Nonic napsal:

  Tak znovu… co komu u nás i v německu pomůže vypnutí 50k z Klínovce atd. vše v RSkách nad 48k před podzimkem 2019… Prostě generál neomylný rozhodl a basta fidli…
  když jiné vysílače dominatního operátora mohou vesele „zpívat“ nevypínát do roku 2020 / 21 tj. MUX-1,2,3 z mnoha lokalit od 49k do 60k

 4. pemaza napsal:

  Kam spěcháte, počkejte až se Koordinační expertní skupina při MPO s Dvořákem rozhoupe, má dle plánu čas, pak z nich vypadne nějaká moudrost.

 5. Nonic napsal:

  Čas není !!! protože nelogicky bez náhrady aspoň spuštěním přechodové 11 sítě úderem 1.1.2018 vypnou lokality které ničemu 50kanálem nebránily v rozvoji a nebudou do konce roku 2019 rušit ani nastupující LTE… Jiné vysílače v celé republice velkými i lokálními nízkými výkony mohou mezi 49 – 60k vysílat dál dokonce až do roku 2020… Prostě před mnoha měsíci si usmysleli, že MUX-7 je pro diváky HD a KinaSvět s Artem… jen dočasná luxus lahůdka a pak jí nařízením bez rozumného komromisu dle okolností zpožděných náhrad… hodíme do koše historie… Basta fidli !!!….
  Silně pochybuji, že od 1.1.2018 spustí z Klinovce atd. lokalit adekvátní náhradní kmitočet pro nyní šířené programy které jsou pro diváky kvůli kterým se vše vždy dělá reklamním košem atd. obchodováním…

 6. Michal Pomeisl napsal:

  Pánové, nevím, o čem tady spekulujete. Stačí se podívat na webové stránky ČTÚ a na lze najít dokument „SDĚLENÍ o vydání opatření obecné povahy, části plánu využití rádiového spektra č. PV-P/10/09.2017-7 pro kmitočtové pásmo 470–960 MHz“, který vstoupí v platnost k 15.10.2017.
  V příloze č.3 (strana 29) je finální tabulka s Přehledem vydaných individuálních oprávnění pro vysílače,
  které po 31. 12. 2017 nelze dále provozovat. Z tabulky je zřejmé, že platí varianta, že k 31.12.2017 končí platnost 11ti individuálních oprávnění a oznámené ukončení provozu vysílače RS20 Včelná K29 je pouze obchodním rozhodnutím ČRa.
  Konec k 31.12.2017:
  Název vysílače, rádiový kanál
  KLATOVY DOUBRAVA, 23
  JABLONEC NAD NISOU, 29
  CESKE BUDEJOVICE, 32
  DOMAZLICE CERCHOV, 32
  JACHYMOV KLINOVEC, 50
  JIHLAVA JENIKOV, 50
  PARDUBICE TKB, 46
  PLZEN MESTO, 47
  CESKE BUDEJOVICE, 50
  KARLOVY VARY, 47
  TACHOV, 59.

 7. Nonic napsal:

  Michale, jen spekulujete protože skutečně nad 48k se bude spouštět už jen LTE a to až po podzimku 2019… jiným malým RS co měly též skončit nad 48k se licence prodloužily !!! viz tabulka několikrát zveřejněná z níž zůstaly jen ty dohady o 7 – 11 kusech definitivo kaputo… znichž mnohé jsou pod 49k to se dá ještě pochopit ale ty vejš jako Klínovec 50k je fakt ubohost generála bez pardónu neomylného?… pokud jeden den vypne MUX-7 a druhý den nezapne 12…

 8. Nonic napsal:

  Přesně tedy od 1.1.2018 nezapne T2 na nějakém jiném kanále či přechodně 11 síť s HD na tom samém 50k (s tou 12 jsem udělal překlep)

  • Michal Pomeisl napsal:

   Pokud se podívám na přehled německých vysílačů DVB-T2 (http://www.dvb-t2hd.de/files/Senderstandorte_und_Kanaele_(November_2017).pdf), tak nevím, kde jste přišel na to, že se v Německu nad k48 bude spouštět už jen LTE?
   Např. DVB-T2 bude na vysílači Dresden/Wachwitz nebo Löbau spuštěno 8.11.2017 na kanálech 39 (ARD), 34 (ARD/Dritte) a 56 (ZDF).
   Jen tedy opět zopakuji, že uvolnění k50 k 1.1.2018 má svůj důvod, viz. můj předešlý příspěvěk.

   • Nonic napsal:

    50k nemá žídný jiný důvod než ten, že se kdysi v Č.T.Ú. nalajnovalo 31.12.2017 a nehledí se na aktuální dění tj. náhrada za HD programy + KinoSvět u nás zatím z Klínovce který opravdu pokrývá díky své vynikající kótě hodně velké území… vůbec není !!! to ti mudrcové neberou vůbec v potaz což je barbasrká arogance kterou vy podporujete protože se Vás netýká = žijete jinde tak jste v pohodě a podporujete rozbombardování stávajícího fungujícího modelu…
    Ano v Německu se pár věcí zaplo ve vnitrozemí nad 48k s tím, že se ale opět brzo vypne !!!… problém je s licencemi pro Freenet… Veřejnoprávní 3 MUXy jsou dopředu nalajnovány a známy kdy se co do podzimka 2019 vypne a střihem přeladí tj. jiná šachovnice DVB-T kontra DVB-T2 složení programů se kmitočtově zpřehází… a vše nad 48k se uvolní od podzimka 2019 pro LTE které mají aukčně prodané a tlačí na zbytek Evropy aby tak činilka též ač televize a vysilatelé technologií DVB-T měli licence do roku 2025 a tak se hledá jak to zacelit dotacemi jinak hrozí, že se nebude chtít vypínat a i arbitráže za zmařené investice to se zas hodí do krámu sateliťákům kterým nikdi nic nebere ale nejvíce řvou, že pozemák je mrtvá věc protože stejně příjde i DD III tedy LTE zlikviduje pozemák téměř či úplně po zabrání ještě níže prolomením i nyní přelaďování pod 49 má být po roce 2025 rozhodováno vymazat ve prospěch mobiláků spektrum kmitočtů pak ještě níže…

    • Nonic napsal:

     DD II je od 49 – 60k a ta další nalajnovaná vývojáři mobilů DD III má ukrojit 48 směrem k 21k další věci… Jinak nebudu opakovat odkazy jak to s těmi vysílači v německu je v jiné celostátní tabulce… dohledejte si to… i na tomto webu už několikrát bylo Bavorko se Saskem a zbytek je na tom německém webu též kliknutím na regiony detailně tj. problém je s Freenetem tak jako i u nás se tají koordinace přechodu na 6 celoplošných T2…. prý teď na podzim by měla mít Evropa definitivně jednáním jasno a to i tanečku kolem dotací na vynucený přelaďovací přechod… Každopádně nikde nenajdete, že by náš 50k byl pro ně překážkou… a přesto se vypne a jiné naše jiné RS a hlavní MUXy mohou prodloužením či dle omezení 2020 / 21 i v MUX-1,2,3… vysílat dál… jen Pařízkovi udělali naschvály ač má silné argumenty tj. spustěte náhradu aspoň tu 11 síť což se neděje a tají harmogram i 13 atd. těch dalších tří sítí… němci jsou v tomto ohledu otevření tj. nic netajit a jednat hlavně střihem vypnout a hned zapnout něco nové… u nás budou jen zbytečné mrtvé díry než se něco jiné zapne….

 9. mirasat napsal:

  Pokud půjdou ČRa cestou nejmešího odporu a všechno by šlo hladce, tak se k poslednímu listopadu rozjede ze Včelné na K29 obsahově RS8.

Napsat komentář