Tomio Okamura chce zestátnit Českou televizi a Český rozhlas

7 komentářů 24.10.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ ANKETA – Návrh předsedy Strany přímé demokracie (SPD) tvrdě kritizoval generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. „Svými výroky ohrožuje principy demokracie,“ varuje.

Zestátnění veřejnoprávní České televize a Českého rozhlasu navrhuje předseda Strany přímé demokracie (SPD) Tomio Okamura. „Když budeme ve vládě, tak se na Českou televizi a Český rozhlas zaměříme. Jestli někdo má problémy s hospodařením, tak je to Český rozhlas a Česká televize. A my to chceme změnit. To znamená, že chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to, a aby byl jasný dohled nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením,“ odpověděl Okamura na otázku moderátorky pořadu Dvacet minut na Českém rozhlasu Radiožurnál, když se jej ptala na sporné hospodaření jeho bývalé strany Úsvit.

„Tady je to totálně netransparentní. Například Český rozhlas Plus vytvářel z veřejných peněz kreslenou karikaturu, kde mě zesměšňoval před volbami,“ uvedl Okamura, jehož SPD o víkendových volbách do Poslanecké sněmovny získala téměř jedenáct procent hlasů a v dolní komoře Parlamentu bude mít 22 poslanců. Úvahy o zestátnění veřejnoprávních médií okamžitě odmítl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Ve veřejném prohlášení, které dnes ráno rozhlas rozeslal médiím, označil Okamurovy výroky za ohrožování principů demokracie a pošlapání demokratického zřízení v České republice.

Prohlášení generálního ředitele Českého rozhlasu k výrokům Tomia Okamury by Jan.Potucek on Scribd

„Hospodaření Českého rozhlasu bylo, je a bude vždy zcela transparentní. Úvahy o zestátnění médií veřejné služby by pak znamenaly pošlapání demokratického zřízení v naší zemi,“ uvedl Zavoral. „Český rozhlas nemá žádné problémy s hospodařením, naopak hospodaří zcela transparentně a naplňuje beze zbytku všechna ustanovení, která mu ukládají příslušné zákony včetně zákona o veřejných zakázkách či registru smluv. Jeho zprávy o hospodaření pak byly bez výhrad schváleny Poslaneckou sněmovnou. Český rozhlas se rovněž nikdy nebránil tomu, aby bylo jeho hospodaření podrobeno kontrole NKÚ. Naopak tento postup uvítá,“ dodal.

Zestátnění médií veřejné služby by podle Zavorala znamenalo bezprecedentní narušení demokratických principů, na kterých stojí Česká republika. „Byl by to krok zpět k totalitnímu systému, kterého se česká společnost zbavila v listopadu 1989 po sametové revoluci. Zestátnění Českého rozhlasu a České televize by znamenalo potlačení svobody projevu, narušení objektivního a pravdivého informování veřejnosti,“ varoval generální ředitel Českého rozhlasu. „Český rozhlas je moderním, sebevědomým, nestranným a vyváženým médiem veřejné služby. Plní svoje poslání odpovědně a důsledně tak, jak mu ukládá zákon o ČRo i Kodex ČRo. Tvrzení pana Okamury na adresu Českého rozhlasu jsou nepravdivá, zcela nepodložená a zavádějící,“ uzavřel René Zavoral.

SPD se netají zájmem vstoupit do nové vlády, již bude sestavovat vítězné hnutí ANO. Jeho předseda Andrej Babiš však vládní spolupráci s touto stranou odmítá, byť se ANO a SPD shodují na některých tématech, jako je zákon o obecném referendu. Babiš je rovněž velkým kritikem veřejnoprávních médií, zejména pak České televize. Opakovaně veřejně napadal pořad Reportéři ČT a zpochybňoval nestrannost vysílání ČT. K případným legislativním změnám, jež by se týkaly právě veřejnoprávních médií, se ale Babiš nechce vyjadřovat. Nelze ale vyloučit, že by je podpořil. K vládní spolupráci chce předseda ANO přemluvit ODS, s níž jako jedinou by dokázal vytvořit dvoučlennou koalici. ODS ale spolupráci s ANO vylučuje.

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “Tomio Okamura chce zestátnit Českou televizi a Český rozhlas”

 1. Viktor napsal:

  Je naprosto nemyslitelne, aby byla tato media zestatnena. Melo by dojit pouze k jejich restrukturalizaci, omlazeni a modernizaci. Cela koncepce ČT je zkostnatela, nepruzna a zcela neobjektivni. Jeji nestrannost je minimalne sporna.

 2. Štěpán napsal:

  Zestátněno nebo zprivatizováno? 😀 Ono by asi řešilo obojí …

  Každopádně je pánové špatně, že sedí současná Veřejnoprávní současně na 2 židlích … Bud‘ jsem jedno, nebo druhé … obojí je nesmysl a podvod. S tím obcházením reklamy a maskováním to za Sponzoring je taky pěknej podvod … My platící Koncesionáři platíme právě na to a za to, aby tam ta reklama tam prostě nebyla (žádná) … i tak mají obrovský prostor reklamovat na zbytku ČT stanic. I tak to obcházejí a podvádějí Koncesionáře. S tou Veřejnoprávní službou je to taky pochybné … neděje se moc.

 3. Jan Řehák napsal:

  Zestátnění jako záruka lepší hospodárnosti?? :))))
  Dá se to vyřešit přímočařeji. Stačil by zákon o zákazu karikování Okamury. To se nesmí dělat ani u Alláha, žejo. Poněvadž to je taky bůh.

 4. Polák Čestmír napsal:

  Pan Okamura by chtěl prostřednictvím zestátnění sdělovacích prostředků ovládat nejen veřejné mínění ve státě, ale i rezort bezpečnosti. O to už projevil zájem, dostat toto ministerstvo ve vládě!!!!!!!!.
  To by byla velká cena za zrušení koncesionářských poplatků. (diktatura, fašizmus atd.)

Napsat komentář