Vybojují si krajské televize regionální odpojování v přechodové síti DVB-T2?

6 komentářů 13.10.2017 / Jan Potůček

Bývalého šéfa Primy Martina Konráda čeká ostré vyjednávání s Radimem Pařízkem, ale také se zástupci Českého telekomunikačního úřadu a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Zhruba dva měsíce má nový výkonný ředitel Asociace krajských televizí a bývalý generální ředitel televize Prima Martin Konrád na to, aby vyjednal s majitelem společnosti Digital Broadcasting Radimem Pařízkem podmínky plynulého přechodu regionálních televizí na nový vysílací standard DVB-T2. Pařízkova společnost je provozovatelem třetí přechodové sítě DVB-T2, jež měla být podle vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání regionalizovatelná a měla tak zajistit regionálním televizím souběžné vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 do doby, než se sítě DVB-T vypnou. Digital Broadcasting ale nedávno oznámila, že s regionálním členěním svojí přechodové sítě nepočítá.

„Celoplošné vysílání v časových pásmech nechceme“

Místo odpojování jednotlivých vysílačů nebo regionálních jednofrekvenčních sítí chce operátor zvolit levnější variantu celoplošné programové pozice, na které by se jednotlivé regionální televize střídaly v různých vysílacích časech. S tím však členové Asociace krajských televizí zásadně nesouhlasí. Protest proti takovému řešení vznesl již během veřejné konzultace návrhu Českého telekomunikačního úřadu na aktualizaci Plánu využití rádiového spektra prezident asociace a majitel západočeské televize ZAK a Jihočeské televize Alois Valtr. V dopise z letošního srpna upozornil, že takový postup je v rozporu s původními deklaracemi jednoho regionalizovatelného přechodového multiplexu DVB-T2.

„To je zásadním ohrožením naší činnosti, a vzbuzuje to i silné obavy ohledně budoucnosti krajských televizí,“ upozornil Valtr. Asociace proto prosazovala, aby ČTÚ do aktualizovaného Plánu využití rádiového spektra uvedl, že během přechodového období budou existovat dvě celoplošné přechodové sítě DVB-T2 a jeden regionálně členěný multiplex v tomto standardu. Návrh však asociace zaslala postupem mimo pravidla pro vedení konzultací na diskusním místě ČTÚ a úřad se jím tedy oficiálně nezabýval – pouze ho zveřejnil na svém webu. Asociace proto volí novou cestu a najala si bývalého šéfa Primy coby manažera, který má potřebné kontakty pro osobní vyjednávání se všemi zainteresovanými stranami.

Jak se k požadavku krajských televizí postaví Český telekomunikační úřad?

Může za to nedostatek kmitočtů?

K otázce regionalizovatelnosti třetí přechodové sítě DVB-T2 se rozdílně stavěl i faktický tvůrce druhé televizní digitalizace, předseda Koordinační expertní skupiny při ministerstvu průmyslu a obchodu a bývalý předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Po zveřejnění zájmu společnosti Digital Broadcasting řešit regionální vysílání v přechodovém multiplexu celoplošnou programovou pozicí s časovými sloty pro jednotlivé regionální televize upozorňoval, že třetí přechodový multiplex nikdy nebyl zamýšlen jako „regionalizovatelný“, nýbrž jako „regionální“ ve smyslu jeho pokrytí – že nedosáhne takového pokrytí jako přechodové sítě Českých Radiokomunikací a České televize. Na nedávné panelové diskusi o DVB-T2 na Podzimním setkání provozovatelů elektronických komunikací ale Dvořák uvedl, že si podle něj operátor brzy svůj záměr regionálně neodpojovat v přechodové síti DVB-T2 vysílače rozmyslí.

Samotná společnost Digital Broadcasting otázku regionalizace své sítě příliš nekomentuje. Finální síť DVB-T2, která má nahradit její současný celoplošný multiplex 4, však regionálně členěná bude (jako jediná ze čtyř tzv. substitučních finálních sítí DVB-T2, jež po vypnutí DVB-T nahradí dnešní multiplexy 1 až 4). Otázkou zůstává, nakolik se ČTÚ podaří pro přechodovou síť Digital Broadcasting zkoordinovat již nyní finální kmitočty, které by umožnily její regionální členění. Pro regionální televize to je poměrně zásadní záležitost, protože jinak by se regionálního odpojování v DVB-T2 dočkaly až se spuštěním finálních sítí nové generace na přelomu let 2019 až 2010. Již v polovině roku 2019 ale vyprší platnost kmitočtů regionálním sítím DVB-T, v nichž tyto televize vysílají.

Radima Pařízka čeká nepříjemné vyjednávání s Asociací krajských televizí (Foto: Václav Udatný)

Čeká regiony přechod na DVB-T2 střihem?

Pokud by se tedy regionální televize nedostaly do třetí přechodové sítě DVB-T2, čekalo by je v polovině roku 2019 tvrdé vypnutí nebo přinejlepším přechod na DVB-T2 „střihem“, tedy bez souběžného období, kdy by byly dostupné pro diváky jak v končícím standardu DVB-T, tak v nově nastupujícím DVB-T2. Malá ochota společnosti Digital Broadcasting nabídnout v přechodové síti DVB-T2 regionální odpojování může kromě nedostatku kmitočtů souviset i s prodlužujícím se vyjednáváním České republiky s Evropskou komisí o notifikaci kompenzací provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2. Provoz regionalizovatelné sítě bude výrazně dražší než u sítě, která nemá regionální členění. Stát však zatím nemůže operátorům přechodových sítí proplácet náklady spojené s jejich provozem, dokud to neposvětí Evropská komise.

České Radiokomunikace výstavbu své přechodové DVB-T2 sítě zahájily již letos v březnu a neustále ji rozšiřují. Tato společnost si může, vzhledem ke své finanční stabilitě, dovolit dlouhodobější provoz takového multiplexu na vlastní náklady. Digital Broadcasting v takové pozici rozhodně není, navíc by ho čekaly náklady spojené s provozem regionálních headendů a multiplexerů. I ty by sice následně proplácel stát, ale až po zdárném notifikačním jednání s Evropskou komisí, které ještě ani nezačalo a podle nejpesimističtějších odhadů mělo skončit na konci letošního roku (což se s největší pravděpodobností nestane). Oddalování evropského rozhodnutí tak výrazně přispívá k nervozitě regionálních televizí a bez něj se asi těžko všichni hráči doberou nějakého přijatelného kompromisu.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Vybojují si krajské televize regionální odpojování v přechodové síti DVB-T2?”

 1. mirasat napsal:

  Vždiť se třetí přechodovou sítí se původně vůbec nepočítalo ! Nedivte se !
  Tenhle přechod T – T2 se již dávno stal parodií na frašku.
  Má se vypnout v první vlně 11 vysílačů, což se reg. televize i operátoři dozvěděli jen 3 měsíce dopředu.
  Narychlo se budou utvářet nové regionální malobuňkové celky, oživovat zakonzervované městské ČRa převaděče, překopávat stavající RS, žádat o T koordinace ???!!!!
  Nemluvě o nepřipravenosti STA na takovéto změny.
  ČRa nebuduje PS12 na Rhode&Schwarz !
  Dodavatelé levnějšího HW neřeší dodací lhůty. Obecně překopávat vysílací řetězec (především sdružovač u vysílačů velkého výkonu) není sranda.

  • Petr Svoboda napsal:

   Oni ani ti dražší dodavatelé si lhůty diktovat nenechají. A pak se vše odkládá a protahuje…

   • Nonic napsal:

    Evropa a svět je velká a protože vývojáři si s LTE pospíšili, tak prostě výrobci na tak velkou potávku po komponentech určených na šíření signálů DVB-T2 v mnoha zemích a stožárech nemohou naráz vyhovět všem = nestíhají když je to speciální tovar… Nedivte se tomu… Pařízek to řekl narovinu, mají problémy se součástkami od dodavatelů… To samé i jiní operátoři na tom nejsou o moc líp… takže to je i jedna z věcí proč stavba nových sítí jde pomaleji + ještě taneček kolem kompenzací za předčasné opuštění pásma 700Mz zatím není vyřešen a sateliťáci škodolibě závistivě ač jim nikdo nic nelikviduje přilévají problémy úmyslně…

  • Nonic napsal:

   Mirosate ano napřed se počítalo se 2 přechovými ale jen od dominantního operátora co zdědil vysílací kóty z doby prvních vysílání čehokoliv tj. televizí, rozhlasů atd. a zapomělo se na to, že je zde i soukromník (toho na spolešný stožár nepustili = jen někde postavil věž těsně vedle čl úplně jinde na republikové šachovnici) s dalšími 2 MUXy, tak se nediv, protože ve finále bude vysílat 6 celostáních DVB-T2 MUXů a možná pokud to koordinační podmínky umožní po roce 2021 zapnout i nějaké lokální DVB-T2 o velmi malých výkonech jako to mají některé nynější RSka kterým se to prodloužilo aspoň do roku 2019 a té „celoplošné“ RS-7+MUX-1a = MUX-7 to bez milosti vypnou 1.1.2018 i na kmitočtech nad 48k kde nikomu ničím do spuštění německého LTE nebudou překážet tj. ani naše T2 se v tom nespustí… Lokální studia budo podruhé ožebračeny pokud jim neumožní zachovat stávající model samostatnosti…

 2. Nonic napsal:

  Problém je i ten, že jak technologie jdou stále dopředu, tak i regionální studia za cenu vysokých investic budou připraveny už v HD toto ohlasila zmíněná ZAK na polovinu roku 2018… Tedy přechodná síť 13 bude mít díky tomu míň programových pozic než se jim 10 x v SD podařilo napěchovat do stávajícího dle regionů rozporcovaného vysílání MUX-4… Bude boj protože jiná Reginálnítelevize.cz už funguje na bázi 30 minutových smyček z celé republiky v celku čímž se jiným krajským televizím nelíbí, že ty smyčky budou jen ve vyhrazeném čase a né celých 24h samostatně nebo jako třeba Východočeská V1 která má spousty dokumentů nadabovaných a prodávaných pak KinoSvět atd. prostě bude zmařena samostatnost-nezávislost regiónů na zbytku celostáního vysílání… ostatně proti tomu bojují i v Čt nacionální Moraváci a Slezané co mají své verze kterým by taky stačilo jen ve vyhrazeném čase mít odpojovatelné zprávy a né celý den vysílat shodný obsah pod jiným ID což je na satelitu… No proto i Čt chce zapojit vícero regiónů ale k čemu by to bylo zaplácat celý mux T2 stejným obsahem který by měl jen rozdílné zprávy… Prostě T2 bude a už i má třeba v MUX-12 málo kmitočtů ve velké síti jednofrekvenčně či rozděleno na 28 + 31k a jedna vyjímka kvůli cizině jiný… u Pařízka ve 13 bude fakt boj… ono i to slovíčkažení že,

  „třetí přechodový multiplex nikdy nebyl zamýšlen jako „regionalizovatelný“, nýbrž jako „regionální“ ve smyslu jeho pokrytí – že nedosáhne takového pokrytí jako přechodové sítě Českých Radiokomunikací a České televize.“
  Paradoxem ale je, že díky vyšší hustotě MUX-4 jinde umístěných vysílačů mají lidé příjem třeba ZAK který se v MUX-3 nedostával všade v PlzeňskoKarlovarském kraji…. a to samé= je i jinde v republice ač někteří naříkají, že v MUX-3 jiné regionové televize byly zase lépe „celopošné“ což o RS-8 nelze říci a v MUX-4 jak kde… Prostě následný přestup na T2 bude fakt boj kdo z koho co komu povolí či zmaří podnikatelské plány a už vložené investice… Jeden boj už tu byl když z kdysi Premiéra tj. první soukromé stanice v Česku z Prahy postupně vznikala celoplošná Prima s regionálními okny v analogu na licenčních lokálních vysílačích pro regionóvé stanice které pak nástupem digitálu DVB-T majitelé Primy vytlačili…. nyní je čeká podobný osud do doby než se vytvoří celoplošné DVB-T2 sítě a pokud se najde nějaké volné místo tak opět po vzoru nynějších RS pidi 10W vysílaček možná něco spustí?… ale to bude dlouho trvat a tedy na čem od roku 2019/20 vysílat když se DVB-T vypne bez milosti ve prospěch německého a později i jinde v Evropě LTE internetu

Napsat komentář