DVB-T2 dokrývá Moravu, ode dneška nové vysílání naladíte i z Kojálu a Pradědu

16 komentářů 28.11.2017 / Jan Potůček

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi stouplo na 94,3 procenta obyvatel České republiky. Diváci pro jeho sledování potřebují nové přijímače.

Nový typ pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 přestává být doménou českých krajů. Ode dneška výrazně zlepší pokrytí na Moravě. Úderem desáté hodiny dopoledne spustí České Radiokomunikace dva nové silné vysílače DVB-T2 na jesenickém Pradědu a také na Kojálu. Pokrytí jejich přechodové sítě DVB-T2 tak stoupne ze současných 83 na více než 94 procent obyvatel České republiky. Ne všichni diváci ale přechodový multiplex zachytí. Potřebují k tomu televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Přijímače, které jsou pro příjem českého vysílání DVB-T2 otestovány, jsou označeny zlatou nálepkou „DVB-T2 ověřeno“. Jejich seznam lze najít na webu www.dvbt2overeno.cz.

Někteří diváci si musí nechat upravit STA

Z Pradědu lze nové vysílání naladit na kanálu 28, maximální vyzářený výkon vysílače je 100 kW – podobně jako u celoplošných multiplexů 1, 2 a 3, které vysílají ve standardu DVB-T. Rovněž z Kojálu vysílá přechodová síť DVB-T2 na kanálu 28 výkonem 100 kW. Oba vysílače využívají horizontální polarizaci. Prostřednictvím přechodového multiplexu lze naladit čtrnáct programů komerčních televizí. Jde o Primu, Primu Cool, Primu love, Primu Zoom, Primu Max, TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Barrandov Family, Óčko, Óčko Star, Óčko Expres, Šlágr TV a TV Noe. O zařazení programů televize Nova operátor vyjednává a nelze jej vyloučit ještě do konce letošního roku.

Někteří diváci si budou muset kvůli zajištění příjmu pozemní digitální televize nové generace nechat upravit společné televizní antény. Konkrétně diváci v dosahu vysílačů Praděd a Kojál si musí nechat specializovanou firmou doplnit novou kanálovou vložku pro kanál 28. I po této úpravě bude pro příjem vysílání ve standardu DVB-T2 nutný přijímač s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC, který však zároveň dokáže zpracovat i signál stávajících sítí DVB-T, takže diváci o dosavadní programovou nabídku nepřijdou. Naopak se jim rozšíří – v prosinci by měla do přechodové sítě DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi přibýt nová televize Šlágr 2 zaměřená na dechovku, kterou lze jinak pozemní cestou naladit pouze v krajských městech.

Do nového vysílání míří nové televize

V přechodovém multiplexu poté zůstanou ještě tři volné programové pozice, z nichž dvě zřejmě připadnou programům televize Nova a o poslední zbývající se uchází programy z pozemní Regionální sítě 8, která pokrývá krajská města a jejich okolí. Mohlo by jít o dětskou Tuty TV, ale například i o teprve vznikající program Seznam.cz TV. Všechny programy v přechodové síti Českých Radiokomunikací vysílají ve standardním rozlišení obrazu. Řada diváků od DVB-T2 očekává HD rozlišení, toho se ale dočkají až ve finálních sítích po vypnutí stávajícího vysílání ve standardu DVB-T. „Důvod je prostý, přechodová síť má zajistit přechod programů z multiplexů 2 a 3 do nového vysílání ve standardu DVB-T2. Vzhledem k její kapacitě by se do ní HD programy nevešly,“ vysvětluje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací.

HD programy slibuje zařadit do své přechodové sítě Česká televize. Její veřejnoprávní přechodový multiplex má mít stejné pokrytí jako přechodová síť Českých Radiokomunikací, Kavčí hory však zatím neupřesnily, kdy plánuji zahájit jeho vysílání. Dnes lze z veřejnoprávních programů pozemní cestou naladit v HD kvalitě pouze ČT 1, ČT 2 a ČT Sport. V přechodové síti DVB-T2 by měly být v HD kvalitě i zbývající tři veřejnoprávní stanice: ČT 24, ČT Déčko a ČT art. Česká televize navíc počítá s tím, že po ukončení vysílání ve standardu DVB-T již nebude svoje programy šířit ve standardním rozlišení obrazu, ale výhradně v HD kvalitě. Stejně postupuje i na satelitu. Kavčí hory takto postupně hodlají přejít plně na HD vysílání. Jinak tomu je u komerčních televizí, které dnes považují HD vysílání za nadstandard, za který si nechávají od diváků platit (zprostředkovaně přes poskytovatele satelitní, kabelové a IP televize). Některé tuzemské komerční televizní skupiny uvažují o tom, že by po přechodu na DVB-T2 nabízely volně a zdarma pouze SD verze svých programů. Do 2019-2020 je však ještě dost času a je otázkou, jakým směrem se budou úvahy komerčních televizí ubírat. Faktem je, že za pár let již bude HD rozlišení standardem.

Programy, které aspirují na vstup do Přechodové sítě 12 provozované Českými Radiokomunikacemi

HD kvalita? Záleží na samotných televizích

„Bude záležet čistě na rozhodnutí našich klientů, jaký typ rozlišení obrazu si vyberou. Počítáme s několika různými variantami rozlišení, stejně jako nyní v sítích DVB-T,“ říká Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací. Nova s Primou uvažují, že by HD verze některých svých programů ve finálních sítích DVB-T2 nabídly zakódované a za poplatek. K tomu by ale potřebovaly operátora, který by pro ně zajistit kódování a správu dekódovacích karet, včetně báze zákazníků a prodeje služeb. Tento operátor by si musel pronajmout kapacitu v některé z finálních sítí DVB-T2. Je zřejmé, že zakódování některých programů ve finálních DVB-T2 sítích je obchodně a technicky komplikovaná záležitost, která by navíc mohla změnit poměry na televizním trhu. Velké komerční televize mohou HD vnímat jako zdroj dalších výnosů, ale zároveň to pro ně může znamenat značné riziko související s vyklizením pozic na trhu bezplatného vysílání, které by mohl někdo jiný obsadit. Provozovatelé sítí pozemního vysílání nejsou navíc placenému televiznímu vysílání příliš nakloněni. „Rozhodně podporujeme volné a bezplatné vysílání, které má u nás dlouholetou tradici,“ říká generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer.

Televizní vysílání nové generace se do konce letošního roku rozšíří ještě do dalších lokalit. České Radiokomunikace plánují spustit vysílače Chomutov – Jedlový vrch a Zlín – Tlustá hora. Na první čtvrtletí příštího roku společnost ohlásila start vysílačů Ústí nad Labem – Buková hora, Jáchymov – Klínovec, České Budějovice – Kleť, Vimperk – Mařský vrch a Valašské Klobouky – Ploštiny. „Na síť 26 základních vysílačů poté naváže sekundární síť dokrývačů, která by měla mít podobnou hustotu jako u multiplexu 2,“ ujišťuje Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací. S její výstavbou začnou České Radiokomunikace v druhé polovině příštího roku. Plného pokrytí více než 99 procent obyvatel České republiky by měla přechodová síť Českých Radiokomunikací dosáhnout do konce příštího roku.

Vstup do Diskuse

16 komentářů: “DVB-T2 dokrývá Moravu, ode dneška nové vysílání naladíte i z Kojálu a Pradědu”

 1. VITEK2442 napsal:

  Pane redaktore,zapomněl jste na dvě stanice v RS 8- Regionalnitelevize.cz a Sport5.Sport5 má zájem o vstup do T2,ale ještě s ČRa nejedná.O RT.cz nevím,to můžete zjistit sám.

 2. Janek napsal:

  Kojál je spuštěn a pokud se nemýlím tak jsem tam zahlédl i Šlágr 2, respektive v pravém rohu je psáno šlágr2 a v levém zase písnička, tak nevím… 😀

  • Nonic napsal:

   Šlágr2 jede zatím ve stejných „kolejích“ schématu jako před tím než kdysi narychlo (po ekonomické nerentabilitě prodeje Cd a DVD sledovaností) vypnuli ve MUX-4 tj. teď též střídají Písničku, Dechovku a večer Country no. 1 tak jako je tomu v uvedeném netovém vysílání HbbTv (tam si můžete vybírat co sledovat – v kabelovkách též programy jsou samostatně) ve kterém se to nelíbí radě pro vysílání protože na to prý nemají licenci a pokárali je (psali na jiném webu) tak jako i Óčko, že dostanou pokutu…
   Jinak další technickou poznámku, v DVB-T2 se Šlágr2 v softech tunerů hlásí jako HD program, tak jako ve přijímačích který nemají MPEG-4 ale jen starší MPEG-2 kde je zase hláška HD není podporován… ač je šířeno tak jako O2TV Free = info na placený sport atd. (tam mají i jinak komprimován i zvuk, takže je černo a ticho) ve MUX-4 ve SD formátu… protože MPEG-4 původně vývojáři předpokládali díky vyšší kompresi – úspory dat používat pro HD vysílání… Stejný jev je vlastně i u sat tunerů…

  • Jan napsal:

   Březen – Duben po výměně anténího nástavce – vrtulník. Společná akce s vysílačem Mikulov-Děvín..

  • Nonic napsal:

   Brzo (prý prosinec +- Vánoce či spíše před Silvestrem) zapnou Chomutov-Jedlák který je v Ústeckém kraji spřažen s Ústím-Bukovkou, takže pokud vám něco nestíní v naší velmi členité krajině Českého Středohoří + Krušných hor kde jsou různé odrazy a v ďolíkách slabota až nic… mohlo by vám to DVB-T2 naskočit ikdyby slaběji na tom 31k když se k vám nedostává Ještěd (ten dle mapy pokrytí je i na Teplicku) nebo 28k Trutnov co mají ve DVB-T velké přesahy na západ atd. pokud ste na dobrém místě…

   • Miloslav Čermák napsal:

    Bohužel chytám jen bukovou horu. Nevím kdo to vlastní ale je to nejhorší vysílač co sem v mim životě zažil. Sem ve Starých Křecanech a Liberec je mimo muj dosah.

    • Nonic napsal:

     Bukovka (nyní vlastník Čra) je vybrána už od začátků dob vysílání analogových signálů, pak v DVB-T a skutečně když se podíváte kterým směrem a do jakého velmi členitého terénu vyzařuje velkými (100kw) výkony, tak pro svůj kraj je v těch kopcích a ďolících naprosto nevyhovující… Lepší by byla Milešovka (tam nyní je 1 kw DAB+) ale tu si kdysi dávno prý zabrala armáda…
     Paradoxně podél Krušných hor jde Liberec-Ještěd který se pak na Chomutovsku atd. střetává (Čra – České Radiokomumunikace si to neuvědomily) rozdílným 52k… Trutnov a Praha jsou zachytitelné na některých kopečcích Plzeňska tak jako zmiňovaný Jedlák z Chomutova… Klínovec vlastně doplňuje slabší místa nejen Plzeňska s Karlovarskem ale i Ústecký Severozápad tak jako činí Krašov… Mostecko je hraniční křižovatkou obou směrů + vnitrozemí tj. i Prahu a v tv signálech (u VKV jich bylo a ještě v tom přehlceném je víc) 3 německé kóty… Vy ste bohužel už východněji utopený a tedy ta Bukovka a něco z Ústí tj. jeho dalších kót je pro Vás jediný zdroj signálů… Nejste na tom špatně sám, takových lokalit v republice s mizerným pokrytím je vícero… No uvidíme co bude s T2 kde bude míň stejných kmitočtových kanálů na větší území z různých vysílačů… tam už nepoznáte bez specielního měřáku odkud to přilítává… Upřednostní se Jedlák a Bukovka bude mít nižší výkon…

Napsat komentář