Na Ukrajině se komplikuje přechod na DVB-T2, hrozí kolaps terestrické televize

4 komentáře 15.11.2017 / Jan Potůček

Ukrajinské televize stále vysílají i analogově, toto vysílání má být ukončeno do 30. března 2018. Zatím ale nebyl stanoven harmonogram vypínání analogu.

Ukrajinské televizní digitalizaci reálně hrozí, že skončí kolapsem a odchodem části diváků k neterestrickým vysílacím platformám. Vláda, která letos v létě posunula termín vypnutí analogového pozemního televizního vysílání o rok na 30. června 2018, později vydala dokument, v němž je tento termín uspíšen na 30. března 2018. Jednotlivé televizní skupiny, operátor terestrických sítí Zeonbud a stát se zatím ale nedohodli na harmonogramu vypínání analogových televizních vysílačů. „Je zřejmé, že neexistuje dostatečná a rozhodná vůle na obou stranách,“ upozorňuje mediální expert Alexandr Gluščenko.

Pokrytí DVB-T2 je nižší než u analogu

Všechny zainteresované strany je podle Gluščenka snaží snížit své investice do přechodu na nový standard a zároveň z tohoto procesu získat co nejvíce pro sebe. Ve standardu DVB-T2 se na Ukrajině vysílá již několik let, souběžně však nadále probíhá i analogové vysílání, které má mnohem vyšší pokrytí než digitální sítě. Největší mediální skupiny odmítají ukončit analogové vysílání, dokud nebude vyřešeno dokrytí „hluchých“ oblastí. Skutečné pokrytí digitálním signálem je podle nich o 10 až 15 procent nižší než stav, který deklaruje operátor multiplexů, společnost Zeonbud. Televizní skupiny 1+1 a Inter požadují, aby operátor navýšil počet digitálních vysílačů o 47, a to pro jeden konkrétní multiplex.

Problém s pokrytím je podle operátora zejména v pohraničních oblastech. Společnost Zeonbud ale tvrdí, že signál DVB-T2 aktuálně zasahuje 95 procent populace. Zprovoznění dalších 47 vysílačů pro jeden konkrétní multiplex se firma nebrání, pokud všichni provozovatelé vysílání, kteří tento multiplex využívají, budou v souladu se smlouvou řádně platit poplatky spojené s distribucí signálu jejich programů. I tak by ale trvalo celý rok, než by byly všechny tyto vysílače spuštěny, což znamená, že by se nestihlo digitálním signálem dokrýt všechny lokality před vládou určeným termínem ukončení analogového televizního vysílání.

Pokrytí signálem DVB-T2 podle oficiálních informací operátora sítí Zeonbud

Jako první vypne analogový signál Oděsa

Zeonbud je ochoten také zvýšit výkon již provozovaných vysílačů, odmítá však měnit modulační mód sítě a zvýšit tak její kapacitu, protože i při současných technických parametrech není multiplex zcela zaplněn. Operátor chce raději investovat do spuštění oněch 47 požadovaných vysílačů. Ukrajina již určila pilotní oblast, na které si vyzkouší vypnutí pozemního analogového televizního vysílání. Půjde o Oděsu (v České republice to byly Domažlice). Další vypínání analogu má probíhat postupně po jednotlivých regionech. Jako poslední budou analogové vysílání vypínat regionální televize. Nikdo však podle Alexandra Gluščenka neurčil termín zahájení vypínání analogového vysílání.

„Ukrajinský trh není fyzicky ani technicky připraven na zvýšenou poptávku pro přijímačích DVB-T2 a nebude schopen ji uspokojit,“ varuje expert. Ukrajinští diváci jsou otráveni neustálou nutností vyměňovat si přijímače. Země nejprve vedle analogového vysílání spustila digitální sítě ve standardu DVB-T s kompresí MPEG-2, poté přešla na MPEG-4, později na standard DVB-T2 s kodekem MPEG-4 (a kódovaným signálem Irdeto) a nyní ji čeká další přechod na DVB-T2/HEVC. „Pro mnoho diváků bude zásadní zprávou fakt, ne každý vysílač, který dnes šíří analogové vysílání, bude vysílat i digitálně a že k příjmu DVB-T2 bude často potřeba externí antény umístěná ve výšce deseti metrů,“ napsal Gluščenko na web Mediaset.info.

Nezávislý výpočet pokrytí DVB-T2 na Ukrajině podle mediální skupiny Mediasat

„Na pokojové antény zapomeňte“

„To znamená, že nebude možné používat žádné pokojové antény ani odražený signál. Každá bude muset mít svoji vlastní individuální venkovní anténu,“ upozorňuje Gluščenko. To je ale podle něj v rozporu s deklaracemi v reklamních spotech na přijímače DVB-T2, v nichž se hovoří, že si stačí koupit set-top-box nebo televizor a připojit je ke staré anténě a nové vysílání půjde bez problémů přijímat. „Pokud trojice velkých mediálních skupin dokáže dosáhnout konsensu při jednání s vládou, je na čase, aby se do jednání vložil i silný zástupce spotřebitelů, který bude hájit jejich zájmy,“ míní Alexandr Gluščenko. „Jinak se z přechodu na digitální vysílání stává příklad s mnoha neznámými.“

K druhé televizní digitalizaci vzhlíží mnoho ukrajinských diváků, protože DVB-T2 bude jedinou možností, jak v zemi přijímat základní televizní programy zdarma. Čtyři největší mediální skupiny v zemi se totiž dohodly na zakódování a zpoplatnění základních televizních programů na satelitu. Jde celkem o 23 programů, jež je nyní možné ze satelitu přijímat volně a zdarma. Jak informoval polský server Satkurier.pl, k zakódování stanic by mělo dojít na jaře příštího roku. Krok se bude týkat programů, které vysílají přes družice Astra A4 na pozici 4,8 stupně východně a Amos 3/7 na pozici 4 stupně západně. Pro provozovatele televizních stanic to bude znamenat další zdroj příjmů z distribučních poplatků.

Mapa pokrytí DVB-T2 podle nezávislého měření ADT

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Na Ukrajině se komplikuje přechod na DVB-T2, hrozí kolaps terestrické televize”

 1. ivovi napsal:

  „Zeonbud je ochoten také zvýšit výkon již provozovaných vysílačů, odmítá však měnit modulační mód sítě a zvýšit tak její kapacitu..“

  Smysl dava snizit kapacitu v dusledku zvyseni odolnosti modulace pro vetsi pokryti.

  „… a nyní ji čeká další přechod na DVB-T2/HEVC.

  Opravdu ma Ukrajina uz naplanovan prechod na HEVC?

 2. Jan napsal:

  Na Ukrajině se komplikuje přechod na DVB-T2 ……?
  A co teprve u nás !!!! “ (:0-) . U nás konečně začínáme zavádět DVB-T v 3. MUXu …. po 10 letech. No nekupte to. Myslím tím ty nové certifikované přijímače s HEVC. KOCOURKOV…. a nebo si z nás kucííí dělaj p.r.d.e.l Zkrátka v Česku jdeme systémem dva kroky v před a deset zpátky.

 3. Miki Mouse napsal:

  Tejto vete nechápem:

  „Ukrajinští diváci jsou otráveni neustálou nutností vyměňovat si přijímače. Země nejprve vedle analogového vysílání spustila digitální sítě ve standardu DVB-T s kompresí MPEG-2, poté přešla na MPEG-4, později na standard DVB-T2 s kodekem MPEG-4 (a kódovaným signálem Irdeto) a nyní ji čeká další přechod na DVB-T2/HEVC.“

  Lebo na Ukrajine sa v DVB-T nevysielalo, hneď sa začalo vysielať v DVB-T2. A pokrytie je preto také aké je lebo niektoré vysilače nie sú umiestnené na terajších kótach, napríklad Užhorod nevysiela z vysielača Tokarnija (cca 623 m. n. m + anténa) ale dole z centra mesta (cca 120 m. n. m + anténa). A aj vysielače DVB-T2 na terajších analógových kótach vysielajú na minimálne výkony.

 4. Rasťo (z Prešova) napsal:

  Nech už ten analog konečne vypnú, lebo vysielač Dubník (okr. Prešov, Slovensko) ide len na 40% celkového výkonu aby nerušil analóg na Ukrajine.
  Pozerám, že Ukrajina bude pokrývať aj Krym 🙂

Napsat komentář