Na Vánoce už DVB-T2 naladí téměř každá domácnost v Česku. A s ním TV Noe nebo Barrandov Family

19 komentářů 10.11.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ ANKETA – Pozemní digitální televize nové generace rozšíří mnoha divákům bezplatnou programovou nabídku. Stačí si pod stromeček pořídit set-top-box nebo televizor DVB-T2/HEVC.

Chtěli byste doma přijímat na anténu zdarma křesťanskou televizi Noe, rodinný program Barrandov Family nebo hudební Óčko Expres, ale nejste v dosahu regionálního multiplexu, který tyto programy nabízí? Stačí si pořídit set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC, které umožňují sledovat pozemní digitální televizní vysílání druhé generace DVB-T2 a rázem se vám rozšíří programová nabídka nejméně o tyto tři televizní stanice. Všechny jsou totiž již nyní dostupné v přechodové síti DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi, jejíž signál pokrývá 83 procent obyvatel Česka. V době vánočních svátků bude tato síť dostupná dokonce 95 procentům populace, tedy téměř všem divákům.

Přechodový multiplex vysílá ze stejných vysílačů jako další televizní sítě Českých Radiokomunikací. Pokud tedy přijímáte programy celoplošných multiplexů 1, 2 a 3, měli byste na novém přijímači naladit i přechodovou síť DVB-T2. Navíc nepřijdete ani o programy v sítích DVB-T, protože přijímače DVB-T2 jsou takzvaně „zpětně kompatibilní“, dokáží tedy zpracovat signál jak v novém standardu DVB-T2, tak o generaci starším DVB-T. Některé programy tak budou moci diváci naladit dvakrát – jak prostřednictvím sítí DVB-T, tak v přechodové síti DVB-T2. A nelze vyloučit, že se do Vánoc „rozhoupe“ Česká televize a spustí svoji přechodovou síť DVB-T2 se všemi šesti programy v HD kvalitě.

Votický vysílač Mezivrata šíří v DVB-T2 i programy multiplexu 3 a Regionální sítě 8, které odtud ve standardu DVB-T nevysílají (Foto: CRA)

Česká televize nabídne v DVB-T2 všechny své programy v HD

Aktuálně lze na klasickou anténu bezplatně naladit jen tři programy České televize v HD kvalitě, navíc jen na omezeném území. Veřejnoprávní přechodová síť DVB-T2 ale dosáhne po spuštění všech vysílačů pokrytí 99 procent obyvatel a k HD kanálům se tak bude moci zdarma dostat opravdu téměř každý. Termín startu svého vysílání v standardu DVB-T2 sice ČT ještě neurčila, pravděpodobnost, že se tak stane ještě před Vánoci nebo během nich, je ale veliká. I bez programů ČT ale lze již nyní v DVB-T2 naladit 14 televizních stanic, v Praze dokonce 16. Některé z nich mají v dosavadních sítích DVB-T horší pokrytí a nevysílají ze všech velkých vysílačů Českých Radiokomunikací jako přechodová síť DVB-T2. V určitých regionech by se tak diváci mohli poprvé dočkat programů z multiplexu 3, který u nich nevysílá.

Konkrétně jde o Chebsko, Domažlicko, okolí Lysé hory v Beskydech a Voticko. V těchto regionech nelze a nebo jen velmi těžko přijímat prostřednictvím DVB-T programy Prima love, Prima Zoom, Prima Max, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Óčko, Óčko Star a Šlágr TV. Přechodová síť DVB-T2 je obsahuje a signál má v daných lokalitách velmi kvalitní. Do konce roku by se v ní navíc měly objevit ještě další nové programy: komerční dětská Tuty TV, zpravodajsko-publicistická Seznam.cz TV či druhý program lidovkové Šlágr TV. V Praze lze v DVB-T2 naladit i programy Relax a Rebel, které šíří přechodová síť společnosti Digital Broadcasting, jež plánuje do konce roku spustit dalších 13 až 15 vysílačů a pokrýt signálem 60 procent obyvatel Česka.

Při výběru nového televizoru se vyplatí sáhnout po modelech s touto pečetí (Zdroj: CRA)

Příjem programů ze sítí DVB-T2 je bezplatný

Tyto všechny programy jsou v DVB-T2 k dispozici zdarma. Jediným nákladem pro diváka je koupě přijímače DVB-T2/HEVC. Při jeho výběru se vyplatí spoléhat na prověřené televizory a set-top-boxy, které prošly certifikací Českých Radiokomunikací. Takové přijímače jsou označeny pečetí „DVB-T2 ověřeno“ a jejich seznam naleznete na webu www.dvbt2overeno.cz, který jej pravidelně aktualizuje. Ceny set-top-boxů DVB-T2/HEVC, které lze připojit ke stávajícím televizorům, se pohybují okolo jednoho tisíce korun, televizory s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC lze sehnat již od pěti tisíc korun. Diváci, kteří přijímají pozemní digitální televizní vysílání prostřednictvím společných televizních antén (STA), potřebují k příjmu vysílání DVB-T2 ještě upravit STA. Majitel nebo správce domu musí zajistit servisní společnost, která doplní STA o příslušné kanálové vložky.

A kde lze v současné době nový typ pozemního digitálního televizního vysílání naladit? Podrobné mapy pokrytí jednotlivých přechodových sítí DVB-T2 naleznete v databázi, kterou Televizníweb.cz pravidelně doplňuje. Mapy pokrytí jsou rozděleny podle krajů a po kliknutí na náhled se zobrazí její podrobnější náhled, druhé kliknutí vede k detailní mapě. Přechodová síť DVB-T2 provozovaná Českými Radiokomunikacemi aktuálně vysílá z 16 vysílačů velkého výkonu, přechodový multiplex společnosti Digital Broadcasting z jediného vysílače v Praze a Česká televize start svojí přechodové sítě teprve připravuje. Přechodové sítě budou existovat do doby, než dojde k vypnutí celoplošných multiplexů DVB-T a mají zajistit souběh vysílání v obou televizních standardech.

Vstup do Diskuse

19 komentářů: “Na Vánoce už DVB-T2 naladí téměř každá domácnost v Česku. A s ním TV Noe nebo Barrandov Family”

 1. Pajas napsal:

  Mohla by redakce zjistit, zda a kdy se spustí nově zkoordinované vysílače Muxu 3 –

  Díky

 2. Luboš napsal:

  Prosím, bude možné chytat DVB T2, Když mám satelitní receiver který to podporuje, ďík za odpověď Karban.

 3. vedro napsal:

  Hned prvni vety v clanku jsou zavadejici. Bezproblemove naladeni muze platit jen tehdy, kdyz domacnost pouziva jednu antenu nasmerovanou prave na vysilac CRa, kde se vysila i DVBT2. Pokud se pouzivaji dve a vice anten je velice pravdepodobne, ze se pouzivaji ladene prvky (kanalove slucovace, propusti…), ktere muzou jednoduche naladeni T2 multiplexu znemoznit. O STA ve vicepatrovych domech (kde se casto pouzivaji kanalove vlozky) ani nemluve.

 4. Peťa C. napsal:

  A kdy konečně „pojede“ v DVB-T2 vysílač Brno Kojál.
  Mělo to být už v září.

 5. xxxx napsal:

  Možná už 15.11., neboť v listopadu má být puštěn včetně Kojálu i Jeseník, který má 14.11. výluku..ČRa to z historie zapínají společně…

 6. BIDLO napsal:

  Přiznám se že ČT je zatím pro mě to největší zklamání.

 7. drahomir.hrabec napsal:

  Svami souhlasim
  Tovam še pojede na vánoce ČT

 8. drahomir hrabec napsal:

  Sliby a skutek utek
  Továm še to budi na vámoc
  Vysílaci siť 11 nebo přišti rok 2018

 9. Jan napsal:

  Kdy bude dvb-t2 na Litoměřicku myslím že to do Vánoc nebude

 10. Milan napsal:

  Dobrý den,jsem z Heřmanova Městce a anténu mám nasměrovanou na Černou Horu a v poslední době jsem naladil kanál č.31. Mohli by jste mi prosím napsat z jakého vysílače tento kanál vysílá? Předem děkuji za odpověď. Milan.

Napsat komentář