Německo spouští novou digitální televizi DVB-T2 z Drážďan a Löbau, naladí ji i Češi

3 komentáře 8.11.2017 / Jan Potůček

Druhá televizní digitalizace u našich západních sousedů vstoupila do další fáze. Zdarma a volně bude možné přeshraničně v DVB-T2 přijímat 20 veřejnoprávních programů.

Lovci vzdálených televizních signálů a milovníci německých televizních stanic budou moci ode dneška na řadě míst v České republice naladit pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 z nových německých vysílačů Drážďany a Löbau. Německo přikračuje k další fázi druhé televizní digitalizace a spouští finální sítě DVB-T2 HD ve spolkových zemích Bádensko-Württembersko, Hesensko a Sasko. Zároveň v těchto regionech ukončuje vysílání ve standardu DVB-T. Dvacítka veřejnoprávních programů je prostřednictvím sítí DVB-T2 dostupná volně a zdarma, dalších více než dvacet komerčních programů je zakódovaných a jejich příjem zpoplatněn.

Komerční kanály divákům poskytuje služba Freenet TV (s výjimkou Bibel TV, HSE24 a QVC, které vysílají volně) za poplatek 5,75 euro měsíčně (asi 150 korun). K jejich příjmu je potřeba set-top-box nebo televizor DVB-T2/HEVC s CI slotem, modul a dekódovací karta od Freenet TV. Do éteru se díky DVB-T2 dostanou i nové regionální televizní stanice, například Drážďanská televize od společnosti Fernseh v Dresdenu GmbH a televize Lausitzwelle od vysílatele SGS mbH. „Díky standardu DVB-T2 HD mohou být vysílány v HD kvalitě terestricky i regionální a místní soukromé televizní programy. To vede k posílení konkurenceschopnosti regionálních programů,“ konstatuje web DigitalFernsehen.de.

Téměř všechny programy ve Full HD

Německé televizní stanice vysílají v DVB-T2 téměř výhradně z nejvyšší možné Full HD kvalitě s rozlišením 1080p50. Vysílání lze přijímat nejen na televizorech, ale také na mobilních přenosných zařízeních, jako jsou notebooky, tablety a smartphony. Jak ve včerejším článku uvedl spolupracovník serveru Televizníweb.cz Marek Svoboda, který testoval příjem německého vysílání DVB-T2 v oblasti Lipna na jihu Čech, Freenet TV poskytuje nelineární služby prostřednictvím Freenet TV Connect, která obsahuje živé online streamy, aplikace a přístupy do mediálních knihoven.

Druhá fáze přechodu na DVB-T2 v Německu se týká středně velkých center. Kromě Drážďan jde o města Kassel, Koblenz a Freiburg. Diváci, kteří přijímají pozemní digitální televizi z vysílačů Cuxhaven (město), Göttingen (Espol), Heringsdorf, High Meissner, Löbau, Pfaffenberg, Rhoen, Stralsund (Garz), Wolfsburg a Würzburg, a nemají přijímač DVB-T2, od zítřka televizní vysílání nenaladí. Přeladění vysílačů bude poměrně rychlé. Dopoledne dojde k vypnutí sítí DVB-T a během odpoledne budou spuštěny finální sítě DVB-T2. Celkem jde o šest multiplexů s převážně HD obsahem. Jen některé volně šířené komerční stanice vysílají ve standardním rozlišení obrazu.

Poslední fáze přechodu přijde za rok

Třetí etapu přechodu na DVB-T2 naplánovalo Německo na podzim 2018 a týkat se bude venkovských oblastí a regionů okolo Augsburgu, Ingolstadtu a Bad Reichenhallu. Celkově se druhá televizní digitalizace dotkne jen menšiny domácností, protože pozemní digitální vysílání využívá pouze 7,4 procenta z nich. Přes 90 procent domácností dává přednost kabelové a satelitní televizi, přičemž podle letošní vlny průzkumu Medienanstalten vedl těsně kabel s podílem 45,9 procenta nad satelitem s podílem 45,7 procenta. Hůře než terestrická televize dopadla jen IPTV, kterou využívá 6,9 procenta německých domácností. Někteří diváci však využívají paralelně několik vysílacích platforem.

Placená část programové nabídky DVB-T2 slaví v Německu úspěch. Společnost Media Broadcast, která Freenet TV nabízí, předpokládá, že do konce letošního roku bude mít 800 tisíc předplatitelů a rok poté pokoří hranici milionu abonentů. Koncem léta jich měla 700 tisíc. Operátor těží z uživatelské jednoduchosti služby, kdy si divák nemusí zařizovat kabelovou přípojku nebo satelitní přijímač. Podobným způsobem funguje i simpliTV v sousedním Rakousku, kde jsou zakódovány i programy veřejnoprávní televize. Jejich příjem však mají všichni plátci koncesionářských poplatků zdarma.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Německo spouští novou digitální televizi DVB-T2 z Drážďan a Löbau, naladí ji i Češi”

  1. Pavel R napsal:

    Jaká situace je u vysílače Hoher Bogen, který zásobuje i západ Čech a třeba v Plzni hraje bez problémů. 🙂

Napsat komentář