Pro Prahu je zkoordinováno devět vrstev DVB-T2. Šest pro celoplošné sítě a tři pro metropolitní

6 komentářů 14.11.2017 / Jan Potůček

Praha bude jediným regionem, kde se bude moci vytvořit tolik sítí DVB-T2. Celoplošně v celém Česku bude možné po vypnutí DVB-T naladit šest multiplexů nové generace.

Až devět pozemních televizních sítí nové generace ve standardu DVB-T2/HEVC bude moci vysílat v Praze po vypnutí dnešního vysílání DVB-T. Vyplývá to ze smlouvy o mezinárodní koordinaci kmitočtů pro terestrické televizní vysílání v pásmech 470 – 690 MHz mezi Českou republikou a Polskem, kterou má Televizníweb.cz k dispozici. Nyní lze v české metropoli naladit deset sítí DVB-T, z toho některé ale vysílají pouze lokálně pro určitý městský obvod. Čtyři multiplexy jsou celoplošné (multiplexy 1 až 4), pět regionálních (Regionální sítě 4, 7, 8, 12 a 20) a jeden čistě lokální (Regionální síť 6). Pro DVB-T2 zkoordinoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v Praze devět vrstev, tzv. allotmentů.

Jde o vrstvy, nikoli o sítě

Nejde zatím o vysílací sítě, ale pouze o kmitočty, z nichž by mohly být sestaveny. Navíc koordinační dohoda s Polskem je zatím pouze jednou ze smluv s okolními zeměmi, ČTÚ musí podobné ujednání podepsat i s Německem, Rakouskem, Slovenskem a Maďarskem. Teprve z těchto všech smluv vzejde kompromis ohledně použitelných allotmentů a kmitočtů pro budoucí finální sítě DVB-T2. Smlouva s Polskem ale představuje základ, na němž se bude stavět a většina kmitočtů uvedená v tomto dokumentu nakonec bude použita. V novém standardu DVB-T2 se u šesti vrstev pro Prahu předpokládá vytvoření jednofrekvenčních sítí se středočeskými vysílači. Tři vrstvy jsou určeny pro vysílání pouze v metropoli.

„Mezinárodní koordinace devíti kmitočtů pro Prahu neznamená, že musí být nutně všechny použity,“ říká Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací (CRA). Tato společnost nyní v Praze provozuje pět multiplexů ve standardu DVB-T: celoplošné sítě 2 a 3, a také Regionální sítě 8, 12 a 20. Vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání, z níž bude vycházet Technický plán přechodu na DVB-T2, pro CRA počítá s dvěma finálními celoplošnými sítěmi DVB-T2 a po jedné síti pro ČT a Digital Broadcasting. Strategie zároveň předpokládá přidělení jedné rozvojové sítě pro CRA a druhé České televizi jako kompenzaci za celkovou ztrátu kmitočtů během uvolňování pásma 700 MHz.

S regionálními multiplexy se počítá

Zbývají tři sítě DVB-T2, jejichž pokrytí by se omezilo výhradně na Prahu. O jednu by jistě projevila zájem společnost Prague Digital TV (PDTV), současný provozovatel pražské Regionální sítě 4 ve standardu DVB-T. „PDTV má v současnosti platné oprávnění pro vysílání do 30. června 2019. V tomto období budeme rozhodně pokračovat v současném standardu DVB-T. Úvahy o případné změně vysílacího standardu budou aktuální podle našeho názoru počátkem roku 2019, kdy budeme znát Technický plán přechodu celoplošných sítí na standard DVB-T2, termín vypínání DVB-T u těchto sítí a snad i podobu páté a šesté sítě. Od všech těchto faktorů se bude moci predikovat budoucí vývoj pozemního vysílání v ČR vč. budoucí úlohy regionálních pozemních sítí,“ říká jednatel firmy Petr Formánek.

Případný přechod Regionální sítě 4 na standard DVB-T2 chce operátor nejprve konzultovat se svými klienty. Záviset bude podle Formánka i na tom, jak se bude vyvíjet penetrace DVB-T2 v jednotlivých letech, zvláště pak v Praze a Středočeském kraji. „Bude-li nám umožněno pokračovat v činnosti i po výše uvedeném datu (30. června 2019, pozn. red.), zcela jistě bychom dali přednost setrvání na kanále 46, protože je v Praze a okolí používán už od doby počátku tehdy experimentálního DVB-T vysílání a diváci jsou na něj dlouhodobě zvyklí,“ dodal Petr Formánek. Mezinárodně zkoordinované vrstvy pro sítě DVB-T2 v Praze skutečně počítají i s kanálem 46, který není v plánu využit u dalšího silného středočeského vysílače Cukrák a tudíž by na tomto kanále mělo i v DVB-T2 pokračovat metropolitní vysílání pro Prahu.

Bude na kanálu 46 pokračovat DVB-T?

Pokud by však stát umožnil další prodloužení kmitočtů pro regionální sítě DVB-T a v případech, kdy by to nekolidovalo s plánovanými sítěmi DVB-T2, by nevyžadoval striktní ukončení vysílání ve standardu DVB-T, chtěla by si Regionální síť 4 ponechat možnost vysílat v současné normě. Televizory a set-top-boxy DVB-T2 jsou totiž zpětně kompatibilní a dokáží tedy zpracovat jak signál DVB-T2/HEVC, tak i DVB-T s kompresí MPEG-2 či MPEG-4. Přechodem na DVB-T2 by sice Regionální síť 4, pokud by v té době ještě existovala, získala větší kapacitu pro své klienty, ale není jasné, zda by ji vůbec potřebovala. Ani nyní není tato síť plně využita a dokázala by zařadit i programy v HD kvalitě.

Pro čistě metropolitní vysílání jsou podle smlouvy o mezinárodní koordinaci kmitočtů mezi Českou republikou a Polskem určeny i vrstvy na kanálech 37 a 42. Nyní je v Praze využívají multiplexy Radima Pařízka: Regionální síť 7 a celoplošný multiplex 4. První má ukončit vysílání 30. června 2019, druhý nejpozději do 1. února 2021 (reálně však již do 30. června 2020). Jde o jeden z mála kmitočtů multiplexu 4, který se bude muset přechodem na DVB-T2 měnit. Zajímavé je, že vrstvy pro vysílání DVB-T2 v Praze jsou koordinované na žižkovský vysílač, který provozují České Radiokomunikace. Ve skutečnosti je však bude možné využít i pro jiné pražské vysílače. U všech metropolitních sítí se počítá s vertikální polarizací.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Pro Prahu je zkoordinováno devět vrstev DVB-T2. Šest pro celoplošné sítě a tři pro metropolitní”

 1. drahomir hrabec napsal:

  Ne vite jak to budé vysílat
  Prechodové kmítočti vime
  Jak to budé aš skomčí přechodové
  Vysílaní jeslí v Ostravé
  DVB – T 2
  V Ostravě
  Dekuji za informace

 2. Nonic napsal:

  Pro Hrabce je tady toto předběžně vyjednané s Polskem finální uspořádání DVB-T2…
  Ostrava ze dvou vysílačů:
  L- 1 = 26k
  L-2 = 28k
  L-3 = 31k
  L-4 = 45k
  L-5 = 48k
  L-6 = 37k

  Poláci u hranic s Ostravou směrem ke Trutnovu:
  24k, 42k, u Slovenska 28k
  23k, u Slovenska 36k
  41k, 34k, o kus víc ve Polském vnitrozemí 22k, ku Slovensku též 34k

  21k, 22k, u Slovenska 31k
  43k, 29k
  40k, 35k, u Slovenska 48k

  Jinak o té Praze jsem už minule psal, že má vyjednáno s Polskem přeshraničně 9 sítí
  Někteří zpochybňují ale dokument skutečně existuje, je podepsán dvěmi státy… ty ostatní co mají společné či Maďarsko blízké hranice je jen otázkou času kdy? bude též prozrazeno bez tajností… Německé kmitočty kde to udělají na podzim 2018 u našich hranic střihem ale se dají už teď najít (nejasnosti jsou jen s Freenetem) takže to nebude překvapení…

  • vedro napsal:

   Se Slovenskem nebude taky problem, jen se nic podepsat nemuze protoze musi jit o oboustranny akt, tedy aby i CR schvalila kmitocty pro Slovaky, jenze ty to zatim neresi. Ocekavam nejake kafe schuzky pristi rok a definitivne se to podepise v 2019 (protoze oba staty musi vyjednavat taky s Madarskem, ktere taky dela drahoty a moc se do koordinaci nehrne).

Napsat komentář