Seznam.cz TV i Šlágr 2 už mají přidělené Service ID pro vysílání v DVB-T2, na rozdíl od Tuty TV

2 komentáře 27.11.2017 / Jan Potůček

Označení, pod kterým televize vysílají v pozemních sítích, přiděluje Český telekomunikační úřad. Nemusí však znamenat, že se programy v DVB-T2 skutečně objeví.

Už jen jediný krok dělí dvě nové české televize Seznam.cz a Šlágr 2 od zařazení do pozemního digitálního televizního vysílání nové generace DVB-T2. Musí se dohodnout na podmínkách s operátorem přechodové sítě DVB-T2, nejspíše s Českými Radiokomunikacemi (CRA), jejichž multiplex DVB-T2 aktuálně pokrývá 83 procent obyvatel České republiky a od zítřka zvýší své pokrytí dokonce na více než 94 procent populace. Šlágr 2 již dohodu s CRA má, v sobotu zahájil řádné vysílání v pozemní Regionální síti 8, již provozují rovněž CRA. Jak Šlágr 2, tak Seznam.cz TV již mají od Českého telekomunikačního úřadu přidělena Service ID pro vysílání jak v sítích DVB-T, tak i DVB-T2.

Bude mít Tuty TV smůlu?

Seznam.cz má pro sítě DVB-T vyčleněno Service ID 0x810A a pro přechodovou síť DVB-T2 pak 0x810B. Šlágr 2 vysílá v Regionální síti 8 se Service ID 0x1604, v přechodové síti DVB-T2 bude mít Service ID 0x1605. Obě televize mají ambici vstoupit do nového vysílání DVB-T2 ještě v letošním roce, jejich plán ale může překazit nedostatečná kapacita v přechodových sítích nebo malé pokrytí vybraného přechodového multiplexu. Konkrétně přechodová síť CRA má nyní obsazeno 14 z celkového počtu 18 programových pozic, ale další dvě operátor stále blokuje pro televizi Nova. O zbylé dvě se musí podělit Šlágr 2, jehož zařazení již CRA potvrdily, a další dva zájemci: Seznam.cz TV a dětská Tuty TV.

Tuty TV má výhodu v tom, že stejně jako Šlágr 2 již vysílá v Regionální síti 8 a zájem o vstup do přechodové sítě DVB-T2 projevila. Jako stávající zákazník CRA má tedy velkou šanci se do přechodového multiplexu dostat. Ovšem ČTÚ této televizi dosud nepřidělil Service ID pro vysílání v sítích DVB-T2. Naopak Seznam.cz TV toto Service ID sice má, ale dosud se nedohodl s CRA na případném vstupu do Regionální sítě 8, což je podmínka pro vysílání v jejich přechodovém multiplexu DVB-T2. Jak Televizníweb.cz uvedl minulý týden, Regionální síť 8 je v současné době plná, respektive jedinou ještě volnou programovou pozici blokuje regionální vysílání televize V1 v Hradci Králové a Pardubicích.

Kam se rozhodne vstoupit Seznam.cz TV?

Šance pro Seznam.cz TV

Pokud by se východočeská televize V1 rozhodla odejít z Regionální sítě 8 do multiplexu 4, jejíž operátor jí už delší dobu nabízí vyšší pokrytí obou východočeských krajů, uvolnily by se CRA ruce a společnost by mohla do krajského multiplexu zařadit ještě jeden program s pokrytím v celé Regionální síti 8. V rozhodování může hrát roli i marketing. Přechodová síť DVB-T2 provozovaná CRA nyní nabízí většinou programy, které už lze naladit v DVB-T. Určitým bonusem navíc jsou stanice Barrandov Family, Óčko Expres a TV Noe, které jinak vysílají prostřednictvím Regionální sítě 8 pouze v krajských městech a terestricky je může naladit zhruba jen polovina diváků v České republice.

Šlágr 2 jakožto silný magnet na starší diváky (bude vysílat především dechovku) může k DVB-T2 přivést řadu nových zájemců. Totéž lze očekávat i u Seznam.cz TV, která chce nabídnout alternativu vůči zpravodajskému kanálu ČT 24 a vážné zpravodajství a publicistiku proložit vtipnými pořady z internetové televize Stream.cz. Takový program by oslovil vzdělanější publikum, které by mohlo příjem DVB-T2 propagovat dál. Tuty TV, která se zaměřuje na děti a teenagery, by nemusela mít tak velký zásah, i když děti jsou rovněž vděčné publikum. Existuje ale ještě varianta, o které se dosud nemluvilo. CRA sice říkají, že do přechodové sítě DVB-T2 se vejde maximálně 18 programů, vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání ale hovoří o 18 až 25 televizních stanicích.

Šlágr 2 už má vysílání v DVB-T2 jisté

Nezvýší CRA počet programů v přechodové síti?

Čistě teoreticky by se tedy mohlo v přechodovém multiplexu DVB-T2 objevit 19 programů, a to včetně Seznam.cz TV, Šlágr 2 a Tuty TV. Kvalita takového vysílání by sice nebyla příliš velká, ale vzhledem k tomu, že jde o přechodovou síť, do které se stejně musely vejít všechny programy z celoplošných multiplexů 2 a 3, mohli by to diváci dočasně tolerovat. Otázkou zůstává, co bude s vysíláním programů z Regionální sítě 8 v přechodové síti DVB-T2 po vypršení platnosti nedávno prodloužených individuálních oprávnění ke kmitočtům pro Regionální síť 8. K tomu dojde v polovině roku 2019, ale finální sítě DVB-T2 mají startovat až koncem roku 2019 nebo začátkem roku 2020. Teoreticky by tak programům z Regionální sítě 8 mohlo hrozit, že budou muset skončit nejen v DVB-T, ale dočasně i v DVB-T2.

Zmiňovaná vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání totiž počítá s tím, že televizní stanice mají nárok na vysílání v přechodových sítích DVB-T2 zdarma, pokud zároveň vysílají i v sítích DVB-T. K tomu se váží i uvažované státní kompenzace provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2, o nichž má ještě rozhodnout Evropská komise. Jakmile v polovině roku 2019 ukončí vysílání Regionální síť 8, vybrané programy z ní, které lze nyní naladit i v DVB-T2, by v podstatě v terestrice pokračovaly zdarma, protože platit za vysílání v přechodové síti by kvůli státním kompenzacím nebylo možné. Může se ale stát, že již v polovině roku 2019 odstartují některé z finálních sítí DVB-T2, do nichž by mohly tyto programy přejít a řádně za své vysílání v nich platit.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Seznam.cz TV i Šlágr 2 už mají přidělené Service ID pro vysílání v DVB-T2, na rozdíl od Tuty TV”

 1. VITEK2442 napsal:

  RS 8 má celkem 19 vysílačů:
  8 z nich 7 pozic- volné místo kolem 4,5 Mbit/s
  2 pražské jsou plné 7 pozic (jiná komfigurace)
  v 9 vysílá regionální tv- 8 pozic-plné

 2. VITEK2442 napsal:

  RegionálníTelevize.cz a Sport5 taky mají Service_ID pro T2.

Napsat komentář