Zákaz prodeje televizorů bez tuneru DVB-T2/HEVC? V Itálii ho museli zrušit

8 komentářů 16.11.2017 / Jan Potůček

Prodejci si vymohli změnu přísného opatření, které platilo od začátku letošního roku. K televizorům bez DVB-T2/HEVC ale budou muset automaticky nabízet set-top-boxy.

Pouze tři čtvrtě roku platil v Itálii zákaz maloobchodního prodeje televizorů, které neobsahují tuner DVB-T2 a kodek HEVC. Přísný zákon měl ochránit spotřebitele před snahou prodejců zbavit se na poslední chvíli televizních přijímačů, které nejsou kompatibilní s novým standardem pozemního digitálního vysílání, na který Itálie plně přejde v polovině roku 2022. Italská vláda zakázala již od 1. července 2016 velkoobchodní prodej přijímačů bez tuneru DVB-T2 a HEVC, od 1. ledna 2017 platil zákaz jejich projede koncovým uživatelům. Obchodníci si ale vymohli změnu: vzhledem k velkému počtu přijímačů bez požadovaného tuneru a kodeku mohou nadále prodávat i televizory s tunerem DVB-T, ale pouze se set-top-boxy DVB-T2/HEVC.

Pokuty za prodej starých televizorů

Opatření se týká celé Itálie a obchodníkům, kteří se budou snažit nadále prodávat televizory bez tuneru DVB-T2 a patřičného set-top-boxu, hrozí postihy a finanční sankce. Pro porovnání: Česká republika žádná omezení pro prodejce spotřební elektroniky neplánuje a záleží čistě na zákaznících, zda si pořídí správný televizor. Ve výběru jim může pomoci pečeť „DVB-T2 ověřeno“, kterou od loňského roku získávají přijímače, které splňují minimum technických požadavků pro příjem DVB-T2 vysílání shrnutých v tzv. D-Booku vydaném Českým telekomunikačním úřadem. Televizory a set-top-boxy s touto pečetí prošly certifikací Českých Radiokomunikací a jejich seznam je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz, kde je pravidelně aktualizován.

Italské ministerstvo hospodářského rozvoje varovalo diváky před nepřesnými články v novinách, podle nichž bude vysílání DVB-T2/HEVC v zemi spuštěno až v roce 2022 a tudíž není třeba nové přijímače pořizovat dříve. „K tomuto datu předpokládáme, že už bude většina televizorů v domácnostech vyměněna a že přirozená obměna přijímačů začne už pět a půl roku před termínem ukončení vysílání ve standardu DVB-T,“ uvedl resort na svém webu. Italská vláda chce diváky v obměně přijímačů podpořit pobídkami, od roku 2019 do roku 2022 na ně vydá celkem 100 milionů euro (každý rok 25 milionů euro). Vouchery v hodnotě 25 euro (asi 650 korun) budou moci získat sociálně slabé rodiny a pokryjí nákup set-top-boxu potřebného pro převod signálu DVB-T2 pro televizory s tunery DVB-T.

Čeští diváci mají výběr nového televizoru nebo set-top-boxu usnadněn.
Přijímače s touto pečetí jsou prověřeny a mají certifikaci od Českých Radiokomunikací. (Zdroj: CRA)

Itálie využije dvouletého odkladu vypnutí pásma 700 MHz

Itálie předpokládá, že druhá televizní digitalizace povede k obměně 40 milionů televizorů. Pouze pět milionů přijímačů je již nyní připraveno na příjem televizního vysílání v novém standardu. Terestrické vysílání v Itálii představuje vůbec nejsilnější televizní platformu, již využívá ještě větší podíl diváků než v České republice. Ostrý přechod na DVB-T2 má v zemi začít v lednu 2020 a potrvá dva a půl roku. Itálie tedy využije celou dvouletou lhůtu na odklad vypnutí pásma 700 MHz, kterou členským zemím Evropské unie umožnil Evropský parlament. Ten ve svém nařízení o uvolnění pásma 700 MHz požaduje, aby televizní vysílání v na těchto kmitočtech skončilo do poloviny roku 2020. S tímto termínem ale Itálie, na rozdíl od České republiky, nepočítá.

V České republice má být pásmo 700 MHz, v němž je zhruba třetina aktuálně používaných kmitočtů pro televizní vysílání, uvolněno nejpozději do 1. února 2021. Tento termín obsahuje i letos schválená novela zákona o elektronických komunikacích. Všeobecně ale panuje shoda na tom, že fakticky se pásmo 700 MHz v tuzemsku uvolní již k 30. červnu 2020. Česká televize dokonce podle vedoucího projektové kanceláře Pavla Hanuše bude muset v některých případech kmitočty v pásmu 700 MHz opustit ještě dříve. Na rozdíl od Itálie ale Česko započalo s přechodem v tomto roce a již nyní provozuje přechodové sítě DVB-T2, z nichž jedna už dosáhla celoplošného pokrytí, a motivuje tak diváky ke koupi přijímačů DVB-T2. Dvou a půl letý přechod tak bude stejně dlouhý jako v Itálii. Výrazně však chybí státní informační kampaň, která by divákům vysvětlovala důvody přechodu na DVB-T2, k němuž dojde krátce po první televizní digitalizaci.

Itálie plánuje vydražit frekvence v pásmu 700 MHz společně s dalšími dvěma pásmy za 3,2 miliardy euro

Druhá televizní digitalizace bude rychlá

Více než dvouleté období souběžného vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 a postupný přechod na nový standard v jednotlivých regionech Itálie bude ve srovnání s první televizní digitalizací velmi rychlé. Analytici upozorňují, že přechod z pozemního analogového na pozemní digitální televizní vysílání Itálii trvalo dlouhých šest let. Technický plán přechodu na DVB-T2 má italský telekomunikační úřad AgCom připravit do konce května příštího roku. Server TV Fanpage upozorňuje, že první regiony, v nichž dojde k přepnutí na DVB-T2, budou v nevýhodě, protože řada domácností nebude včas vybavena televizory DVB-T2/HEVC a programy, které jako první přejdou do nového standardu, nebudou moci naladit.

Itálie patří mezi evropské země s největším podílem domácností závislých na pozemním digitálním televizním vysílání. Ve standardu DVB-T zde vysílá na patnáct multiplexů, řada z nich obsahuje placené kódované programy. Pozemní distribuce v podstatě nahrazuje kabelovou televizi, která není v Itálii příliš rozšířená. Největším konkurentem terestrického vysílání je tak satelit, který však nemá takový dosah jako pozemní digitální vysílání. Podíl terestrické televize je v Itálii vyšší než v České republice. Některé placené pozemní multiplexy jsou hodně specializované, obsahují například pouze stanice, které nabízí přenosy fotbalových zápasů.

Vstup do Diskuse

8 komentářů: “Zákaz prodeje televizorů bez tuneru DVB-T2/HEVC? V Itálii ho museli zrušit”

 1. Lejsek napsal:

  Takže ani na svátek se Kojálu a Pradědu nedočkáme?

 2. Michal Kubeček napsal:

  Takový zákaz mi připadá nesmyslný a absurdní. Pokud takový přístroj bude prodejcem řádně označený, aby to nebyla past na zákazníka, proč by si ho nemohl koupit zákazník, který přijímá televizi jen ze satelitu? Nebo nepřijímá televizi vůbec a chce na ní pouštět jen filmy z BD nebo počítače? Živnostník, který ho bude chtít v provozovně používat jako informační panel? Nebo dát do výlohy a pouštět na něm upoutávky a reklamy?

  Někdy si říkám, že by s ohledem na množství a rychlost obměny vysílacích standardů bylo vůbec nejlepší, kdyby tuner v televizi nebyl vůbec nebo ještě lépe kdyby tam byl ve formě nějakého volitelného a snadno vyměnitelného modulu. Koupil jste si před třemi lety za spoustu peněz televizi s DVB-T tunerem? Žádný problém, dokoupíte DVB-T2 modul. Pořídil jste si satelit nebo vám zavedli kabelovku? Tady je DVB-S2 modul, tady DVB-C.

 3. Luděk napsal:

  Kdy se rozjede ten Kojál a Praděd????.

 4. VITEK2442 napsal:

  Není mi jasné, proč ti kteří se pořád ptají, kdy bude spuštěn ten nebo onen vysílač , se neobrátí s tímto dotazem přímo na operátora, ale ptají se opakovaně zde. Tento web vysílače nespouští. Jen o jejich provozu informuje.

 5. VITEK2442 napsal:

  Když je to tak, tak oslov šéfredaktora s přímým dotazem kdy spustí Praděd a Kojál.(přesný termín).

Napsat komentář