Zkušenosti s dálkovým příjmem DVB-T2 z Německa na pražském Jižním Městě

Kromě nekódovaných televizních programů ve Full HD rozlišení mohou majitelé přijímačů připojených k internetu využívat také doplňkových platforem Freenet TV Connect a Local TV Portal.

Vidina atraktivní nabídky

Možnost rozšíření příjmu tuzemských programů o některé zahraniční multiplexy bývá vždy vítaným krokem, a to zvláště ve chvíli, kdy není nutné za tyto stanice platit. Osobní zkušenost, kterou budu čtenářům popisovat, bude pocházet z pražského Jižního Města, kde již téměř pětatřicet let bydlím a znám tak velmi dobře místní podmínky a možnosti, které zde v oblasti příjmu jak rozhlasového, tak i televizního signálu panují.

Dosavadní příjem

Do začátku listopadu 2017, prakticky po dobu deseti let, bylo možné na Jižním Městě trvale přijímat na 27. kanálu signál DVB-T z německého vysílače Löbau, který se nachází nedaleko od Šluknovského výběžku. Umožňovalo to jak použití nízkého kanálu, tak i fakt, že na frekvenci 522 MHz signál téměř nic nerušilo. Další dva televizní multiplexy na kanálech 36 a 39 bylo možné zachytit také, ale pouze v době zlepšených podmínek. Kanál 36 je rušen zejména silným Klínovcem a kanál 39 kombinací Krásného a Kletě.

30 programových pozic v muliplexu ZDF HD (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

Část seznamu kanálů z multiplexu ZDF – levý sloupec (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

Elektronický programový průvodce (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

Teorie versus realita

Změna vysílacích pozic na kanály 34, 39 a 56, které fungují v případě DVB-T2/HEVC, ve mně vyvolávala oprávněné obavy. Den D a proměna reality v praxi nastala ve středu 8. listopadu, kdy Němci spouštěli nový vysílací standard nejen z Löbau, ale také v samotných Drážďanech. Důvod, kvůli kterému mají Němci přecházet na nový standard, je relativně jasný – obrazová kvalita – všechny programy jsou z Löbau vysílány nekódovaně v rozlišení 1080p50 – a v případě přijímačů připojených k internetu také doplňkové služby.

3sat HD – popisek pořadu (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

3sat HD a HbbTV (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

3sat HD infolišta (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

Odlišná situace na různých místech

Zatímco například v severních Čechách, byť bez předchozích zkušeností, nevidím příjem DVB-T2 z Německa jako příliš velký problém, na území Prahy už se pochopitelně jedná o dálkový příjem. Praha je navíc jako hlavní město velká a nelze tak předpokládat, že situace na jeho severním okraji bude stejná jako v případě jeho jižní části. Větší šance bude bez pochyby například v Ďáblicích s dobrým výhledem na sever, kde už v cestě nic moc nebrání. Můžu nicméně popsat situaci, jak ji vnímám na samotném Jižním Městě.

Hraniční hodnoty multiplexu ZDF – vysílání přesto běží (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

Hybridní aplikace HbbTV u vysílání ZDF (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

ZDF HD a HbbTV box (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

Přijímací sestava

Na počátku si řekněme to nejdůležitější – jaká je přijímací sestava. Vzhledem k tomu, že se nacházím v oblasti nehomogenního pole s velkou mírou rušení, zvolil jsem pro příjem anténu typu síto/matrace (zapomeňte, prosím, na nekvalitní polský model), na jehož konci je připojen set-top box TechniSat Digipal DAB+. Ten jsem doposud úspěšně používal pro příjem digitálního rozhlasu ze zmiňovaného německého vysílače na kanálech 5C a 9A ve III. pásmu. TechniSat nejen, že podporuje německé DVB-T2, ale také internetovou platformu Freenet TV Connect.

Nečekejte zázraky, hledejte raději anténáře s praxí

Příjem německého DVB-T2 zvláště na území Prahy, nebo kdekoliv jinde daleko od vysílače, není nic jednoduchého. Pokud se o něj chcete pokusit, připravte si pořádnou dávku trpělivosti a zejména kvalitního anténáře, který pak s anténou a za pomocí různých filtrů a propustí dokáže se sestavou laborovat, dokud nedosáhne uspokojivého výsledku. A osobně se obávám, že v dnešní době, kdy dělá montážníka tohoto typu kde kdo, to nebude vůbec nic jednoduchého. Proto doporučuji hledat odborníky s dlouholetou praxí a dobrými referencemi. Pokud vám nějaká firma na dálku tvrdí, že to nepůjde, raději se s ní už dále nebavte a hledejte nějakou, která se o to alespoň pokusí.

Dětský kanál KiKA HD v německém DVB-T2 (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

WDR HD z multiplexu MDR 2 HD na kanálu 39 (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

Příjem multiplexů v praxi

Jak již bylo řečeno, DVB-T2 z Löbau (a Drážďan, kde funguje i placená nabídka freenet TV) funguje od středy 8. listopadu. Moje zkušenosti tak popisují praxi za přibližně pět dní, co je toto vysílání spuštěno – do neděle 12. listopadu. Ačkoliv jde o prozatím velmi krátkou dobu na hodnocení, říci můžu v tuto chvíli následující: Příjem je pochopitelně závislý na různých faktorech, v nichž důležitou roli hraje počasí. Zatímco v ranních a večerních hodinách bývá toto vysílání sledovatelné vcelku bez problémů, byť s velmi nízkými a prakticky hraničními hodnotami, za běžných podmínek máte přes den smůlu a stejná situace bude i v průběhu přeháněk.

Největší šance u kanálu 56 – multiplex ZDF

Moje pozorování popisuje situaci na 56. kanálu, na kterém se nachází 30 programových pozic. Jedná se konkrétně o pět zcela nekódovaných veřejnoprávních programů ZDF, 3sat, ZDFinfo, ZDF_neo a KiKA v rozlišení 1080p50 a dalších 26 pozic, které slouží pro hybridní služby portálu Freenet TV Connect. 34. a 39. kanál (multiplexy MDR 1 HD a MDR 2 HD) jsou za běžných podmínek nezachytitelné. V závislosti na této skutečnosti se vám tak počet programů v případě Löbau bude pohybovat od pěti do devatenácti. Nutno upozornit, že kanál 56 je aktuálně pouze dočasný, a po opuštění pásma 700 MHz dojde k přeladění na kanál 36.

Hodnoty multiplexu

Za dobu několikadenního pozorování chování televizního multiplexu na kanálu 56 jsem si všiml, že díky použití modulace 64 QAM a kódového poměru 3/5 (TechniSat zobrazuje chybně 1/2) je možné tuto síť přijímat i při velmi slabém signálu. Obecně lze říci, že stačí, aby Úroveň signálu stoupla na 40 dBuV (a vyšší) a Kvalita se pohybovala minimálně okolo 20 % a nedochází k žádným výpadkům. Naopak při nižších hodnotách je příjem problematický. Při Kvalitě 12 % a méně se již nedekóduje obraz. Důležité upozornění! Pokud multiplex vůbec nenaladíte, ačkoliv máte signál, na vině bude nejspíše čip demodulátoru. Zatímco set-top box TechniSat Digipal DAB+ tak zpracoval toto vysílání zcela bez problémů, značka Vu+ v tomto testu neuspěla. DVB-T2 z Česka ji přitom nečiní žádný problém.

Připojte si televizor nebo set-top boxech k síti

Pokud máte televizor, případně DVB-T2 set-top box připojený k internetu, rozhodně doporučuji, abyste kabel ze sítě, případně wifi síť neodpojovali. Udělali byste velkou chybu. Připravili byste se o možnost využívat doplňkové služby – zejména Freenet TV Connect a Local TV Portal. Zatímco v Česku se tak rozplýváme nad vznikem různých XXL a XXXL reklamních bannerů, Němci využívají toto vysílání smysluplněji. Ani jedna z podobných služeb bohužel u nás nefunguje a je to škoda. Hned si řekneme proč.

Freenet TV Connect otvírá divákům nové možnosti

Freenet TV Connect je portál, který vám dává přístup k řadě doplňkových služeb, jako jsou například televizní archivy daných stanic, on-line poslech nepřeberného množství on-line rádií nebo informace ze zpravodajských portálů, Vše je zdarma bez jakéhokoliv poplatku. Na tuto samotnou službu prakticky není uplatňována geoblokace, takže ji mohou použít i zájemci na území Čech, kteří se nacházejí v dosahu signálu z Německa. Z dalších přibližně 25 programových pozic, které jsou v multiplexu ZDF, lze využít bez regionálního omezení vysílání stanice Hope Channel a Spigel TV. Nutný je přijímač s podporou standardu HbbTV.

Freenet TV Connect, internetová část německého DVB-T2 vysílání (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

Programová nabídka lineárních kanálů ve Freenet TV Connect (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

Hledání v programu lineárních kanálů na Freenet TV Connect (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

Local TV Portal jako vzor pro Regionálnítelevizi.cz

Z této platformy by si měl vzít příklad zejména provozovatel Regionálnítelevize.cz a její ředitelka Eva Stejskalová. Local TV Portal na jednom místě přináší obsah z řady regionálních a lokálních televizí po celém Německu řazený přehledně dle jednotlivých spolkových zemí. Ani tady není uplatňována geoblokace, takže alespoň pro zajímavost se může divák podívat, jak se to dělá na západ od nás, a jak by to nějak podobně mohlo v budoucnu vypadat. Tvrzení, že je to drahé, nepřijímám. Není. Důkazem je například ostravská televize Polar, která má již HbbTV několik měsíců.

Nabídka rádií v internetové Freenet TV Connect (Foto: Lukáš Polák, Český rozhlas Digitální rádio)

Doplňkové služby

Kromě samostatných služeb Freenet TV Connect a Local TV Portal mají své hybridní portály pochopitelně také jednotlivé televizní stanice. Tohle se postupně stává pravidlem i u některých vysílatelů v České republice, ale pochopitelně porovnání kvality německých a našich portálů samozřejmě není příliš možné a v takovém souboji by po grafické stránce uspěla snad jen Prima. České televizi už bohužel v tomto směru ujel vlak a je teď jen na samotném veřejnoprávním médiu, kdy ho dožene. Standardní funkcí je v německém DVB-T2 také prostorový zvuk Dolby – dvou, případně vícekanálový – nebo audiopopis.

Má to cenu, nebo ne?

Na konci článku bych si jako shrnutí dovolil položit otázku, zda-li má vůbec příjem DVB-T2 signálu z Německa smysl. Pokud jste v dosahu silného signálu v příhraničí, není se asi o čem příliš bavit, pokud se ale nacházíte dále, zvažte všechna pro a proti a řekněte si, zda-li má pro vás takováto instalace smysl. Bude příjem trvalý, nebo pouze nárazový? Bude závislý na počasí, nebo ne? Na řadu těchto otázek vám může odpovědět kvalitní anténář. Osobně jsem vyhodnotil příjem DVB-T2 z Německa jako velký přínos, byť je mi jasné, že signál nebude stabilní a ve sledovatelné kvalitě ho bude možné přijímat minimálně.

Autor je editorem webu Digitální rádio, který provozuje Český rozhlas

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “Zkušenosti s dálkovým příjmem DVB-T2 z Německa na pražském Jižním Městě”

 1. PeVy napsal:

  Z článku bych důrazně vypíchl poslední odstavec. Jistě, že to jde v Praze je sice zajímavé, ale radit někomu, aby si na to sehnal kloudnou anténářskou firmu, proč ? Pokud jde někomu pouze o sledování uvedených programů, tak jestli se nepletu, jsou všechny (+mnoho dalších v němčině) zcela volně na Astře (nemyslím freenet). Což obnáší se zařízením někde z výprodeje nebo bazaru investici cca 1000-1500 Kč. A pokud to je čiré fandovství, čemuž rozumím, potom si to (většinu) snad zájemce udělá sám (v tom je snad hlavně to fandovství) a nebude angažovat montážní firmu, která to udělá za něj a kde investice bude o to diskutabilnější, neboť zmíněný K56 je pouze dočasný a díky následnému rozvoji DVB-T2 u nás se dost pravděpodobně možnosti příjmu časem radikálně změní (nejen v Praze).

 2. Lukáš Polák napsal:

  PeVy, váš komentář beru, ale není to tak jednoznačné Vy si nemůžete do STA dát úplně, co chcete. Obávám se, že ve chvíli, kdybyste signál Němců vedl pomocí satelitu, a pak do společné antény konvertoval přes DVB-T, případně DVB-T2, postupoval byste protiprávně. Mně jde o to, že když vezmeme signál přeshraničním příjmem, budeme z obliga. Je to de facto to samé, jako byste si do STA dal HBO, Film Europe, Eurosport, Novu Sport a řadu dalších kanálů a pouštěl to lidem zdarma. Jasně, je to extrém, ale jedná se de facto o to samé. Když to dovedeme do extrému, ono by se asi nic nestalo, nicméně opravdu nechci, abychom v rámci našeho SVJ postupovali protiprávně.

 3. Marek napsal:

  Proč to nehrálo na VUčku?
  Šlo to naskenovat?
  Interní tuner, nebo Turbo?

 4. vedro napsal:

  Pane Polaku par otazek k dane problematice:
  1. Jake jsou datove toky videa a audia u televizi v multiplexu ktery prijimate z Lobau? Staci nejlepsi a nejhorsi hodnoty/stanice.
  2. Pro prijem pouzivate jedno sito, nebo dvojce nebo ctyri? Pokud pouzivate jen jedno, nezlepsil by se prijem pri soustave sit? Pro prijem z Lobau pouzivate ladene kanalove prvky (zesilovac…)? Vasim antenarem je Jakub M.?
  3. Jak to ted vypada s K36 u Vas? Bude nejaka nadeje na udrzeni prijmu z Nemecka i po preladeni z K56 na K36?
  Dekuji.

 5. PeVy napsal:

  Ale v článku nebyla řeč o STA. A mimochodem i kdyby někdo konvertoval DVB-S2 do STA, domnívám se, že v případě FTA stanic a navíc dokonce jenom veřejnoprávních programů by byl z obliga taky.

  • vedro napsal:

   Bohuzel asi nemate pravdu. Co bez problemu muzete je konvertovat kanaly (frekvence) ale zpusob sireni musi zustat stejny. Napr. z DVBT muzete sirit v STA multiplex na jinem kanale nez je on air. Bezproblemu muzete udelat po bytovce satelitni rozvod ale bez uprav, koncova zasuvka konci opet DVBS signalem a koncovy uzivatel si resi prijem.
   Pokud ale delate konverzi z jednoho typu sireni na jiny tak se musite registrovat, podobne jako kabelovkari nebo IPTV. Jaky obsah minite konvertovat nebo poskytovat je irelevantni a nezbavuje Vas registracni povinnosti. U CT se musite taky ohlasit a zazadat o souhlas s tim, ze CT nezada zadne poplatky za poskytnuti signalu nebo souhlasu, komercky chteji platbu. S FTA jsem si neni jist ale myslim, ze je nutne to provozovateli taky ohlasit. Myslim, ze by mohl byt problem i se sirenim nemeckych FTA sat. programu, nevim jak maji definovane evropske licence, króm sat. a kabelu, zda i jine.
   Pisu to jak by to oficialne melo byt, jina vec je ze se to muze obchazet a nekontroluje se to tak peclive.
   Klidne se zeptejte nejake oficialni kabelove spolecnosti, zda musi mit (maji) souhlas se sirenim od vsech vysilatelu vcetne FTA a CT.

 6. Marek napsal:

  Ivovi: chystám se na to jejich slavné T2 s novým VUSolo 4K a s jejich externím tunerem VU+ Turbo. Neočekávám problém…:)
  Proto jsem poptával konkrétní výbavu autora.

 7. kamil madej napsal:

  diky za bezvadny clanek. Mate i nejake zkusenosti z jinych smeru, napr. Hoher Bogen z Bavorska? Diky a zdravim, kmadej

Napsat komentář