Česká televize odsouvá start svojí přechodové sítě DVB-T2 na rok 2018

22 komentářů 4.12.2017 / Jan Potůček

AKTUALIZOVÁNO – Původně měl veřejnoprávní přechodový multiplex s HD verzemi všech šesti programů ČT odstartovat letos na podzim, zdržení způsobily problémy s kmitočty pro regionální dokrytí.

Hlavní lákadlo pro diváky pozemního digitálního televizního vysílání nové generace DVB-T2 v České republice, veřejnoprávní přechodová síť České televize s šesti programy v HD kvalitě, nakonec neodstartuje v letošním roce. Na svém teletextu to oznámila sama ČT. Zároveň uvedla jako náhradní termín první čtvrtletí 2018, ten je však podle vedoucího projektové kanceláře ČT Pavla Hanuše pouze jednou z pěti uvažovaných variant. Kavčí hory nyní nemohou sdělit přesnou představu, kdy přechodovou síť DVB-T2 spustí, ale stane se tak v příštím roce. Harmonogram rozvoje sítě ČT zveřejní ještě do konce tohoto měsíce, řekl Hanuš pro Televizníweb.cz.

Hlavním důvodem, proč veřejnoprávní přechodový multiplex DVB-T2 neodstartuje již letos, je nedořešená otázka kmitočtů pro dokrývače této sítě. Kavčí hory mají zatím zkoordinované a vydané kmitočty pouze pro hlavní vysílače. Původně ČT uvažovala o tom, že by pomocí Přechodové sítě 11 pokryla lokality, kterým hrozilo, že kvůli vypnutí několika vysílačů pozemní Regionální sítě 7 ve standardu DVB-T přijdou o pozemní vysílání programů ČT 1, ČT 2 a ČT Sport v HD kvalitě.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) však pro všech šest vysílačů Regionální sítě 7, jimž hrozilo, že se od Nového roku odmlčí, vydala náhradní kmitočty. Ve dvou případech však budou muset vysílače využít nižší výkon: jednak v Domažlicích, kde se sníží z dnešních 20 kW na 5 kW, a pak také v Jablonci nad Nisou, kde se sníží z 6,3 na 5 kW.

Vstup do Diskuse

22 komentářů: “Česká televize odsouvá start svojí přechodové sítě DVB-T2 na rok 2018”

 1. BIDLO napsal:

  A už je to tady. A těch řečí co bylo jak čekají pouze na schválení legislativy a jak „usilovně“ s ČRa jednají. O čem tam stále jednají, to snad ví jen oni sami.
  Jednoznačně zatím největší zklamání v DVB-T2. Čekalo se že budou opět tahouni ale tentokrát je úplný opak pravdou.

 2. Pevy napsal:

  Koukám, že Hanuš je pomalu větší kecka, než mistr tohoto oboru – sám mistr Pařízek.

 3. mirasat napsal:

  Pařízek žádal 15. srpna 2017 o prodloužení oprávnění vysílat na stávajících šesti dotčených kanálech na maximální možnou dobu.
  Výsledek je takový, jaký je.
  Spouštět RS7 na nových kmitočtech je složitější.
  Fakt už bych to nechal koňovi, jak jsem psal pod hlavní článek.

  • BIDLO napsal:

   „Spouštět RS7 na nových kmitočtech je složitější.“

   Jistě. Ovšem k tomu je nutno dodat že to dnes již nesmyslné prodlužování si vymyslel Pařízek sám. Pochopil bych snad prodloužení na stejných kanálech třeba o půl roku. Po rozjetí sítě 11 mu ČT z RS7 stejně uteče takže celá tato maškaráda je to jenom škoda práce i času.

   • mirasat napsal:

    Což, to ano.
    Osobně nevěřím, že dokáže Pařízek na nový rok plynule navázat na nových šesti kanálech RS7.
    Buď to bude se znatelnou prodlevou (palmou), nebo pomocí prodloužení na stávajících kanálech.
    On prostě doufal, že mu to trochu prodlouží na stávajících, že se pak rozjede PS11 a on to pak vypne.
    Bylo by to pro něj absolutně nejlepší řešení.
    Tohle měnění kanálů je bída.
    Stejně by mě zajímalo, jak dopadne dočasný rébus jménem kanál 32 z Kletě.

 4. Janek napsal:

  Proč tam proboha zase chtějí cpát rádia? Kdyby tam dali radši aspoň jeden program v uhd rozlišení, to by udělali líp… Takto to zas*rou rádii a když do budoucna budou přidat nový program nebo zlepšit rozlišení, tak nebudou moci kvůli rádiím, ikdyž ty rádia nebudou žrát tolik, ale v televizním vysílání by být neměly, na to mají DAB

 5. vedro napsal:

  Neni se cemu divit. CT je verejnopravni medium a sve penize ma jiste. I kdyby to zapli v roce 2019 terminy stihaji, takze pokud to budou zapinat od dubna a maji to s CRa detajlne dojednano, muzou mit do konce roku 2018 pokryti cca. na urovni site 12.
  Nechapu jak se muzou vymlouvat na legislativu – vzdyt jednat mohli i pred schvalenim, aby meli vse zasadni pripraveno, a prip. zmeny v zakone oproti navrhu, ktery znali mohli doresit po jeho schvaleni, stejne by to nebylo nic zasadni.
  Taky odznelo, ze se cekalo na konecne koordinace problemovych oblasti typu CB. Vymluva jak prase. 90% je zkoordinovano a nebranilo tomu nic zacit zapinat ve zbytku republiky. Stejne by do konce roku zapli tak 3-4 vysilace. Jsem zvedav jakou rychlosti budou rozsirovat sit 11 v roce 2018.
  Mrzi mne, ze CT jde ve stopach CRa co se tyce informovanosti verejnosti. CRa – oznamili terminy zapinani vysilacu T2, nedodrzeno na Morave, reakce a dalsi informace az po 1,5 mesici. Pokud jim nezalezi na dobrem jmenu u verejnosti ok, je to soukroma firma ja jim neplatim naprimo (leda pres CT a CRo).
  CT – o zmene se dovidame z teletextu, zadne oficialni stanovisko. Vlastne ho ani nechci slyset, ty vymluvy. Bylo mi to jasne jiz driv, podle vyjadreni p. Hanuse. Nic konkretniho, jen mlzeni a hledani pricin proc to nejde. Jen zamrzi, ze musim nejake instituci platit a nemam moc neco ovlivnit a podle toho se ke mne i chova (informace) 🙁

 6. vedro napsal:

  Nezlobte se, muze mi nekdo vysvetlit hned prvni odstavec?
  1. CT presouva spusteni CT muxT2 na pristi rok
  2. Pan Hanus uvadi, ze to je jedna z peti variant
  3. Nemaji predstavu kdy presne sit spusti ale za par tydnu zverejni harmonogram rozvoje.
  Zda se mi ze jedno vyjadreni rozporuje dalsi. Misto toho, aby bylo vyjadreni konzistentni je spis matouci a nejednoznacne. Preslo to vubec tiskovym oddelenim?
  Po precteni jsem spis zmaten.

 7. peti napsal:

  Jak jinak, sliby-chyby. To, že se kašle na diváka, je bohužel už normální. Ale co obchodníci s elektronikou? Kolik mohli prodat STB či TV s H.265 ještě do vánoc jako dárky? Takže i oni spláčou nad výdělkem.

 8. Mirek napsal:

  Je to binec, hlavně , že Česká televize psala , že to spustí na podzim (září, říjen ) , potom , že to spustí do Vánoc (letošních) a sliby ,chyby . Teď zase výmluva na Český telekomunikační úřad , nevím kde je pravda ? Ale to se asi nedozvíme ?
  Sliby, chyby ……
  K tomu není co dodat !!!

 9. Lejsek napsal:

  Krásný vánoční dárek všem divákům ČT!

 10. Lukáš napsal:

  Tak ČT jedna navíc to vše bude muset zakazník zaplatit bohužel pozemní visilaní ktere je ještě zdarma bude spoplatněno stejně jak muime platit u Skylinku servisní poplatek tak to same bude i v pozemním vysilani proto televize vyčkavají.

 11. Lukáš napsal:

  protože na satelitu sou programy ČT zpoplatněny.

 12. PeVy napsal:

  Na satelitu můžeš (jako platící koncesionář) mít všechny programy v HD a bezplatně – viz. karta ČT.

 13. KubbY napsal:

  Tak jak to vypadá? 😀 První čtvrtletí skoro v polovině a nikde ani ťuk…

Napsat komentář