Česká televize spustí DVB-T2 v březnu 2018, DVB-T začne vypínat již v roce 2019

38 komentářů 11.12.2017 / Jan Potůček

Veřejnoprávní přechodová síť DVB-T2 by měla být dokončena v červnu příštího roku, kdy by měla dosáhnout zákonem stanoveného minimálního pokrytí 95 procent populace.

Kompletní nabídky programů České televize v HD kvalitě v pozemním digitálním vysílání se dočkáme od března příštího roku. Tento termín dnes ČT ohlásila jako start svojí přechodové sítě DVB-T2. Kavčí hory chtějí během pouhých tří měsíců, do konce června 2018, spustit všech 26 základních vysílačů DVB-T2 a dosáhnout zákonem stanoveného pokrytí 95 procent obyvatel České republiky. Původně chtěla ČT zahájit řádné vysílání ve standardu DVB-T2 již letos na podzim, zdrželo ji však vyjednávání s technickým operátorem sítě o podmínkách provozu. Upravený harmonogram přechodu veřejnoprávního multiplexu na DVB-T2 si podle mluvčí ČT Karolíny Blinkové vyžádá technickou přípravu, jež zabere první tři měsíce příštího roku.

„Následně bude zahájeno vysílání přechodového multiplexu (ten již bude dominantně postaven na cílovém kanálu 26). Přechodový multiplex bude v provozu až do června roku 2020,“ uvedla ČT v oficiální tiskové zprávě. Přechodový multiplex se bude od finální veřejnoprávní sítě DVB-T2 lišit pouze dvěma kmitočty. V Jihočeském a Ústeckém kraji ČT dočasně použije kanál 50. Finální síť pak bude od června 2020 na jihu Čech vysílat na kanálu 39 a na Ústecku využije kanál 33. „Finální síť multiplexu veřejné služby fakticky vznikne přeladěním oblasti jižních Čech a Ústeckého kraje. Přesný harmonogram postupného ukončování DVB-T vysílání v České republice bude stanoven v Technickým plánem přechodu (TPP) nejpozději do 30. června 2018,“ dodala ČT.

Multiplex 1 začne vypínat první vysílače za půldruhého roku

Kavčí hory také překvapily rozhodnutím zahájit vypínání stávajícího veřejnoprávního multiplexu ve standardu DVB-T již od poloviny roku 2019, tedy za půldruhého roku. „V rámci zahájení přípravy TPP se ukázalo, že Česká televize musí uvolnit některé kmitočty multiplexu veřejné služby už ve druhé polovině roku 2019, namísto v polovině roku 2020, protože jinak by nebylo možné spustit ostatní finální sítě a dosáhnout ukončení vysílání ve stávajícím standardu ke konci června roku 2020,“ vysvětlila ČT. Zároveň informovala o tom, že prodloužila smlouvy s operátory, kteří šíří její vysílání ve standardu DVB-T, aby zajistila do doby, než bude mít její přechodová síť pokrytí 95 procent populace, dostupnost svých programů.

Jde především o regionální sítě DVB-T, v nichž ČT šíří svůj program ČT Déčko a tři stanice v HD rozlišení: ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD. Těmto multiplexům měla na konci letošního roku vypršet platnost individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů, Český telekomunikační úřad je ale prodloužil až do poloviny roku 2019. Původní smlouvy s těmito operátory ale počítaly s ukončením vysílání k 31. prosinci 2017, proto je bylo nutné prodloužit. HD programy České televize šíří společnost Progress Digital v Regionální síti 7 a České Radiokomunikace v Regionální síti 20. Provozovatel Regionální sítě 7 bude muset kvůli výměně kmitočtů v šesti lokalitách provést na přelomu roku přeladění vysílačů.

Přelaďování Regionální sítě 7 by Jan.Potucek on Scribd

ČT tento týden přeladí vysílače MUX1a

„V případě MPX1a šířícího programy ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT sport HD, ČT D/art bude muset v rámci přípravy přechodu na DVB-T2/HEVC dojít k výměně některých kmitočtů. Přelaďování proběhne vždy v ranních hodinách (01-07 hod.), odhadem 30 min. na každou výluku: 14.12. vysílače Klatovy – Doubrava, Domažlice – Čerchov, České Budějovice – Kleť, 15.12. vysílače Jáchymov – Klínovec, Jihlava – Jeníkov, Ústí nad Labem (změna primárního signálu), 16.12. vysílač Jablonec n. Nisou – Černá Studnice. Následně proběhnou ještě dílčí technické úpravy, již bez přeladění. Opět v nočních hodinách: 17.12. vysílače Jáchymov -Klínovec, Jihlava – Jeníkov a Ústí nad Labem, 18.12. vysílače Klatovy – Doubrava, Domažlice – Čerchov. O dalším vývoji souvisejícím s přechodem na DVB-T2 bude ČT pravidelně informovat,“ ujistily Kavčí hory.

Prodloužené regionální sítě DVB-T v podstatě ukončí vysílání ve chvíli, kdy ČT začne vypínat první vysílače veřejnoprávního multiplexu 1 ve standardu DVB-T. V té době však již bude mít zajištěno plné pokrytí přechodovou sítí DVB-T2, a to nejen ze základních vysílačů, ale také ze sekundární sítě dokrývačů. „Česká televize udělá maximum proto, aby přechod na standard DVB-T2 proběhl podle plánu v termínu do konce června roku 2020, a co nejšetrněji ke stávajícím uživatelům volného terestrického vysílání České televize,“ slibuje generální ředitel ČT Petr Dvořák. Po vypnutí stávajícího vysílání ve standardu DVB-T už nebude možné programy ČT pozemní cestou naladit ve standardním rozlišení obrazu, dostupné budou pouze v HD rozlišení. V terestrickém vysílání se tak díky přechodu na standard DVB-T2 poprvé objeví programy ČT 24 HD, ČT D HD a ČT art HD.

Vstup do Diskuse

38 komentářů: “Česká televize spustí DVB-T2 v březnu 2018, DVB-T začne vypínat již v roce 2019”

 1. mirasat napsal:

  Kdo má natočenou anténu na Kleť a bydlí v objektu s osazenými běžnými kanálovými vložkami, bude bez výměny, nebo přeladění vložky z K43 bez signálu ČT HD. Mimo jiné na Vánoce. A jak je to v těch dalších pěti lokalitách ? Taky pěkný ?

 2. Michal Pomeisl napsal:

  Teď už je jasné, proč RS7 musel opustit ve všech lokalitách k50.
  Jen jen škoda, že na Bukovce a Jedláku se rovnou PS11 nezačne vysílat na k33 a stávající Mux1 nepřeladí na zbývající dobu na k50. Stejně budou stávající Mux1 na k33 vypnout nejpozději k 30.6.2019, tak proč přechod neurychlit.
  A když se to podpoří vhodně udělanou kampaní, tak by to mohlo proběhnout v poklidu.

  • mirasat napsal:

   Myslíš RS8 ? Akorát že během té 3 až 6 měsíční palmy, kdy se boudou překopávat vložky kvůli K42 se budou muset taky ubrat vložky K50 o 10 dB. No a ty domy, které vložku na K50 doposud nemají si budou moci vybrat, jestli si dají K42, nebo K50. Je to úplně fuk, protože oba kanály skončí s koncem SDéček Multiplexu 2 a tedy začátkem MUXU 21 – obé na K39.
   Nezbývá než doufat, že většina paneláků použila snadno přeladitelnou kmitočtovou konverzi….

   • Nonic napsal:

    Miro ty myslíš na Váš jih kde jelo z Kleti úplně vše najednou… a jiní zas na problémy se severozápadem… oba regiony mají svá specifika příjmů různých věcí a vzájemných ovlivňování se přesahy mnohdy i +- 100km i více… Jinde v republice mají jiný problémy, že signál je skoro „žádný“ či mizerný… nebo se tolik netluče s okolím…
    Jinak úvaha Michala přeladit rovnou ve prostřed Severozápadu 33k ze DVB-T na T2 by bylo sice možné ale jen za předpokladu, že by se Čt dohodla ale prostě máme ty přechody, takže to bude na dvakrát v DVB-T2 napřed na vynuceně jinde uvolněný 50k… což dopředu tajili proč na něm trvají…

    • mirasat napsal:

     Na většině území Jižních Čech jsou dostupné signály z okolních vysílačů: Javořice, Votice, Sušice, Mařský vrch, vrch Praha – Brdy. Takže Kleť je vlastně takový dokrývač pro CB a Lipensko. Právě nejširší nabídka z Kletě je důvodem, proč jsou teď ,,všichni,, v hajzlu. Vše jsem již popsal výše. Navíc teď tu bude úplně nový kanál 34, spolu s 42 a dohromady s K50 Vlastně skončí vše najednou. Jen ten K34 možná bude pokračovat coby náhrada za K57… Navíc Javořice je tu problematická za inverze, tak doufám že Pardubické svářečky budou mít ve finále co nevíce rozdílných kmitočtů od Javořice i když do ochranného intervalu se to snad vejde.

     • mirasat napsal:

      Akorát v tom případě je souběžné vysílání RS7 K42 a PS11 K50 absolutním vyhazováním peněz.
      Cink !!

     • Michal Pomeisl napsal:

      Nevím, zda si to pamatuji správně, ale díky použitému ochrannému intervalu je maximální možná vzdálenost mezi vysílači cca až 130 km, oproti Mux 1 a 2, kde to je necelých 70 km.

 3. Nonic napsal:

  Hmm to věděli dopředu, že 50k z různých vysílačů budou potřebovat pro DVB-T2 ale přesto tajnostmi mlčeli… Jen se ohánělo licenčním 31.12.2017 (vypadalo to, že kvůli německému LTE které stejně nezačne dřív jak po roce 2019) a ono to vypnou přeladěním na jiné kmitočty už teď v polovině prosince 2017… Každopádně i pochopili, že podél Krůšných hor se ty různé vysílače přesahy střetávají, proto udělají teď 50k a potom sólo 33k finální kmitočet tj. jiný než „celorepublikový“ 26k tak jako na jihu republiky jsou problémy, proto se použijí jiný pro DVB-T2 než jinde je obvyklé a časově náročněji… což dost lidí s údivem nadává proč?… Aspoň se ví, že Klínovec má nový 38k než to MUX-7 chtěli původně bez náhrady ? vypnout… No jsem zvědav kdy Pařízek zapne jeho obludu na 28k a později na 21k ve DVB-T2 což lidé co měli rádi doplnění výběru o německou cizinu určitě náležitě „ocení“… Škatulata na šachovnici hejbejte se… tunery přelaďujte… a nedivte se, že něco nemaká když vysílá jinak než bylo zvykem dosud…

 4. Nonic napsal:

  Je ale zajímavé, že na Klínoveckém atd. vysílačích neběží info hláška aby si lidi přeladili v patřičném termínu… aspoň v KinoSvět jí nevidím…

  • O.K. napsal:

   Žádná hláška z Klínovce nepoběží, headend pro multiplex je jeden a celý obsah multiplexu se pouší v celé republice, lidi ve zbytku republiky nějaký Klínovec nezajímá. To se dělo v dobách analogu, že se vyklíčoval běžící titulek v konkrétní lokalitě nebo regionu.

   • Nonic napsal:

    Keci, páč lze lokálně na konkrétním vysílači pustit smyčku a né centrálně v celé republice… Ostatně dělalo se to běžně i v DVB-T různých stanic a vysílačů pokud si měl možnost porovnávat… Nebylo a není výsadou pouze přechodu vypínání analogu… Né každý má zapnuté v tuneru automatické vyhledávání novinek… takže by mělo být slušností o tom diváky dopředu informovat, že programy půjdou dál ale na jiném kmitočtu…

    • O.K. napsal:

     Kecy, až budete vědět jak funguje headend pak mudrujte.

     • Nonic napsal:

      Heleďte vy „O.K.“ hlášky v minulosti různě běžely nejen v analogu (když se musel změnit ID parametr některých stanic přeladěním jako Prima atd.) tak nevím proč by tato mimořádná situace nešla zapnout i lokálně (ostatně to se dělá velmi často při různých mimořádných důležitých informacích každý den v celostátních televizích a zobrazovačích RDS či displejích DAB+) tj. spustit tento týden v MUX-7 občasnou rolovací Info smyčku ve HD od Čt a v KinoSvět… Vysílače mají různé vstupní distribuční trasy a taky se to dá přizpůsobit tj. jenom chtít !!!…. Ano máte pravdu jen v tom, že tam kde je trasa shodná pro vícero platforem jako je třeba čerpání ze satelitů, tam je problém, že hlášky běží i v lokalitách jichž se to netýká o tom se s vámi nepřu…
      Byla by to slušnost (tj. informovat diváky nejen na webech a teletextu který běžný lidi nečtou…) kterou vy prostě nechcete a nectíte…

     • Nonic napsal:

      Pro toho „O.K.“ to se bude fakt divit… protože….
      13.12.2017 teď ve 20:48h běžela omluvná obrazová i zvuková hláška přes celý obraz na KinoSvět jako „reklama“ (mezi běžným programovým filmovým dokumentem) o přelaďování… Konečně solidní přístup…
      HD programy z MUX-7 nemám v STB zapnuté (nijak mne narozdíl od těch co se dožadují dokonce aby vše jelo hned rovnou nejlépe už v UHD ve 4k či 8K normě… netíží… tak jako i většinu běžných konzumentů co ani nevyhledávají placené distribuce) ale je možné, že podobnou hlášku též v HD použijí či v Čt mají? a nebudou mít pouze ve SD šířeném teletextu který ve HD nemaká (dost lidem se to nelíbí, že nelze z něj číst) pokud tedy nepočítáme novou generaci v podobě multifunčního netového teletextu HbbTv…

     • vedro napsal:

      Taky si myslim, ze to „kraulovaci“ zarizeni je mozne na dany stream prislusneho vysilace osadit.

 5. pevy napsal:

  Ještě že jsme ve východních Čechách této předvánoční rošády ušetřeni. A nějak mi tam teď chybí „lidový vypravěč“ Hanuš, už jsem si na ty jeho pohádky na pokračování docela zvykl.

 6. PeVy napsal:

  Vypadá to na výměnu kmitočtů pro PS 11 a PS 12 (Kleť). Od ČRa je to dobrý tah, zahájí zde vysílání na definitivním kmitočtu (jinde jim taky většina zůstane, ať už jde o K28, nebo o K31).

  • mirasat napsal:

   Jo, taky si myslím jak už jsem psal jinde.
   Otázkou je, jestli tam PS11 pojede 10kW jako RS8 doteď. Pokud tam doposud nebyla kolize na k50, tak to bylo jen šetření ze strany ČRa na nízko nákladové RS8. V tom případě pojede RS11 vyšším výkonem, než 10 kW.
   Celkově je otázkou, jestli nebude v roce 2020 na Kleti výměna, nebo nějaké vnitřní přepojení tubusu.
   Netuším, jaký sdružovač má teď Pařízek nově přichystaný v boudě za rozhlednou Kleť. Nejdřív jsem myslel, že by mohla být PS 13 rovnou na K32, ale ona by mohla být i na K42 po vypnutí RS7….

 7. PeVy napsal:

  Ale co tam proboha bude Pařízek vysílat? O ČT přijde a to, co je v jeho současném muxu4 je taky docela zoufalost.

  • Jan napsal:

   No bude tam přece vysílat 14 TV programů v SD kvalitě od skupiny NOVA. A protože to bude pěknej záhul, tak zbytek vytmelí svými programy RELAX. A co se týče regionálního vysílání, tak to to odpíská, protože takové dardě už nemůže konkurovat. (Mám teď na mysli přechodný MUX 13).

 8. PeVy napsal:

  A kde Nova sebere 14 programů? To by museli odstartovat Nova Gold 2, 3, 4,………

 9. PeVy napsal:

  A jinak proč by konkuroval sám sobě ( = síti PS 13) ?

 10. drahomir.hrabec napsal:

  Uš se teším na Březem
  Aš bude vysílat MUX 11 ČT
  Toje dobrý še v Ostravě
  Še sustane ten kanál 26
  Še se nebude přeladovat

  • Nonic napsal:

   Drahomíre, už ti to napsalo vícero lidí, že překlepy se dají běžně dělat ale ty tvým pravidelným slovníkem jako bys nebyl vůbec původem Čech…

   Uš… teším… Aš… še… sustane….

   V který základní škole ses to učil? a v kterým koncovým ročníku…
   nebo ještě sedíš na nočníku s prstem chmatákovým mobilem v ruce…
   Nemáš náhodou na mysli…
   Už… těším… Až… To je… že… Že… zůstane… Že…

   Nechci ti dávat hodiny doučování… jen se nad sebou zamysli…Jo?…

   Každopádně užij si (přeji ti jí) radost ze vysílání nových kmitočtů a různě nově uspořádaných programů… a časem snad přidaných nových…

 11. Jan napsal:

  Tak nevím, tady v Hradci Králové jsem díky přeladění K29 na K21 vysílače Jablonec n. Nisou – Černá Studnice přišel o signál na K29 — K21 přijímám jen DVBt asi to přebije vysílač Černá Hora, takže HD v DVBt2 zatím HK ne

 12. nemesis napsal:

  Omlouvám se všem profesionálům, jsem naprostý laik a televizi fakt používám způsobem zapni-přepni-vypni. Od 1.1.2018 zhruba od 18:00 mi nejde příjem v televizi, chytala jsem ji doteď přes pokojovou anténu, protože v domě, kde bydlím, se centrální anténa při nějaké rekonstrukci prý úplně odstranila. Nejde ani jeden kanál, všechny jsou na 0%. Nevíte, čím to může být? Má smysl kupovat novou pokojovou anténu, abych zkusila, jestli to naskočí? Nebo raději rovnou zařídit televizi přes internet?

 13. Zdeněk napsal:

  Zdravím všechny profíky. Chci se zeptat jestli bude možné, nebo nebude možné naladit jisté programy. Dojde k zesílení signálu nového vysílače? Nedávno mi zhaslo očko-expres, sport5 a barrandov family. Informace kolem téhle posrané úpravy jsem se dozvěděl až na internetových stránkách sport5. Zajímalo by mě proč to takhle předělali když vše fungovalo. Taky jsem koukal na mapu pokrytí nového vysílání a ke mě to vůbec nedorazí. Bydlím v Jindřichově Hradci. Díky

 14. M.Votava napsal:

  zdarvím, nemáte někdo nějakou informaci proč od včerejška tj 8.1.2018 nelze příjamt signál MUX 4 a regio.MUX 7 z vysílače Jáchymov – Klínovec,

  mailové helpdesky obou provozovatelů na dotazy nereagují, telefony uvedené na jejích webech nikdo nezvedá

  díky za info

  m.votava fr.lázně

 15. Viktor napsal:

  Nezlobte se,ale obraz v dvbt-2 je ještě vice rozmazán než v dvbt,orf v sd v dvbt2 je ostrá.Česko opět nejvíce rozmazaný obraz.

 16. Vojta napsal:

  Programy v dvbt2 co jste spustili jsou ještě více rozmazány než v dvb-t,takže nedívatelné.

Napsat komentář