Marcel Procházka (CRA) odpovídá čtenářům serveru Televizníweb.cz na otázky k DVB-T2

15 komentářů 5.12.2017 / Jan Potůček

Ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací přibližuje další plány tohoto operátora s pozemním digitálním televizním vysíláním nové generace v České republice.

Předminulý týden jsme zveřejnili výzvu k účasti čtenářů serveru Televizníweb.cz v chatu s ředitelem regulace a strategie Českých Radiokomunikací Marcelem Procházkou. Počet dotazů nás příjemně překvapil. Dokonce natolik, že jsme přípravu odpovědí museli protáhnout a nestihli je zveřejnit v původně plánovaném termínu koncem minulého týdne. Věříme, že krátký skluz pochopíte a odpovědi na vaše dotazy vás uspokojí. Již nyní můžeme za redakci serveru Televizníweb.cz slíbit, že se chaty s osobnostmi z oboru stanou pravidelnou součástí obsahu našeho webu. V blízké době můžete očekávat další a spolu s ním jedno příjemné překvapení. Ale nyní pojďme už k vašim dotazům.

Rados Butes: Asi největší změnou v rámci mezinárodních koordinací kmitočtů pro finální sítě DVB-T2 zaznamenal mimo jiné vysílač Svitavy. Bude z dokrývačů zařazen po přechodu na DVB-T2 do základní sítě vašich vysílačů? Plánované vyzařované výkony všech multiplexů by tomu odpovídaly. Chystá se na vysílači instalace nového anténního systému? A kdy plánujete jeho spuštění ve standardu DVB-T2?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Cílová topologie finálních DVB-T2 sítí by měla zajistit obdobné pokrytí jako stávající DVB-T sítě. Pokrytí Svitav a okolí je dnes zajištěno prostřednictvím dokrývačů v MUX1, 2 a 3. Pro Svitavy proto plánujeme dokrývače, které by měly byt součástí finálních DVB-T2 sítí. Kmitočty pro DVB-T2 dokrývače jsou předmětem jednaní s ČTÚ. Nemůžeme se tak vyjádřit k nutnosti instalace nového anténního systému ani termínu spuštění.

Rados Butes: Druhá otázka se týká v rozdílu přijímání DVB-T/DVB-T2 při stejném vyzářeném výkonu vysílače. Bydlím v lokalitě, kde je hraniční příjem ze všech nejbližších vysílačů, tedy Kojálu, Pradědu a Krásného. Plánuji koupi nové televize. Jaký bude rozdíl v příjmu přechodové sítě 12 oproti DVB-T, když ze všech tří vysílačů dopadne na anténu zhruba stejná síla přijímaného kanálu 28? Budou se tyto signály sčítat? Máte zkušenosti z měření, že tam, kde nyní DVB-T přijímat nešlo, je na tom DVB-T2 lépe?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Parametry přechodové DVB-T2 sítě CRA (hlavně kódový poměr) jsou nastaveny tak, aby byl zajištěn obdobný C/N na straně přijímače jako v případě DVB-T. To znamená, že při stejné intenzitě signálu DVB-T a T2 budou zajištěny obdobné příjmové podmínky pro oba standardy. Intenzity signálů různých vysílačů v rámci SFN se nesčítají. Od diváků dostáváme informace, že v lokalitách s mezními příjmovými parametry funguje T2 většinou o trochu lépe než DVB-T.

Martin Žabka: Dobrý den, jelikož se mi zdají ceny set-top-boxu jako jednoúčelového zařízení přemrštěné, plánuji pro příjem DVB-T2 využít IoT (internet of things) konkrétně Raspberry Ri. Můj dotaz zní následovně: doporučíte mi nějaké konkrétní certifikované zařízení pro příjem DVB-T2 do slotu USB?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Pokud vím, tak zatím žádný USB DVB-T2 přijímač nebyl certifikován, nemohu Vám proto žádný doporučit. V e-shopech se už objevuje několik USB přijímačů, například AVer Media, který mi na Win 7 funguje bez problémů.

Mirasat: Dobrý den, je možné z tubusu vysílače Kleť sířit vedle stávajících všesměrových i směrově omezený signál? Můžete již potvrdit kanál 27 pro PS11, případně sdělit podrobnosti ohledně startu této sítě + přechodové sítě 12 z vysílače Kleť? Kdy bude zahájeno vysílání z Vysílače Včelná K29, jaký obsah bude mít a jaké modulační parametry budou použity?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Pro přechodovou DVB-T2 síť neplánujeme změny anténních systémů. Pro PS12 vysílač Kleť zatím nemáme přidělen vysílací kmitočet, takže nevíme ani termín jeho spuštění. Důvodem je komplikovanější mezinárodní kmitočtová koordinace. Vysílaní z lokality Včelná plánujeme zahájit začátkem ledna 2018. Modulační parametry budou 64-QAM; 8k; GI 1/32; ICR 3/4. Obsah sítě bude obdobný jako v dnešní RS8. Samozřejmě může dojít k drobným změnám na základě budoucích dohod s provozovateli televizního vysílaní. Informace ohledné přechodové DVB-T2 sítě 11 jsou v kompetenci České televize, nemůžeme proto poskytovat informace ohledně kmitočtů v této síti.

Jindřich Číž: Dobrý den, kdy začne ve Vsetíně vysílat DVB-T2? Děkuji za informace.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Cílová topologie finálních DVB-T2 sítí by měla zajistit obdobné pokrytí jako stávající DVB-T sítě. Pokud přijímáte pozemní vysílání ze Zlína – Tlusté hory nebo Valašských Klobouků – Ploštin, bude DVB-T2 vysílání na těchto vysílačích spuštěno v 1. čtvrtletí příštího roku.

Mirasat: Dobrý den, zaznamenali jste podněty ohledně problémů se SFN u PS 12? Budete přechodovou síť 12 v tomto ohledu ještě rekonfigurovat?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Problémy související s provozem SFN jsme nezaznamenali. Změnu konfigurace sítě neplánujeme.

Mirasat: Kdy odstartuje multiplex 3 z Votic?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Termín není stanoven.

Mirasat: Bude se ještě někde nahrazovat RS8, jako v Českých Budějovicích?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Ano, od 1.1.2018 změníme vysílací kmitočet Pardubicích-město z K46 na K27 a v Plzni-Krkavci z K47 na K43. Vysílací stanoviště a výkony zůstávají zachovány. V Českých Budějovicích musíme opustit Kleť a změnit vysílací kanál z K50 na K34.

Peti: Dobrý den, podle článku o zkoordinování kmitočtů má přiděleny pro DVB-T2 vysílací kmitočty i vysílač Hodonín. Bude to cukrovar, nebo Babí Lom? Signály z Pálavy, či Kojálu mám velice problematické, proto mne zajímá, zda bude skutečně vysílač Hodonín zařazen jako hlavní vysílač DVB-T? Pokud bude vysílat, od kdy by měl začít vysílat?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Cílová topologie finálních DVB-T2 sítí by měla zajistit obdobné pokrytí jako stávající DVB-T sítě. Hodonín není součástí primární vysílací sítě DVB-T a nepočítáme s jeho zařazením ani do primární sítě DVB-T2. Sekundární sítě dokrývačů budou řešeny po dokončení výstavby primárních DVB-T2 sítí na základě aktuálního stavu pokrytí.

Peti: Dobrý den, na Slovensku je přechod na DVB-T2 spojen se zakódováním a placením programů. Předpokládám, že v ČR tomu nebude jinak. Proto se ptám, zda ČRA podporují zavedení výroby a prodeje obyčejného levného STB DVB-T2 se čtečkou či CAM, nebo se bude muset kupovat celý přijímač DVB-T2, jako u Plustelky? Jsme na začátku DVB-T2 a nerad bych si kupoval teď STB DVB-T2 a znovu po dvou letech, po zakódování signálu, další.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Na Slovensku se vysílala placená televize ve standardu DVB-T několik let, v minulém roce provozovatel sítě přešel na DVB-T2. Vysílání placené televize tak nemá žádnou souvislost s DVB-T2. K otázce ohledně STB, kombinace levného STB a CI+ slotu se vylučuje. Cena za slot CI+ je poměrně vysoká a zásadním způsobem zvyšuje cenu STB, což je i důvod, proč tyto STB nejsou moc rozšířeny. Například v Německu jsou STB vybaveny zabudovaným systémem podmíněného přístupu společnosti Irdeto, takže CI+ slot obvykle neobsahují. Slot CI+ je však standardní součástí všech certifikovaných televizorů pro DVB-T2, a to na základě D-Booku, který vydává ČTÚ.

Pajas: Jak probíhají námluvy s TV Novou a kdy popřípadě budou tyto programy přidány do MUXU DVB-T2?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Jednání se společnosti TV Nova probíhají. Nemůžeme proto uvádět další informace.

Pajas: Kdy se počítá se spuštěním Muxu 3 na vysílači Mikulov?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Termín není stanoven.

Pajas: Jak probíhá domluva s ČT a zda budou spuštěny do konce roku nějaké vysílače s přechodovou sítí ČT, popřípadě které?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Jednání s ČT ohledně PS11 probíhají, nemůžeme je proto nyní komentovat.

Michal Pomeisl: Dobrý den, měl bych dotaz ohledně výměny anténního systému (AS) na vysílači Buková Hora/Verneřice. Není to ani deset let, co se na tomto vysílači AS měnil a příští rok na jaře by se měl měnit znovu. Proč k tomuto kroku musíte přistoupit? Je jedním z důvodů i omezení vyzařovacího diagramu a výkonu? Děkuji.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Pro přechodovou DVB-T2 síť nyní neplánujeme výměny anténních systémů. Pro finální sítě je možné, že na některých vysílačích budeme muset anténní systémy měnit nebo upravovat z důvodu omezení vyzařovacího diagramu v určitých azimutech mimo ČR.

Janek: Jelikož je v dnešní době UHD televizí HD vysílání dávno standard, tak se mluví o tom, že budete v MUXECH DVB-T2 nabízet i nižší rozlišení než HD. Vím, že potřebujete do nových muxů narvat co nejvíce televizí, ale nechcete myslet i na diváky? Pokud budete nabízet SD rozlišení, tak pro diváky nebude mít smysl si kupovat novou TV a nebo STB. Když ČT bude vysílat ve Full HD a pak divák přepne na Váš mux s nízkým rozlišením, tak to bude asi nekoukatelné a divák pozná rozdíl. Proto nabídněte prosím rozlišení minimálně těch 1440 × 1080, aby nová technologie měla nějaký smysl.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Rádi bychom již teď umožnili vysílání ve vyšším rozlišení, ale z kapacitních důvodů to není možné. CRA provozují dvě celoplošné DVB-T sítě (MUX2 a 3), ve kterých vysíláme celkem 9 TV kanálů a jeden kanál rozhlasový, tyto sítě jsou plně obsazeny. Přechodová T2 síť CRA bude sloužit pro zajištění TV příjmu právě těchto TV kanálů v době, kdy MUX 2 a 3 začneme přelaďovat mimo pásmo 700 MHz a měnit vysílací standard z DVB-T na DVB-T2, což se samozřejmě neobejde bez přerušení provozu. Z kapacitních důvodů, abychom do přechodové T2 sítě mohli umístit všechny naše zákazníky z MUX2 a 3, jsme do doby ukončení přechodu v roce 2020 zvolili rozlišeni 540p. ČT je v jiné pozici, protože do své přechodové T2 musí umístit „jen“ pět kanálových pozic (ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport a ČT D/art). ČT proto může všechny své kanály už v době přechodu vysílat ve Full HD. Ve finálních celoplošných DVB-T2 sítích CRA bude po dokončení přechodu (rok 2020) dostatek místa pro vysílaní v HD. Přechodová síť CRA tak slouží pro bezproblémový přechod našich současných zákazníků na DVB-T2, není to síť pro nový obsah ani pro vysílání v HD z kapacitních důvodů.

Viktor: Kvůli Vídni jsem zakoupil televizor s DVB-T2, vše OK, nedávno se mi naladily i nějaké české programy v DVB-T2. Kvalita obrazu ještě horší než v DVB-T, obraz ještě více rozmazán než v DVB-T, přitom Vídeň v DVB-T2 v SD mám ostrou. Proč stále pouštíte čím dál větší mazanici, takže české DVB-T2 je ještě horší než DVB-T?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Dotaz již byl výše zodpovězen. Současné DVB-T2 slouží pro zajištění dostupnosti TV vysílání v době vypínání dnešních DVB-T sítí. Po roce 2020 bude ve finálních DVB-T2 sítích kapacita i pro vysílání nového obsahu či HD rozlišení.

Nonic: Dobrý den, zajímá mne, když už se konečně zveřejnily předběžně s Polskem vyjednané finální kmitočty koordinace pro celé Česko a v těch tabulkách je zřejmé, že všech našich 6 celoplošných MUXů budou až na výjimky šířeny z jedné kóty, zda je tam skutečně pustíte? Pařízka jako tomu je u velmi důležitého vysokého Klínovce a z Kleti, kde jde když už ne o společný, tak alespoň vedle postavený stožár? Nebudete si dál házet konkurenčně klacky pod nohy? Diváci to pak musí řešit přidanou anténou na jiný směr pokud nemají štěstí na jeden univerzální směr pro jednu anténu z vícero vysílačů…

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Zmíněný dokument definuje rámcovou koordinační dohodu, kde jsou použity ženevské kóty. Finální mezinárodní koordinace tak může, a často se tak stává, obsahovat i jiné lokality. Dnešní „proladěnost“ všech celoplošných multiplexů je na velmi dobré úrovni a rozdíly mezi jednotlivými sítěmi se snižují.

Nonic: V přechodové síti se blokují dlouho dvě místa pro NOVA + Nova Cinema, ale stávající americký majitel tvrdil, že DVB-T2 je zbytečnost, nebo pokud se nezpoplatní zakódováním, na který se ale STB ověřené certifikáty schválené s CI+ slotem pro předplacenky neprodávají = jsou dostupné jen pro volné přijímání signálů… Už máte jasno? Kdy případný nový (čínský?) majitel Novy poleví? Původně se tvrdilo, že se do přechodové sítě vejde až 19 programů, teď sníženo na 18 a co tam tedy dáte? TUTY TV nebo Seznam.cz TV? Šlágr 2 je jasný… Proč blokovat dvě programové pozice, když by Nova nadále trucovala, a nenabídnout je dalším zájemcům z Regionální sítě 8?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Jednání se společnosti TV Nova a s dalšími potenciálními zákazníky stále probíhají. Nemůžeme proto uvádět další informace.

Nonic: Není žádným tajemstvím, že hlavně z Bavorska Hoher Bogen měl vždy velké přesahy do severozápadních Čech a ku Praze… Vytlačíte jej, jako se to stalo s kanálem 33 a Pařízkovým kanálem 42 (někde dle terénu jsou zachytitelné slaběji oba dva rozdílné kanály 42). Dle kmitočtové tabulky zůstane kanál 28 Bavorákům i v DVB-T2 a proto máte problémy (na to nadávají hlavně Jihočeši) s vaší přechodovou sítí 12… Bude mít přechodová síť 13 Radima Pařízka kanál 21 i v Chomutově? Nebo pouze v Teplicích? V DVB-T2 ho bude mít i Hoher Bogen. Jiné vysílače jako velmi silný Ochsenkopf by měl být v pohodě?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Dotaz je cílen na kmitočty v přechodové síti 13, obraťte se prosím na provozovatele této sítě. S ohledem na ztrátu 30% TV kmitočtů v UHF pásmu je stále obtížnější mezinárodní kmitočtová koordinace, kterou zajišťuje ČTÚ. Výsledkem je nutnost některých omezení přeshraničního vyzařování a dopadem na určité snížení možnosti přeshraničního příjmu.

Nonic: V DVB-T2 bude používáno méně kmitočtů společně z mnoha vysílačů (někde jsou blízko u sebe) s různými výkony pro velká území se shodným složením programů na jenom kmitočtu. Už máte ověřeno, že ta nová DVB-T2 technologie skutečně nebude způsobovat stejný problém? Dle ohlasů diskutujících na webech prý už je problém u kanálu 28 u Východočechů a Středočechů. Když vidím plánované rozdělení republiky se stejnými kmitočty DVB-T2 u rozdílných sítí, lituji lidi, co budou s přesahy někde na dobrých místech uprostřed tohoto guláše…

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Problémy související s provozem, respektive příjmem SFN sítí DVB-T2 jsme nezaznamenali. DVB-T2 má právě výhodu, že umožňuje konstruovat velké jednofrekvenční sítě. Obdobným způsobem se realizují DVB-T2 sítě i v jiných evropských státech a nemáme informace o žádných zásadních obtížích. Je samozřejmě důležité dobře síť naplánovat a následně provozovat, protože tyto sítě mohou být citlivé na případné problémy se synchronizací, která pro SFN klíčová.

Mirasat: Souhlasíte s myšlenkou, že vysílače okolních států by měly mít menší přesahy do Čech než v minulosti? A opačně také?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Souhlasím. S ohledem na ztrátu televizního pásma 700 MHz, což je 30 % všech disponibilních TV kmitočtů v UHF pásmu, začíná být dost „těsno“ nejenom na národní úrovni, ale také při mezinárodní kmitočtové koordinaci. Proto se také začíná řešit omezení přeshraničního vyzařování, ke kterému dojde během kmitočtového refarmingu v letech 2019-2020. Určité snížení možnosti přeshraničního příjmu, a to do i z ČR, bude daní za uvolnění TV pásma 700 MHz ve prospěch mobilních datových služeb.

Dan Rozsíval: Chci se dotázat, máte již představu o využití vysílače Olomouc-Radíkov který je dnes součástí Regionální sítě 8, po vypnutí DVB-T sítí? Bude odpojen stejně jako se to tehdy stalo na určitou dobu po ukončení analogu, anebo též bude využit na DVB-T2?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Olomouc-Radíkov není součástí primární vysílací sítě DVB-T a nepočítáme s jeho zařazením ani do primární sítě DVB-T2. Sekundární sítě dokrývačů budou řešeny po dokončení výstavby primárních DVB-T2 sítí na základě aktuálního stavu pokrytí T2 signálem.

Marcela Holanová: Dobrý den, chtěla sem se zeptat na vysílání DVB-T2, kdy se bude moci přijímat přechodně z vysílače Cukrák, odkud nyní přijímáme vysílání DVB-T, a jaké programy plánujete přidávat do DVB-T2 kromě těch, které jsou už dostupné na DVB-T? Neuvažujete o programu s tureckými seriály jako byla TV DOMA, která již není v ČR dostupná? Sice byla jen na satelitu, ale pokud by ta možnost byla v novém vysílání DVB-T2, bylo by to úžasné.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Vysílání přechodové DVB-T2 sítě CRA z Cukráku můžete přijímat už od 1. března 2017, kdy bylo spuštěno vysílání nejenom z tohoto vysílače, ale i ze žižkovské televizní věže. Vysílání v přechodových DVB-T2 sítích slouží pro zajištění TV příjmu v době, kdy současné DVB-T sítě začneme přelaďovat mimo pásmo 700 MHz a měnit vysílací standard z DVB-T na DVB-T2, což se neobejde bez přerušení provozu těchto sítí. Proto budeme v přechodové DVB-T2 síti CRA do roku 2020 vysílat souběžně programy, které dnes šíříme v DVB-T. Nemáme tak ani žádné volné místo v přechodové síti pro vysílání jiného, nového obsahu. Ve finálních celoplošných DVB-TT2 sítích CRA však bude dostatek místa pro vysílání nových televizních programů, a to i v HD rozlišení, po dokončení přechodu (rok 2020).

Michael Šejdíř: Dobrý den, jaké stanice naladíme v DVB-T2? A kolik bude multiplexů na vysílači Brno – Kojál? Kolik celkově nabídnete programů? Děkuji za odpověď.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. V době přechodu z DVB-T na DVB-T2 nedojde k zásadnímu rozšíření programové nabídky z kapacitních důvodů. Po dokončení přechodu v roce 2020 se kapacita vysílacích sítí zvýší a bude možné vysílat obsah i v HD. Konkrétní počet televizních stanic bude spíše záviset na zájmu našich zákazníků – provozovatelů televizního vysílání. Jedna DVB-T2/HEVC síť umožní vysílání cca 7 – 15 TV programů v závislosti na rozlišení, dnešní počty (v DVB-T/MPEG-2) se pohybují od 5 do 9 TV programů v různých kvalitách SD rozlišení v jedné síti. Přechod je plánován v rozsahu stávajících čtyř celoplošných sítí. To znamená, že v roce 2020 bude vysílat stejný počet celoplošných DVB-T2 sítí jako dnes DVB-T sítí. Česká republika bude mít s velkou pravděpodobností zkoordinovány kmitočty až pro šest sítí, takže v budoucnu bude možné počet vysílacích DVB-T2 sítí navýšit. Tyto počty sítí platí i pro Brno – Kojál, který je součástí primární sítě vysílačů.

Mirek: Dobrý den, co se týče kvality vysílání DVB-T2, nyní je to ubohé, horší než obyčejné SD vysílání v DVB-T. Doufal jsem, že když se přejde na novější systém, obraz nebude rozmazaný, ale naopak čistý a kvalitní jako např. Full HD. Jak jsem se ale dočetl, s HD kvalitou počítají pouze programy ČT. To je velice smutné, a to už nehovořím o vysílání ve 4K rozlišení. To je asi hudba daleké budoucností, pokud vůbec se toho dožijeme. Jak to, že např. v Rakousku anebo v Německu mají obraz čistý, ostrý, kvalitní, nedá se to vůbec přirovnat k dnešním programům v českém DVB-T2. Dalo by se s tím něco udělat, i když to zatím jede jenom ve zkušebním provozu? A kdy konečně začnou vysílat všechny multiplexy od ostatních operátorů? Bude to až na Vánoce? Díky za odpovědi.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Odpovědi k současné kvalitě vysílání a full HD byly již výše zodpovězeny. V roce 2020 již bude dostatek kapacity sítí i pro vysílání v HD. Dotaz ohledně ostatních multiplexů prosím směřujte na jejich provozovatele.

Ivovi: Máte zprávy o tom, jak to vypadá s notifikací u Evropské komise pro kompenzaci nákladů přechodu na DVB-T2?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. V současné době probíhá pre-notifikace kompenzací u DG-COMP.

Ivovi: Často uvádíte, že s přechodem na DVB-T2 dojde k tomu, že naprostá většina přijímačů bude mít HbbTV. Nemáte obavu z opačného trendu, kdy k „chytrým“ televizorům s HbbTV si lidé budou pořizovat „hloupé“ STB s DVB-T2 a budou tak bez HbbTV?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. V době vypnutí DVB-T vysílání v letech 2019 – 2020 bude již většina domácností vybavena DVB-T2 televizorem, který v případě jakékoli internetové konektivity bývá vybaven i HbbTV (je to jedno z doporučení v d-Booku vydávaného ČTÚ a podmínek pro CRA certifikaci TV přijímačů a set-top-boxů). Nemáme proto obavy, že by se počet HbbTV televizorů s přechodem na DVB-T2 snížil, spíše naopak.

Ivovi: Proč společně s ČTÚ a ČT naprosto tajíte, jaké kanály by měly být kde použity pro DVB-T2? Vím, že se může ledasco ještě změnit, ale nějaký předběžný plán pro veřejnost by měl existovat. Myslím, že je nedůstojné se o plánech DVB-T2 v Česku dozvídat z dokumentu na webu polského regulátora.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Strategie rozvoje zemského televizního vysílání a novela Zákona o elektronických komunikacích počítá s Technickým plánem přechodu (TPP), který určí způsob uvolnění televizního pásma 700 MHz prostřednictvím přechodu na DVB-T2. TPP bude definovat termíny vypínání jednotlivých DVB-T vysílačů, zapínání finálních DVB-T2 sítí a jejich kmitočty. Termín schválení TPP vládou ČR je stanoven nejpozději do 30.6.2018. V CRA již na TPP intenzivně pracujeme a na jeho přípravě úzce spolupracujeme s ČTÚ i s ostatními operátory sítí. Jedná se tak o komplexní problematiku. Až bude plán připraven, bude zveřejněn v rámci veřejné konzultace, pravděpodobně začátkem 2Q 2018. Zveřejňování předběžných plánů by bylo kontraproduktivní.

Lukáš Oliwa: Dobrý den, zajímalo by mně, kdy bude spuštěn multiplex 3 a PS 12 z vysílače Mařský vrch?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Termín spuštění MUX3 není stanoven. Pro PS12 vysílač Mařský vrch zatím nemáme přidělen vysílací kmitočet, takže neznáme ani termín jeho spuštění. Důvodem je komplikovanější mezinárodní kmitočtová koordinace.

PeVy: Díky předchozí rétorice vedení ČT je pro mne dost nepochopitelné „zdržení“ v rozvoji veřejnoprávní přechodové sítě PS11. Sám vím, že na některých vašich vysílačích jsou v tomto směru již určité technologické přípravy. V čem vy osobně vidíte největší problém? Myslíte si, že tato síť začne opravdu vysílat ještě v letošním roce?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Jednání s ČT ohledně PS11 probíhají, nemůžeme je proto nyní komentovat.

PeVy: V souvislosti s posledními informacemi ohledně koordinací si mnoho lidí dělá velké naděje s dokrytím multiplexu 3 z vysílačů, kde doposud absentoval (Domažlice, Chomutov, Mikulov, atd.). Bude se skutečně ještě rozšiřovat pokrytí multiplexu 3, když stejné programy jsou (budou) ze stejných stanovišť šířeny v DVB-T2? Není to cesta zpět?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Penetrace DVB-T2 televizorů v domácnostech je nyní okolo 20%. DVB-T mohou dnes přijímat všichni, takže cesta zpět to není. Termíny rozšiřování sítě ještě nejsou stanoveny.

Lukáš Štěpánek: Dobrý den, pane Procházko, dotaz tu sice již zazněl, ale i tak bych se chtěl zeptat na kódování. Aktuálně to vypadá, že Nova ani Prima nechtějí vysílat HD programy v režimu FTA. To dělá těžkou hlavu divákům (nejsou dostupné set-top-boxy s čtečkou, nebo CI+ slotem) i výrobcům a prodejcům set-top-boxů (co nabídnout lidem, aby byla jistota, že budou moci přijímat kompletní programovou nabídku i pokud se začne kódovat, kolik čeho vyrobit). Existuje nějaký předpoklad, jakým směrem se bude tato situace vyvíjet? Je reálné, že v ČR vznikne placená pozemní TV?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. CRA jsou operátorem vysílacích sítí. Pouze naši zákazníci – provozovatelé televizního vysílání mohou rozhodnout o obchodním modelu. Máte pravdu ohledně nedostupnosti STB s CI+ slotem, což jsem už komentoval v předchozí odpovědi. Na druhou stranu všechny DVB-T2 televizory by měly být vybaveny, a reálně jsou, CI+ slotem, který může sloužit pro zpřístupnění řady doplňkových služeb, a to včetně podmíněného přístupu. DVB-T2 televizory, které si již dnes diváci kupují, tak umožňují nejenom HbbTV, ale prostřednictvím CI+ slotu také přístup k budoucím službám po roce 2020. Jak budou tyto služby vypadat lze však dnes těžko předvídat. Obchodní model FTA, a to i pro HD obsah, však běžně funguje i na západních rozvinutých trzích.

Mirek: Dobrý den, byl bych pro to a myslím že nejenom já, kdyby se v DVB-T2 vysílal obraz alespoň v rozlišení 1440 × 1080, neboť to vysílání, co se vysílá nyní, je v rozlišení ubohé. Zdá se mi, že vysílání v SD u DVB-T je o něco lepší, než dnešní vysílání v DVB-T2, i když programy v přechodové síti vysílají v o něco vyšším rozlišení než zmíněné SD u DVB-T. Nemluvě o vysílání ve Full HD (vyjma programů ČT) a no vysílání ve 4K rozlišení. Toho se asi již nedožiji, škoda. Díky za odpovědi.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Odpovědi k současné kvalitě vysílání a HD byly již výše zodpovězeny. V roce 2020 již bude dostatek kapacity sítí i pro vysílání v HD. Osobně věřím, že HD bude po roce 2020 standardem a používání SD rozlišení se bude postupně snižovat. 4K se bude pomalu, ale jistě rozvíjet. Vedle zvýšených finančních nároků na zajištění 4K vysílání je však zatím velmi málo obsahu vyráběného ve 4K rozlišení. Výroba 4K obsahu je totiž velmi náročná, technicky i finančně.

Mirasat: Budou komponenty a jejich nastavení, které budou používány ve finálních T2 sítích, na maximální technické úrovni, aby byl potenciál T2 a HEVC využit a nikoliv promrhán?

Marcel Procházka (CRA): CRA jsou lídrem přechodu na spektrálně efektivnější standard DVB-T2, který je vynucen ztrátou televizního pásma 700 MHz. Zároveň prosazujeme využití moderního kodeku HEVC, který umožní naplno využít potenciál pozemního televizního vysílání ve finálních DVB-T2 sítích po roce 2020. V Evropě neexistuje modernější technologie pro pozemní vysílání než ty, které používáme v ČR. Zároveň využíváme technologie špičkových výrobců, u kterých existuje předpoklad budoucího rozvoje, který již dnes plánujeme. V krátkodobém horizontu to je například využití HEVC i pro HbbTV (ver. 2.0), které umožní přenos nelineárního videa i na pomalejších internetových přípojkách. Televizní diváci, kteří si koupili nebo koupí televizor s podporou DVB-T2/HEVC, tak mají jistotu, že investovali do moderního zařízení s dlouhodobou morální životností (z pohledu elektroniky).

Jarka: Dobrý den, jsem z Brna, zakoupila jsem celkem drahý televizor Samsung, obraz vysílání DVB-T2 z Rakouska a Slovenska mám výborný, ale kvalita obrazu českého vysílání DVB-T2 mě přímo šokuje. Všechny program jsou neskutečně rozmazané. Nechápu, jak jste mohli pustit něco takového do éteru. Je to ještě mnohem horší než DVB-T. Mám kupovat nový televizor rodičům, ale asi to mi ho asi hodí na hlavu, až uvidí tu kvalitu obrazu.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Odpovědi k současné kvalitě vysílání a HD byly již výše zodpovězeny. V roce 2020 již bude dostatek kapacity sítí i pro vysílání v HD kvalitě. Současné vysílání přechodových DVB-T2 sítí slouží pro zajištění dostupnosti TV vysílání během přelaďování současných DVB-T sítí z důvodu odnětí pásma 700 MHz ve prospěch mobilních datových služeb.

Peter Humax: Dobrý deň. Počíta sa s vysielaním teletextov v DVB-T2/HEVC? Ďakujem za odpoveď.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. Technicky jsme připraveni vysílat teletext i v DVB-T2/HEVC. Bude záležet na zájmu provozovatelů televizního vysílání vysílat teletext i po roce 2020. Přenos teletextu zabírá nezanedbatelnou část kapacity sítě, takže je otázkou, zdali provozovatelé TV vysílání nebudou chtít tuto kapacitu raději použít pro zvýšení kvality obrazu nebo pro přenos jiných typů služeb. Je možné, že informační charakter teletextu může převzít HbbTV.

Mirek: Měl bych ještě jeden dotaz ohledně naplněnosti multiplexů DVB-T2 a počtu programů v nich. I na Televizním webu se píše, že se do nich tak moc programů nevejde, že je síť už skoro obsazená. Nerozumím tomu.

Marcel Procházka (CRA): V době přechodu na DVB-T2 (2017 – 2020), jehož výsledkem bude uvolnění TV pásma 700 MHz, budou k dispozici tři přechodové DVB-T2 sítě (PS). PS11 má přidělenu ČT a podle vyjádření ČT bude použita pro vysílání všech programů ČT v HD rozlišení. CRA je přidělena PS12, do které musíme umístit všechny televizní a rozhlasové programy z DVB-T sítí 2 a 3 (celkem 14 TV + 1 rozhlasová stanice). Digital Broadcasting má přidělenu síť PS13. Všechny tři přechodové DVB-T2 sítě slouží pro zajištění TV příjmu v době, kdy MUX 1-4 začnou být přelaďovány mimo pásmo 700 MHz, bude prováděn kmitočtový refarming a bude se měnit vysílací standard z DVB-T na DVB-T2, což se samozřejmě neobejde bez přerušení provozu. Vzhledem k faktu, že CRA musí umístit TV programy ze dvou DVB-T sítí do jedné DVB-T2 sítě, tak je již dnes tato síť téměř plně obsazena. Po dokončení přechodu na DVB-T2 v roce 2020 se kapacita sítí zvýší, protože na DVB-T2 přejdou současné MUXy 2 a 3. Výsledkem bude možnost zvýšit počet vysílaných TV programů, a to i ve vyšším rozlišení.

Mirek: Dočkáme se v DVB-T2 programů ve 4K? Naše kabelová televize nabízí zkušebně dva takové programy, proč by v České republice nemohly být také dva 4K programy v DVB-T2? V Praze se takto vysílalo zkušebně asi dva roky… V Japonsku již začali vysílat programy v 8K a koncem roku se mají přijímače pro 8K začít prodávat i u nás.

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. DVB-T2 v kombinaci s HEVC umožňuje 4K vysílání. Testy jsme prováděli společně s Českou televizí a dalšími partnery, kteří nám poskytovali 4K obsah. V současné době však neregistrujeme zájem ze strany provozovatelů televizního vysílání o 4K. Vedle zvýšených finančních nároků na zajištění 4K vysílání je důvodem také relativně málo obsahu produkovaného v nativním 4K rozlišení. Výroba 4K obsahu je totiž velmi náročná technicky i finančně. V budoucnu se však situace může změnit a osobně věřím v postupný rozvoj 4K vysílání.

Štěpán Stráník: Budou opravdu všechny soukromé stanice v DVB-T2 zakódované, případně které budou a které ne? Nevíme, na co si připravit anténní příjem (na kódované bych to neupravoval – a nyní nevím, je to chaos).

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. CRA jsou operátorem vysílacích sítí. Pouze provozovatelé televizního vysílání mohou rozhodnout o obchodním modelu, zdali budou vysílat volně nebo svoji nabídku zpoplatní. Je však potřeba zdůraznit, že obchodní model volně šířeného vysílání velmi dobře funguje nejenom u nás, ale i na vyspělých i méně vyspělých trzích v Evropě. Příkladem mohou být Velká Británie, Itálie, Francie, Španělsko nebo Řecko. Osobně si myslím, že volně dostupné vysílání bude zachováno i po přechodu na DVB-T2.

Kristian Jára: Budou všechny programy v DVB-T2 v HD? Pokud ano, počítáte s nějakými prémiovými kanály? Za jaký měsíční poplatek?

Marcel Procházka (CRA): Dobrý den. CRA jsou operátorem vysílacích sítí. Neurčujeme, jaký obsah se bude vysílat a případně zda-li bude zpoplatněn. Pouze provozovatelé televizního vysílání mohou rozhodnout o vysílaném obsahu, programové skladbě a obchodním modelu. Stejně jako dnes v DVB-T, bude možné i v DVB-T2 vysílat v různých rozlišeních a kvalitách obrazu a zvuku. DVB-T2 umožní využít i HD v rozlišení 1080p. Bude tedy záležet na rozhodnutí našich zákazníků, provozovatelů televizního vysílání, v jakém rozlišení budou chtít vysílat.

Vstup do Diskuse

15 komentářů: “Marcel Procházka (CRA) odpovídá čtenářům serveru Televizníweb.cz na otázky k DVB-T2”

 1. Nonic napsal:

  Dobrý den, děkuji za opdpovědi mne i jiným lidem ale nemohu si pomoci… je to takové jen odpinknutí lehkou univerzální odpovědí… Problémy prý nejsou zaznamenány…. hmm takže vy vážně nevíte? o konfliktech přesahů DVB-T třeba 52k Krašov kontra rozdílný složení programů Trutnov a jiný případy mezi našimi i zahraničními… a špatně udělané synchronizace spřažení 60k Trutnov s Ještědem 60k mezi lidmi je všade kritizován mnoho let a vy tvrdíte problémy nejsou a basta… v T2 to nebude se stejnými kmitočty na větších plochách o moc lepší… ostatně zmínění Východočeši zaznamenali kolizi s přesahy středočeského 28k a co teprve až budou sítě přechodné a finální hotovy na plné výkony… Hoher Bogen Vás netíží vyrušili ste 33k a pařízek 42k ve DVB-T a v T2 má čerstvě zveřejněno mít Pařízek 28k blízko bavoráků tj. v Mariánkách jdou mizerně České MUXy a němci ze dvou směrů silně takže teď tam nebude už makat nic či s problémy… ostatně vaše síť též používá 28k v PS-12 a kvůli bavorům ste nemohli použít na jihu Česka i Moravy…
  To, že placené vysílání bude pro koncové uživatele dražší je jasné ale tvrdit, že prostě tak si kupte rovnou celou „bednu“ zobrazovače s multifunkcemi když mnozí chtějí jen doplnit STBoxem a nahrávat si pořady v nepřítomnosti nebo při nemožnosti naráz vidět nějaké dva či až tři pořady naráz natož chybějící HbbTv kor pokud se plánuje verze 2,0 kterou ani ty současné tv přijímače nemají… takže budou brzo znovu kupovat?… Ach jo chudák Zeměkoule samé hromadíci se toxické odpady konzumního stylu plýtváni se zdroji…

  • Nonic napsal:

   Oprava 52k Ještěd se Krašovem v DVB-T rozdílné MUXy… se střetávají hlavně na Chomutovsku a ve T2 bude dsíky méně kmitočtům na větší plochy podobný guláš různě v republice…

  • vedro napsal:

   Ber to tak, ze pokud nebudou na trhu STB s CI slotem (tim padem nebudou ani u divaku) tak bude tezko nejaka televize premyslet o kodovani, kdyz muze pocitat jen s televizemi, ktere CI mit budou. Takze si budou muset rozmyslet, zda pujdou do rizika a zakoduji signal a budou mit tak neodolatelnou nabidku, ze divak s FTA boxem si za par let poridi dalsi drazsi s CI slotem a pak zaplati za CAM + predplatne. Druha moznost je nabizet vlastni box s integrovanou kartou typu Plustelka, jenze to taky bude provozovatele stat nejaky peniz to zaridit a myslim, ze jeden provozovatel to sam neutahne, leda ze by se dohodli vsichni komercni kohouti na televiznim smetisti na jednom spolecnem technickem reseni.

   • ivovi napsal:

    B je spravne. Pokud tedy vubec, tak samozrejme kohouti dohromady a integrovanou kartou. To „cekani“ na DVB-T2 STB s CI nedava vubec smysl.

   • Adolf.Shitler napsal:

    Neviděl bych to tak černě, obchodní model lze nastavit klidně tak, že si divák buď koupí set-top-box s kartou za jednorázovou částku, anebo bude měsíčně platit za pronájem (jak to bývá u kabelovek), případně se uváže na nějakou dobu a zařízení dostane za korunu (jak to má Skylink). Kromě toho v roce 2020 už bude penetrace televizorů s T2 HEVC na úplně jiných číslech, než je současných 20%.

    • vedro napsal:

     Ten kdo bude mit TV s T2 tunerem a bude mit zajem o placenou nabidku si poridi CAM. Horsi to bude u tech, kteri jiz provozuji na svych televizorech jistou placenou nabidku (C nebo S) a budou chtit i T2. Drtiva vetsina TV ma jen jeden CI slot tudiz jim zatim nezbyte nez zapojit dalsi krabicku ikdyz maji v TV tuner T2. A to bude celkem opruz.

  • Štěpán napsal:

   Pařízek nemůže spustit u nás v současnosti z Dyleně nic na 28.k, neb by to byla šílená rušička nejen-že Německého BR muxu, ale hlavně ani jemu by to nejelo! Mux BR na 28.k je zde vůbec nejsilnějším muxem !!!! (mimo Dyleň) V porovnání vysílání z Vraního vrchu i H.Bogenu. Prostě nelze – totál rušička která by nepřinesla žádný užitek nikomu a ničemu … pařízkovo vysílání by nehrálo. Taktéž si nedovedu představit jak by na tisícové hraniční kotě spustil Pařízek rušičku byt‘ s AS směřovaným do Českého území.

   Ono by to dělalo v ML bordel i kdyby to spustil z Monty pár Watty … né tak tohleto z Dyleně s 16kW.

   Nechápu co to pracuje za diletanty na tom ČTÚ když dají tomuto povolení dřív nežli to Němec vypne či přeladí … (nejdříve na podzim)

   Nejlepší varianta bude ta, když s tím p. Pařízek počká na podzimní přeladění Bogenu.

 2. Adolf.Shitler napsal:

  USB tuner AVerMedia TD310 funguje v T i v T2 (HEVC) v PC pod W10 naprosto bezvadně.

 3. digiman napsal:

  No moc toho Marcel nevypotil, třeba o CT dnes každý ví, že v DVB-T2 pojede nejdříve na jaře 2018…

  • vedro napsal:

   Neni se cemu divit. O svych klientech CRa nebudou mluvit s verejnosti to na margo CT a jejich multiplexu.
   O rozsirovani mux3 se take nejdriv musi domluvit s klienty, predstavu samozrejme maji, ale po faux pas s terminy spusteni vysilacu T2 na Morave si ted davaji pozor co je spravne. A informace o tom, ze nespusti vsechny vysilace pro ktere dostali nedavno pridely pro mux 3, by vyznela dost negativne ve verejnosti.
   Vsechno (vcetne terminu) se dovime jakmile bude vse pripraveno.

 4. Miki Mouse napsal:

  V CZ a na SK by to mali ošetriť zákonom, aby bolo zakázané pozemné DVB-T2 vysielanie kódovať. Lebo ide o frekvenčné spektrum – nerastné bohatsvo každej krajiny = všetkých obyvateľov krajiny. Kto chce kódovať nech si ide adios na satelit, IPTV, DVB-C…

  • vedro napsal:

   Tak ako je technologicka neutralita musi byt ista volnost v type sirenia. Preco by nemohla vzniknut platena ponuka v T2, ked je na satelite, kabli alebo IPTV? Co chces robit s volnou kapacitou ked ju nedokazu FTA stanice zaplnit pretoze ich trh nedokaze tolko uzivit, kolko bude volneho miesta v muxoch? Na Slovensku nedokazu zaplnit ani dva komercne T muxy zmysluplnymi FTA programami, tak tam uz cpu aj platenu Plustelku, lebo inak by bola kapacita nevyuzita. Myslis si, ze ked bude v T2 dost volneho miesta tak FTA stanice budu vysielat bezne v HD? Domnievam sa ze nebudu, ak nedostanu dalsiu porciu penazi. A tie mozu dostat od divakov len vtedy ak poskytnu kvalitu a signal zakoduju.

 5. lukas.oliwa napsal:

  Děkuji za odpověď pane Procházko.

Napsat komentář