Nové digitální vysílání DVB-T2 startuje z vysílačů Chomutov – Jedlová hora a Zlín – Tlustá hora

6 komentářů 12.12.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Úderem desáté hodiny dopoledne stouplo pokrytí přechodové sítě DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi na 97,2 procenta obyvatel Česka.

Televizní diváci na Chomutovsku a Zlínsku se dnes dočkali nového pozemního televizního vysílání ve standardu DVB-T2. České Radiokomunikace (CRA) v 10 hodin dopoledne zahájily vysílání svojí přechodové sítě DVB-T2 z vysílačů Chomutov – Jedlová hora a Zlín – Tlustá hora. Jde o poslední dva vysílače velkého výkonu, jejichž start by naplánovaný na letošní rok. Pokrytí přechodového multiplexu CRA tak vzrostlo na 97,24 procenta obyvatel České republiky a je už vyšší než deklarované pokrytí celoplošného multiplexu 4 ve standardu DVB-T, který provozuje společnost Digital Broadcasting. Přechodový multiplex přitom ještě ani nespustil všech 26 základních vysílačů velkého výkonu, šestici si nechává na příští rok.

Diváci na Chomutovsku nové vysílání naladí na kanálu 31, vysílač Jedlový vrch vysílá stejným výkonem jako celoplošné multiplexy 1 a 2 z této lokality – 32 kW. Zlínská Tlustá hora šíří přechodovou síť CRA na kanálu 22 výkonem 100 kW (shodný výkon mají na tomto vysílači i multiplexy 1, 2 a 3). Pro příjem pozemní digitální televize nové generace je nutný set-top-box nebo televizor s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC/H.265. Ne všechny přijímače, které splňují tyto základní technické parametry, si ale se signálem českých vysílacích sítí poradí. Vyplatí se spoléhat na certifikovaná zařízení, která prošla testy CRA a jsou označena pečetí „DVB-T2 ověřeno“. Jejich seznam je na webu www.dvbt2overeno.cz.

Mapa pokrytí Přechodové sítě 12 z vysílače Chomutov – Jedlová hora. Pro detailnější verzi klikněte zde. (Zdroj: CRA)

Diváci naladí 15 programů

Jaké programy diváci na Chomutovsku a Zlínsku naladí v DVB-T2? Přechodová síť CRA obsahuje 15 televizních stanic, z nichž některé lze jinak v pozemním vysílání (ve standardu DVB-T) zachytit pouze v krajských městech a jejich okolí. Jiné vysílají i v DVB-T celoplošně. Přechodový multiplex konkrétně obsahuje televize Prima, Prima Cool, Prima love, Prima Zoom, Prima Max, TV Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Barrandov Family, Óčko, Óčko Star, Óčko Expres, Šlágr TV, Šlágr 2 a TV Noe. Tři programové pozice jsou síti ještě volné, z toho dvě CRA blokují pro skupinu Nova, konkrétně pak programy Nova a Nova Cinema. Provozovatel vysílání se však zatím do DVB-T2 vysílání nepřipojil a je otázkou jak dlouho budou CRA tyto pozice pro Novu blokovat..

Veškeré programy v přechodové síti CRA vysílají ve standardním rozlišení obrazu. Jde o dočasnou záležitost po dobu souběžného vysílání sítí DVB-T a DVB-T2. Přechodový multiplex CRA totiž musí pojmout programy z celoplošných multiplexů 2 a 3, pro které je primárně určen, a ty b se v HD kvalitě do jedné přechodové sítě nevešly. Zbylý prostor operátor obsahuje programy ze svojí Regionální sítě 8. Teoreticky by se tak do DVB-T2 mohla ještě dostat televize Sport 5, Regionálnítelevize CZ nebo připravovaná Seznam.cz TV. Utkat by se ale musely o jedinou volnou programovou pozici, která zbude po zařazení dvou nejsledovanějších programů Novy.

Mapa pokrytí Přechodové sítě 12 z vysílače Zlín – Tlustá hora. Pro detailnější verzi klikněte zde. (Zdroj: CRA)

A co další přechodové sítě?

Zlínsko by se mohlo ještě v letošním roce dočkat další přechodové sítě DVB-T2. Na kanálu 31 ji má spustit společnost Digital Broadcasting, operátor celoplošného multiplexu 4. Jeho přechodový multiplex lze zatím naladit pouze v Praze, ale do konce roku slíbil spustit dalších 13 až 15 vysílačů, z toho jeden právě ve Zlíně. Síť zatím obsahuje pouze dva televizní programy, stanice Rebel a Relax. V budoucnu by měla zařadit všechny televize v multiplexu 4, tedy i Primu Comedy Central, Joj Family, Novu Action, Novu Gold, Novu 2 a regionální stanice. Přechodová síť Digital Broadcasting bude jediným z tří přechodových multiplexů DVB-T2, který nabídne regionální odpojování a jeho prostřednictvím tak na nový vysílací standard přejdou všechny pozemně vysílající regionální televize.

Třetí přechodová síť DVB-T2 dorazí na Zlínsko, ale i na Chomutovsko, na jaře příštího roku. Provozovat ji bude Česká televize a technicky její vysílání zajistí České Radiokomunikace. ČT v pondělí oznámila, že tuto síť začne spouštět v dubnu 2018 a zákonem stanoveného pokrytí 95 procent obyvatel ČR by mělo být dosaženo na konci června příštího roku. Podle strategie rozvoje zemského televizního vysílání by však ČT měla vysílat ze všech 26 základních vysílačů velkého výkonu, takže lze očekávat dokončení výstavby této sítě ve druhé polovině roku 2018 s pokrytím na úrovni 99 procent. Na Chomutovsku bude tato nová síť zachytitelná na kanálu 50 z Jedlové hory, na Zlínsku na kanálu 26 z Tlusté hory. Půjde o jediný přechodový multiplex DVB-T2, který nabídne kompletní programovou nabídku v HD kvalitě. Tedy programy ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD, ČT 24 HD, ČT D HD a ČT art HD. Poslední tři jmenované budou mít ve volném terestrickém vysílání premiéru.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Nové digitální vysílání DVB-T2 startuje z vysílačů Chomutov – Jedlová hora a Zlín – Tlustá hora”

 1. mirasat napsal:

  To procento obyvatelstva zohledňuje natočení antén ? Mapka určitě ne.

 2. Nonic napsal:

  Miro, to víš, že tyto mapy jsou orientační… třeba Kuba M. v DVB-T měl reálnější dálkového příjmu a tedy přesahy jsou větší i na lokality kde tato mapa tvrdí, že nic není?… V tvém případě i na jihu Česka máš zkušenosti, že jsou přítomny různé vysílače dle natočení antény což je i na jiných místech v republice… jinde ale mají dle terénu problémy vždy tj. mizérii… No ale někde se bude muset stáhnout zesíky… či je úplně vyndat… jinak bude přebuzeno (prolínají se robusně když porovnáš jednotlivé mapy a spojíš vyzáření všech dohromady) ač tvrdí, že DVB-T2 je na stejný kmitočet blízko sebe míň náročná než tomu bylo v DVB-T.
  Doufejme, že se časem na různých dobrých místech republiky nestřetne rozdílné složení MUXů na stejném kanále ať už našich nebo zahraničních (u nich je to ale už jasné s H.Bogenem atd. se najdou časem případy)

 3. PeVy napsal:

  Pane potůčku, je pozoruhodné, jak v žádném článku neopomenete spekulovat o tom, co se ještě objeví v PS 12 za programy. Jednou to je Tuty nebo Seznam.cz, jindy regionálnítelevize.cz, potom zase jiná kombinace, dnes i Sport 5. Kam na to chodíte…:-)

 4. Štěpán napsal:

  Hlavně at‘ nám tu nic z Dyleně nepouští na 28.k!

 5. drahomir.hrabec napsal:

  Uš 12 12 2017 kdy pujedé v Ostravě
  Ten 31 kanál to budé así v roku 2018

Napsat komentář