Povánoční výprodeje televizorů jsou tu. Na co si dát pozor, abyste nesplakali nad výdělkem?

13 komentářů 28.12.2017 / Jan Potůček

Diváci, kteří přijímají televizní vysílání na klasickou anténu nebo společnou televizní anténu bez měsíčních poplatků, si musí pohlídat kompatibilitu s DVB-T2/HEVC.

Velké povánoční slevy lákají k nákupům nových televizorů. Řada prodejců spotřební elektroniky snížila ceny u vybraných modelů až o desítky procent. Za lákavými nabídkami se ale může skrývat jedno vážné nebezpečí. Česká republika za necelé tři roky přejde na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 a ne všechny televizory, které mají tuner DVB-T2, toto vysílání dokáží zpracovat. To, co se dnes může jevit jako výhodný nákup, se tedy může v polovině roku 2020, kdy dojde k ukončení televizního vysílání ve standardu DVB-T, ukázat jako špatná koupě. „Přijímače vhodné pro české vysílání DVB-T2 musí mít kodek HEVC. Bez něj diváci mohou naladit jen zvuk,“ varuje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací.

Ale ani všechny televizory DVB-T2/HEVC nemusí být vhodné pro příjem českých programů ve standardu DVB-T2. České Radiokomunikace proto již loni zavedly vlastní certifikaci televizorů a set-top-boxů, která spočívá v praktickém ověřování, zda přijímače odpovídají nárokům tzv. D-Booku, což je seznam minimálních technických požadavků na přijímače DVB-T2 určené pro český trh. Dokument sestavil a pravidelně aktualizuje Český telekomunikační úřad ve spolupráci s provozovateli vysílacích sítí. Od října loňského roku certifikací prošlo 1 236 přijímačů, které mohou být označeny zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“. „U televizorů a set-top-boxů s tímto logem mají diváci jistotu, že nové vysílání bez problémů naladí,“ říká Marcel Procházka. Jejich úplný seznam je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz.

Pečeť „DVB-T2 ověřeno“
prakticky supluje státní informační kampaň k zavádění DVB-T2 (Zdroj: CRA)

Ultra HD kvalitu známou z obchodu nečekejte

Pro příjem vysílání DVB-T2 jsou vhodné i některé televizory a set-top-boxy bez certifikace, divák by si ale v takovém případě měl nechat od prodejce ukázat, že přijímač v reálném provozu opravdu vysílání v tomto standardu regulérně zpracuje. Na pokojovou nebo vnější anténu je lze naladit již na drtivé většině území České republiky. Přechodová síť DVB-T2, kterou od března letošního roku provozují České Radiokomunikace a momentálně svým signálem pokrývá přes 97 procent populace, vznikla i z tohoto důvodu – pro ověřování kompatibility přijímačů a zajištění dostatečně dlouhého souběhu vysílání v končícím standardu DVB-T a nastupujícím DVB-T2. Řada prodejců však reálné vysílání na televizorech neukazuje a pouští na nich smyčku se záběry v HD nebo Ultra HD kvalitě.

Diváci mohou být po rozbalení a zapojení televizoru doma nemile překvapeni, že televizní programy v přechodové síti DVB-T2 nemají tak kvalitní obraz jako ukázka v obchodě. Přechodová síť ale není určena pro vysílání v HD kvalitě, z kapacitních důvodů na to ani není stavěná. „Přechodová síť slouží pro zajištění souběžného vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2, přičemž do přechodové sítě se musí vejít programy z celoplošných multiplexů 2 a 3,“ vysvětluje Marcel Procházka. „Jiná situace bude u finálních sítí DVB-T2, na které se bude přecházet v letech 2019 až 2020. U nich bude záležet čistě na té které televizní stanici, zda se rozhodne vysílat v HD rozlišení nebo ne. Ale například Česká televize plánuje HD vysílání již ve svojí přechodové síti, kterou spustí v příštím roce,“ dodává.

Nové přijímače zvládnou i „staré“ vysílání DVB-T

Nový televizor, který je schopen přijímat české vysílání ve standardu DVB-T2, dokáže zpracovat i signál sítí DVB-T, takže diváci na něm mohou naladit jak programy v DVB-T2, tak v DVB-T. „O žádný z oblíbených programů tak nepřijdou,“ ujišťuje Marcel Procházka. K levnějším modelům, které například nemají kodek HEVC, bude nutné dokoupit set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Set-top-box je dobrým řešením i pro diváky, kterou jsou spokojeni se svojí dosavadní televizi a nechtějí ji kvůli DVB-T2 vyměňovat. „Tito diváci ale mají čas do poloviny roku 2020, kdy se bude současné vysílání DVB-T vypínat. K dřívějšímu přechodu na DVB-T2 je nebude nikdo nutit, leda že by chtěli využít například pozemní vysílání České televize v HD kvalitě, které bude na rozdíl od satelitu nebo kabelové televize dostupné bez dalších měsíčních poplatků,“ vysvětluje Marcel Procházka.

Během příštího roku bude v České republice zprovozněny tři přechodové sítě DVB-T2, které v tomto standardu nabídnou řádově tři až čtyři desítky programů. Vedle sítě Českých Radiokomunikací, která dokryje jižní Čechy a začne spouštět dokrývače, půjde o síť společnosti Digital Broadcasting s komerčními a regionálními televizemi, a síť České televize s kompletní programovou nabídkou v HD kvalitě. Od roku 2019 pak Česká republika začne spouštět finální sítě DVB-T2, jichž by mělo být nakonec šest a od poloviny roku 2020 plně nahradí dnešní celoplošné multiplexy 1, 2, 3 a 4, ale také regionální sítě DVB-T, které ukončí vysílání již v polovině roku 2019. Diváci tak mají prakticky dva roky času na výměnu televizoru nebo pořízení set-top-boxu pro příjem nového vysílání.

Vstup do Diskuse

13 komentářů: “Povánoční výprodeje televizorů jsou tu. Na co si dát pozor, abyste nesplakali nad výdělkem?”

 1. Adolf.Shitler napsal:

  A co diváci, kteří přijímají televizní vysílání na společnou anténu s měsíčními poplatky? Protože za STA se v naprosté většině případů právě měsíčně platí. Ti si pozor dávat nemusí? 🙂
  Nic ve zlém, ale to neustálé zdůrazňování čehosi „bez poplatku“ je dost slabá snaha nějak obhájit, že to jde s pozemním vysíláním pomalu, ale jistě z kopce.

  • Michal Kubeček napsal:

   To je ovšem hlubokomyslná úvaha na úrovni člověka, který se cítí podveden, že i poté, co si koupil byt do osobního vlastnictví, musí dál platit za elektřinu, vodu a plyn (protože to byl zvyklý zahrnovat do univerzální kolonky „nájem“).

   • mirasat napsal:

    Vždyť si ti lidé z paneláku můžou koupit tu ,,výbavičku,, najednou, jestli jsou všichni v pohodě…nemusej střádat…tak si to tak udělejte….
    Já vidím jiný podstatný problém.
    Ještě nikdy nikdo nikde v žádném paneláku neinformoval na nástěnce, že opravy po jakémkoliv vlastnopěstním zásahu do STA bude dotyčný hradit ze svého. Konkrétně ty zvěrstva, co se dějí se zásuvkami. Od pájených, či kroucených rozbočení, až po demontáž zásuvky a zaházení volných konců koaxů maltou.

  • kristian napsal:

   placena STA ? tak to jsem jeste nevidel.! nekdo vam prodava bezplatny signal ? tak to musi byt nejaky nenazrany jhovado.! 😂🤣😂

   • Michal Kubeček napsal:

    Obvykle se platí nějaký poplatek za údržbu toho vybavení (který je často zahrnutý do paušální částky za správu domu). Vydávat ho za poplatek za vysílání je samozřejmě holý nesmysl, ale co můžete čekat od trolla.

    • Adolf.Shitler napsal:

     Pokud se za něco měsíčně nebo jinak pravidelně platí, tak se jedná o poplatek. I když se ti to nemusí líbit, můžeš se vztekat, blábolit něco o trollech, ale nic s tím nenaděláš 🙂

    • atakdale napsal:

     U nas platime v radu desetikorun a platime radi , za moznost kompletniho SK a PL prijmu. Zvlaste slovenske, ktere uz nejsou ani u kabelovek …

   • Adolf.Shitler napsal:

    No já zase nikde neviděl, že by se STA vybudovala a udržovala jen tak z ničeho. Samozřejmě nepopírám, že by to tak mohlo být, ale skutečně takovou STA neznám ani jednu 😀

 2. Jan napsal:

  Během příštího roku bud(e)ou v České republice zprovozněny tři přechodové sítě DVB-T2……………………. Tak víra je jistě báječná věc, ale….. nic se nesmí přehánět. Tato informace zavání šířením poplašné zprávy. (:-o) ☃ § ☎ Všem zúčastněným přeji veselého Silvestra, šťastný Nový rok a aby se jim všechna přání splnila. To myslím upřímně !

 3. Antal Brixi napsal:

  Opatrně hlavně ve vyjádření a plánování v novém roce u Pařízka a ČT.

 4. Simon napsal:

  „U všech typů přijímačů DVB-T2 se ale ještě před jejich koupí ubezpečte, že splňují technické parametry potřebné pro příjem českých vysílacích sítí T2“
  A ty technické parametry najdu kde?

 5. kristian napsal:

  tak pozor by si zakaznici meli dat predevsim na prodej pouziteho zbozi za plne ceny.!!!
  du va ta du va ci pi du ba du va
  😂🤣😂

 6. Joset napsal:

  A jak to bude u satelitu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *