Povánoční výprodeje televizorů jsou tu. Na co si dát pozor, abyste nesplakali nad výdělkem?

13 komentářů 28.12.2017 / Jan Potůček

Diváci, kteří přijímají televizní vysílání na klasickou anténu nebo společnou televizní anténu bez měsíčních poplatků, si musí pohlídat kompatibilitu s DVB-T2/HEVC.

Velké povánoční slevy lákají k nákupům nových televizorů. Řada prodejců spotřební elektroniky snížila ceny u vybraných modelů až o desítky procent. Za lákavými nabídkami se ale může skrývat jedno vážné nebezpečí. Česká republika za necelé tři roky přejde na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 a ne všechny televizory, které mají tuner DVB-T2, toto vysílání dokáží zpracovat. To, co se dnes může jevit jako výhodný nákup, se tedy může v polovině roku 2020, kdy dojde k ukončení televizního vysílání ve standardu DVB-T, ukázat jako špatná koupě. „Přijímače vhodné pro české vysílání DVB-T2 musí mít kodek HEVC. Bez něj diváci mohou naladit jen zvuk,“ varuje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací.

Ale ani všechny televizory DVB-T2/HEVC nemusí být vhodné pro příjem českých programů ve standardu DVB-T2. České Radiokomunikace proto již loni zavedly vlastní certifikaci televizorů a set-top-boxů, která spočívá v praktickém ověřování, zda přijímače odpovídají nárokům tzv. D-Booku, což je seznam minimálních technických požadavků na přijímače DVB-T2 určené pro český trh. Dokument sestavil a pravidelně aktualizuje Český telekomunikační úřad ve spolupráci s provozovateli vysílacích sítí. Od října loňského roku certifikací prošlo 1 236 přijímačů, které mohou být označeny zlatou pečetí „DVB-T2 ověřeno“. „U televizorů a set-top-boxů s tímto logem mají diváci jistotu, že nové vysílání bez problémů naladí,“ říká Marcel Procházka. Jejich úplný seznam je k dispozici na webu www.dvbt2overeno.cz.

Pečeť „DVB-T2 ověřeno“
prakticky supluje státní informační kampaň k zavádění DVB-T2 (Zdroj: CRA)

Ultra HD kvalitu známou z obchodu nečekejte

Pro příjem vysílání DVB-T2 jsou vhodné i některé televizory a set-top-boxy bez certifikace, divák by si ale v takovém případě měl nechat od prodejce ukázat, že přijímač v reálném provozu opravdu vysílání v tomto standardu regulérně zpracuje. Na pokojovou nebo vnější anténu je lze naladit již na drtivé většině území České republiky. Přechodová síť DVB-T2, kterou od března letošního roku provozují České Radiokomunikace a momentálně svým signálem pokrývá přes 97 procent populace, vznikla i z tohoto důvodu – pro ověřování kompatibility přijímačů a zajištění dostatečně dlouhého souběhu vysílání v končícím standardu DVB-T a nastupujícím DVB-T2. Řada prodejců však reálné vysílání na televizorech neukazuje a pouští na nich smyčku se záběry v HD nebo Ultra HD kvalitě.

Diváci mohou být po rozbalení a zapojení televizoru doma nemile překvapeni, že televizní programy v přechodové síti DVB-T2 nemají tak kvalitní obraz jako ukázka v obchodě. Přechodová síť ale není určena pro vysílání v HD kvalitě, z kapacitních důvodů na to ani není stavěná. „Přechodová síť slouží pro zajištění souběžného vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2, přičemž do přechodové sítě se musí vejít programy z celoplošných multiplexů 2 a 3,“ vysvětluje Marcel Procházka. „Jiná situace bude u finálních sítí DVB-T2, na které se bude přecházet v letech 2019 až 2020. U nich bude záležet čistě na té které televizní stanici, zda se rozhodne vysílat v HD rozlišení nebo ne. Ale například Česká televize plánuje HD vysílání již ve svojí přechodové síti, kterou spustí v příštím roce,“ dodává.

Nové přijímače zvládnou i „staré“ vysílání DVB-T

Nový televizor, který je schopen přijímat české vysílání ve standardu DVB-T2, dokáže zpracovat i signál sítí DVB-T, takže diváci na něm mohou naladit jak programy v DVB-T2, tak v DVB-T. „O žádný z oblíbených programů tak nepřijdou,“ ujišťuje Marcel Procházka. K levnějším modelům, které například nemají kodek HEVC, bude nutné dokoupit set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Set-top-box je dobrým řešením i pro diváky, kterou jsou spokojeni se svojí dosavadní televizi a nechtějí ji kvůli DVB-T2 vyměňovat. „Tito diváci ale mají čas do poloviny roku 2020, kdy se bude současné vysílání DVB-T vypínat. K dřívějšímu přechodu na DVB-T2 je nebude nikdo nutit, leda že by chtěli využít například pozemní vysílání České televize v HD kvalitě, které bude na rozdíl od satelitu nebo kabelové televize dostupné bez dalších měsíčních poplatků,“ vysvětluje Marcel Procházka.

Během příštího roku bude v České republice zprovozněny tři přechodové sítě DVB-T2, které v tomto standardu nabídnou řádově tři až čtyři desítky programů. Vedle sítě Českých Radiokomunikací, která dokryje jižní Čechy a začne spouštět dokrývače, půjde o síť společnosti Digital Broadcasting s komerčními a regionálními televizemi, a síť České televize s kompletní programovou nabídkou v HD kvalitě. Od roku 2019 pak Česká republika začne spouštět finální sítě DVB-T2, jichž by mělo být nakonec šest a od poloviny roku 2020 plně nahradí dnešní celoplošné multiplexy 1, 2, 3 a 4, ale také regionální sítě DVB-T, které ukončí vysílání již v polovině roku 2019. Diváci tak mají prakticky dva roky času na výměnu televizoru nebo pořízení set-top-boxu pro příjem nového vysílání.

Vstup do Diskuse

13 komentářů: “Povánoční výprodeje televizorů jsou tu. Na co si dát pozor, abyste nesplakali nad výdělkem?”

 1. Adolf.Shitler napsal:

  A co diváci, kteří přijímají televizní vysílání na společnou anténu s měsíčními poplatky? Protože za STA se v naprosté většině případů právě měsíčně platí. Ti si pozor dávat nemusí? 🙂
  Nic ve zlém, ale to neustálé zdůrazňování čehosi „bez poplatku“ je dost slabá snaha nějak obhájit, že to jde s pozemním vysíláním pomalu, ale jistě z kopce.

 2. Jan napsal:

  Během příštího roku bud(e)ou v České republice zprovozněny tři přechodové sítě DVB-T2……………………. Tak víra je jistě báječná věc, ale….. nic se nesmí přehánět. Tato informace zavání šířením poplašné zprávy. (:-o) ☃ § ☎ Všem zúčastněným přeji veselého Silvestra, šťastný Nový rok a aby se jim všechna přání splnila. To myslím upřímně !

 3. Antal Brixi napsal:

  Opatrně hlavně ve vyjádření a plánování v novém roce u Pařízka a ČT.

 4. Simon napsal:

  „U všech typů přijímačů DVB-T2 se ale ještě před jejich koupí ubezpečte, že splňují technické parametry potřebné pro příjem českých vysílacích sítí T2“
  A ty technické parametry najdu kde?

 5. kristian napsal:

  tak pozor by si zakaznici meli dat predevsim na prodej pouziteho zbozi za plne ceny.!!!
  du va ta du va ci pi du ba du va
  😂🤣😂

Napsat komentář