Proč Česká televize odložila start DVB-T2 až na jaro? Čeká na Technický plán přechodu

10 komentářů 14.12.2017 / Jan Potůček

Kavčí hory jsou v jiné situaci než operátoři dalších dvou přechodových sítí DVB-T2. Jejich multiplex bude s výjimkou dvou lokalit startovat už na finálních kmitočtech.

Oznámení České televize, že odloží start své přechodové sítě DVB-T2 až na jaro příštího roku, vzbudilo mezi příznivci druhé televizní digitalizace spoustu negativních ohlasů. Sama ČT posun vysvětluje „technickou přípravou“, to však není jediný důvod. Řada čtenářů si jistě vzpomene, že několikrát odkládaný start veřejnoprávního vysílání ve standardu DVB-T2 se přičítal zdlouhavému projednávání diginovely zákona o elektronických komunikacích, která ČT z legislativního hlediska umožnila vysílat v novém standardu. Novela platí od 2. září, proč tedy ČT posouvá start svého veřejnoprávního přechodového multiplexu na přelom března a dubna 2018?

Přechodová síť? Nikoli, již finální multiplex

Důvod je jednoduchý. ČT jako jediný ze tří operátorů přechodových sítí DVB-T2 bude spouštět vysílání prakticky na finálních kmitočtech, takže ani nepůjde o přechodovou síť. S výjimkou dvou oblastí využije vysílací kanály, které se již nebudou měnit (kromě zmíněných dvou oblastí jde o kanál 26), a to ani po vypnutí DVB-T. Proto Kavčí hory počítají s tím, že rovnou začnou budovat finální multiplex s možností finálního dokrytí sekundární sítí dokrývačů. K těm však dosud nemá zkoordinované kmitočty od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Není tedy jasné, zda a kde půjde o opakovače a kde o dokrývače s jiným vysílacím kanálem oproti primárnímu vysílači, z něhož budou odebírat signál, a jak tedy tyto dokrývače po technické stránce připravit.

Sekundární síť dokrývačů by měl určit Technický plán přechodu na DVB-T2, na kterém už intenzivně pracuje Koordinační expertní skupina ministerstva průmyslu a obchodu s ČTÚ a operátory sítí (včetně ČT). Dokument ale ještě není zdaleka hotový. Do konce roku totiž ještě probíhají mezinárodní koordinace kmitočtů pro základní vysílače velkého výkonu s okolními zeměmi a Maďarskem. Technický plán přechodu by měl být hotový do konce prvního čtvrtletí příštího roku a do konce pololetí ho má schválit vláda – tento termín určila Evropská komise jako nejzazší možný. ČT tedy čeká na definitivní verzi „jízdního řádu“ druhé televizní digitalizace a na kmitočty pro dokrývače veřejnoprávního multiplexu DVB-T2.

Kavčí hory zahájí vysílání ve standardu DVB-T2 na přelomu března a dubna příštího roku (Foto: Česká televize)

ČT musí uzavřít smlouvu na provoz multiplexu

Nezanedbatelná je také nová smlouva, nebo dodatek ke stávající smlouvě s technickým operátorem veřejnoprávního multiplexu, kterým jsou České Radiokomunikace. V něm musí být přesně definované termíny zapínání vysílačů přechodové DVB-T2 sítě, vypínání DVB-T vysílačů multiplexu 1 a finální přechod na DVB-T2. Může jít o dlouhodobý kontrakt, stejně jako v případě DVB-T, který bude s ohledem na přechodové období velmi komplexní a pro který však chybí řada vstupních informací. Tato smlouva nebo dodatek není možné podepsat dříve, než bude známý Technický plán přechodu.

To vše se bude muset stihnout během prvních tří měsíců příštího roku. Start veřejnoprávního multiplexu DVB-T2 by se ale mohl ještě posunout v případě, že by nastaly rozsáhlejší personální změny i na nižších pozicích na ministerstvu průmyslu a obchodu, které bylo z pozice ministra kontrolováno sociální demokracií. Koordinátorem sestavování Technického plánu přechodu je předseda Koordinačná expertní skupiny Pavel Dvořák, bývalý předseda Rady ČTÚ. Resort však nyní kontroluje hnutí ANO a není jasné, do jaké míry bude chtít nový ministr obměnit úředníky. Lidí, kteří by byli schopni sestavit Technický plán přechodu, navíc v tak krátké době, není mnoho a pokud by Pavel Dvořák na ministerstvu skončil, mohlo by to zkomplikovat nejenom start veřejnoprávní sítě DVB-T2, ale i legislativní část přípravy Technického plánu přechodu. Technické řešení přechodu je však primárně na bedrech Českých Radiokomunikací, které budou muset plán pro sítě 1, 2 a 3 připravit a následně realizovat.

Obsah veřejnoprávního multiplexu DVB-T2 by měl být dostatečným lákadlem

Zmíní se nová vláda o DVB-T2 ve svém prohlášení?

Mimochodem, bude zajímavé sledovat, zda se nově jmenovaná vláda o přechodu na DVB-T2 zmíní ve svém programovém prohlášení. Bude to kabinet premiéra Andreje Babiše, ať již tento nebo potenciálně další po neúspěšném hlasování o důvěře, během jehož funkčního období přejde Česká republika na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání. Pro ministerstvo průmyslu a obchodu půjde o stěžejní úkol, s nímž se pojí také budoucí aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz a možnost vzniku čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora. Na toho hodně sázela už předchozí vláda, která chtěla liberalizovat trh mobilních operátorů a docílit výhodnějších tarifů pro koncové zákazníky, především pak v oblasti mobilních dat.

Aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz bude pro vládu hodně důležitá, protože přinese značné finanční prostředky. Výhledově by mělo jít až o desítky miliard korun. K těm se však kabinet nedostane, pokud včas neuvolní pásmo 700 MHz a nepřevede stávající televizní vysílání na nový standard DVB-T2. Česká televize chce v tomto procesu sehrát klíčovou roli, stejně jako během první televizní digitalizace. Kavčí hory se budou snažit přechod uspíšit, protože některé kmitočty stávajícího multiplexu 1 bude muset vypínat již v polovině roku 2019. Za půldruhého roku tedy budou muset někteří diváci přejít na DVB-T2, aby si zachovali pozemní příjem programů ČT. Získají za to ale všech šest veřejnoprávních programů v HD kvalitě.

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “Proč Česká televize odložila start DVB-T2 až na jaro? Čeká na Technický plán přechodu”

 1. Lejsek napsal:

  A toto lidový vypravěč pohádek a žába na prameni Hanuš nevěděl před čtvrt rokem? Blázny, ať si dělá z někoho jiného. Raději mazal med kolem pusy, jak je vše připravené a vše stojí a padá se ZEK.

 2. PeVy napsal:

  Tak už teď je téměř jasné, že v I. čtvrtletí 2018 ČT nespustí vůbec nic. A pokud už to potom bude v dubnu, červnu, nebo srpnu – to už bude úplně jedno, kdo se v létě kouká na TV ?
  Ale hlavní je, že „Kavčí hory počítají s tím, že rovnou začnou….“ :-))

 3. vedro napsal:

  Bohuzel mam pocit, ze CT nas zavadi. Nejdriv bylo cekani na novy zakon, pak se i uvazovalo ze neco spusti do konce roku a ted se ceka na TPP. Proc to nerekli hned na zacatku? Ted se dovidame, ze neni podepsana smlouva s CRa a podle teto „logiky“ bude podepsana az kdyz budou zkoordinovane vsechny frekvence a vydan TPP. Ted jeste do toho pletou vladu a politiky. Nechapu jak chteji zacit vysilat na jare 2018, kdyz TPP je planovan na schvaleni vladou az 6/2018 (v soucasne situaci je to asi jen zbozne prani). Proc zacatkem 2017 nerekli jasne, ze se ceka na schvaleni ZEK, TPP a buh vi co jeste. Proc kdyz je zakon schvalen se ted pridavaji dalsi podminky – TPP, vymlouvaji se ze sit uz bude definitivni a pod. Vzdyt to je prave vyhoda, ze prechodova sit=finalni sit, nic se nemusi predelavat, menit frekvence. Co je to za vymluvu, ze nemaji dokoordinovanu sekundarni sit? Vzdyt se nejdriv zapina primarni sit, pak se udela mereni v oblastech kde bylo problematicke DVBT (prip. kde jim co nahlasi divaci) a pak se zada o dalsi pridel pro sekundarni sit kde to bude potrebne. Stejne naprosta vetsina sekundarni site ma totoznou frekvenci s primarni kdyz to umoznuje SFN a dalsi podminky. Na reseni moznych komplikaci maji rok a pul, cim pozdeji zacnou tim ten cas – rezervu budou mit mensi. To snad vedi uz ted. Nevim proc to resi tak profesorsky. Kanaly pro jednotlive oblasti jsou zname a paterni sit je zkoordinovana! Dosavadni vyjadreni zainteresovanych osob byla, ze CT sit T2 je v koordinaci nejdal a ze je koncipovana jako definitivni tudiz se na vetsine republiky jiz kanal menit nebude. CRa to maji komlikovanejsi a vysilaji. Ridi se jinymi zakony? Zazadali o pridel a co dostali tak tam vysilaji (nebo se pripravuji). CT ani nezazadala.
  Proste kde je vule tam je cesta (v pripade CT to plati obracene). Pokud by CT zazadala CTU o pridel a byl by zverejnen v databazi hned by se videlo co vsechno ma jejich sit zkoordinovano a kolik % divaku jiz muze byt pokryto.

  • Jan napsal:

   Souhlas – v I. čtvrtletí 2018 ČT nespustí vůbec nic. Vypadá to, když to dobře půjde, tak na I. čtvrtletí 2019. Tedy, pokud to všechno nejsou jenom vlny (mořské) a skutečný důvod je zase úúúplně někde jinde :-))) Dokrývače totiž nemají s provozem dávno již zkoordinovaných frekvencí a vysílacích výkonu 26 hlavních vysílačů, dokonce na mezinárodní úrovni, co dělat. A vzhledem, že celé přechodné období platí vláda – tedy energetické provozní náklady vysílačů, tak to může být ČT šumák. Takže skutečný důvod hledejme jinde.

  • BIDLO napsal:

   Já zas nerozumím tomu proč řeší síť páteřních čili hlavních vysílačů s dokrývači zároveň.
   Nejdřív se snad spustí ty páteřní aby pokryly maximum území a teprve poté se dokrývači řeší problémová místa.

 4. Štěpán napsal:

  Chtějí si užít Adventu, Vánoc a Silvestra … to je ten hlavní důvod 😀 Po silvestrovské opici se začnou pomalu probouzet a něco pomalu dělat.

  Přelad’ování RS7 nějak nechápu … Mohly počkat na nový mux ČT a pak to definitivně zhasnout. Spousta lidí si sama nepřeladí protože to neumí, nebo anténu na to nebudou mít nastavenou, v STA to taky zabere nějakou chvilku než se to všude přeladí … to bude zrovna ta čtvrtka roku pryč. Někde vznikne problém, rušení … a co s tím ted‘ dělat v zimě, že jo ….

 5. dirigento napsal:

  Koukám, že Štěpán (alias Violista, alias Štěpán S) obohacuje svými „duchaplnými“ příspěvky, které jsou absolutně mimo téma i zdejší diskusi…

 6. Miki Mouse napsal:

  To buďte radi, že nemáte vypasené mastibrucho Sputnik z Banánovej republiky…

 7. Michal Kubeček napsal:

  Jak už tu několikrát padlo, uvedené důvody znějí celkem rozumně (tedy některé z nich), ale jen do chvíle, než si člověk položí otázku, jak je možné, že si je neuvědomovali, když se v létě prsili, že čekají jen na diginovelu a jakmile na ní oschne tiskařská čerň, začne se budovat jak o závod. Pochopitelně se nabízí odpověď, že to moc dobře věděli, ale radši nám věšeli bulíky na nos.

  Takže doufám, že v přislíbeném lednovém rozhovoru s panem Hanušem tahle otázka padne (a nespadne pod stůl).

Napsat komentář