V Česku vysílá už 17 televizních stanic v DVB-T2, nejvíce ze zemí Visegrádské čtyřky

13 komentářů 11.12.2017 / Jan Potůček

UVNITŘ TABULKA – Ze sousedních zemí mají větší programovou nabídku v terestrickém vysílání nové generace pouze Německo a Rakousko, které přechod na DVB-T2 dokončují.

Největší programovou nabídku v novém typu pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 ze zemí tzv. Visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko) má Česká republika. Diváci zde mohou naladit již 17 televizních stanic, všechny volně bez poplatků. Sousední Slovensko vysílá prostřednictvím DVB-T o jeden program méně, všech 16 televizních stanic je ale součástí placeného balíku Plustelka. Polsko a Maďarsko dosud řádné vysílání ve standardu DVB-T2 nespustily. Naopak naši západní a jižní sousedé, Německo a Rakousko, již přechod na DVB-T2 dokončují a nabízí v tomto standardu třikrát více programů než Česká republika, většinu v HD rozlišení, ale zhruba polovinu za poplatek.

Česká republika

Češi mohou naladit ve dvou přechodových sítích DVB-T2 celkem 17 televizních programů, žádný ale nevysílá v HD rozlišení. Drtivá většina zájemců o příjem pozemní digitální televize nové generace naladí 15 programů v přechodové síti Českých Radiokomunikací, jež svým signálem pokrývá 94,3 procenta obyvatel Česka a v nejbližších dnech spustí další nový vysílač. Další dva programy obsahuje přechodová síť společnosti Digital Broadcasting, která však dosud vysílá pouze v Praze. Tyto stanice – Rebel a Relax – vysílají s vyšším datovým tokem, ale nikoli v HD kvalitě. Zatím posledním programem zařazeným do českého DVB-T2 byl koncem listopadu hudební kanál Šlágr 2 zaměřený na dechovku. Stále se čeká na vstup programů skupiny Nova do přechodových sítí DVB-T2 a také na spuštění přechodového multiplexu České televize s kompletní programovou nabídkou v HD kvalitě.

Slovensko

Na Slovensku dosud není jasné, jak dojde k přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2 u volně šířených programů. Placená terestrická služba Plustelka ale již v létě 2016 převedla jeden ze svých multiplexů do standardu DVB-T2. Jde o multiplex 4 s celoplošným pokrytím, který obsahuje 16 programů komerčních televizí, konkrétně JOJ HD, Joj Cinema HD, Markíza HD, Doma, Dajto, Rik, Nickeldeon, Sport 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Viasat Explorer/Spice, Viasat History, Viasat Nature, Film+, VH1 a Eroxxx. Operátor služby, společnost Towercom, zvolil pro vysílání DVB-T2 kompresní standard MPEG-4, na rozdíl od České republiky nebo Německa, které vysílají v modernějším kodeku HEVC. Towercom se ale nebrání testům HEVC, protože tento kodek by mu umožnil do sítě zařadit více programů. Více o slovenském DVB-T2 psal Televizníweb.cz v tomto článku.

Polsko

V Polsku momentálně ve standardu DVB-T2 nevysílá žádná televize. Země si zatím vystačí se čtyřmi celoplošnými multiplexy DVB-T, které využívají kompresní standard MPEG-4 a tudíž se do nich vejde více programů. Loni tyto sítě doplnil ještě v pořadí pátý multiplex označovaný jako MUX 8. Reálný MUX 5 má být naopak vyčleněn vysílání nové generace DVB-T2 a obsahu v HD kvalitě. Polská Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (KRRiT) již loni v říjnu navrhla, že by mělo jít o nejlepší polské programy nebo úplně nové televizní stanice a služby, které by k DVB-T2 přilákaly co nejvíce televizních diváků. Veřejnoprávní televize TVP otestovala vysílání DVB-T2 již v roce 2012 ve Varšavě, nyní ale v Polsku neprobíhá ani experimentální vysílání v novém systému. Více jsme o polském postupu při přechodu na DVB-T2 psali v tomto článku.

Maďarsko

Ani Maďarsko dosud nespustilo vysílání v DVB-T2 a tak na jeho území není možné zachytit žádný maďarský program v tomto standardu. Do září 2020 ale chce do nového vysílání překlopit všechny komerční televize, jejichž příjem bude v terestrickém vysílání zpoplatněn (až na výjimky se to děje už i současném vysílání DVB-T, které nabízí 12 volně šířených a 47 zakódovaných a zpoplatněných televizních programů). Výjimkou bude veřejnoprávní televize MTV, jejíž pozemní vysílací síť zůstane ve standardu DVB-T. Diváci MTV si tak nebudou muset pořizovat přijímače DVB-T2, ale nebudou moci na stávajících televizorech naladit vysílání komerčních televizí. Operátory budoucích sítí DVB-T2 hodlá Maďarsko vybrat do roku 2019, ke konci tohoto roku vydraží kmitočtové pásmo 700 MHz.

 

Německo

Němci začali s přechodem na DVB-T2 jako jedni z prvních v Evropě a mají ho téměř dokončen. Situace u našich západních sousedů je jednodušší v tom, že pozemní cestou zde přijímá televizní signál necelá desetina domácností, většinou ve velkých městech. Německé multiplexy DVB-T2 aktuálně nabízí 46 televizních programů, naprostou většinu v HD rozlišení. Polovinu lze přijímat volně a zdarma (jde o veřejnoprávní stanice, jež mohou v příhraničí naladit i čeští diváci), polovina je zakódovaná a zpoplatněná částkou 5,75 euro měsíčně (150 korun) v rámci služby Freenet TV. Tu si do konce listopadu předplácelo 875 tisíc domácností a ke konci roku by jich mělo být přes 900 tisíc. Německému DVB-T2 jsme se věnovali podrobněji v tomto článku, dále v recenzi příjmu v pohraničí a dálkového příjmu v Praze.

Rakousko

Rakousko dokončilo přechod na DVB-T2 letos v říjnu, čtyři roky po zahájení procesu přepínání sítí na novější standard. Na rozdíl od Německa využívá starší kompresní standard MPEG-4 a tudíž musí aktuálně 56 šířených programů šířit více multiplexů. V součtu programů jsou započítané i regionální stanice, které nemají celoplošné pokrytí. Celkem 20 programů lze přijímat zdarma (všechny veřejnoprávní a několik hlavních komerčních stanic, ovšem pouze kódovaně prostřednictvím služby SimpliTV. Přístup k ní získá pouze plátce koncesionářských poplatků v Rakousku. Dalších 36 programů je zpoplatněno, rovněž v rámci služby SimpliTV. Podrobněji o rakouském DVB-T2 psal Televizníweb.cz v tomto článku, praktický příjem SimpliTV popsal v této recenzi.

Vstup do Diskuse

13 komentářů: “V Česku vysílá už 17 televizních stanic v DVB-T2, nejvíce ze zemí Visegrádské čtyřky”

 1. pevy napsal:

  Můžete více přiblížit ony čtyři celoplošné multiplexy v Polsku ? Měl jsem za to, že jsou pouze tři (+ jeden další ve III.pásmu, o kterém se ale zmiňujete jako o pátém). Díky.

 2. BIDLO napsal:

  Trochu jsem překvapen tím že na Slovensku je to úplně na mrtvém bodě. Čekal bych tam trochu větší iniciativu. Navíc by mě zajímalo jak si v té Plustelce vede již zmíněná Markíza group. Vyplatil se jim vůbec ten vstup?

  • vedro napsal:

   Regulacni organ v SR rokuje s dotcenymi staty. Okolni staty to taky moc neresi (Polsko, Madarsko, Ukrajina) tak neni kam spechat, staci to mit hotovo v roce 2019 kdyz budou vsechny tlacit terminy. Kdyz by na Slovensku chtel nekdo vyhazovat prebytecne penize na test T2, tak jedna volna vrstva je k dispozici. Zatim takovy nikdo neni a stat to podporovat taky nebude. Vysilatele se taky do toho nehrnou nechteji vic konkurence a placeni. Byly by za to kdyby zadne volne DVBT2 ani nebylo, radsi placene platformy.
   Markiza se odchodem z DVBT znacne propadla a jednoduchy navrat zpatky neni mozny, svou sanci promarnila, ted je v kazde placene platforme v konkurencnim prostredi a je to znat. Naklady se osekavaji jak se da a vzhlizi se k novemu majiteli, ktery nastoli poradek a pusti par chechtaku…

 3. ivovi napsal:

  „Rakousko:Celkem 20 programů lze přijímat zdarma (všechny veřejnoprávní a několik hlavních komerčních stanic, ovšem pouze kódovaně prostřednictvím služby SimpliTV.“

  Nejsou vsechny kodovane, ORF1,ORF2 a ATV v SD rozliseni jsou sireny volne.

 4. Gogo napsal:

  15.1.2018 jsem v Brně naladil už jen ATV. Už to bez registrace nepůjde naladit? Registrují údajně jen rakouské občany.

Napsat komentář