Část Jihočechů sice přišla o Regionální síť 8, na stejném kanálu ale na jaře naladí ČT HD v DVB-T2

15 komentářů 17.1.2018 / Jan Potůček

Měnit kanálové vložky ve společných televizních anténách pro příjem 50. kanálu z vysílače Kleť se divákům na jihu Čech nevyplatí, brzy na něm spustí HD vysílání Česká televize.

Všechno špatné je pro něco dobré. Tentokrát to platí pro Jihočechy a jejich problémy s příjmem televizních programů z pozemní Regionální sítě 8, které nastaly po Novém roce. Multiplex se musel z rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) stěhovat z hlavního jihočeského vysílače Kleť na níže položenou Včelnou (na vysílač rádia Faktor) a změnit vysílací kanál. Původní kanál 50, na kterém bylo možné síť zachytit z Kleti do konce minulého roku, ale nezůstane dlouho ladem. Již na jaře ho začne využívat Česká televize pro svoji přechodovou síť DVB-T2, v níž nabídne všech šest svých programů v HD kvalitě a celoplošné stanice Českého rozhlasu.

„Divákům v Jihočeském kraji, kteří přijímají televizní signál pomocí společných televizních antén, rozhodně doporučujeme ponechat si kanálovou vložku pro kanál 50 a nepřelaďovat ji. Česká televize může využít kanál 50 pro vysílání přechodové DVB-T2 sítě z Kletě a diváci tak budou moci rovnou přijímat všechny její programy v HD kvalitě,“ říká Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací. Česká televize bude zřejmě prvním operátorem a zároveň vysílatelem, který spustí vysílání DVB-T2 na jihu Čech. Stát by se tak mohlo již na jaře letošního roku. Přechodová síť Českých Radiokomunikací s nejsledovanějšími komerčními televizemi zatím čeká na individuální oprávnění pro Kleť od ČTÚ a společnost Digital Broadcasting, provozovatel třetí přechodové sítě DVB-T2, o kmitočet pro jižní Čechy dosud nepožádala.

Programy, které nahradí na kanálu 50 v jižních Čechách Regionální síť 8. Vysílat ale budou ve standardu DVB-T2.

Stejná situace nastane i na Ústecku

Regionální síť 8 se musela ke konci loňského roku stěhovat z Kleti na Včelnou nejen kvůli přechodové síti DVB-T2 České televize, ale také proto, že náhradní vysílací kanál 34 nebylo možné použít z této lokality kvůli vzájemnému rušení s televizními vysílači v Německu a Rakousku. Také kanál 50 pro vysílání České televize ve standardu DVB-T2 ale bude dočasný. Časem veřejnoprávní multiplex nové generace přejde na finální kanál 39. Kanálovou vložku pro kanál 50 ale diváci na jihu Čech využijí minimálně po dobu jednoho až dvou následujících let. Jižní Čechy v tomto smyslu nebudou výjimkou. K podobným situacím, kdy bude možné využít kanálové vložky pro současné vysílací kanály v DVB-T pro příjem vysílání v DVB-T2 dojde i jinde. Například u České televize tomu tak bude v Ústeckém kraji.

V současné době vysílá veřejnoprávní multiplex 1 ve standardu DVB-T na Ústecku a Chomutovsku na kanálu 33. Stejný kanál bude využívat i veřejnoprávní multiplex DVB-T2, ale až po spuštění finálních televizních sítí nové generace. Od letošního jara ČT spustí z hlavního ústeckého vysílače Buková hora a z chomutovské Jedlové hory přechodovou síť DVB-T2 na kanálu 50. Pro diváky v dosahu těchto dvou vysílačů se tedy do vypnutí stávajícího multiplexu 1 nic měnit nebude a poté jim na stejném kanálu naběhne veřejnoprávní multiplex DVB-T2. Pouze pokud by ho chtěli přijímat už dříve, kdy bude ČT souběžně vysílat v DVB-T a DVB-T2, by si museli v případě, že používají společnou televizní anténu, pořídit kanálovou vložku pro kanál 50.

Vysílací kanál veřejnoprávního multiplexu na ústecké Bukové hoře si Česká televize ponechá i po přechodu na DVB-T2

Přechodové sítě DVB-T2 budou vysílat dva až tři roky

Českobudějovická a ústecká oblast jsou jediné, kde Česká televize při přechodu na DVB-T2 využije dočasných vysílacích kanálů. Ve všech dalších regionech České republiky bude spouštět přechodovou síť DVB-T2 na finálních kmitočtech, konkrétně na kanálu 26. Ti, co používají společnou televizní anténu, si ale budou muset přeladit kanálovou vložku na kanál 26, případně si pořídit novou kanálovou vložku. Na kanálu 26 totiž nyní neprobíhá žádné televizní vysílání, nevyužívá ho žádný z celoplošných multiplexů nebo regionálních sítí DVB-T, a tak jej ani žádné společné televizní antény v současné době nepřijímají. Velká jednofrekvenční síť, v níž bude ČT vysílat, by měla zlepšit dosah jejího signálu.

Přechodové sítě DVB-T2, jejichž rozvoj se očekává především v první polovině letošního roku, zajistí pozemní digitální televizní vysílání nové generace na dobu přibližně dvou let. Tyto přechodové DVB-T2 sítě budou nakonec transformovány do finálních DVB-T2 sítí. Největší změny čeká přechodová síť Českých Radiokomunikací, která se bude rozdělovat na dva finální multiplexy DVB-T2, které nahradí současné celoplošné multiplexy 2 a 3 ve standardu DVB-T. Měnit se budou i vysílací kanály přechodové sítě společnosti Digital Broadcasting. Zatímco přechodový multiplex tohoto operátora umožní odpojování vysílačů pro šest regionů v rámci celé České republiky, finální síť by měla být regionalizovatelná pro všech čtrnáct krajů.

Časový harmonogram vypínání současných DVB-T sítí a transformace přechodových DVB-T2 sítí do finálních DVB-T2 sítí by měl být znám do června tohoto roku. Tento termín je totiž stanoven v novele Zákona o elektronických komunikacích pro vytvoření Technického plánu přechodu, který se tak stane jízdním řádem přechodu na druhou generaci televizního vysílání.

Vstup do Diskuse

15 komentářů: “Část Jihočechů sice přišla o Regionální síť 8, na stejném kanálu ale na jaře naladí ČT HD v DVB-T2”

 1. Pevy napsal:

  „Od letošního jara ČT spustí z hlavního ústeckého vysílače Buková hora a z chomutovské Jedlové hory přechodovou síť DVB-T2 na kanálu 33.“
  Doporučuji před zveřejněním článku pozorně přečíst….

  • Jan Potůček napsal:

   Stane se 🙂 Díky za upozornění.

  • Michal Pomeisl napsal:

   Ono by to klidně nemusel být překlep, ale reálná situace, kdy se PS11 / Mux21 rovnou spustí na k33 a stávající Mux1 se přesune na k50. Stejně jde jen o jeden rok, než bude nuceně muset Mux1 skončit na k33.
   A pokud by to mělo být uděláno citlivě, tak se dva měsíce bude Mux1 vysílat souběžně na k33 a k50. Tím se zajistí rozumný čas na úpravu antén a pak se rovnou začne na k33 vysílát finální Mux21.

   • Nonic napsal:

    To by ale ČTÚ a ČRa musely s tím 33k chtít… jak známo, tak oni ale v éteru dělaj jen zmatky a bordel kde se pak vytlačují či budou vzájemně kmitočty z různých stran pokud jste uprostřed nich našich i do toho těch zahraničních… viz názorný příklad se 28k na západě čech až ke polovině Krušných hor a ku Praze celý roky šel a půjde Hoher Bogen…. kontra čerstvě spustí PS-13 Mariánky, Teplice atd. Votice se PS-12 jsou naštěstí utopený v kopcích ale blíže ke západu a jihu už je nepustí proto Budějovičáci atd. na jihu kraje Moravy mají problémy sehnat jiný kmitočty… Přeladění MUX-7 ze 50k Klínovce na 38k jsou ohlasy, že někde se to střetává se rozdílným MUX-2 Trutnovem 38k… tak jako celý roky Liberec 52k s rozdílným Krašovem… podél hřebenu Krušných hor atd. jinde v republice podobné příklady lidí též znají ale borci z ČTÚ na kvalitní koordinace našich vnitřních natož i těch velkých přesahů ze zahraničí hází bobky a spoléhají, že to prostě nějak bude makat spolehlivě? bez výkyvů kvalit až tmy…
    Kdyby se na Krašov a Chomutov vykašlali a raději to předělali na mnohem lépe pro Ústecký a okolní kraje umístěný kopec Milešovka kde teď jede DAB+ a kdysi to prý měla strategicky armáda… Bukovka je pro Ústecký kraj ve stínu kopců, že ani 100kW nestačí a pálí místo toho na plný kotel ku Praze a k němcům kde to nepotřebují… Teď proto posílili hlavně Chomutov a oslabí do zbytků nepokrytých kopcových míst Bukovku… a s Klínovcem též neví jak naložit když ten je dost strategický jak pro Karlovarský tak Plzeňský a dost i Ústecký kraj…

    • Nonic napsal:

     Oprava… Krašov je udělaný dobře ač si o tom někteří v Karlovarském kraji směrem ku Aši atd. myslí svý díky mnoha stínům kopců co brání výhledu i na Klínovec…
     Bukovku s Chomutovem měly raději instalačně přesměrovat na Milešovku a dát pak už jen malé dokrývače tam kde se to nedostane přes velmi členité kopečky… takhle je to na mnoha místech přebuzeno z mnoha stran duplikáty či se to stejným kmitočtem vytlačuje kdo s koho bude viděn, a ve VKV i slyšen… ze východu, západu, středu a z ciziny 2 x německé atd. státy svými přesahy na křižovatkách…
     Ve DVB-T2 díky často jen jedný společný frekvenci toho bude míň, takže Ústecký kraj bude mít přesto nejen 26k ale i přechodný 50k a pak ten 33k atd. Pařízkovo rozdělení lokálek MUX-4 který máme naladitelné minimálně 3 (Teplice, Klínovec, Louštín) až 4 pozicí ze Ládví atd. (někdo chytá i Žižkov, Liberec, Trutnov případně i Pardubice dolétávají některé MUXy v těch našich kopečkách)
     a ve MUX-24 budou též rozdíly dle místa kde jste… Někde mají zas kvalitové problémy i s málem tj. bez MUX-3 natož krajské RS-8…
     Škoda slov… nejsme skoro rovina jak Maďaři…

    • Michal Pomeisl napsal:

     Kde jste přišel na to, že ČRa posílili chomutovský Jedlák na úkor Bukovky?
     Ať koukám, jak koukám do databáze ČTÚ, tak Mux1,2,3 i PS12 mají shodně povoleno max. ERP 45dBW / 32 kW.
     A co se týče Bukovky, tak snížený výkon je jen výsledkem mezinárodní koordinace s Německem a Polskem. Určitě to není z rozhodnutí ČRa.
     A ty řeči ohledně Milešovky jsou jen ve stylu co by kdyby. Kolikrát mám pocit z Vašich vět, že minulé generace museli být totálně mimo, když cca před 60 lety rozhodli o výstavbě vysílače na Bukovce. Byl jste se tam někdy podívat, jak je samotná stavba vysílače velká a rozlehlá? A teď si to srovnejte s vrcholem Milešovky. Kam by se to tak asi vešlo…? A to ani nemluvím o tom, že Milešovka je významná přírodní rezervace národního významu.
     Občas by to chtělo víc přemýšlet, než pořád dokola psát plno zbytečných vět.

     • Nonic napsal:

      Bukovka pojede v nižším výkonu a už teď dle spuštění napřed Chomutova ve DVB-T2 je jasné, že pro kraj je mnohem přínosnější než ta v kopcích utopená Bukovka se kterou i se 100kW celý roky už z dob analogu směrem na západ i východ Ústeckého kraje tj. Děčínsko atd. jsou problémy… stačí se podívat kam to fairuje tj. skutečně hlavně ku Praze a opačně ku Sasíkům… proto Milešovka by byla pro tento kopcovitý region mnohem vhodnější a ušetřilo by se…

     • Nonic napsal:

      DVB-T2 ze Ještědu dle ofiko map je přítomno minimálně v okolí Teplic a bylo prázdno jen tam kde nebyla dostupná Praha a silný Krašov… Chomutov to jen pak doplnil a ty utopené kopce u Bukovky – prostě hold to dorazej… na to ale jak vidno není zapotřebí jako kdysi nic neřešící pro komplet celý Ústecký kraj i Němce a Poláky (ty po vypínání nočních analog monoskopů automaticky naskakovali místo našich stejných kmitočtů hodně daleko směrem na západ a ve OIRT byli dostupné… teď když máme výluky tak naskakuje různá cizina i jiné naše vysílače minimálně ve přeplácaném CCIR novém VKV a televize? jak co a jak kdy- Chomutováci atd. mohou vyprávět) fajrující kamna 100kW…
      Ostatně nové vysílače se staví díky digitálu a opakovačům frekvencí menší než ta betonová problematická budovatelská obluda kterou jen tak nahodile dědečkové zkusili určit prstem v mapě, že by to mohlo? viz článek… ukazuje se později, že né všade může, dlouho se dělili pokrytím s Krašovem atd. lepšími kótami než je B.H. …
      https://technet.idnes.cz/vylezli-jsme-na-nejvyssi-betonovy-vysilac-v-cr-je-odtud-videt-i-hitler-1z2-/tec_reportaze.aspx?c=A091012_023515_tec_reportaze_kuz
      Chomutovský a i jiné nové budované kóty nepotřebují monstra a mají stejný né-li lepší výsledek viz třeba Louštín atd. pravdou je, že předchůdci ČRa počítali i s předimenzovanými přívody proudu i zálohami tras včetně dieselových generátorů… Nedochází k takovým mnoha hodinovým výpadkům jako má vedle stožár na Klínovci tj. Pařízkovo dva MUXy… měly dvakrát v týdnu nenahlášenou pauzovou tmu…

 2. ivovi napsal:

  Lepsi by byla informace o pokracovni k50 pred preladenim regmux8. Ale lepsi informace pozdeji nez vubec, asi to driv neslo.

 3. BIDLO napsal:

  Nic nového. Celé toto přelaďování byl od začátku nesmysl.

 4. lukas.oliwa napsal:

  A z Mařského Vrchu bude PS 11,12 a 13 taky? Nebo která z nich tam bude vysílat?

  • mirasat napsal:

   Přechodová síť 11 určitě v druhém kvartálu 2018 na K50.
   Přechodová síť 12 doufejme také ve stejném období.
   Přechodovou síť 13 neprovozují ČRa, ta z Mařského Vrchu vysílat nebude. Provozuje jí soukromý subjekt, který provozuje vysílač Vimperk pod Homolkou. Je ale možné, že se tam bude spouštět rovnou finální MUX 24, který bude nástupcem PS13.

 5. Miki Mouse napsal:

  Vložky do STA sa pri digitále už nemusia používať… Do rozvodu STA-čiek sa dá dať aj priamy signál = to číslo kanálu, ktoré vysiela z vysielača je aj priamo v rozvode STA-čky šírené do bytov…

Napsat komentář