Česká televize už má identifikátory pro své programy v DVB-T2, nejen v HD

11 komentářů 30.1.2018 / Jan Potůček

Český telekomunikační úřad přidělil veřejnoprávní televizi Servis ID pro její programy vysílané v pozemních digitálních sítích nové generace DVB-T2.

Kavčí hory učinily další krok ke spuštění vlastní přechodové sítě DVB-T2. Český telekomunikační úřad přidělil České televizi identifikátory jejích programů pro vysílání v multiplexech nové generace. Ačkoli ČT deklarovala, že v DVB-T2 počítá výhradně s vysíláním ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), přidělené Service ID se týkají jak programů v HD kvalitě, tak ve standardním rozlišení (každý program ČT tak má pro DVB-T2 dvojí identifikátory). Ostatně, v SD kvalitě již jeden veřejnoprávní program v DVB-T2 vysílá: minulý týden České Radiokomunikace zařadily do své přechodové sítě DVB-T2 dětský kanál Déčko s kulturní stanicí ČT art. V multiplexu má vysílat do doby, než ČT spustí vlastní přechodovou síť DVB-T2.

Veřejnoprávní programy ponesou v DVB-T2 označení ČT 1 | T2, ČT 2 | T2, ČT 24 | T2, ČT Sport | T2, ČT:D / ČT art | T2, případně ČT 1 (HDTV) | T2, ČT 2 (HDTV) | T2, ČT 24 (HDTV) | T2, ČT Sport (HDTV) | T2 a ČT:D / ČT art (HDTV) | T2. Vlastní vysílání v novém standardu chce ČT spustit na přelomu března a dubna, přičemž výstavba její sítě by měla být poměrně rychlá. Sama ČT předpokládá, že do konce června spustí všech 26 základních vysílačů velkého výkonu, které budou shodné s vysílači jejího multiplexu 1 ve standardu DVB-T či vysílači multiplexu 2 a přechodové sítě DVB-T2 provozované Českými Radiokomunikacemi. Dá se však přepokládat, že ČT všechny tyto vysílače zprovozní ještě rychleji.

Velký přínos a motivace pro diváky

Česká televize by v pokrytí signálem DVB-T2 měla poměrně brzy dohonit přechodový multiplex CRA s hlavními programy komerčních televizí a s Déčkem. Jakmile se tak stane, Déčko v přechodovém multiplexu CRA uvolní místo další komerční televizi, která vysílá v multiplexu 3, nedávno spuštěné Seznam.cz TV. Rovněž té již Český telekomunikační úřad přidělil Service ID pro vysílání v DVB-T2 a označení Seznam.cz TV | T2. S přechodem na novou generaci pozemního digitálního televizního vysílání ČT počítá s tím, že nadále bude vysílat už jen v HD kvalitě. Vysílání ve standardním rozlišení by mělo skončit společně s vypínáním vysílačů DVB-T. Diváci budou na HD připraveni: všechny přijímače DVB-T2/HEVC jsou zároveň „HD ready“.

Rozhodnutí vysílat kompletní programovou nabídku v HD kvalitě by mohlo České televizi přinést body u diváků. V přechodových sítích DVB-T2 půjde o jednoho z mála vysílatelů, který tak učiní. A ani ve finálních multiplexech nové generace zatím není jistá přítomnost hlavních programů komerčních televizí v HD rozlišení. Ještě před několika měsíci například skupina Nova podmiňovala svůj vstup do přechodových multiplexů dohodou na obchodních podmínkách pro její působení ve finálních sítích DVB-T2. Tento měsíc Nova vstoupila hned do dvou přechodových sítí DVB-T2, podmínky pro vysílání ve finálních multiplexech však s velkou pravděpodobností vyjednány ještě nemá.

DVB-T2 může nabídnout HD, ale o tom, zda tak budou skutečně vysílat, si musí rozhodnout samy televize, říká Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací (Foto: CRA)

Komerční televize HD zvažují

Ze seznamu identifikátorů pro televizní programy, zveřejněného na webu ČTÚ, zatím nevyplývá, že by se Nova chystala v DVB-T2 nabídnout i HD kvalitu. To samé se týká Primy s výjimkou programu Prima Comedy Central, který však neprovozuje tato televizní skupina (pouze mu propůjčuje svoji značku), nýbrž Viacom International Media Networks. V seznamu je zanesený program Prima Comedy Central (HDTV) | T2 i Prima Comedy Central | T2, tedy ve standardním rozlišení. Z komerčních televizí pak s HD vysíláním v DVB-T2 koketuje ještě slovenská Joj family, která má identifikátory pro oba typy rozlišení: JOJ family (HDTV) | T2 i JOJ family | T2. Tyto programy by se měly objevit v přechodové síti společnosti Digital Broadcasting, protože v terestrice vysílají v jejím multiplexu 4. Přechodová síť CRA programy v HD kvalitě z kapacitních důvodů nenabídne. Tato síť je již zcela obsazena televizními programy, které vysílají v DVB-T sítích 2, 3 a regionální síti 8.

„U finálních sítí DVB-T2 bude záležet na samotných provozovatelích, jaké rozlišení obrazu si zvolí. Již dnes nabízíme v sítích DVB-T standardně tři typy rozlišení a obdobné to bude i u sítí DVB-T2,“ říká Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie CRA. Česká televize by teoreticky mohla ve svém multiplexu provozovat víc než pět programových pozic pro HD kanály, do sítě ale ještě musí ze zákona zařadit i stanice Českého rozhlasu. Pro regionální vysílání, s nímž má velké plány, však bude muset využít kapacitu další sítě, protože finální multiplex DVB-T2 určený pro ČT neumožní odpojování jednotlivých vysílačů z důvodu velké SFN. Kavčí hory uvažují o možnosti získat pro sebe ještě jednu síť, případně o pronájmu kapacity jiného operátora, jako se to děje nyní v případě šíření HD programů a Déčka v DVB-T.

Vstup do Diskuse

11 komentářů: “Česká televize už má identifikátory pro své programy v DVB-T2, nejen v HD”

 1. ivovi napsal:

  Hmm, tak to vypada, ze s regiony do premux11 CT nepocita. Na dve verejnopravni site moc neverim. Takze to vypada na regiony u Digital Broadcasting nebo nejake uplne jine reseni…

 2. petr napsal:

  mux8 nedate jini nemislim seznam cz jineho joj family dobry divaky

 3. Jarek Plocz napsal:

  „Každý program ČT tak má pro DVB-T2 dvojí identifikátor“ – a přitom ČT říká, že bude vysílat v T2 jen v HD???

 4. VITEK2442 napsal:

  petr má velké potíže s češtinou.Rozumí někdo jeho příspěvku? Já ne.

 5. Janek napsal:

  Nevím, proč furt ČT řeší nějaké regiony ?? Komerční stanice taky mají zprávy a zpravodaje po celé ČR a vše odvysílají jako komplet v jednom, regiony jsou zbytečnost. Další věc je, proč ČRA chtějí nabízet 3 typy rozlišení ? V roce 2020 bude možná už standard UHD a pochybuju, že s 4K a nebo 8K počítají, nižší rozlišení jak HD by nabízet ani neměli….

  • vedro napsal:

   Nabizet muzou, vybirat budou stejne zakaznici (vysilatele).

  • Nonic napsal:

   Prostě někteří se ve státě Česko cítí nacionalisticky utlačovaní a nejraději by kdyby jak ve Básníkách se rozlišovalo dle oblečení v káždá vsi a ta měla své vlastní vysílání… Ono stejně SM a JM mají jen jiný zprávy v určitých časech (to lze samozřejmě dle tras na vysílače přepínat a né celý zbytek dne vysílat odděleně 3 x v republice to samé) a pak se i na celostátní České verzi vysílá znovu těch pár rozdílných zpráv… či i studia se různě přepínají svými pořady moderátorů tj. i v celostátní verzi je Brno nebo Ostrava atd. většinový zbytek Praha… Kdo chce skutečné lokální zprávy tak má dostupná mnohdy samostatná RSka na samostatných kmitočtech či jsou společně ve projektu Regionálnitelevize.cz v RS-8… rozloženy na 20 – 30 minutové smyčky… Jen prostě ten kolos Čt potřebuje zaměstnat co nejvíc lidí…

Napsat komentář