CRA i Radim Pařízek mají plné multiplexy, nicméně další nové televize se vejdou do DVB-T2

3 komentáře 8.1.2018 / Jan Potůček

Po tomto týdnu už nebude žádná volná programová pozice v sítích DVB-T s pokrytím alespoň poloviny obyvatel České republiky. Poslední místo obsadí Seznam.cz TV.

Česká republika má další důvod, proč co nejrychleji přejít na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2. Od tohoto týdne budou všechny stávající multiplexy DVB-T zcela plné a nevejde se do nich už žádná nová televizní stanice s výjimkou regionálních programů pro několik vybraných krajů. Poslední volnou pozici v multiplexu s větším pokrytím obsadí nová stanice Seznam.cz TV, která se představí tuto středu a ostré vysílání zahájí v pátek – první den prvního kola prezidentských voleb. Jakýkoli další zájemce o celoplošné pozemní digitální televizní vysílání si musí počkat na spuštění finálních sítí DVB-T2, k němuž dojde v letech 2019 až 2020. A jaká je tedy situace v sítích DVB-T, které pokrývají signálem alespoň polovinu obyvatel Česka?

Multiplex 1

Veřejnoprávní multiplex České televize je plný od svého vzniku v roce 2008. Obsahuje čtyři programy ve standardním rozlišení obrazu, tedy ČT 1, ČT 2, ČT Sport a ČT 24, a také všechny celoplošné a digitální programy Českého rozhlasu. Kapacita sítě není moc velká vzhledem k použitému kodeku MPEG-2 a velmi robustním parametrům. Proto musela Česká televize v roce 2013, kdy startoval dětský kanál ČT Déčko a kulturní ČT art, hledat prostor v jiných sítích. Nalezla jej v Regionální síti 7 Radima Pařízka, kam umístila také tři své programy v HD kvalitě (ČT 1, ČT 2 a ČT Sport), a z důvodu omezeného pokrytí Regionální sítě 7 později umístila Déčko s Artem také do celoplošného multiplexu 3.

Multiplex 2

Hlavní multiplex pro nejsledovanější programy komerčních televizí je plný také od svého startu v roce 2008. Rovněž tato síť, kterou provozují České Radiokomunikace, využívá kodek MPEG-2 a velmi robustní parametry, který jí neumožňuje zařadit více než pět programů ve standardním rozlišení obrazu. Jde o Novu, Novu Cinema, Primu, Primu Cool a TV Barrandov. Tyto programy mají podobné pokrytí jako veřejnoprávní multiplex 1. V době vzniku multiplexu 2 šlo Primě a TV Barrandov o to, aby získaly stejné pokrytí jako konkurenční Nova. V analogovém vysílání totiž Nova provozovala nejhustší síť vysílačů v České republice s velmi vysokým pokrytím na úrovni 99 procent, zatímco Prima stěží dosahovala pokrytí okolo 75 procent obyvatel Česka.

Multiplex 3

Druhý multiplex pro komerční televize s vysokým pokrytím provozuje společnost Czech Digital Group a technicky vysílání zajišťují České Radiokomunikace. Tato síť také využívá kodek MPEG-2 s mírně nižší robustností, což ve spojení s několika různými SD rozlišeními umožnilo zvýšit počet programových pozic. Dnes v něm vysílá devět programových pozic a jedno rádio. Jde o televizní programy Prima love, Prima Zoom, Prima Max, Óčko, Óčko Star, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Šlágr TV, ČT Déčko/ČT art a Rádio Proglas. Před časem tato síť umožňovala regionální odpojování a vysílaly v ní regionální televize, jejich pozice ale v roce 2015 obsadila celoplošná Prima Max.

Multiplex 4

Jediný celoplošný multiplex DVB-T, který neprovozují nebo technicky nezajišťují České Radiokomunikace, patří společnosti Digital Broadcasting Radima Pařízka. Stal se základnou pro tematické kanály televize Nova, ale také pro regionální televize. I tato síť používá kodek MPEG-2. Parametry sítě umožňují v síti vysílat osm programových pozic. Sedm je určeno celoplošným programům, jedna regionálním stanicím. Celoplošně v této síti vysílají Nova Gold, Nova Action, Nova 2, Prima Comedy Central, Joj family, Rebel a Relax. V Praze, středních Čechách a na Vysočině obsadil regionální pozici program Rebel 2 – Slušnej kanál, v západních Čechách TV ZAK, na severu Čech stanice rtm+, ve východních Čechách TV1, na jihu Čech Jihočeská televize, na jižní Moravě bTV, na Zlínsku TV Slovácko, v Olomouckém kraji TV Morava a v Moravskoslezském kraji TV Polar.

Regionální síť 7

Rovněž tento multiplex, který je regionální a dosahuje pokrytí 85 procent obyvatel České republiky, provozuje Radim Pařízek prostřednictvím svojí další firmy Progress Digital. Česká televize v ní od roku 2013 vysílá vybrané programy v HD kvalitě. Z veřejnoprávních programů obsahuje ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD a ČT Déčko/ČT art ve standardním rozlišení obrazu. Z komerčních televizí šíří dokumentární stanici Kinosvět a od minulého týdne také rockovou televizi Rebel 2 – Slušnej kanál. Tři programové pozice vysílané v HD využívají kodek MPEG-4, zbývající tři SD kanály jsou vysílány v kodeku MPEG-2. V prosinci 2017 musel Progress Digital změnit vysílací kmitočty na několika vysílačích z důvodu změn iniciovaných Českým telekomunikačním úřadem.

Regionální síť 8

Krajská síť Českých Radiokomunikací pokrývá všechna krajská města a jejich okolí. V současné době v síti vysílá sedm televizních programů. Jde o jediný multiplex DVB-T s větším pokrytím, který má ještě volnou jednu pozici. Je však možné, že brzy bude Regionální síť 8 plná a bude vysílat celkem osm programových pozic. Sedm pro vysílání v celé síti a jednu pro regionální odpojování. V celé síti lze naladit programy Barrandov Family, Óčko Expres, TV Noe, Sport 5, Regionálnítelevize CZ, Tuty TV a Šlágr 2. Regionálně v ní vysílá TV Jéčko v jižních Čechách a TV Brno 1 v Jihomoravském kraji. Od 1. ledna 2018 došlo ke změnám vysílacích kmitočtů na vysílačích Plzeň, Pardubice a České Budějovice, a to z důvodu změn nařízených Českým telekomunikačním úřadem, které souvisí s probíhajícím přechodem na DVB-T2.

Zdroj map: ČTÚ/ITU 1812-3

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “CRA i Radim Pařízek mají plné multiplexy, nicméně další nové televize se vejdou do DVB-T2”

 1. Nonic napsal:

  Hmm ale vloudila se chyba tj. MUX-4 nemá jen 8 tv stanic ale má 9 celoplošných a 1 regionový program (po přesunu rádia Čas do MUX-7) … tak jako je správně napsáno o MUX-3 kde je teď 9 celoplošných tv a 1 rádio Proglas pro vymítače ďáblů…
  Otázkou je, zda Čt až zapne svojí přechodovou síť PS-11 ve DVB-T2 na 26k + někde i na jiných tj. 50k pak letos v létě vypne? v MUX-7 svojí virtuální „MUX-1a“ tedy ve SD program Decko : /Art který by mohli tedy i vypnout v MUX-3 čímž by diváky „donutili“ přejít na T2 aby něměla Čt zbytečné náklady za duplikáty… pak by v MUX-7 a MUX-3 mohly dočasně být spuštěný jiný programy třeba z regionální Pražské RS-4 atd. čímž by splnily podmínku lehkého přechodu do T2… než vznikne finálních 6 celoplošných… Uvidíme co bude mít dohodnuté v PS-13 Pařízek tj. kolik mu zbude místa pro nováčky?… mnozí by uvítali návrat celoplošnosti hudební stanice Retro… protože Óčko Stár je po změnách k neposlouchání!!! natož ke dívání i na ty extrémní velký písmena zmršenou grafikou na příkaz nového vlastníka Andreje… jak pro slepé?… Každopádně pokud NOVA + Cinema vstoupí? teď v únoru? (na výročí svého vysílání analogu a pak DVB-T) po dlouhém otálení kvůli hádkám modelu financování do PS-12 tak má Tutty a jiná stanice z RS-8 smůlu… když Seznam.cz Tv zpravodajská…. jim vypálila rybník rychlostí a vahou kapitálu… No o plánech Mňam, Mňau atd. programy co vlastníci včetně Železnýho připravovali a nedotáhli do konce a jen v RS-8, MUX-4, RS-4 či jinde v RSkách předvedli a vypli, zapli a zase vypli/ zapli atd. sliby chyby raději pomlčet… Uvidíme až bude dostatek místa v T2 co příjde? za nové? překvápkové projekty jako v minulosti v DVB-T se lecos vynořilo a zaniklo… Nejhorší to bylo s tou 5tkou… Z1 zpravodajství o obchodě + nějaké dokumenty přebírané od V1 což dělal dle dabingu i KinoSvět… pak přiznali, že se unáhlili… kdyby v té době měl drahý MUX-3 konkurenci v podobě celoplošného MUX-4… možná by existovali do dnes…

 2. Nonic napsal:

  Jediné o čem se lze v MUX-4 dohadovat je pozice HbbTv která vyžaduje zapojení k netové přípojce… tedy pak by to bylo 8 celoplošných plnoformátových televizí + 1 lokální a ta 10 jen pro ty co mají tzv. „chytré“ multifunkční televizní zobrazovače … když STBoxů je jak šafránu tj. schválený pro náš trh certifikátem není žádný… některé mají sice přípojku na net pro zobrazení pořasí atd. ale bez HbbTv technologie…

 3. Nonic napsal:

  oprava… počasí a net rádií atd.

Napsat komentář