Déčko je v DVB-T2 síti CRA jen dočasně, na jaře ho nahradí Seznam.cz TV

9 komentářů 24.1.2018 / Jan Potůček

Česká televize si na zařazení dětského kanálu do Přechodové sítě 12 testuje celoplošné vysílání v novém standardu. Na přelomu března a dubnu spustí svoji vlastní síť DVB-T2.

Pouze na několik měsíců vstupuje dětský kanál ČT Déčko a kulturní ČT art do pozemní Přechodové sítě 12, již ve standardu DVB-T2 provozují České Radiokomunikace (CRA). Nejpozději před letními prázdninami by mělo odejít do veřejnoprávní Přechodové sítě 11, již pro Českou televizi připravují CRA a která využije stejné základní vysílače velkého výkonu jako Přechodová síť 12. Poněkud překvapivý krok České televize se zařazením dětského kanálu mezi komerční televize v přechodovém multiplexu CRA však má svoji logiku: Kavčí hory potřebují připravit diváky na start vlastní sítě DVB-T2 a možné zhoršení pokrytí Déčka, pokud tento program stáhnou z některé ze sítí DVB-T, v nichž nyní vysílá.

Déčko historicky startovalo v pozemní Regionální síti 7 provozované Radimem Pařízkem, která pokrývá zhruba 85 procent obyvatel České republiky (ve veřejnoprávním multiplexu 1 pro něj už nebyla kapacita). Vzhledem k tomu, že tato síť využívá jiné vysílače než veřejnoprávní multiplex 1 se čtyřmi základními programy ČT a má menší dosah, přistoupily později Kavčí hory k jeho zařazení i do celoplošného multiplexu 3. Jako klient tohoto multiplexu nyní mají nárok na vysílání v Přechodové síti 12 a hodlají ho využít do doby, než samy spustí vysílání v DVB-T2. Již loni v prosinci ČT upozornila, že jakmile dosáhne se svojí přechodovou sítí DVB-T2 zákonného pokrytí minimálně 95 procent obyvatel České republiky, přistoupí k vypnutí svých HD kanálů v multiplexech DVB-T.

Aktuální programová nabídka Přechodové sítě 12

Déčko čeká velké stěhování

Vypínání by se ale nemělo týkat pouze HD verzí programů ČT, které dnes vysílají v Regionálních sítích 7, 10 a 20. Ve stejném režimu funguje i Déčko. Od určité doby by tak měly být HD verze všech programů ČT, včetně Déčka, dostupné pouze ve veřejnoprávní Přechodové síti 11 a tedy pouze ve standardu DVB-T2. Prostřednictvím DVB-T pak bude Česká televize pokračovat ve vysílání multiplexu 1 s programy ČT 1, ČT 2, ČT 24 a ČT Sport ve standardním rozlišení obrazu. Přesný termín vypínání programů ČT v ostatních multiplexech DVB-T s výjimkou veřejnoprávní „jedničky“ ještě neexistuje, Kavčí hory ho chtějí vázat na dosažení co nejvyššího pokrytí svojí přechodové sítě DVB-T2 a její penetrace v domácnostech. Jisté je, že by se tak mohlo stát již v polovině letošního roku.

Diváci, kteří přijímají dětský kanál České televize (a také kulturní ČT art) pozemní cestou, tak díky jeho zařazení do Přechodové sítě 12 získají delší čas na to, aby si vyřešili příjem vysílání ve standardu DVB-T2. „Déčko vysílá v multiplexu 3, má tedy nárok na vysílání v naší přechodové síti,“ říká Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie CRA. „Nyní už máme v této přechodové síti všechny stanice z multiplexu 2 a 3 s výjimkou Seznam.cz TV. Tu však také zařadíme. Jakmile si ČT vybuduje svoji přechodovou DVB-T2 síť, bude zbytečné, aby Déčko vysílalo u nás, protože bude mít dostatečnou kapacitu ve vlastní síti. Pak toto místo v naší přechodové síti DVB-T2 zaujme Seznam.cz TV,“ nastínil Procházka další vývoj. První vysílače DVB-T2 chce Česká televize zprovoznit v březnu nebo dubnu letošního roku, poté však bude záležet na tom, jak rychle svým pokrytím dožene přechodovou síť CRA.

Seznam.cz TV bude moci vstoupit do DVB-T2 na jaře, nejdříve však v dubnu (Foto: Seznam.cz)

Seznam.cz TV bude vysílat v sítích CRA

„Pokud může ČT promovat Déčko v DVB-T2 dříve, nevidím v tom žádný problém,“ říká generální ředitel CRA Martin Gebauer. Seznam.cz TV má podle něj pozici v přechodovém multiplexu CRA garantovanou. Podle informací Televizního webu nehrozí, že by stejně jako v případě Novy a Novy Cinema tato televize vysílala jak v přechodové síti CRA, tak v přechodovém multiplexu konkurenčního operátora Digital Broadcasting. Výhodou CRA je výrazně robustnější pokrytí a rychlejší výstavba sítě: jejich přechodový multiplex je nyní dostupný pro 97,6 procenta populace České republiky, zatímco přechodová síť Digital Broadcasting pokrývá signálem pouze třetinu obyvatel Česka. Navíc Seznam.cz TV využívá pozemní multiplex 3, v DVB-T2 je mu tedy určena přechodová síť CRA.

Stejně to chápe i Seznam, který již ohlásil, že u Digital Broadcasting ukončí tento pátek provoz svojí HbbTV aplikace Seznam.cz, která je dostupná v celoplošném multiplexu 4 vysílajícím ve standardu DVB-T. Hybridní vysílání Seznamu bude nadále možné naladit v multiplexu 3, kde vysílá i lineární kanál Seznam.cz TV. Jakmile tato televize na jaře vstoupí do přechodové sítě CRA a nahradí v ní Déčko, měla by se v této DVB-T2 síti objevit i její HbbTV aplikace. „Stejně jako u jiných našich klientů platí, že co pro ně zajišťujeme v multiplexech 2 a 3, to pro ně budeme zajišťovat i v Přechodové síti 12,“ uzavírá Marcel Procházka. Do několika týdnů slibuje také zařazení HbbTV vysílání ke svým programům vysílaných v multiplexu 2 a přechodové síti DVB-T2 Českých radiokomunikací také televize Nova.

Vstup do Diskuse

9 komentářů: “Déčko je v DVB-T2 síti CRA jen dočasně, na jaře ho nahradí Seznam.cz TV”

 1. ivovi napsal:

  No dobre. Ale porad zarazeni Decka dava smysl jen pokud nekde nastane pokryti premux11 v tesne blizkosti terminu nebo dokonce po terminu vypnuti mux3 nebo regmux7. Pokud ma opravdu vyrazeni Decka nastat na jare, tak to moc nepasuje dohromady. 🙂

 2. Pevy napsal:

  A je nějaký relevantní důvod, proč by mělo předčasně zmizet z muxu3 či z RS 7 ?

  • MS61 napsal:

   Já myslím, že je. ČT chce odejít po spuštění nového DVB-T2 muxu z RS7. A když odejít, tak kompletně. Vypnou nejenom HD programy, ale také paralelně šířené Déčko.
   Logiku dává zachovat v přechodovém údobí službu ve starém i novém standardu, ale jenom 2 x. V RS7 bylo spíše pro dokrytí, protože jeho pokrytí je ve srovnání s Muxem 3 nedostačující.

   M.

   • kubisek napsal:

    Ono tam vysílat muselo kvůli legislativě. Bez toho by nemohlo vysílat ani v mux 3.

   • Nonic napsal:

    Bylo to přesně naopak… MUX-3 byl použit pro D/art až teprve když začly rodiny s dětmi dělat – lkádst odpor = hlasitý rámus, že MUX-7 (virtuální MUX-1a) a RS-20 není všade pokryt a proto pro jistotu Čt posílila dětské vysílání na Čt-2 někdy i na Čt-1 v hlavním MUX-1 tedy je trojmo… (na některých místech podle dostupnosti přesahů vysílačů i ještě vícekrát) nyní díky PS-12 už čtyřmo a v +- duben, květen díky PS-11 bude dokonce paterkrát…
    Jinak máte pravdu v tom, že ani MUX-3 nemá díky méně vysílačům a úpravě různých parametrů sítě aby se tam vešlo nyní 10 programových pozic + ještě jedno rádio… ideální pokrytí – bylo vlastně oproti robusní MUX-1 jen se 4 programy + rádia (ty by tam dle hodně lidí v národě neměly co dělat ale jsou tam jako státní konces televizí vynucení těmi veřejnoprávními soukromníky co mají někdy už u Dvořáka reklamu skoro jak komerčky jen jí nerozdělují uvnitř pořady) sníženo…
    Po hodně dlouhé době se ČRa probudily tak jako i Pařízek s Novou = MUX-4 a požádaly v posledním možném termínu tj. před koncem roku 2017 o kmitočty na dokrytí hluchých míst ve MUX-3 ale nějak to teď zas utichlo… neboť se programy přesouvají a přesunou do PS-12, PS-13 a ve PS-11 ta je taky do léta na řadě… Každopádně byly články, že je zbytečné platit duplicitu… proto MUX-7 se vrátí do své původní licence – pozice skoro prázdné RS-7 v níž by zůstalo jen KinoSvět + čerstvě Rokáč2-Rebel a dve rádia Čas…
    No uvidíme co se tedy bude dít po spuštění PS-11 celoplošně… kde? to v DVB-T zhasne… a zda i zde ve nyní překvapivé PS-12 se svými Čt věcmi… a zapnou ten Seznam.cz TV a další se tam už díky PS-13 duplicitě Novy (ta víc jak rok prohlášením amerického šéfa se T2 dělala trucující fóry… nový vlastník polevil) už krom do PS-13 nevejde… než se začnou spouštět finální 6stery DVB-T2 + nějaké regionálky jež má Praha zkoordinovány dvě a jinde ukáže čas po vypnutí a volnosti kmitočtů po DVB-T zda se udělají po vzoru mini výkonem stávající městské RS opět nějaké regionky ve T2…

Napsat komentář