Do jara čeká české DVB-T2 velmi hektické období. Co všechno se připravuje?

14 komentářů 16.1.2018 / Jan Potůček

Ještě během ledna dojde k dalšímu rozšíření přechodových sítí DVB-T2 i jejich programové nabídky. Probíhají také intenzivní práce na Technickém plánu přechodu.

Časový skluz, který loni nabrala druhá televizní digitalizace v Česku, se letos mění doslova v úprk v zavádění DVB-T2. Leden a celé první čtvrtletí budou velmi bohaté na události spojené s přechodem na DVB-T2. Minulý týden jsme byli svědky spuštění šesti nových vysílačů Přechodové sítě 13 společnosti Digital Broadcasting, vstupu skupiny Nova do DVB-T2 a startu nové televizní stanice Seznam.cz TV v DVB-T. Lednové události ale nebudou ztrácet na dynamice. Měla by probíhat jednání o podobě Technického plánu přechodu na DVB-T2. Dokument bude obsahovat termíny spouštění finálních sítí DVB-T2 a vypínání vysílačů DVB-T.

DVB-T2 na jednání Babišovy vlády

Jak Televizníweb.cz upozornil již včera, do konce ledna má ministerstvo průmyslu a obchodu předložit vládě roční monitorovací zprávu o přípravách přechodu na DVB-T2. Vzhledem k tomu, že kabinet premiéra Andreje Babiše pominul druhou televizní digitalizaci ve svém programovém prohlášení, bude to vůbec poprvé, co se tato vláda (možná už v demisi) bude zabývat přechodem na DVB-T2. Nepůjde ale o nic zásadního, kabinet nic neschvaluje, měl by vzít zprávu pouze na vědomí. Dalším dokumentem bude Technický plán přechodu na DVB-T2. Takzvaný jízdní řád druhé televizní digitalizace, který by měl stanovit časový harmonogram přechodu, koordinuje ČTÚ, by měl být připraven nejpozději do 30. června. Ale nepředbíhejme.

V lednu nebudou zahálet ani České Radiokomunikace. Podobně jako loni budou každý měsíc spouštět po dvou vysílačích velkého výkonu svojí Přechodové sítě 12. Ne jinak tomu bude i tento měsíc. Navíc se dá očekávat, že v přechodovém multiplexu přibydou další programy. Síť má ještě tři volné programové pozice. Dvě blokují CRA pro Novu a Novu Cinemu, i když se tyto programy minulý týden objevily v přechodové síti společnosti Digital Broadcasting. Poslední volné místo by mělo patrně připadnout nové televizi Seznam.cz TV, která se minulý týden překvapivě objevila v celoplošném multiplexu 3. Právě programům z této sítě je přechodový multiplex CRA určen. Z této logiky by ale vyplývalo, že nárok na místo v Přechodové síti 12 má i veřejnoprávní kanál Déčko/art. Všechny veřejnoprávní televizní programy by však měly být umístěny v přechodové DVB-T2 síti 11 České televize.

Vládu čeká v červnu schvalování Technického plánu přechodu (Foto: Úřad vlády ČR)

CRA spustí až šest nových vysílačů

Česká televize bude mít vlastní přechodovou síť, kterou plánuje spustit na přelomu března a dubna letošního roku. Veřejnoprávní multiplex DVB-T2 bude vysílat ze stejných lokalit jako Přechodová síť 12 a stávající veřejnoprávní DVB-T síť 1 a Déčko/art v něm bude vysílat stejně jako další čtyři programy ČT ve vysokém rozlišení obrazu. To by v Přechodové síti 12 nebylo možné, z kapacitních důvodů se do ní žádný HD program nevejde. Kromě Seznam.cz TV si na poslední programovou pozici v přechodovém multiplexu CRA brousily zuby i některé televize v Regionální sítě 8. Konkrétně Tuty TV, Sport 5 a Regionálnítelevize CZ. Kdo ji nakonec obsadí, by mělo být jasno už na přelomu ledna a února.

I během února se chystají CRA spouštět další vysílače DVB-T2. Po loňském sprintu jim už ze základní sítě zbývá v letošním roce zprovoznit jen šest lokalit: Ústí nad Labem – Bukovou horu, Jáchymov – Klínovec, České Budějovice – Kleť, Vimperk – Mařský vrch, Mikulov – Děvín a Valašské Klobouky – Ploštiny. Pro dva vysílače ale operátor stále ještě nemá přidělená individuální oprávnění pro kmitočty. Jde o „nešťastné“ jižní Čechy, kde se komplikuje mezinárodní koordinace kmitočtů pro Kleť a Mařský vrch. Je tedy pravděpodobné, že jihočeský region se přechodové sítě CRA dočká jako poslední, přičemž termín spuštění vysílání zatím nelze ani odhadovat. Rychleji by měla na jihu Čech v DVB-T2 vysílat Česká televize, která zde může využít dočasný kanál 50 (do konce loňského roku na něm z Kleti vysílala Regionální síť 8).

Vysílač Kleť je při mezinárodních koordinacích kmitočtů pro DVB-T2 oříšek (Foto: CRA)

Rozšiřování DVB-T2 plánuje Pařízek i ČT

Do konce března plánuje další rozšiřování svojí přechodové sítě DVB-T2 také Digital Broadcasting. Jak uvedl její majitel Radim Pařízek na tiskové konferenci, která se konala minulý týden v Praze, multiplex by měl odstartovat v Hradci Králové, Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Ústí nad Labem, Teplicích, Mariánských Lázních, Olomouci, Uherském Hradišti a Zlínu. Tím Digital Broadcasting vyčerpá všechna individuální oprávnění ke kmitočtům pro svoji přechodovou síť DVB-T2, které jí udělil ČTÚ. O oprávnění pro další lokality by ale měl operátor zažádat v nejbližších týdnech, protože celou síť chce mít zprovozněnu na přelomu července a srpna. Kmitočty pro něj má ČTÚ zkoordinované, takže jde jen o formální podání žádosti – důvod, proč ji operátor ještě nepodal, může být čistě pragmatický. Vysílání na každém přiděleném kmitočtu musí být spuštěno do půl roku, jinak o něj žadatel přijde.

Zajímavá situace nastane po zprovoznění veřejnoprávní Přechodové sítě 11. Česká televize dopředu deklarovala, že nepočítá s delším souběžným pozemním vysíláním svých programů v HD kvalitě ve standardech DVB-T a DVB-T2. Tedy že po spuštění vysílačů svojí Přechodové sítě 11 stáhne tyto programy z tzv. „multplexu 1a“, který tvoří kapacity Regionálních sítí 7, 10 a 20. K tomu by však mělo dojít nejdříve ke konci druhého čtvrtletí a v závislosti na vývoji pokrytí veřejnoprávní přechodové síti DVB-T2. Jisté je, že ve druhém čtvrtletí letošního roku by měly v České republice vysílat všechny tři plánované přechodové multiplexy DVB-T2 s poměrně robustním pokrytím a programovou nabídkou čítající okolo 40 volně šířených televizních stanic v SD i HD kvalitě.

Vstup do Diskuse

14 komentářů: “Do jara čeká české DVB-T2 velmi hektické období. Co všechno se připravuje?”

 1. Michal Kubeček napsal:

  „Jisté je, že … by měly …“ 🙂 (Ale asi spíš 🙁 )

  • Nonic napsal:

   … s polštařem ve vatě…
   Jinak s tím 28k pro PS-13 u blízkého velmi silného Bavorského 28k to přehnali… Chudáci lidi kolem Mariánek atd. na jiho západ… on má sice slaběji ale přesto přesah i na střed podél Krušných hor… kde to vytlačí čerstvě 28k Teplicemi tak jako 33k to udělal s Chomutovským Jedlákem (ostatně 28k mají PS-12 naštěstí v utopenějších kopcích Votice… jinam už věděli, že blíž na střed a jihozápad k bavorům a rakušákům už nemohou) budou mít tmu nebo nestabilitu… Nevím nakolik se vzájemně technologicky ovlivňuje DVB-T se T2… neměl jsem čím porovnat dostupné dosahy T2 zkušebního 50k ze Žižkova (ten mám jak RS-8 tak i RS-12 vyzkoušenou přesahem na +-100km) se MUX-7 z 50k DVB-T Klínovce +-60Km dokud na nich vysílali…
   Jisté je, že na podzim Hoher Bogen atd. vysílače se překlopí 28k též do DVB-T2… V ČTÚ nemají rozum… Ten kdo jim to koordinačně schválil evidentně v terénech kde jsou velmi silné přesahy signálů nikdy nebyl, či na to hází bobky… tak jako jim je do dnes jedno kde se DVB-T střetává 52k či i čerstvě 38k našich českých západ & východ rozdílných MUXů atd. jiný lokality a kmitočty v republice… Příroda je silnější a záludná… člověk na to nebere ohledy ve svých teoretických výpočtech či je úmyslně marketinkově slepý… právem silnějšího soupeře to zkusíme vytlačit, přebít… výsledek je nezajímá…

   • Štěpán napsal:

    Jenom nám zarušej mux BR a Pařezovy to taky nepojede dobře, protože to bude rušit tento silný mux BR.

    To mohl schválit opravdu jenom kokot. 🙁

    A Němci u hranic budou mít taky potíže.

    Nechápu! Ne, ne, ne!

    • Michal Pomeisl napsal:

     Vážení,
     nestahoval bych tak brzo kalhoty, když brod je ještě daleko.
     Dokončení mezinárodní koordinace kmitočtů pro DVB-T2 bude nepochybně následovat úprava AS s výrazným potlačením přesahů do sousedních zemí.
     Řada signálů už prosákla na povrch, takže bych nebyl tak kategorickej v hodnocení ČTÚ a jejich práce. Byť netvrdím, že je jejich práce zcela bezchybná a lze k ní mít řadu připomínek.

     • Nonic napsal:

      Už vidím jak někdo hlavně ekonomicky silným Bavorákům bude poroučet?… Koukněte se jak dlouho s čím a jak kvalitně rozumně parametry narozdíl od nás vysílají tj. se analogem pak DVB-T a DAB+ se nemazlí !!! u DVB-T2 to nebude jiné… proto Jihočeší pláčou, že je utlačují i s Rakušákama… ty byly dokonce v analogu ve VKV-CCIR (kdo měl tzv. západní normu či obě) i signál televizí až v Podkrušnohoří trvale přítomný…
      No Sasové už teď jdou s T2 ze Drážďan atd. až do Prahy…
      Ve DVB-T vysílač Geyer má slušný 22k a ty další 25k a 32k díky jiným parametrům (něco jako náš MUX-3 ale s méně programy) už je horší chytat, jsem zvědav na podzim 2018 až se zapne překlopením ve T2 tak jako i to spustí se silným Ochsenkopfem který rádi v analogu sledovali DDRáci na druhé straně hřebenu podél Krušnejch hor… Na podzim bude ve T2 i Hoher Bogen s novými kmitočty… je jasné to, že vymaže finálním MUX-24 Pařízek jeho shodný 21kanál ši se to bude hádat… tak jako teď se o to pokusí násilím s tím 28k minimálně ze Mariánek…
      Jediné co moc nevíme tj. ty zakódované Freenet kmitočty… nakolik budou stejné? s našima…

      Naše Klínovecký a Bukovka atd. kóty mrkněte se kam to fajruje ve DVB-T proto i Kleť má problémy s přesahy zase jinam do ciziny a získat T2…
      Jinde to bude s dalšími Rakušáky, Slováky a Maďary a hlavně velká hranice s Poláky (o těch Moraváci velmi rádi často píšou) kteří též jsou s oblibou sledované jako doplněk výběru programů….
      Těžký oříšek ukočírovat přírodu… kor pokud budou výkyvy počasí včetně inverzí či zvýšené Sluneční aktivity…
      Ví se z historie, že ve VKV tehdá OIRT šli taxikáři a hasiči atd. z USA u nás v Praze atd… digitál je sice už jinak konfigurován ale vyhnout se v atmosféře nedá nikdy ničemu na 100%… kor v létě i teď lovci ví svý a chlubí se mezi sebou o Africe, severských státech atd. přilítlých krátce až na několik hodin… ve VKV a DAB+ atd. byly doby kde se i analogová televize u nás chytala ze Španělska atd. z jihu…

 2. petr napsal:

  nechci Regionální sítě 8 seznam.cz nova stanice ok

 3. Vl.K. napsal:

  A ve východních Čechách zase je neprozřetelný ten kanál 24 – dle koordinační dohody CZ-PL jej současně mají mít rovněž Poláci na Śnieżnych Kotłech, i když do jeho zprovoznění s nejvyšší pravděpodobností ještě hodně vody proplyne Labem (protože přechod na DVB-T2 bude v Polsku zpomalen – tak na r. 2022). Ve výše položených lokalitách jim přesahuje (i přes omezení vyzařování) do Čech hodně k30, o něco méně k35. Jejich signál doletí ještě do obcí třeba např. nad ústeckoorlicko-čestkotřebovskou brázdou (místy ovšem na stejných kanálech i jihlavská Javořice). Prostě zvláště Krásné je ke Snežným Kotlům hodně blízko – podobně jak Nonic líčí poměry k28 na jihu či západě Čech….

 4. VITEK2442 napsal:

  Pro redakci: nebylo by od věci vytvořit „harmonogram“- co všechno se přibližně bude dít v tom kterém měsíci?
  Obsah článku se mi jeví trochu jako „každý pes jiná ves“.

 5. Jarek Plocz napsal:

  Ta koordinace se jim nějak nevyvedla.

 6. Pevy napsal:

  Podle mého názoru nemůže jet Krásné na tomtéž kmitočtu, jako Sněžné jámy (přímá viditelnost). Je pravda, že něco takového v těch dokumentech je, ale jak to bude opravdu v praxi…..

 7. Pevy napsal:

  Může to být obdobné, jako je tomu teď (což je neúnosné).

 8. Mirek napsal:

  Čemu se divíte, na ČTÚ sedí banda kreténů, kteří místo toho aby se snažili o to aby to šlo, tak dělají vše proto aby to nešlo. Osobně jich pár znám a domluvit se s nimi bez klacku v ruce nejde. A i pochybuji, že rozumí tomu, co dělají. Ostatně výsledky jejich kvalitní práce mluví za vše.

Napsat komentář