Na Slovensku přijímá DVB-T a DVB-T2 již 30 procent domácností, v Česku je podíl dvojnásobný

1 komentář 22.1.2018 / Jan Potůček

Od března 2017 na Slovensku vzrostl podíl domácností s pozemním příjmem televize o šest procentních bodů, vyplývá z omnibusového průzkumu agentury GfK.

Téměř třetina domácností na Slovensku již přijímá televizní signál terestricky na klasickou anténu. Oproti březnu loňského roku to představuje nárůst o šest procentních bodů, informoval operátor všech slovenských celoplošných pozemním televizních multiplexů Towercom na základě výsledků omnibusového průzkumu agentury GfK. Šetření, které proběhlo na konci loňského roku, se zúčastnilo tisíc respondentů z celého Slovenska. Agentura se zaměřila i na tzv. druhé domácnosti, tedy chaty a chalupy. Zatímco klasické domácnosti vykázaly podíl na pozemním příjmu televize 27 procent, na chaty a chalupy připadla další tři procenta.

Stejný průzkum z března 2017 přisuzoval domácnostem 21-procentní podíl na pozemním příjmu televize, zatímco u chat a chalup šlo stejně jako v prosinci o tři procenta. „Aktuální výsledky průzkumu ukazují, že vysílání přes anténu je atraktivním řešením příjmu televizního signálu, které diváci oceňují a stává se vyhledávaným způsobem sledování televize. Vývoj televizního trhu nás motivuje k tomu, abychom zavedli nové služby jako je hybridní televize (HbbTV), archiv či možnost zpětného přehrávání vysílání,“ říká generální ředitel Towercomu Ivan Peschl. Firma provozuje všechny celoplošné multiplexy DVB-T a DVB-T2 na Slovensku. Kromě volně šířeného vysílání nabízí i placenou službu Plustelka.

Tahounem terestriky na Slovensku je placená nabídka

Začátkem ledna Towercom oznámil, že kupuje dvoutřetinový podíl ve společnosti Avis, která provozuje na 30 lokálních vysílačů DVB-T v řadě slovenských měst. Díky tomu bude moci ve druhém letošním čtvrtletí rozšířit programovou nabídku placené služby Plustelka o deset nových stanic, většinou v HD rozlišení. Plustelka nabízí kromě původních slovenských kanálů také vybrané české televize. Pouze v rámci této služby pozemní cestou vysílá také Markíza, slovenská sestra české televize Nova, a její tematické kanály. Za 21 kódovaných programů si poskytovatel Plustelky účtuje měsíční poplatek 5,99 euro (přibližně 156 korun). Část je šířena ve standardu DVB-T a část v DVB-T2 s kodekem MPEG-4.

Rozšiřování programové nabídky plánuje Towercom na duben, přičemž využije většinu vysílačů společnosti Avis, na kterých nyní vysílají regionální televize. Firma už dříve také potvrdila, že plánuje zákazníkům nabízet nové přijímače DVB-T2 s kodekem HEVC a nevyloučila přechod na tento kodek ve svých sítích. HEVC, jako nejmodernější kodek, používá pro vysílání ve standardu DVB-T2 Česká republika, Německo a další evropské země. Oproti MPEG-4 je efektivnější, umožňuje do sítě zařadit více televizních programů v SD i HD kvalitě. Například v českých přechodových sítích DVB-T2 tak může vysílat až 18 programů v qHD kvalitě nebo okolo osmi Full HD kanálů. Towercom vysílá v jediné síti DVB-T2 celkem 16 kódovaných programů.

Češi dávají přednost bezplatné televizi

Dominantním způsobem příjmu televizního signálu na Slovensku je satelit, vysoký podíl si drží i kabelová televize. Důvodem je členitý terén, který neumožňuje z pozemních vysílačů pokrýt naprosto všechna sídla. Jiná situace je v České republice, kde pozemní vysílání pokrývá 99 % obyvatel a na hlavním televizoru v domácnosti přijímá pozemní televizi téměř 60 procent domácností. S přehledem tak jde o nejvyužívanější televizní platformu. Na satelit připadá podíl nižší než 20 procent, o něco lépe je na tom kabelová televize a IPTV využívá zhruba pět procent českých domácností. Silný podíl pozemního televizního vysílání je daný jednak tradicí, jednak faktem, že jde o jediný způsob příjmu televizního signálu, který je bezplatný (což už na Slovensku neplatí úplně).

Oproti situaci před přechodem z analogového na digitální televizní vysílání sice podíl českých domácností s pozemním příjmem televizního signálu na hlavním televizoru v domácnosti klesl asi o 20 procentních bodů, nadále je ale s přehledem nejvyšší. V posledních třech letech však pozemní příjem mírně roste. Blížící se uvolnění TV pásma 700 MHz ve prospěch mobilních operátorů a přechod na nový standard DVB-T2 by mohl vést k dalšímu poklesu využívání terestrického vysílání, ale operátoři přechodových sítí DVB-T2 se shodují, že by neměl být tak velký jako při první televizní digitalizaci. „Dnešní programová nabídka v terestrice již odpovídá některým základním programovým balíčkům placených služeb, aniž by za ni diváci museli platit nějaké další měsíční poplatky. Po dokončení přechodu na DVB-T2 se počet televizních stanic může ještě rozšířit, případně bude možné zvýšit rozlišení obrazu,“ vysvětluje Marcel Procházka, ředitel regulace a strategie Českých Radiokomunikací.

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “Na Slovensku přijímá DVB-T a DVB-T2 již 30 procent domácností, v Česku je podíl dvojnásobný”

 1. Miki Mouse napsal:

  V Českej republike majú diváci v DVB-T / T2 k dispozícii 61 voľne vysielaných televíznych staníc: http://www.omko.cz/prijem-digitalni-televize-dvb-t/hlavni-mesto-praha/ Na Slovensku nejakých 10 staníc…

  Príspevok z inej diskusie od nick: matt33:

  to je len PR článok towercomu

  ľuďom dôjde akciové predplatné plustelky a bude po posilovaní

  celé Slovenské DVBT je veľká katastrofa

Napsat komentář