Překvapení: Seznam.cz TV se objevila v multiplexu 3, do DVB-T2 zatím nemíří. Startuje 12. ledna v 7:00

23 komentářů 10.1.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ PROGRAMOVÉ SCHÉMA – Nový televizní program má od začátku zajištěno pokrytí přes 97 procent obyvatel České republiky ve standardu DVB-T, v přechodové síti DVB-T2 se ale zatím neobjevil.

Nová informačně-zábavná televize Seznam.cz TV, která se dnes představuje na tiskové konferenci v Praze, se překvapivě objevila v celoplošném pozemním multiplexu 3, který provozuje společnost Czech Digital Group, dceřiná firma Českých Radiokomunikací (CRA). Původně se předpokládalo, že stanice využije poslední volnou programovou pozici v Regionální síti 8, již rovněž provozují CRA a která svým signálem ve standardu DVB-T pokrývá zhruba polovinu populace (téměř výhradně jde o krajská města, Prahu a jejich okolí). Multiplex 3 nepřipadal v úvahu vzhledem k jeho naplněnosti, CRA však upravily technické parametry tak, aby se do něj vešel ještě jeden televizní program. Stanice v něm začala vysílat dnes krátce po osmé hodině ráno.

Využití zbývající volné kapacity a změna parametrů Déčka

Třetí celoplošná síť DVB-T tak aktuálně obsahuje deset programových pozic pro televize a jednu pro rádio. Vtěsnání desáté televize bylo možné po úpravě vysílacích parametrů dětského kanálu České televize Déčko a kulturní ČT art, jež s dětským programem sdílí programovou pozici. Pro Seznam.cz TV se tak podařilo zajistit místo v multiplexu 3 s rozlišení obrazu 544 x 576i. Oproti Regionální síti 8 ji ale mohou naladit téměř všichni diváci s pozemním příjmem televizního signálu. Kdo pozemní cestou přijímá programy Prima love, Prima Zoom, Prima Max, Óčko, Óčko Star, Šlágr TV či Kino Barrandov, může sledovat i Seznam.cz TV. Většina současných televizorů dokáže novou televizi načíst do programové nabídky sama, u jiných je třeba spustit automatické vyhledávání programů.

Zatímco v DVB-T má tedy Seznam.cz TV od začátku plné pokrytí, v televizních sítích druhé generace DVB-T2 se zatím neobjevila. Přechodová síť CRA má aktuálně volné tři programové pozice, z nichž dvě operátor blokuje pro programy Nova a Nova Cinema. Poslední volnou pozici by tak mohl obsadit právě Seznam.cz TV, ale adeptů na její obsazení je více a to nejen z Regionální sítě 8. Podle informací serveru Televizniweb.cz by se mohly objevit některé nové televizní stanice v přechodové síti CRA, tak jak je u CRA zvykem, při pravidelném spouštění nových vysílačů, které by mělo proběhnout ještě v lednu. Snahu získat Seznam.cz TV do vlastní přechodové sítě DVB-T2 projevil i Radim Pařízek, který na úterní tiskové konferenci svojí společnosti Digital Broadcasting řekl, že Seznamu nabídl možnost bezplatného vysílání v přechodovém multiplexu 13.

Vstupem do multiplexu 3 si Seznam.cz TV zajistila dostupnost pro téměř všechny diváky (Zdroj: ČTÚ)

U koho bude vysílat v DVB-T2?

„Se Seznamem stále jednáme. Nabízíme jim, aby vysílali v naší přechodové síti DVB-T2 i u CRA. V sítích DVB-T už bohužel nemáme volné místo. Až bude vysílání ve standardu DVB-T končit, může se Seznam sám rozhodnout, u jakého operátora sítí DVB-T2 zůstane,“ vysvětlil Pařízek. Zároveň oznámil, že multiplex 4 v dohledné době vypne hybridní aplikaci HbbTV Seznam.cz, jejímž prostřednictvím Seznam vysílá v této síti. „Po startu plnohodnotného televizního vysílání Seznam.cz TV bude tato aplikace postrádat smysl,“ dodal majitel společnosti Digital Broadcasting, aniž by upřesnil termín vypnutí aplikace. Firma v úterý překvapila zařazením všech volně šířených programů skupiny Nova do svojí přechodové sítě DVB-T2. Stanice Nova a Nova Cinema přitom měly vysílat v přechodové síti CRA a s ohledem na dosavadní blokování dvou pozic není vyloučeno, že se v ní také objeví.

Seznam.cz TV plánuje vedle terestrického také satelitní, kabelové a internetové vysílání. Na všechny typy vysílání získala samostatné licence od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Program nové televize má tvořit živě vysílané zpravodajství a publicistika a pořady z internetové televize Stream.cz, již provozuje rovněž Seznam.cz. Informační část programu bude pro Seznam.cz TV zajišťovat redakce Seznam Zprávy, která již nyní produkuje internetové videozpravodajství. Nová televize již od přelomu listopadu a prosince loňského roku vysílá zkušebně „do zdi“. Ostrý start si naplánovala na termín prvního kola prezidentských voleb, které začíná tento pátek 12. ledna. Zatímco v multiplexu 3 je z kapacitních důvodů dostupná v nízkém SD rozlišení, u poskytovatelů placených televizních služeb bude vysílat i v HD kvalitě.

Program bude velmi variabilní

Grafiku nové televize připravilo studio Oficina, prozradil na dnešní tiskové konferenci Seznamu šéf projektu Seznam.cz TV Jakub Unger. Televize bude přímo propojena s internetem, například bude okamžitě nabízet tweety svých redaktorů – přímo na tiskové konferenci se ve vysílání objevil čerstvý tweet Jindřicha Šídla, který pro Seznam Zprávy připravuje mj. pořad Šťastné pondělí. Místopředseda představenstva Seznam.cz Pavel Zima potvrdil, že televize odstartuje v pátek 12. ledna v 7:00 hod. „V závislosti na událostech budeme měnit program. Když se něco bude dít, budeme mít zpravodajský formát, když ne, najedeme na klasický program včetně mikrodokumentů,“ přiblížil Jakub Unger. Prime time Seznam.cz TV bude začínat o trochu dříve, již v 18:00, večerními zprávami.

Proti zpravodajským relacím na tradičních televizích nasadí Seznam diskusní pořad Duel a dokumentární cyklus Slavní. Na osmou večer stanice nasadí to nejlepší z vlastní publicistiky, například v pondělí od 20:00 zmiňované Šťastné pondělí. Seznam.cz TV rovněž nabídne vlastní investigativní reportáže v pořadu Zvláštní vyšetřování, který připravuje Sabina Slonková a Jiří Kubík. „Toto je start, když se na tu televizi podíváte za půl roku, bude vypadat úplně jinak,“ zdůraznil Unger. Seznam.cz TV nasadí i klasickou reklamu, zpočátku dva bloky do hodiny vždy před celou hodinou a půl. Od začátku bude na Seznamu inzerovat 14 zadavatelů reklamy, například Plzeňský Prazdroj. Počítá se s celodenním vysíláním, živé ranní studio bude začínat v 7:00. Dopolední a odpolední časy vyplní i reprízy pořadů.

Vstup do Diskuse

23 komentářů: “Překvapení: Seznam.cz TV se objevila v multiplexu 3, do DVB-T2 zatím nemíří. Startuje 12. ledna v 7:00”

 1. kozakl napsal:

  Zatím je tam smyčka,začínají 12.1.

 2. Čestmír Polák napsal:

  Kvalita slušná, v Praze jsem naladil na kanálech 34 a 59.
  Obrazové rozlišení je u Seznam.cz.TV (544 x 576), u (Nova (960 x540)

 3. Nonic napsal:

  No až se zapne PS-11 ve DVB-T2 tedy Čt plné HD a rozhlasu… tak by mohli ve MUX-3 to Decko:/art vypnout úplně aby neměli duplikáty v dalších MUXech… Možná to byl záměr tím snížením kvality aby se tam se Seznam.cz Tv zpravodajská ještě natěsnali… Prostě nejen Pařízkovo lidi jsou „kouzelníci“… No a to HbbTv ve MUX-4… pro hodně lidí co nemají multifunkční zobrazovače to bylo stejně k ničemu a kdo chtěl tak si ty zprávy atd Stream našel přímo na netu přes portál seznam.cz kde má velké procento lidí i maily i si tam lecos aktuálního čte…

 4. Nonic napsal:

  Jinak na mobilech s netem měli pokusy „do zdi“ už minimálně v září, takže na to zpravodajství jsou velmi zkušeně personálem atd. dopředu připraveni… https://www.seznamzpravy.cz/

  Včera na Barrandově to o těch různých netových televizích a i o té jeho soukromé mluvil i Soukup, že jim do toho nikdo nemá co kecat koho si zvou atd. … obzvláště ta „nezávislá“ Čt kterou ovlivňují někteří kteří nesnáší rozdílné názory a šíří jen tu svojí „svatou“ a prý dávají podněty pokutových postihů na soukromníky různým radám pro rozhlas a televizi…
  takže buďme rádi, že můžeme díky konkurenci Seznam.cz Tv atd. konečně porovnávat objektivnější zpravodajství než šířili „Kalouskovci a spacákovci“ kteří kdysi když jim tam chtěli udělat pořádek regulerně (ať si oní můžeme též myslet svý) tj. dosazenou Bobošíkovou na kterou ti prý „kulturní“ lidé v přímém přenosu plivali!!! a lidem zkazili Vánoce…
  Tato nová televize Seznam.cz Tv určitě je slušnější ostatně i bývalý zaměstnaci od Čt teď pracující jinde jako v DVTV atd. též řekli k tomu co se dělo v tom diktátu od nadřízených v Čt svý…

 5. Michael Štejdíř napsal:

  Budou to mít satelitní a kabelové operátoři novou stanici Seznam.cz TV HD UPC, Skylink, O2 TV, DigiTV, T-mobile TV a další.V terestriálním vysílání poběží i upravená HbbTV aplikace, ve které lidé najdou vybrané pořady Seznam Zpráv i seriály pořadu Stream.cz.

 6. Pevy napsal:

  Bravo !! Narvat 10 programů do DVB-T muxu v MPEG-2, to umí odborníci asi jenom v ČR. Jinak věřím, že se opravdu v dohledné době Nova objeví i v PS 12 (Nova+N.Cinema). Proč by nevysílali duplicitně, když je to zadarmo a když jim to nikdo nezakazuje, no neberte to….

  • dráťák napsal:

   Hlavně, že pan redaktor pořád jako kolovátek opakuje, že „dvě (pozice) operátor blokuje pro programy Nova a Nova Cinema (v přechodové síti Čra)“. Jak to víte? Vždyť jednání s s klientem si každý operátor střeží. Nebo to má být úlitba Nově, že mají zadarmo možnost vstoupit do stále ještě volného muxu, který může být ale zítra plný? Mám z toho takový dojem.

 7. VITEK2442 napsal:

  Zmenšili rozlišení ČT D/Art z 720 na 704×576 ai dat.tok.Po ostrém startu Seznamu ČT D/Art zmizí.

 8. BIDLO napsal:

  „Zároveň oznámil, že multiplex 4 v dohledné době vypne hybridní aplikaci HbbTV Seznam.cz…“
  Normálně bych zajásal, ovšem bohužel očekávám že po vypnutí namísto zvýšení kvality ostatních programů se tam zase něco plácne jak je u nás zvykem.

 9. dirigento napsal:

  Myslíš si, že datový tok 0.5 Mbit/s který zabírá Hbb aplikace Seznam.cz v MPXu4 lze využít pro běžné vysílání tv stanice?? Sorry, ale než něco plácneš, zkus si ověřit fakta!

 10. Michal napsal:

  Tak už mám naladěno seznam.cz tv a seznam.cz HD na anténu a satelit Skylink

 11. Joey napsal:

  Díval jsem se, že Seznam.cz TV vysílá v multiplexu 3 s rozlišením 544×576 což by mělo odpovídat datovému toku 2,1 Mbit/s.
  Zatímco kvůli nedostatečné kapacitě v síti ČT:D/ČT ART přešlo z rozlišení 720×576 (3,4 Mbit/s) na nižší rozlišení 704×576 (2,8 Mbit/s). viz http://www.czechdigitalgroup.cz/nase-sluzby
  Tím pádem by od včerejška síť 3 už by neměla disponovat volnou kapacitou.
  Rezerva v sítí by měla být okolo 0,3 Mbit/s.
  Měl bych dotaz proč poskytovatelé sítí především ČRA už nějakou dobu nezveřejňují aktuální dokumenty o kapacitě datových toků.
  Je nový rok a bylo zvykem zvěřejňovat dokumenty za předchozí rok, samozřejmě i v jiném období a to když v síti proběhla jakákoliv změna.
  Děkuji za odpověďi.

Napsat komentář