Připravuje se Regionální síť 8 na příchod další televize? Óčko Expres přešlo do MPEG-4

2 komentáře 31.1.2018 / Jan Potůček

Stejný kompresní standard využívá ve stejné síti i program Šlágr 2. Multiplex tak může nabídnout ve všech krajských městech ještě dvě programové pozice, v Praze jednu.

V novém kompresním formátu MPEG-4/AVC vysílá od úterý v pozemní Regionální síti 8 hudební kanál Óčko Expres, upozornil server Parabola.cz. Některým divákům tak mohl zmizet z televizních obrazovek a naladí pouze jeho zvukovou stopu. Pokud používají televizory nebo set-top-boxy, které podporují pouze DVB-T s kodekem MPEG-2, tyto přijímače jim video signál Óčka Expres nezpracují. Naopak přijímače DVB-T/MPEG-4 a všechny přijímače s tunerem DVB-T2 toto vysílání v novém kompresním standardu umí legitimně zobrazit. Přechod na nový kodek uvolní v síti další kapacitu pro případné zařazení nových programů.

Ve všech krajských městech má nyní Regionální síť 8, kterou provozují České Radiokomunikace (CRA), prostor pro další dvě televizní stanice. V Praze, kde multiplex vysílá s jinými technickými parametry a v jednofrekvenční síti, by bylo možné zařadit jeden nový program. V úvahu připadá nová stanice televizní skupiny FTV Prima, která požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o licenci pro program Prima 8. Zároveň si u Úřadu průmyslového vlastnictví nechala registrovat ochrannou známku na název a logo Prima krimi. Regionální síť 8, která vysílá ve standardu DVB-T, pokrývá zhruba 52 procent obyvatel České republiky. Zaměřuje se na krajská města a jejich nejbližší okolí.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Připravuje se Regionální síť 8 na příchod další televize? Óčko Expres přešlo do MPEG-4”

  1. Pevy napsal:

    Ale do DVB-T2 to už nenacpou, i když provést něco podobného, jako se SeznamTV v muxu 3 je asi taky možné, kdo ví :-))

  2. mirasat napsal:

    Samozřejmě, že kdyby se přepnulo na AVC vše, tak by bylo místa dost.
    Dožívají tady stále přístroje, které neumí T MPEG-4 AVC a ty budou do dvou let vyměněny rovnou za T2 MPEG-H HEVC.
    Tyhle lidi nechce ČT naštvat ev. ztrátou části programů 1,2,24,Sport a raději přistoupila na to, že je podstatné části diváků nedostupné Déčko/ART.

Napsat komentář