Regionální síť 8 využívá v jižních Čechách vysílač Rádia Faktor u Plavi, je výš než Včelná

4 komentáře 2.1.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ FOTO A MAPY POKRYTÍ – Pro televizní vysílání se dosud využíval vysílač v areálu SK Včelná, z něhož nadále vysílá Regionální síť 1 a donedávna jej využívala i Regionální síť 20.

Jihočeské vysílání pozemní Regionální sítě 8 od Nového roku využívá nový vysílač u obce Plav nedaleko Včelné, nikoli vysílač v samotné obci Včelná. Televizníweb.cz na to upozornil čtenář Miroslav Laduna, který zároveň pořídil fotografie nového vysílače a vytvořil mapu jeho pokrytí. „Vysílací systém se nachází na výše položeném vysílači pana Faktora, opticky to vyhlíží jako lokalita Včelná, ale jedná se již o katastr obce Plav,“ upozornil. Vyšší poloha zajistí kvalitnější pokrytí oproti níže položenému vysílači na pozemku Sportovního klubu Včelná, z něhož vysílá Regionální síť 1 a donedávna také Regionální síť 20.

„K montáži antén na vysílač u Plavi došlo 28. prosince 2017. Dopravení vysílaného obsahu na vysílač zajistil CETIN,“ doplnil Miroslav Laduna. Osazen byl jediný směr v azimutu 15°, který omezuje pokryté území na České Budějovice a nejbližší okolí. „Kdyby byly osazeny dva směry v azimutech 320° a 20°, další maximum by se vytvořilo na 350°. Výrazně by to vylepšilo pokrytí například v oblastech kolem Vodňan a Protivína,“ míní čtenář serveru Televizníweb.cz. Diváků, kteří se po Novém roce snaží naladit v jižních Čechách Regionální síť 8 na novém kanálu 34 radí, aby se podívali na orientační mapku pokrytí, kterou vytvořil. „Pokud vaše lokalita dává teoretickou šanci na příjem, obraťte se na anténního technika, nebo správce domu,“ radí.

U malých anténních rozvodů je podle Miroslava Laduny nutné provést měření a na jeho základě vyhledat příčinu nefunkčního příjmu a odpovědět tak na otázku, zda je možné jej v daném místě zajistit. „U rozvodů společných televizních antén (STA) ve větších domech se může navíc také jednat o výměnu (přeladění) kanálového zesilovače (vložky), přeladění programovatelného zesilovače, přeladění kanálového procesoru nebo regenerátoru, eventuálně úpravy na analogových předřazených prvcích a předzesilovačích. Někdy se i v STA setkáme s pásmovým UHF řešením, jako v malých rozvodech,“ vysvětluje Miroslav Laduna.

Regionální síť 8 ukončila 31. prosince 2017 vysílání na hlavním jihočeském vysílači Kleť a zároveň opustila kanál 50, který mohla využívat pouze do konce loňského roku. Od Českého telekomunikačního úřadu získal operátor tohoto multiplexu, České Radiokomunikace, náhradní kanál 34, který může využívat do 30. června 2019. Síť se ale musela přestěhovat z Kletě na níže položený vysílač Plav (oficiálně je uváděna lokalita Včelná).

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Regionální síť 8 využívá v jižních Čechách vysílač Rádia Faktor u Plavi, je výš než Včelná”

 1. mirasat napsal:

  Oprava a omluva: Je to část Domoradice, nikoliv Radimovice.

  Doplnění:
  V některých oblastech může být problém s příjmem kvůli vysílači Pzeň Krašov MUX1 K34 100kW ERP.

 2. Bravo37 napsal:

  koukám tak jihočeši jsou pokusní králíci jak zrušit co nejvíc programů bez náhrady..šupárna českých radiokomunikací..hlavně že platíme.

 3. Petr Kutina napsal:

  Z Kleti přirozeně chytáme signál v jihočeských Slavonicích. Nevím však, zda Regiosíť 8 vůbec někdo zachytí. Kóta 476 m u Včelné je tak zanedbatelný vrch, že snad pokryje Budějovickou kotlinu, natož vzdálenou Českou Kanadu.

Napsat komentář