Satelitáři opět útočí na DVB-T2, shodují se ale s CRA, že III. pásmo má zůstat i televizím

17 komentářů 5.1.2018 / Jan Potůček

Český telekomunikační úřad plánuje vyčlenit III. pásmo výhradně pro digitální rozhlas. Proti jsou překvapivě jak České Radiokomunikace, tak Česká asociace satelitních operátorů.

Představa Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), že by III. vysílací pásmo (VHF) v České republice mělo do budoucna sloužit výhradně pozemnímu digitálnímu rozhlasovému vysílání ve standardu T-DAB, narazila na odpor dvou jinak nesmiřitelných subjektů. Proti návrhu ČTÚ na aktualizaci Plánu využití rádiového spektra (PVRS) v pásmu 174 – 230 MHz se ve veřejné konzultaci ohradily České Radiokomunikace (CRA) i Česká asociace satelitních operátorů (ČASO). Obě žádají, aby III. pásmo bylo možné i nadále využívat i pro televizní vysílání. Připomínky k návrhu úprav PVRS bylo možné zasílat ČTÚ do 29. prosince minulého roku. Právě v tento den je dodaly obě společnosti.

Nebudou kmitočty pro dokrývače DVB-T2, varují CRA

CRA argumentují možným nedostatkem kmitočtů pro sekundární síť dokrývačů finálních multiplexů DVB-T2 a pro dvě rozvojové sítě DVB-T2, ČASO chce III. pásmo rozdělit mezi digitální rozhlas a televizní vysílání ve standardu DVB-T. Satelitní asociace zároveň využila veřejnou konzultaci k dalšímu útoku na druhou televizní digitalizaci a přechod na pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2. „Stanovením využití III. pásma výlučně pro digitální rozhlas v systému T-DAB omezuje ČTÚ možnost České republiky reagovat na případné negativní rozhodnutí Evropské komise ve věci DVB-T2 Upgrade. Navíc, ČTÚ fakticky realizuje Strategii a připravuje prostředí pro implementaci DVB-T2 Upgrade, a tím dochází k dalšímu porušování standstill principu (neformální smluvní moratorium, pozn. red.). ČTÚ by tímto opatřením současně mohl postupovat v rozporu s nově připravovanou Strategií správy spektra,“ upozornila asociace.

Zachování alespoň části III. pásma pro televizní vysílání, jak jej požaduje ČASO, by tedy umožnilo pokračovat v pozemním digitálním televizním vysílání ve standardu DVB-T, aniž by se přecházelo na nový standard DVB-T2. Tento přechod považuje ČASO za poškození práv a zájmů spotřebitelů, protože by si diváci, kteří přijímají televizní vysílání pozemní cestou, museli pořídit nový televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. K přechodu na DVB-T2 ale Českou republiku zavazuje dřívější rozhodnutí mezinárodní telekomunikační unie ITU a Evropského parlamentu o uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů. V tomto pásmu je třetina všech kmitočtů, na kterých nyní probíhá televizní vysílání ve standardu DVB-T.

Připomínky CRA k návrhu úprav PVRS ve III. pásmu by Jan.Potucek on Scribd

Satelitáři si stále pohrávají s myšlenkou zachování DVB-T

Pokud by došlo k uvolnění pásma 700 MHz bez přechodu na nový televizní standard DVB-T2, znamenalo by to pro diváky v České republice redukci programové nabídky a v řadě lokalit by domácnosti přišly o oblíbené programy. Výraznou ztrátu pokrytí by zaznamenala i Česká televize, která má být ze zákona dostupná pozemní cestou alespoň pro 95 procent populace. ČASO však tvrdí, že přechod na DVB-T2 není nutný a stačilo by pouze přeplánovat kmitočty pro sítě DVB-T. Proto také nechce, aby sítě DVB-T přišly o možnost vysílat ve III. pásmu. Naopak CRA, které přechod na DVB-T2 podporují, argumentují možným nedostatkem kmitočtů pro budoucí sítě DVB-T2. Místo čtyř celoplošných multiplexů DVB-T by totiž mělo vzniknout až šest sítí s celoplošným nebo téměř celoplošným pokrytím.

Dosavadní mezinárodní koordinace kmitočtů, které prováděl ČTÚ se sousedními státy, se týkaly pouze čtyř finálních sítí DVB-T2, které nahradí dnešní celoplošné multiplexy 1 až 4 ve standardu DVB-T. „Nově navrhované ustanovení Návrhu PVRS představuje možnou výraznou komplikaci pro sestavení Sítě 25 a Sítě 26 (rozvojové sítě DVB-T2, pozn. red.), jelikož již dnes neexistují podle společnosti CRA žádné záruky o dostatku volných kmitočtů pro účely realizace rozvojových sítí bez zbytečného odkladu po skončení přechodu na DVB-T2, jak předpokládá Strategie,“ upozorňují CRA. Zároveň ale nejsou dokončena koordinační jednání o kmitočtech pro všechny vysílače velkého a malého výkonu DVB-T2 pro čtyři základní sítě DVB-T2 (komplikace je například s koordinací kmitočtů pro jižní Čechy).

Připomínky ČASO k návrhu úprav PVRS ve III. pásmu by Jan.Potucek on Scribd

Digitální rozhlas zatím nemá vládní Strategii

„V odůvodnění Návrhu PVRS sice ČTÚ uvádí, že Strategie s využitím rádiových kmitočtů ve III. pásmu pro budoucí vysílací sítě DVB-T2 neuvažuje. To však neznamená, že takové využití nelze za stávajícího stavu umožnit. Proces přechodu na DVB-T2 je v plném proudu, přičemž ČTÚ má stále obtíže nalézt všechny potřebné kmitočty (např. pro vysílače malého výkonu – dokrývače), aby bylo možné zcela naplnit Strategii a realizovat přechod na DVB-T2 bez negativních dopadů na platformu DTT,“ píší CRA ve své připomínce k návrhu změn PVRS v pásmu 174 – 230 MHz. Kvůli nevyjasněné otázce kmitočtů pro dokrývače DVB-T2 odložila start svojí přechodové sítě Česká televize, která bude téměř ve všech lokalitách zahajovat vysílání už na finálních kanálech a tudíž chce mít dořešenu i otázku sekundární sítě vysílačů.

CRA telekomunikačnímu úřadu navrhují, aby III. pásmo vyčlenil výhradně pro digitální rozhlas T-DAB až ve chvíli, kdy bude známa a schválena komplexní Strategie rozvoje zemského digitálního rozhlasového vysílání v České republice a dokončen přechod na DVB-T2. Strategie pro digitální rozhlas ale dosud nevznikla a termín jejího schvalování tudíž není znám. Přechod na DVB-T2 by měl být podle loni přijaté novely zákona o elektronických komunikacích dokončen nejpozději do 1. února 2021, operátoři vysílacích sítí ale předpokládají, že se tak stane již do 30. června 2020, jak to požaduje Evropský parlament. K tomuto datu by měly být vypnuty všechny vysílače celoplošných multiplexů 1, 2, 3 a 3 ve standardu DVB-T. Regionální sítě DVB-T ukončí vysílání o rok dříve, k 30. červnu 2019.

Vstup do Diskuse

17 komentářů: “Satelitáři opět útočí na DVB-T2, shodují se ale s CRA, že III. pásmo má zůstat i televizím”

 1. mirasat napsal:

  Například v Jižních Čechách sousední státy opakovaně zamítaly K34 pro místní dokrývače malého výkonu v utopených městech blízko hranic.
  Je jasné že podél hraniční čáry problémů přibylo. Vysílače velkých výkonů s všesměrovým diagramem v lokalitách a s výškou, jako je Kleť, jsou nežádoucí. Dostupnost TV signálu (z hlavních vysílačů) u hranic se může zhoršit.
  Obávám se, že pro použití VHF pásma pro účely TV vysílání by muselo být doprovozeno shodou na evropské úrovni s jasně definovanými podmínkami.
  Obecně bych se částečnému využití VHF pro TV vysílání nebránil, ale kromě výše uvedeného by musela být zajištěna technická kompatibilita – podmínky pro přijímací zařízení (šířka kanálu a podobně).

 2. Robert Cortéz napsal:

  ČASO ať se stará jen o sateliťáky a nemluví do zájmů spotřebitelů o koupi nebo nekoupi nového televizoru a jejich zájem o zachování DVB-T je taky mimo jejich prostor.

  • BIDLO napsal:

   To je u ČASO bohužel klasika, neumí nic jiného než pro své zájmy pouze škodit.
   Nyní bylo chvíli ticho po pěšině tak se holt musí zase zviditelnit. Navíc ten jejich argument /část III. pásma pro DVB-T/ není argument ale pouze nesmyslné plácnutí do vody. A „starost“ o blaho diváka aby ušetřil přímo dojemná, člověk by se až rozbrečel dojetím. Ovšem že by se v takovém případě musela překopávat většina anténních systémů poněvadž ty již dnes v drtivé většině nejsou připraveny na III. pásmo, to už se jim nehodilo při tom plácání do krámu.

   „CRA telekomunikačnímu úřadu navrhují, aby III. pásmo vyčlenil výhradně pro digitální rozhlas T-DAB až ve chvíli, kdy bude známa a schválena komplexní Strategie rozvoje zemského digitálního rozhlasového vysílání v České republice a dokončen přechod na DVB-T2.“

   Ano, toto je jediný správný návrh.

   • mirasat napsal:

    Jak vidno, už jen změna uhf kanálu dokáže nadělat řadu problémů.
    Nejsem si jist, zda stávající AS na dokrývačích mají vhodné parametry pro VHF.
    Co se týče účastnických zásuvek, tak tam VHF většinou v TV výstupu proleze.
    Problémy tedy opět na straně zpracování (pásmová a kanálová zesílení).
    Pak kompatibilita tuneru se šířkou pásma.

    Než dočasné VHF,
    to raději jiný systém přechodu na T2.
    S tím bohužel už nic neuděláme.

    • dirigento napsal:

     „Nejsem si jist, zda stávající AS na dokrývačích mají vhodné parametry pro VHF.“
     Ne, nejsou, je potřeba instalovat nový AS pro VHF III pásmo!

     „Co se týče účastnických zásuvek, tak tam VHF většinou v TV výstupu proleze.“
     Zde není žádný problém.

     „Problémy tedy opět na straně zpracování (pásmová a kanálová zesílení).“
     V přijímacích sestavách nutno aktivovat rozsah VHFIII, vstupem pro toto pásmo disponuje 90% veškeré technologie pro STA nebo ITA, popřípadě se doplní KV pro konkrétní kanál v tomto pásmu.

     „Pak kompatibilita tuneru se šířkou pásma.“
     U nás (tak jako jinde v Evropě v tomto pásmu u DVB-T/T2 by se použil rastr E s šířkou kanálu 7MHz s čímž nemá problém žádná TV s IDTV nebo STB. Problém by byl při použití rastru R (což by, ale odporovalo závěrům GE06) s šířkou tv kanálu 8MHz, protože s tím se v přijímacích zařizeních nepočítí a přepínání šířky 7/8MHz umožňuje pouze zlomek přijímacích zařízení, ať už IDTV nebo STB!!

     • mirasat napsal:

      Ano aktivujete pásmo tak, že dáte další anténu a zapojíte jí do VHF vstupu.
      Ale dávejte to tam kvůli 3 letům.
      Ano, 90% opravdu není 100%.
      Sem tam se ještě nějaký ten neočesaný stožár (se směrovou VHF anténou) najde.
      Ta šířka 7 MHz není moc šikovná, když tam potřebujete dostat vše, co je v hlavním MUXu.
      Musíte vyrobit celý multiplex znovu.
      Na lokální regionální multiplexy úplně klidně 7MHz stačí, ale o těch ČRa nemluví, mluví o síti dokrývačů pro hlavní sítě, jestli to chápu dobře.

      Jak říkám, proti nejsem, ale to bych radši udělal ten přechod na T2 jinak.

 3. Luděk napsal:

  Polsko už vysílání v lll pásmu rozjíždí. Navíc tam je hojně rozšířený typ antén síta, které umožňují bezproblémový příjem v tomto pásmu na rozdíl od antén typu Yagi které mohou mít s tímto pásmem problém.

 4. Vl.K. napsal:

  Švédsko a Itálie už do III. pásma umisťují nové muxy DVB-T2, nevím, zda ještě jiné státy jej neužívají. Také Polsko už jej obsadilo tzv. muxem 8, ovšem ve „starém“ DVB-T (v MPEG-4), dodnes není tento mux plně obsazen, diskutabilnost se točí hlavně kvůli uživatelskému efektu, v době zprovoznění pásma III. pro televizi nebyly na polském trhu vhodné antény, a dále váhá veřejnoprávní TVP, která má v něm místa pro 3 SD nebo 1 HD a 1 SD, ale nadále je vše v mrtvém bodě (problém s disponibilitou antén na trhu už je částečně vyřešen – a zájem by určitě vzrostl, pokud by v něm umístili TVP-Sport HD, jak zněl původní, ale neuskutečněný záměr). V našem členitém terénu by použití III. pásma i pro TV mělo své opodstatnění

 5. Pevy napsal:

  Až bude u nás postaveno (a v provozu) všech šest definitivních plánovaných celoplošných multiplexů DVB-T2 (vše v UHF), pak může přijít na přetřes (v případě nedostatku místa) i vysílání ve III. pásmu – nebude-li do té doby již kompletně využit vysíláním DAB (+). Proč to ale řešit nyní, když to ještě zdaleka není potřeba ?

 6. Nonic napsal:

  Problém III pásma je, že se muselo rychle opustit kvůli DAB/+…. No jo v bohatém německu se to tam skoro celé brzo zaplní 2 celoplošnými + regionálními MUX balíčky rádii a v okolních státech jsou jen skromné pokusné DAB+ krůčky… proto se Poláci a Slováci do tohoto pásma vrátili s DVB-T a ve Waršavě zkoušeli i T2 tak jako je uvedeno i jiné státy které mají velkou rozlohu a potřebu šířit velký počet programů…
  Nevím tedy co na případný sateliťácký křik… přitom ty vysílají úplně jinou technologií a o hodně vyššími kmitočty řeknou tedy zmínění němci aby nedocházelo k přes hraničnímu rušení když je známo, že čím nižší pásmo tím se i lépe šíří a taky i do kabelovek pozemák běžně vyzařuje či i tv přijímače dokáží z analogového UPC vyzářit sousedům (přes stěnu panelu) kteří kabelovku nemají zapojenou ale jen třeba indivuální pokojovou anténu pro programy DVB-T tak automatika si to analogové v tuneru najde byť zašuměně… a ty Bavory či Sasíky nebo Rakušáky se Slováky v DAB+ o malých výkonech běžně chytají lidi na našem území hodně daleko na prut u okna natož na anténu na III pásmo pokud jsou příznivci lovu…
  Znovu přopomenu, že sateliťákům vadí jedna hlavní věc tj. oni nabízejí placený servis a pozemák je šířen nekódovaně… což je hodně závistivě štve a škodí kudy chodí… zpomalováním zavádění DVB-T2 a ohánějí se dotacemi ale ty dává celá EU (není to výmysl Česka) a i jinde ve světě kvůli kompenzacím za urychlené předčasné uvolnění pásma 700Mhz ve prospěch mobilního netu… takže ať brečej a nadávaj na LTE a né na konkurenční pozemský tv signál který přišel o pásmo 61 – 69k a do budoucna mu hrozí i další porcování blíže ku 21k což se dozvíme po jednáních s vývojáři technologií po roce 2025…

 7. Aleš napsal:

  VHF pro televizi je nakonec dobrý nápad. Obávám se, že DAB+ se loudá s křížkem po funuse. Zkoušel jsem v Brně na usb tuner chytit DAB mux CRo … musel jsem s anténou na balkon abych něco vubec chytil a kvalita zvuky byla nevalná. na mobilní příjem stačí FM. A poslední dobou stejně radši poslouchám rádio na mobilu přes LTE i kvuli lepšímu zvuku. Je tam sice problém, že to sosá předražená data, ale venku nejsem nikdy tak dlouho, aby to bylo tak hrozný a doma/v práci mám wifi.

 8. spyko napsal:

  DVB-T mpeg4-8 mux Polsko-dokryvač P.Těšín 0.1mhz-nazorný příklad!

 9. Ing. Vladimír Bílý napsal:

  Dokrývače DVB-T2 v III. pásmu a v 7 MHz kanále? To znamená tolik potenciálních potíží, že bych byl velmi opatrný.

Napsat komentář