Seznam.cz TV příští týden odhalí své plány, Radim Pařízek harmonogram spouštění DVB-T2

11 komentářů 4.1.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ LICENČNÍ PODMÍNKY – Plnohodnotná televizní stanice od největší tuzemské internetové společnosti Seznam.cz by mohla odstartovat ještě před prvním kolem prezidentských voleb.

Příští týden bude nabitý novinkami, které se budou týkat pozemního digitálního televizního vysílání nové generace DVB-T2. Tiskové konference si naplánovali hned dva hráči, jichž se druhá televizní digitalizace přímo dotýká: společnost Seznam.cz, která plánuje spustit vlastní televizní program Seznam.cz TV, a Digital Broadcasting, operátor celoplošného pozemního multiplexu 4 a přechodové sítě 13, jež vysílá ve standardu DVB-T2. Zatímco Seznam konečně představí projekt vlastní televize a oznámí termín startu jejího vysílání (nebo rovnou zahájí vysílání), majitel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek zveřejní aktualizovaný harmonogram rozvoje svojí přechodové sítě DVB-T2, již lze zatím naladit pouze v Praze.

Zpravodajský newsroom redakce Seznam Zprávy (Foto: Seznam.cz)

Míří do multiplexu Českých Radiokomunikací?

Tiskové konference budou následovat den po sobě. V úterý 9. ledna nejprve Digital Broadcasting sdělí svoje plány s rozšiřováním přechodového multiplexu DVB-T2, ve středu 10. ledna bude následovat Seznam.cz s představením své televize Seznam.cz TV. Obě společnosti spolupracují: Seznam.cz provozuje přes hybridní aplikaci HbbTV online kanál v celoplošném multiplexu 4, který vysílá ve standardu DVB-T. Zda se plnohodnotná televizní stanice Seznam.cz TV, která loni získala licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, objeví zrovna v některé ze sítí Radima Pařízka, však není úplně jisté. Celoplošný multiplex 4 je zcela zaplněn a Regionální síť 7 tento týden přidala na poslední volnou programovou pozici stanici Rebel 2 – Slušnej kanál.

Volno by ještě mohlo být v konkurenční Regionální síti 8, kterou provozují České Radiokomunikace. Na tom, do které sítě DVB-T nová televize od Seznamu vstoupí záleží, v jakém přechodovém multiplexu DVB-T2 se poté objeví. Pokud zvolí síť Radima Pařízka, bude v Přechodové síti 13, kterou teprve čeká spouštění většiny vysílačů a zlepšování pokrytí. Pokud dá přednost Českým Radiokomunikacím, šla by do sítě DVB-T2 s takřka stoprocentním pokrytím (s výjimkou jižních Čech) a obsadila by v ní poslední volnou programovou pozici. Přechodový multiplex CRA sice ještě pojme tři programy, dvě pozice ale operátor blokuje pro televizi Nova a její programy Nova a Nova Cinema. O jejich vstupu do DVB-T2 by se mělo rozhodnout ještě na začátku letošního roku.

Licenční podmínky Seznam.cz TV by Jan.Potucek on Scribd

Od prosince už vysílá „do zdi“

Seznam.cz TV má být informačně-zábavní televizí, která využije redakční zázemí videoprojektu Seznam Zprávy a internetové televize Stream.cz. Většinu vysílacího času během dne by mělo zaplnit živé vysílání zpravodajských a publicistických pořadů, které doplní pořady ze Stream.cz. Internetová televize se proslavila zejména satirickým pořadem Kancelář Blaník, jehož případné nasazení do klasického televizního vysílání by mohlo vést ke konfliktům s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Původně internetový seriál totiž nemusel splňovat přísné podmínky zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, což by nyní v lineárně šířeném televizním programu musel. Kvůli neustálým stížnostem a pokutám v minulosti skončily všechny pokusy o politickou satiru na českých obrazovkách.

Vysílací licenci má Seznam.cz TV již od loňského října, požádala si o všechny čtyři typy distribuce signálu – pozemní, satelitní, kabelový i přes zvláštní přenosové systémy (internet). Začátkem prosince povolila vysílací rada zařazení Seznam.cz TV do programové nabídky největší tuzemské kabelové společnosti UPC. Podle licenčních podmínek by základním prvkem programu nové televize měly být pravidelné bloky zpravodajských relací a publicistických pořadů, doplněné dokumentární a dramatickou tvorbou umístěnou mezi základními prvky vysílání. Vedle živých zpravodajských relací má jít o interaktivní tematická studia, premiéry publicistických pořadů, vybraný obsah ze Stream.cz, nový obsah zaměřený na publicistiku, životní styl a zábavu a obsahové promotion na internetové služby Seznamu. Podle serveru Lupa.cz provozovatel už od prosince zkušebně vysílá „do zdi“.

Televizní studio Seznam.cz TV (Foto: Seznam.cz)

Pokus o konkurenci ČT 24

Redakce Seznam Zprávy, která bude dodávat většinu programu Seznam.cz TV, v uplynulých dvou letech získala celou řadu známých novinářů. Z Hospodářských novin do ní zamířil například Jindřich Šídlo, Jiří Kubík, Zuzana Kubátová a Luděk Mádl, z České televize Zuzana Hodková, Silvie Friedmanová a Veronika Jonášová, z televize Nova Hanuš Hanslík, z Českého rozhlasu Jiří Hošek a Helena Šulcová, z internetové televize DVTV Filip Horký, z MF Dnes Aleš Černý a Zdeněk John, z Lidových novin Adam Junek a spousta dalších. Celkem videozpravodajství Seznamu zaměstnává na padesát redaktorů, moderátorů a editorů. Vede jej někdejší šéf zpravodajského webu Aktuálně.cz Jakub Unger. Dá se očekávat, že ve zpravodajském proudu a publicistice bude Seznam.cz TV šlapat na paty veřejnoprávnímu zpravodajskému kanálu ČT 24.

Podobný pokus konkurovat ČT 24 už český televizní trh jednou zažil. Soukromá zpravodajská televize Z1, která se původně měla zaměřovat především na ekonomické zprávy, ale vydržela pouze dva a půl roku. Její investor, skupina J&T, nakonec souboj vzdala a v lednu 2011 televizi vypnula. Z1 se ale nemohla opírat o silný mediální dům s vlastní videoprodukcí, jako tomu bude u Seznam.cz TV. Problémy měla i se sháněním inzerentů. S tím by si Seznam.cz měl poradit, chystá totiž využít synergie mezi klasickou televizní a internetovou reklamou. Společnost navíc už několik let deklaruje snahu sáhnout si na reklamní balík peněz, který jde do českých televizí. Ze všech mediatypů totiž televize spolknou zdaleka nejvíc peněz určených na inzerci. Příchod nového hráče se tak nebude líbit především velkým komerčním televizním skupinám Nova a Prima.

Vstup do Diskuse

11 komentářů: “Seznam.cz TV příští týden odhalí své plány, Radim Pařízek harmonogram spouštění DVB-T2”

 1. Pevy napsal:

  No hlavně že už vysílají do zdi, ale kde to bude naostro, to se musí tajit, což kdyby to někdo věděl o týden dřív…..

 2. Progresstv napsal:

  Zapomeli jhste tomase vzorka z ct a pokud pisete o parizkovi .. Je to usmevne az na pudu onsetopi v dpuzicu a nve ngestice opravdu sarkasmus !!

 3. Nonic napsal:

  No uvidíme co uvidíme? v RS-8 pokrytí jen něco přes 50% a v T2 skoro celá republika PS-12 když tedy nepočítíme to otálení kolem Kleti – jihočechů… který v některých lokalitách mohou či mají přesahy od jinud… Každopádně o Tuty se psalo dlouho a teď má i s jinými programy otálejícími z RS-8 prostě smůlu… leda, že by Nova své 2 blokované pozice zapla jinde tj. všechno i se klony z MUX-4 v připravované PS-13 kterou slibují teď od ledna postupně spustit z 15 míst… to se uvidí v únoru jak to dopadne?… má být tiskovka jedna za druhou…
  http://www.rozhlas.cz/digital/televize/_zprava/seznamcz-tv-odstartuje-s-prezidentskymi-volbami-pojistila-si-vsechny-vyznamne-operatory–1778884

 4. BIDLO napsal:

  „…majitel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek zveřejní aktualizovaný harmonogram rozvoje svojí přechodové sítě DVB-T2, již lze zatím naladit pouze v Praze.“

  Smůla Radime. Nás už zajímají pouze skutečné činy a nikoli tlachání na tiskovkách.

 5. Nonic napsal:

  No je fakt, že tato nová televize minimáilně v září už vysílala „do zdi“ a zkouší dál své zpravodajství přes net tj. i v mobilech šlo -jde sledovat… takže připravení na ostrý start zkušenostmi rozhodně jsou… No a pokud je podmínka, že do PS sítí mohou jen ti co jsou v DVB-T kde je volné místo už jen v RS-8 (pokud nepočítáme Pražskou RS-4 či některá malá RSka různě v republice) tak kde by jinde? mohli… Za týden bude definitivní jasno a Nova ta zas připraví překvápko v únoru na své výročí… což může naznačit i jiná tiskovka s Pařízkem co kujou za pikle když ČRa musí mlčet o těch 2 pozicích MUX-2 kontra jednání modelu financování PS-12…

 6. Nonic napsal:

  Nevím co Pařízkovo lidi kujou před tou ohlášenou tiskovkou když jak MUX-4 tak i MUX-7 má dneska večer výpadky vysílače na Klínovci 45 + 38k…
  Nechci spekulovat… jen aby to nakonec nebyla příprava na ohlášené DVB-T2 jedné ze 15 dlouho připravovaných v jeho seznamu pozic PS-13… Konkurenšní stožár s MUX-1, 2 jedou na 35 a 36k bez problémů…

Napsat komentář