Televizní vysílání se do III. pásma nevrátí, rozhodl Český telekomunikační úřad

16 komentářů 29.1.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ DOKUMENT – ČTÚ si prosadil své návrhy na změnu části III. pásma, doposud určeného pro pozemní digitální televizi. Celé III. pásmo bude dedikováno ve prospěch digitálního rozhlasu.

Digitální rozhlas v České republice získal polovinu III. vysílacího pásma, tedy kmitočtů v pásmu 174 – 230 MHz, které bylo doposud vyhrazeno pro televizní vysílání. Digitální rozhlas tak může využívat celé III. pásmo. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve vypořádání veřejné konzultace k návrhu změny Plánu využití kmitočtového spektra pro toto pásmo vyloučil možnost, že by mohlo být použito i pro televizní vysílání. S tímto návrhem přišly hned dva subjekty: největší tuzemský provozovatel televizních vysílačů České Radiokomunikace (CRA) a Česká asociace satelitních operátorů (ČASO). Každý ale z jiného důvodu. CRA požadovaly posunutí rozhodnutí o definitivním využití III. pásma až po uvolnění pásma 700 MHz prostřednictvím přechodu na DVB-T2, kdy budou zřejmé kmitočtové potřeby televizního vysílání a zpracována komplexní Strategie rozvoje zemského digitálního rozhlasového vysílání v České republice.

ČASO využila konzultaci k návrhu ČTÚ pro další agitaci proti druhé televizní digitalizaci a zavádění vysílacích sítí ve standardu DVB-T2. Vyčlenění III. pásma pro televizní vysílání, které v něm probíhalo za analogové éry, asociace požaduje kvůli zachování stávajících vysílacích sítí DVB-T a revizi kmitočtů po uvolnění pásma 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů (nepřecházelo by se podle ní na DVB-T2). Ani tento požadavek ale u ČTÚ nepadl na úrodnou půdu. Telekomunikační úřad minulý týden vydal aktualizovaný Plán využití rádiového spektra pro pásma 174 – 380 MHz, v němž III. pásmo opět vyčlenil výhradně pro pozemní digitální rozhlasové vysílání v systému T-DAB, respektive DAB a DAB+.

Vypořádání připomínek k návrhu využití III. pásma by Jan.Potucek on Scribd

Dokrývače DVB-T2 budou z pásem nad 470 MHz

„Úřad poukazuje na skutečnost, že v žádném citovaném dokumentu není uveden záměr využití III. pásma pro televizní vysílání. Naopak, transformací přidělení DVB-T na bloky využitelné multimediálními aplikacemi s maskou T-DAB směřuje Úřad k zajištění kmitočtů pro vysílání DAB s technickými podmínkami (zejm. dostatečný vyzářený výkon), které umožní kvalitní pokrytí signálem v jednotlivých oblastech České republiky a tím i zajištění dostupnosti služeb přenášených v budoucích sítích T-DAB,“ napsal ČTÚ k připomínce CRA, že by bylo vhodné s rozhodnutím o vyčlenění celého bloku pro digitální rozhlasu počkat do doby, než bude jasné, že Česko má dostatek kmitočtů pro televizní sítě DVB-T2.

„K provozu nejenom dokrývačů v televizních sítích budou i nadále udělovány kmitočty z pásem nad 470 MHz. K připomínce o vyčkání na úpravu zákona a provozování rozhlasového a televizního vysílání odkazuje Úřad (…) na skutečnost, že aktuální proces transformace bloků DVB-T na T-DAB je proces celoevropský a rezignací na aktivní zapojení v koordinačních jednáních by Česká republika mohla ztratit přístup ke kmitočtům umožňujícím optimální pokrytí území České republiky signálem digitálního rozhlasového vysílání,“ namítá telekomunikační úřad, přestože například v Polsku, které sousedí s Českou republikou, je polovina III. pásma využíváno pro televizní vysílání. Ve III. pásmu aktuálně šíří digitální rozhlasové vysílání 16 vysílačů čtyř operátorů (společnosti Teleko, RTI cz, České Radiokomunikace a Český rozhlas – pro něj vysílání zajišťují CRA).

Aktualizovaný Plán využití rádiového spektra pro III. pásmo by Jan.Potucek on Scribd

Český rozhlas bude mít v DAB náskok

Asociaci satelitních operátorů telekomunikační úřad odepsal, že její požadavek na „zachování spektrální masky DVB-T, tedy využití III. pásma pro televizní vysílání“ neshledává důvodným. „Úřad se současně ohrazuje proti označení neúčelného a nehospodárného využívání rádiového spektra, nereflektujícího globální a evropský vývoj a tvrzením o nestandardním postupu v přijetí strategie správy rádiového spektra, která byla přijata standardním postupem vč. veřejné konzultace otevřené široké veřejnosti,“ dodal úřad na adresu ČASO, jež ke svému podnětu připojila i prezentaci proti přechodu na DVB-T2 vypracovanou pro potřeby stížnosti proti druhé televizní digitalizaci adresové Generálnímu ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž.

Celé pásmo 174 – 230 MHz je tedy rozhodnutím ČTÚ přiděleno digitálnímu rozhlasu, přičemž jedna celoplošná vysílací síť v něm bude určena veřejnoprávnímu Českému rozhlasu. Do konce roku 2021 ji veřejnoprávní rozhlas může budovat na základě získaných individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů, poté již musí získat kmitočtové příděly. Ostatním zájemcům budou individuální oprávnění pro využívání kmitočtů v III. pásmu vydávána až od 1. března 2019. ČTÚ také určil, že vysílače pro pozemní digitální rozhlas mají mít maximální vyzářený výkon 1 kW a vymínil si možnost upřesnění dalších technických podmínek využití rádiových kmitočtů, a to „s cílem zajistit kompatibilitu s plánovaným využitím skupinových přidělení a zabránit budoucímu omezování zkoordinovaných technických parametrů vysílačů velkého výkonu na dominantních kótách“.

Vstup do Diskuse

16 komentářů: “Televizní vysílání se do III. pásma nevrátí, rozhodl Český telekomunikační úřad”

 1. mirasat napsal:

  1kW ?????
  Takže ta žižkovská svářečka dosvářela ?????

 2. Michal Pomeisl napsal:

  Naopak, z předmětného dokumentu vyplývá, že ČRo může pokračovat provozování a v budování svého multiplexu. Do konce roku 2021 to může provádět pomocí individuálních oprávnění, dále musí získat kmitočtové příděly.
  Současně to znamená odblokování rozvoje DAB+ vysílání v ČR.
  Rozhodnutí ČTÚ považuji za přínosné.

 3. Cíba napsal:

  Hlavně vyloučit 174-230mhz tv vysílání jen t-dab+ to je skvělý pouze digitální rozhlas 🙂

 4. Nonic napsal:

  Jo prostě nepůjdeme cestou Polska, Slovenska atd. kde kvůli málo místa mají oživené televize v digitálu ve III pásmu a konečně po dlouhé době se bude zaměřovat směrek ke DAB+ ale hlemýždím tempem které převálcovávají zahraniční frekvence už dokonce nad rámec koordinačně schválených proto začínají Český provozovatelé podávat protesty… Zavinili si to ale samy s tím nesmyslem L pásma namísto všade jasným a volným III pásme kde bylo po rychle vynuceném analogu dlouho prázdno tak se nemohou divit… Jinak DAB+ má i spoustu nevýhod hlavně drahé tunery, šílené šetření kompresní kvalitou a v budovách je nestabilita či ticho jen s načtením názvu sítě… a tak se do toho nikomu nechce tj. minimálně do toho přelomového roku 2025 soukromníci nemají zájem opustit přecpané ale všade dostupné VKV… Lovci tedy dálek z ciziny mají žně…

 5. Jarek Plocz napsal:

  Zase tak bych nepřeceňoval televizní vysílání a možné rozšiřování, za současného stavu, komu se chce sledovat pořad, který je přerušován reklamami a upoutávkami. Pořady jsou navíc opakovány, přesouvány na televizní klony. Televizní pásmo s K21 až K49 klidně vystačí a III. pásmo nechme experimentovat rádiím.

  • Jan napsal:

   Tak vystačí, bohužel asi zase jen na 8 let po zavedení. Pak se šmikne dalších 10 kanálů od shora. V USA se s tím nepatlali a sebrali jim to hned od teď. Proto se tam DVB-T2 vůbec nezavádí, protože by to neměli kam nacpat. Tak tam DVB-T2 technologii rovnou přeskočili a zavádí přímo ještě více progresívnější technologi. K nám to dojde ( do Evropy) tak za těch 8 let taky. Už si můžete začít šetřit penízky na další TV. Jo busines je busines. A aby měli zelení co recyklovat. Já vám dám vy šmoulové ušmoulení, používat TV přijímače 20 let.

   • Nonic napsal:

    Není to úplně pravda… ano pásmo jim v USA ukrojili už teď víc než jinde a spojili nekompromisně s u nich velmi rozšířeným rychlým levným netem ale DVB-T2 tedy druhá digitalizace má mnohé vývojově společné všade na světě (byl zde i dobrý článek porovnáním systémů najděte si ho v historii tohoto i jiných webů)… liší se to jen na kdysi pohrobky PAL/Secam a různé druhy NTSC ze kterých se vychází dál do kompresí nyní HEVC tedy H.265 která vznikla z mnoha vývojových etap MPEG- kterých bylo minimálně 8 jež se svými různými možnostmi kompromisně sloučili…
    Ostatně i H.265 měla dvě verze (rozhodovalo se kterou uvolnit na trh) proto se zavádění výroby DVB-T2 tunerů atd. všeho zpozdilo a křiklouni řvali v Česku když to mají Rakušáci MPEG-4 tak proč my taky to nemáme (zkoušky proběhly kdysi v Plzni, Praze atd.) … někdy se fak vyplatí počkat…
    Jinak ano už se nic nekupuje na desítky let ale předpokládají vývojáři s výrobci, že budeme do šrajtoflí dle amortizací a změn šahat čím dál kratších intervalech 5 – 7 let dle životnosti a inteligence miniatuarizace integráčů a vnucováním vše spojit centrálně přes net… což nás jednou nějakým kolapsem zabubí když se na techniku příliš spoléháme… proto se natáčí s předstihem různé odstrašující scifi filmy…

    • Petr Svoboda napsal:

     ten HEVC vyprávíš jako pohádku: „… nakonec se vzali a žili spolu…“. Podle mě se měl přeskočit a zavést až H.266. Jestli se včas dokončí standardizace, ještě budeme Rakušákům závidět. Zatím si můžeme kokrhat na našem malém hno…

     • Nonic napsal:

      Nevyprávím pohádku ale fakta… Je jen na vývojářích co nám vnutí… teď to činí tím mobilním netem v podobě ukrajování 61-69k pak vznikl DD nárok na další níže kanály pro LTE a s G5 klepou na dveře když DVB-H komerčně u lidí neuspělo… tak přišli s tím DVB-T2 ale zatím ti horlivci se hnali do ještě MPEG-4 tj. AVC ač jim jasně vývojáři klepali na záda novinkou kterou ale museli doladit… takže ten kdo si počkal udělal líp… neboť i ti Rakušáci, Slováci atd. je jen otázkou času kdy přejdou na to co teď všade hejbe celým světem… Kdo si koupil jen T2 se starým AVC v tunerech tv beden či STB může nadávat v Česku jen na svojí horlivost, že si myslel tak honem ať netestují a hned nám zde dají vše v HD….

    • mirasat napsal:

     Má cenu další odšmikávání ?
     Vždyť je tam nevyužitých děr !!! !!! !! !! !!!
     Schválně si sečtěte celkové nevyužité pásmo. Berte to tak, že již odšmiknuto bylo, je rok 2 19 (po Babišovsku) a ČTÚ i s tou jejich EETvropou si nevyndalo něco z něčeho, kolik pak máme od bývalého K49 až po bývalý K69 nevyužitého místa.
     Až si to spočítáte, dejte vědět.
     Holt na přerozdělení pásma si budem muset počkat.

     • Nonic napsal:

      Když o tom diskutujeme a nikdo nevytáhl z archivu článek ze zdejšího televizního webu v češtině, tak zde je jiný z ciziny o porovnávacích detailech… https://www.enensys.com/

 6. Štěpán napsal:

  Jsem pro aby nebyla TV šířena ve VHF … To už je snad minulostí.

  • Adolf.Shitler napsal:

   Ano, správné rozhodnutí. Je potřeba pozemní TV sebrat co se dá a nechat ji živořit v pár muxech s SD mazanicemi, že? A silou tlačit DAB, o kterém cca 90% populace v životě neslyšelo a ze zbylých 10% ho využívá možná procento jedno. Tak to má být, ČTÚ je přece moudrá instituce, která to myslí jenom dobře 🙂

Napsat komentář