TV Nova konečně v DVB-T2, ode dneška v něm šíří všech pět nezpoplatněných programů

50 komentářů 9.1.2018 / Jan Potůček

AKTUALIZOVÁNO – Televizní stanice jsou dostupné v Přechodové síti 13, kterou provozuje společnost Digital Broadcasting Radima Pařízka. Multiplex se ode dneška rozšířil i mimo Prahu – do Brna a Ostravy.

Mnohaměsíční dohadování, zda televize Nova vstoupí se svými programy do pozemního digitálního vysílání nové generace DVB-T2, dnes dospělo k rozuzlení. Nova začala šířit pět svých nezpoplatněných kanálů v Přechodové síti 13, kterou provozuje společnost Digital Broadcasting ostravského podnikatele a rockera Radima Pařízka. V multiplexu se objevily stanice Nova 2, Nova Action a Nova Gold, které Pařízkova firma šíří i v celoplošném multiplexu 4 ve standardu DVB-T, ale také dva nejsledovanější programy skupiny, Nova a Nova Cinema, které v pozemním vysílání DVB-T šíří České Radiokomunikace. Ty nadále s Novou vyjednávají o jejím vstupu do Přechodové sítě 12, kde jí blokují dvě programové pozice pro Novu a Novu Cinema.

Radim Pařízek, Jakub Juhas a Martin Roztočil ze společnosti Digital Broadcasting na dnešní tiskové konferenci v Praze (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

Pařízek vysílá DVB-T2 už na šesti vysílačích

Přechodová síť 13 tak aktuálně obsahuje sedm programů. Kromě pěti stanic Novy jde ještě o televize Relax a Rebel, které provozuje majitel operátora sítě Radim Pařízek. Přechodový multiplex společnosti Digital Broadcasting se zároveň rozšiřuje mimo Prahu. Ode dneška vysílá i v Brně a Ostravě, a v Praze spustil třetí vysílač na lokalitě Olšanská. Celkem má nyní v provozu šest vysílačů – tři v Praze, dva v Brně a jeden v Ostravě. V Praze vysílá z lokalit Ládví, Novodvorská a Olšanská na kanálu 24, v Brně z lokality Barvičova na kanálu 31 a Jihlavská na kanálu 43 a v Ostravě z lokality Lanová na kanálu 31. „Celkové pokrytí Přechodové sítě 13 je nyní 33,1 procenta obyvatel České republiky,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci společnosti Digital Broadcasting její technický ředitel Jakub Juhas.

Do konce března hodlá operátor zprovoznit dalších devět vysílačů DVB-T2 v Hradci Králové, Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Ústí nad Labem, Teplicích, Mariánských Lázních, Olomouci, Uherském Hradišti a Zlínu. „Pokrytí poté stoupne na 57,3 procenta obyvatel,“ uvedl majitel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek. Zbylé vysílače přechodového multiplexu chce operátor zprovoznit do konce srpna letošního roku tak, aby se pokrytím přiblížil přechodové síti Českých Radiokomunikací. Do multiplexu by podle Pařízka měla vstoupit ještě televize Kinosvět a regionální stanice, které nyní vysílají v multiplexu 4. Digital Broadcasting podle něj jedná také o možnosti zařazení nového programu Seznam.cz TV, který v DVB-T bude vysílat u konkurenčních Českých Radiokomunikací.

Aktuální stav pokrytí Přechodové sítě 13 po spuštění vysílačů v Brně a Ostravě (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

Investice do přechodové sítě? Do půl miliardy

„Aplikaci HbbTV Seznam.cz u nás v dohledné době vypneme, nebude mít už opodstatnění. Jednáme ale o tom, že bychom jim umožnili vysílání v naší přechodové síti DVB-T2 a poté by se Seznam mohl sám rozhodnout, v čí síti bude chtít po přechodu na DVB-T2 pokračovat,“ vysvětlil Pařízek. Seznam.cz TV pořádá zítra v Praze tiskovou konferenci, na které sdělí, jaké distribuční kanály si zvolil. „Přechodová síť 13 bude mít pochopitelně prostor pro regionalizaci vysílání. Nebude však plně regionální, budeme víc více jednofrekvenčních sítí. Počítáme ale se zařazením všech regionálních televizí, které jsou u nás v multiplexu. Jasno bude až ve chvíli, kdy bude dokoordinován zbytek kmitočtů. Počítáme s rozdělením na šest regionů,“ přiblížil Pařízek.

Pozdější start přechodové sítě DVB-T2 odůvodnil Radim Pařízek nejistotou ohledně přechodu na tento standard v České republice. „Čekali jsme, jak se zachová Česká televize a teprve když se ona vyjádřila, že do toho půjde, bylo nám jasné, že tento proces je nezvratný. Znamená to značné investice z naší strany, proto byla obezřetnost na místě,“ vysvětlil Pařízek. Investice Digital Broadcasting do přípravy, zprovoznění a rozvoje přechodové sítě DVB-T2 podle něj dosáhnou stovek milionů korun. Celková investice by ale neměla přesáhnout půl miliardy korun. Pařízek rovněž připustil, že u sítí DVB-T chybně zvolil levnější technologii. Pro DVB-T2 proto vsadil na kvalitnější řešení od společnosti Rhode&Schwarz.

Plánované pokrytí Přechodové sítě 13 do konce března letošního roku (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

Vstup do Diskuse

50 komentářů: “TV Nova konečně v DVB-T2, ode dneška v něm šíří všech pět nezpoplatněných programů”

 1. ivovi napsal:

  Prechodova sit 13 v Brne uz jede – na k31 a k43.

 2. mirasat napsal:

  Koukněte někdo na celkový datový tok, ať můžeme odvodit, jestli vysílá v módu 32, nebo 32ext. Případně, oměřte PP.
  Díky.

 3. Aleš napsal:

  Proč proboha do zblbnutí opakujete, že digital broadcasting a jejich muxy patri „Ostravskému podnikateli a rockerovi Pařízkovi“. Co to má společnýho s daným tématem. O ČRa mluvíte jen jako o ČRa a nespojujete je s jejich CEO a jaká hobby má Martin Gebauer. Začalo to na digizone a všichni, kdo tam pracovali si tenhle návyk odnesli do dalších médií ať už sem nebo na rozhlas.cz. Je to fakt divný.

  • O.K. napsal:

   A proč nezmiňovat majitele vysílacích sítí, když jím je jedna osoba, vždyť se ani není za co stydět, je to tuzemský podnikatel a značky Digital Broadcasting a Progress Digital nikomu nic moc neříkají. Vysílací sítě dělá po svém, dalo by se říci skoro nízkonákladově, přesto se jedná o obrovské investice a spousta věcí se mu povedla, proč to tedy nenapsat.

   • Lejsek napsal:

    Ale v rámci objektivity souhlasím, že by se v textech měla objevit zmínka o tom, že ČRA vlastní australské finanční fondy spravované majetnými důchodci. To však nepředpokládám, vzhledem k tomu, kým je tento web placen:-)

    • O.K. napsal:

     Nevím v čem vidíte problém, ani jedna z informací není nijak dehonestující, kdo provozuje MUX4,RS7 a PS13 je potřeba omílat neustále dokola, z vlastní zkušenosti ze svého okolí, když se přelaďovala RS7 lidi byli nakrknutí na ČRa, nikoliv na nějakou neznámou Progress Digital nebo Pařízka.

     • Lejsek napsal:

      Co je dehonestující na informaci, že ČRA je vlastněná australskými investičními fondy?

     • O.K. napsal:

      ČRa je známá provozem vysílacích služeb, drtivá většina národa neví co je Progress Digital nebo Pařízek a co provozují.

 4. VITEK2442 napsal:

  Všichni nadáváji na to jak je skupina Nová velké odpadní hospodářství a že ji nikdo nesleduje a v článku se objeví slovo „konečně“. To mne utvrzuje v tom ,že téměř všichni nadávajíci tuto televizi sledují.

 5. Pevy napsal:

  Všichni ví, o koho jde a co dělá, tak v čem je problém ?

  • Aleš napsal:

   ano, přesně, všichni to ví, tak proč tuhle irelevantní informaci neustále opakovat. Podnikatelem musí být, jinak by neprovozoval firmu Digital Broadcasting, rockerství mu taky asi lepší vysílací kóty nezajistí… Je vtipné, jak tu formuli „ostravský podnikatel a rocker Radim Pořízek“ používají Potůček, Polák a spol. v naprosto stejné formě. Pokaždé když to čtu, tak vím, že můžu celý řádek až dva přeskočit, protože to je jen omáčka bez chuti, která jen nastavuje článek, aby vypadal delší.
   Mohli by přijít s něčím novým. Například u tohoto článku chybí kanály, na kterých se v nových lokalitách vysílá ideálně s výkonem, bitratem a rozlišením.

 6. jouda napsal:

  Celková kapacita muxu 36,1 Mbit/s, volných 8,25 Mbit/s. U všech sedmi programů je použit variabilní multiplex. Maxima jsou i k 7-8 Mbit/s u většiny programů. Minima pak kolem 2-3 Mbit/s. Průměry 4-5 Mbit/s, datovým tokem se zde tedy nešetří. Na 960x540p docela luxus.

 7. Pevy napsal:

  „Připravujeme podrobnosti“
  Věta na konci článku…..

 8. Nonic napsal:

  Od včerejšího večera stále i teď dopoledne nejde Klínovecký MUX-7 na 38k a MUX-4 na 45k…. Hmm, že by chystali nainstalovat technologie či připravují i rovnou čerstvé spuštění DVB-T2?…
  Jinak o tom sjednocení Nova programů pod jednoho vysílatele MUXu… dalo se to čekat… aspoň v tom je konečně pořádek ač v minulosti kvůli lepšímu pokrytí MUX-2 dělali nátlakové „fóry“ s novou smlouvou a měli Cinemu hodně dlouho zdvojeně i ve MUX-4… Později tvrdili, že i nadále v DVB-T2 si budou chtít zachovat porytí oběmi operátory… což je fakt divný… proč tedy tak hodně dlouho blokují 2 pozice ve PS-12 jiným televizím které by tam mohli jít na základě též probíhajících ČRa jednání ze RS-8 & PS-12… Nakonec o poslední volnou pozici boj vyhrál Seznam.cz Tv zpravodajská… co nás překvapí též tento týden svým startem…
  Napřed americkým šéfem nechtěli s Novou do T2 jít vůbec kvůli ekonomickému modelu (nelíbí se jim, že není placeno kódováním pro diváky jako je tomu u satelitů a kabelovek) a teď budou ve dvou? sítích…
  Jen jsem neodhadl termín spuštění tj. očekával jsem, že to udělají jako už mockrát jiná překvápka na své únorové výročí… Teď jsou lidi co se o to zajímají… zvědavý kdy? bude zapnuto všech avizovaných 15 vysílacích kót…
  Bude pěkný bordel v éteru se 28k tam kde jsou přesahy rozdílnou naší PS-12 a Bavoráky…

  • Robert Cortéz napsal:

   Není co jásat, Nova přišla jen v SD, stejně v přechodové síti kromě ČT nemůže nikdo vysílat v HD. Nyní o placení SD kvality nemůže být ani řeč. Takže platit nebo neplatit bude aktuální až ve finálních sítích.

   • Nonic napsal:

    Jinak jsem četl u konkurence jednoho co ví o 31k na Moravě, že se nemá rád s Rakouským 31k… takže ty koordinace?… ono i ten Klínovec atd. se střetává někde s východem hlavně s Trutnovem ve DVB-T a u T2 tomu bude podobně…žijeme v členité zemi…
    No a placení za SD je fakt, že by byla ostuda a u těch HD mnohé programy na Zeměkouli to berou za běžný standard… tedy ani za něj nechtějí výpalný… když technologie postupně směřují stále ke vyšším rozlišením UHD atd. co ještě příjde…

 9. Pavel Vanek napsal:

  Dobrý den kdy spustíte Jeseníky praděd

 10. Michael Štejdíř napsal:

  Bude to po celé České Republice?Nebo nebude?

  • vedro napsal:

   No uplne po cele CR to nebude stejne jako neni mux4, nebo PS. Vse zavisi od dohody mezi vysilateli a provozovatelem site, jake pokryti a za kolik penez, dale ochoty CTU pridelovat kmitocty a uspesne mezinar. koordinace.

   • Michael Štejdíř napsal:

    Takže až nám vypnou DVB-T takže budeme bez stanice Nova,Nova Cinema,Nova Action,Nova 2,Nova Gold?A budeme pouze mít v nabídce ČT 1 HD,ČT 2 HD,ČT 24 HD,ČT Sport HD,ČT 😀 HD/ČT art HD,Prima,Prima COOL,Prima LOVE,Prima ZOOM,Prima MAX,TV Barrandov,Kino Barrandov,Barrandov Plus,Barrandov Family,Óčko,Óčko Star,Óčko Expres,Šlágr TV,Šlágr 2,TV Noe.

    • BIDLO napsal:

     Vše je otázkou pokrytí. Možná, pokud uvedete alespoň přibližné místo přijmu, tak se dá něco radit.

    • vedro napsal:

     Pokud budeme vychazet ze stavu, ktery je nyni, s informacemi, ktere jsou zname, vychazi to tak, ze v prechodove siti (13) se otestuje pokryti z danych vysilacu, ktore hodla provozovatel spustit.To bude podklad pro finalni site, bude se vedet, co a kde chteji jeste dokryt, z jakych stanovist a pokud to stanoviste nema vydano povoleni, tak se u CTU zazada.
     Co se tyce kanalu Novy, tam je vhodne se ptat, zda zustanou i ve finalnich sitich a zda budou free nebo v kodu. Ja zastavam nazor, ze tak jak si v DVBT vytvorila svuj minimux 1a Ceska televize, tak si vytvori svuj placeny mux Nova a pokud se pridaji i Prima s Barrandovem, prip. dalsimi a najde se partner, ktery bude delat administraci a nabidne prijatelne technicke reseni (kryptovani…), tak pan Parizek dokaze provozovat dve site, jednu neplacenou a druhou placenou. Vubec bych se nedivil, kdyby si komercky vymysleli model, ze vytvori kanaly, ktere budou nabizet „exklusivne“ jen v placenem T2, aby pritahli co nejvice divaku na tuto platformu za podminky, ze jim to bude prinaset vic zisku, nez na jinych platformach. Proste vyuzit soucasny potencial DVBT(2) co se tyce poctu divaku sledujici TV na teto platforme. Ted se jenom domluvit mezi sebou a najit vhodny obchodni model. Vypada to tak, ze sitar je jiz znam..

  • Nonic napsal:

   Budějovičáci mají smůlu (měli jako jediní v republice všechny MUXy až na vyjímku pohromadě z Kleti byť z různých stožárů vedle sebe stojících), že se šéfíkové nemohou sjednotit na konceptu přesahů koordinací kmitočtů mezi Bavoráky + Rakušáky s Českem… Bude to dlouhý boj kdo komu ustoupí? tak jako i jinde se Sasíkama, Polákama, Slovákama a dokonce i Maďarama… a navíc i uvnitř naší země s našemi kótami tam kde se někde střetnou rozdílné sítě se stejným kmitočtem… samé kompromisy co budou hlodat kdo s koho? bude silnější vytlačením toho druhého… a proto na jihu dlouho čekáte co se z toho „vyvrbí?“ tajnosti kmitočtů a termínů co nejdéle…. zatloukat….

 11. Valášek Ladislav napsal:

  Kde lze naladit tyto stanice v Karlových Varech ? Vite to prosím někdo?
  Děkuji za zprávu na mail valaslada@seznam.cz
  Valášek Ladislav

 12. Janek napsal:

  Já jsem to psal již dříve, že chystají něco společně (Nova+Pařízek) Ono je to logické, pro Novu u ČRa není místo, konkurence toho využila a obsadili mux místo trucující Novy. Teď Nově nic jiného nezbylo než jít komplet ke konkurenci, tam má dostatek prostoru, ale horší pokrytí. To je sice všecho pěkné, zmínka byla i o Kinosvětu, ale co skupina VIACOM a její Comedy Central?? Taky se mluvilo to tom, že by byla v přechodové síti v HD dokonce???

  • Nonic napsal:

   Janku ono v PS-12 zatím jsou volné 3 místa z těch 18 (kdysi se psalo, že mají vyzkoušeno mít až 20 ale to už není reálné) takže až během pár hodin zapnou Seznam.cz Tv zprávy (neplést si se HbbTv čekající kolečka na net spojení v MUX-4) tak zatím jednání o 2 volné pozice ve ČRa prý s Nova probíhají… pokud ale jasně řeknou, že zájem už není? tak Tuty a Sport 5 nebo Regiinálnítelevize ze RS-8 by měly šanci být v DVB-T2 konečně celoplošné po vyladění problémů kolem Kleti…
   Jinak PS-13 aspoň budou Nováci v jedný hromadě… v DVB-T je bordel dle volných děr se programy od různých vlastníků vkládaly… ve PS-12 jsou též už konečně pohromadě klony Prima, Barandov a Óčko…
   Ve 6 finálních DVB-T2 kolem roku 2020 to zase rozházejí… dle finančních modelů…

 13. BIDLO napsal:

  Tak to bude asi dost těžká rána pro ČRa. Otázkou je zda-li by pro ně nyní mělo smysl vstoupit ještě i do PS 12 a u koho nakonec zakotví ve finálních sítích.

 14. Michal napsal:

  Kdy a z jakého vysílače bude přechodová síť 13 vysílat ve Zlíně

 15. Vl.K. napsal:

  Zajímá mě, jak to bude s vysílačem Ústí nad Orlicí. V písemných materiálech je všude uvedena kóta Andrlův Chlum (kde je telekomunikační věž vysoká přes 60m, a na ní mux4 na kanále 45. Na http://www.dvbtmap.eu je ovšem pro DVB-T2 na kanál 24 uveden Kubincův kopec vulgo Kubinčák s 10 kW…Na Kubinčáku jsou zatím jen 10W dokrývač muxu 1 a 20W dokrývač muxu2, z malého stožárku. Otázky:
  – Jak tomu bude doopravdy: Andrlák nebo Kubinčák?
  – Bude kanál 24 muxu 13 opravdu jen přechodový anebo zůstane definitivní? (Definitivním měl být zřejmě 21). Komentář: Tu 24 mají v budoucnu mít polské Śnieżna Kotły na hřebeni Krkonoš, jejichž signál i vzdor značnému omezení vyzařování do ČR doletí – i dokonce na ústeckoorlicko.Už vůbec si těžko představím trvale výkon řádu kW na tomto kanále ze Slatiňan anebo z Krásného (a při stejné polarizaci antén i českého i polského vysílače). Závěr. Bude v budoucnu 21 nebo zůstane 24?
  – Pokud Ústí n.O,.a Č.Třebová jako z hlediska příjmu DVB-T jeden nejproblematičtějších regionů ČR: Bude realizován (revitalizován) vysílač Svitavy/Kamenná Horka? (A s oním původně uvažovanými ERP kolem 39 kW?) Komentář: Pokud ano, samozřejmě by v speciálně v regionu této dvojice měst znamenal pro příjem velmi dobré řešení, které by několik lokálních dokrývačů, jichž speciálně tento okres má poměrne dost, mohlo ušetřit.

  • vedro napsal:

   Co se tyce Svitav a podobnych lokalit. CRa nejdriv zapnou (sit 12) prevazne „velke“ vysilace paterni site, pak zmapuji situaci co se tyce dosahu a kvality signalu, mozneho ruseni nebo preecha a pak budou zahustovat sit dle potreb. Prechodova sit je dulezita pro otestovani vyse uvedenych kriterii aby bylo u finalnich siti na 99% vse jasne a mozne problemy eliminovany jiz na zacatku.

  • pevy napsal:

   V Ústí nad Orlicí bude PS13 na 99% procent vysílat z Andrlova chlumu, kde již jede multiplex 4 (K45). Lokalita Kubincův kopec je „destinací“ ČRa a jejich DVB-T dokrývačů (muxy 1+2). Kanál 24 bude sice dočasný a definitivní pro Pardubický kraj má být K21 (nyní obsazen RS7), ovšem jedna ze šesti definitivních sítí DVB-T2 má zkoordinovaný právě K24. Poláci jej mají pro oblast, kde jsou i Sněžné jámy taky, ale oba zároveň takhle jet určitě nemohou. Jak to bude je otázkou budoucnosti.

 16. Štěpán napsal:

  Pařízkovy to nebude takto hrát jak má na mapách … hrozí obrovská kolize s Bogenem, takže to nebude hrát ani nám, a dokonce to bude kurvit i Němcům při České hranici. Dokud to němci nezadusí našim směrem nebo to nevypnou, tak z toho bude jen maglajz – a bohužel hlavně na ČR území.

 17. LV LKA napsal:

  Kdy Pařízek pokryje severovýchodní Vysočinu???

 18. Pavel napsal:

  To jako ze budeme zase vysilat z ruznych vysilacu a na strese nam zase zacnou pribejvat krasne antenni systemy?
  Jak to bude s lokalitou Dobrusky ted celkem v pohode jede Cerna Hora a na 45k par stanic od HK ….?
  Jinak ta oslniva kvalita DVB-T2 je spis k placi obzvlast na nejake vetsi obrazovce.
  Ale proc ne ted udelame T2 a za rok dva treba T5 ….
  A pak se pocetne stado ovci na..re a prestane prijimat a bude klid.

Napsat komentář